1. کاربین
  2. ترکیه
  3. ویزای کار ترکیه
ویزای کار ترکیه

ویزای کار ترکیه

کارشناس کاریابی کاربین

اخذ ویزای کار ترکیه فرآیندی است که نیازمند رعایت قوانین و ضوابط تعریف شده از سوی دولت ترکیه است تا به بهترین شکل ممکن به پایان برسد. هر ساله متقاضیان فراوانی به منظور اخذ اجازه کار در ترکیه به دولت این کشور درخواست می دهند. نتیجه این درخواست ها پس از بررسی و تطبیق شرایط متقاضی با شرایط تعریف شده برای کار در ترکیه و همچنین شرایط موقعیت شغلی مد نظر در ترکیه، به او اعلام می شود. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

فهرست مطالب

انواع ویزای کار در کشور ترکیه

برای آنکه بتوانید با موفقیت اقدام به اخذ ویزای کار ترکیه کنید شما باید در گام نخست بدانید که ویزای کار این کشور به چند دسته تقسیم‌بندی می‌شود و چه افرادی دقیقا اجازه اخذ ویزای این کشور را خواهند داشت. ما در این بخش قصد داریم کمی بیشتر درباره انواع ویزاهای کاری که شما می‌توانید در این کشور اقدام به دریافت آنها کنید صحبت کرده و اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار دهیم:

– ویزای کاری هنرمندان: این ویزا همان‌طور که از نامش پیداست به هنرمندانی ارائه می‌شود که قصد ادامه کار و فعالیت هنری خود در کشور ترکیه را دارند. ازآنجایی‌که ترکیه یک کشور توریستی است جذب هنرمندان می‌تواند درآمد بالایی را برای دولت این کشور به همراه داشته باشد.
– کارگران منطقه آزاد: امروزه نیاز به نیروی کار در این کشور به میزان زیادی احساس می‌شود. به همین علت نیز دولت کشور ترکیه امکان اقامت و دریافت ویزای کاری این کشور را برای کارگران منطقه آزاد فراهم کرده است.
– خبرنگاران: خبرنگاران نیز از دیگر گروه‌هایی هستند که می‌توانند درخواست صدور ویزای کاری این کشور را ارسال کنند.
– استادان دانشگاهی
– ورزشکاران: دولت کشور ترکیه امروزه امکان اقامت کاری و اخذ ویزای کاری کشور ترکیه را برای ورزشکاران مشخصی فراهم کرده است.
– نیروهای فنی: این نیروها شامل گروه‌های مختلفی از جمله مهندسین و تعمیرکاران می‌شود که امروزه امکان اخذ ویزای کاری کشور ترکیه را دارند.

انواع ویزای کار ترکیه

اقدامات شغلی لازم برای اخذ ویزای کار ترکیه

زمانی که شما قصد اخذ ویزای کار ترکیه را دارید باید به چند نکته بسیار مهم در خصوص فرایند دریافت این ویزا دقت و توجه داشته باشید. در گام نخست شما باید یک رزومه جامع و کامل را برای خود تهیه کنید. برای تهیه این رزومه بهتر است از افرادی که تجربه و تخصص بیشتری در این زمینه دارند مشورت بگیرید تا بتوانید رزومه بهتری را برای خود تهیه کنید. فراموش نکنید که هرچه رزومه شما قوی‌تر و بهتر باشد به همان نسبت شانس شما نیز برای دریافت ویزای کاری و پیداکردن یک موقعیت شغلی بیشتر می‌شود.

 

در ادامه شما باید این رزومه تهیه شده را در اختیار کارفرماهای مختلف در کشور ترکیه قرار دهید. پس از آنکه یک کارفرمای مناسب را بر اساس نیازهای خود پیدا کرده و دعوت‌نامه و مجوزی را از او برای کارکردن در کشور ترکیه دریافت کردید زمان آن است که با ورود به کشور ترکیه مجوزهای موردنیاز را برای دریافت ویزای کاری این کشور اخذ کنید. برای این کار می‌توانید از خدمات موسسه اقامتی کاربین نیز استفاده کنید که خدمات باکیفیت و جذابی را در این حوزه به شما ارائه می‌دهد.

اقدامات شغلی لازم

فرم مشاوره کاریابی خارجی رایگان

فرم مشاوره کاریابی خارجی رایگان

فرآیند اخذ ویزای کار

تمامی متقاضیان خارجی کار در ترکیه باید بدانند که برای کار در این کشور بی هیچ قید و شرطی نیاز به اخذ ویزای کار دارند. در صورتی که حتی شما در ترکیه یک کارفرمای مطرح داشته باشید اما ویزا نداشته باشید، کارفرما نمی تواند شما را به صورت قانونی در این کشور به کار بگیرد و فعالیت کاری شما غیرقانونی بوده و همراه با جرائم سنگین مالی و قضایی برای شما و کارفرما خواهد بود.

دو روش مختلف برای درخواست ویزای کار این کشور برای کارگران یا کارمندان متقاضی وجود دارد:

 

⦁ خارجی هایی که اقامت معتبر در ترکیه دارند (ویزاهای گردشگری، درمانی و پزشکی، ورزشی و… با حداقل ۶ ماه اعتبار باقی مانده) به استثنا دانشجویان خارجی در حال تحصیل و دارای ویزای تحصیلی ترکیه، واجد شرایط درخواست ویزای کار از وزارت ها و ادارات مربوط این کشور برای تامین اجازه کار در ترکیه هستند.

⦁ در صورتی که فرد خارجی در داخل ترکیه نباشد، باید به صورت رسمی و از طریق سفارت یا کنسولگری ترکیه در منطقه خود درخواست دهد.

فرآیند اخذ ویزای کار ترکیه

تقاضای ویزای کار از داخل ترکیه

روش اول بهتر است. یعنی شما بهتر است ابتدا اجازه اقامت در این کشور را به صورت ۶ ماهه به دست آورید و سپس برای اخذ ویزای کار اقدام کنید. اقامت معتبر ۶ ماهه از طریق ادارات پلیس محلی قابل اخذ است. برای این منظور قرار ملاقاتی در یکی از ادارات نماینده پلیس محلی ترکیه تشکیل شده و پس از اخذ مدارک لازم، نسبت به تایید و یا رد اقامت ۶ ماهه شما تصمیم گرفته می شود.

 

پس از این فرآیند و ورود شما به ترکیه، شما و کارفرمای شغلی معتبر پذیرنده شما در ترکیه باید نسبت به درخواست ویزای کار به صورت آنلاین اقدام کنید و ظرف ۶ روز از ارسال درخواست، تمامی مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کار را نیز به ادارات کار و امنیت شغلی ترکیه ارسال کنید. حال وزارت کار و امنیت اجتماعی ترکیه به عنوان مرجع بررسی تقاضاهای ویزای کار، با توجه به قوانین مربوط به کار اتباع خارجی ۴۸۱۷ و تطبیق شرایط شما با آن، فرآیند درخواست شما به عنوان متقاضی را بررسی کرده و نتیجه آن را به صورت آنلاین به شما اعلام می کند.

 

پس از اخذ ویزای کار شما باید نهایتا ظرف ۳۰ روز اقدام خود برای اخذ اقامت در ترکیه برای اهداف کاری را آغاز کنید.

تقاضای ویزای کار از داخل ترکیه

تقاضای اخذ ویزای کار از  خارج از این کشور

شما به عنوان یک خارجی می توانید از خارج از خاک ترکیه نیز برای اخذ ویزای کار این کشور اقدام کنید. به این صورت که شما باید همراه با پاسپورت معتبر، فرم درخواست ویزای کار تکمیل شده، یک قطعه عکس و یک کپی از قرارداد کاری ارسال شده توسط کارفرمای ترکیه ای خود به کنسولگری یا سفارت ترکیه مراجعه کنید.

 

کارفرما باید یک فرآیند آنلاین را از طریق وزارت کار و امنیت اجتماعی ترکیه، طرف ۶ روز از مراجعه شما به سفارت (در درخواست مستقیم ۱۰ روز) شروع کرده و تکمیل نماید. در صورتی که تمام مدارک شما کامل شده باشد و هیچ نقصی در اسناد ارائه شده شما وجود نداشته باشد، ممکن است فرآیند بررسی ویزای کار ترکیه برای شما، چیزی نزدیک به ۳۰ روز به طول بیانجامد.

 

ویزای کار و فرد خارجی دریافت کننده این ویزا باید تا ۳۰ روز پس از ورود به ترکیه، به شعب محلی اداره پلیس ترکیه برای تایید فرآیند ورود مراجعه کنند. فرآیند اخذ ویزای کار ترکیه ۳۹۰ دلار آمریکا هزینه خواهد داشت و همچنین شما علاوه بر این مبلغ ۲۵۰ دلار باید برای فرآیند اقامت خود و همچنین هزینه ها و مالیات به اداره پلیس محلی ترکیه بپردازید.

 

شما باید توجه داشته باشید که درخواست اخذ ویزای ترکیه شما ممکن است به دلایل مربوط در ماده ۱۴ / a قانون ویزای کار خارجی ها ۴۸۱۷ رد کند.

فرم مشاوره کاریابی خارجی رایگان

فرم مشاوره کاریابی خارجی رایگان

تعیین وقت سفارت و مراجعه به سفارت کشور ترکیه برای اخذ ویزای کار این کشور

یکی از مهم‌ترین مراحلی که برای اخذ ویزای کار ترکیه وجود دارد تعیین وقت سفارت این کشور است. شما پس از آنکه موفق شدید مجوزهای موردنیاز برای کارکردن در این کشور را دریافت کنید نیازمند این هستید که اقدام به تعیین وقت سفارت کنید. برای این کار کافی است که وارد آدرس سایت رسمی سفارت این کشور شده و فرم مربوطه را پر کنید. پس از انجام این کار ایمیلی برای شما ارسال می‌شود که در آن تاریخ و زمان دقیق مراجعه شما به سفارت کشور ترکیه مشخص شده است.


شما باید در تاریخ مشخص شده با دردست‌داشتن مدارک موردنیاز برای دریافت ویزای کاری که در ادامه بیان می‌کنیم به سفارت این کشور مراجعه کرده و درخواست رسمی خود برای صدور ویزای کاری کشور ترکیه را ارسال کنید. دقت داشته باشید که اگر در تاریخ مشخص شده مراجعه نکنید باید تمامی این مراحل را دوباره طی کنید که نیازمند صرف زمان و انرژی زیادی خواهد بود. از طرف دیگر احتمالا شما مجبور خواهید شد تا هزینه بیشتری را نیز برای طی‌کردن دوباره این مراحل بپردازید.

تعیین وقت سفارت و مراجعه به سفارت

مزایای ویزای کاری ترکیه

از جمله مهم‌ترین مدارکی که برای اخذ ویزای کار ترکیه به آن نیاز دارید می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

چرا باید در کشور ترکیه مشغول به کار شویم؟

دلایل بسیار زیادی وجود دارد که باعث می‌شود تا کشور ترکیه یکی از بهترین کشورها برای کارکردن ایرانیان باشد. یکی از مهم‌ترین دلایلی که برای این موضوع وجود دارد این است که شما می‌توانید سطح رفاه اقتصادی بسیار خوبی را در این کشور تجربه کنید. باتوجه‌به صنعت گردشگری و بسیاری از صنایع دیگری که در حال حاضر در این کشور فعالیت دارند موقعیت‌های شغلی پردرآمدی در اختیار شما قرار دارد که نیروهای متخصص می‌توانند به بالاترین سطح درآمد از طریق این مشاغل دست پیدا کنند.

 

از طرف دیگر نباید فراموش کرد که شرایط زندگی در این کشور نیز بسیار مناسب است. معمولا نیروهای کار متخصصی که در این کشور مشغول به کار می‌شوند دارای انعطاف‌پذیری شغلی بالایی بوده و به همین علت نیز می‌توانند زندگی راحتی را داشته باشند. از جمله مشاغل جذاب در این کشور می‌توان به مشاغل پیرامون صنعت گردشگری، مشاغل مهندسی و پزشکی، مشاغل و موقعیت‌های شغلی مدیریتی و البته حسابداری و امور مالی و مواردی ازاین‌قبیل اشاره کرد. با اخذ ویزای کار ترکیه شما می‌توانید ویزای همراه را نیز برای اعضای خانواده خود تهیه کنید که بدون شک می‌تواند مزایای زیادی به همراه داشته باشد.

مزایای کار در ترکیه

فرم مشاوره کاریابی خارجی رایگان

پادکست

تا حالا فکر کردی اصلا چرا باید مهاجرت کنیم؟

زمان پادکست :03:26 | پادکست شماره 76

سوالات متداول

تمامی متقاضیان خارجی کار در ترکیه باید بدانند که برای کار در این کشور بی هیچ قید و شرطی نیاز به اخذ ویزای کار ترکیه دارند

شما بهتر است ابتدا اجازه اقامت در این کشور را به صورت ۶ ماهه به دست آورید و سپس برای اخذ ویزای کار ترکیه اقدام کنید

در صورتی که فرد خارجی در داخل ترکیه نباشد، باید به صورت رسمی و از طریق سفارت یا کنسولگری ترکیه در منطقه خود درخواست دهد

 

سوالات خود را بپرسید و از آخرین اخبار کاربین مطلع شوید.

دیدگاه ها و سوالات شما :

guest
4 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کارشناس مهاجرت
کارشناس مهاجرت
پاسخ به  Sima
6 ماه قبل

سلام وقتتون بخیر.
شهر هایی مثل استانبول، ازمیر و آنکارا برای کار مناسب تر هستند .

Sima
Sima
پاسخ به  کارشناس مهاجرت
6 ماه قبل

کدوم شهر های ترکیه برای پیدا کردن کار مناسب ترن؟

کارشناس مهاجرت
کارشناس مهاجرت
پاسخ به  آقای بهمنی
1 سال قبل

سلام برای کار خیر . ولی برای تحصیل میتونید به زبان انگلیسی اقدام کنید

آقای بهمنی
آقای بهمنی
1 سال قبل

سلا خسته نباشید آیا با مدرک زبان انگلیسی میشه برای ویزای کار ترکیه اقدام کرد؟

مقالات شاخص و پربازدید

مقالات مرتبط

ویزای کار پرستاری در آلمان

ویزای کار پرستاری در آلمان

 دریافت ویزای کار پرستاری در آلمان برای شما که در این رشته فعالیت دارید به چه صورت است؟ آلمان کشوری است که جمعیت آن رو به پیری است و دولت نیاز به افرادی دارد که بتوانند از این جمعیت مسن پرستاری کنند. این فرصتی عالی

>
کار در استرالیا

کار در استرالیا

خانه کشور استرالیا برای کار یکی از بهترین کشور های جهان است. پایین بودن نرخ بیکاری، بالا بودن درآمد ها و همچنین نزدیک به صفر بودن تورم در این کشور موجب شده است که استرالیا به یکی از محبوب ترین مقصد های مهاجرتی کاری در

>
کار در آلمان

کار در آلمان

کاربین آیا میدانستید در سالنامه مهاجرتی سال ۱۴۰۱، کانادا و آلمان از مقاصد اول مهاجران برای کار میباشد؟ آیا میدانستید آلمان جزئی از ۱۶ کشور ثروتمند اروپاست که به دلیل صنعتی بودن نیروی کار زیادی را به صورت اتباع خارجی استخدام میکند و کار در آلمان جزئی

>