اقامت ترکیه برای پرستاران

اقامت ترکیه برای پرستاران

 اقامت ترکیه برای پرستاران مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. یکی از بهترین کشور های جهان برای مهاجرت، کشور ترکیه می باشد که در سالهای اخیر توانسته از رشد اقتصادی بسیار خوبی بهره ببرد و به بالاترین سطح کیفیت زندگی نیز برسد. به همین دلیل در سالهای اخیر مهاجران بسیاری از سراسر جهان به سوی ترکیه مهاجرت کرده اند. ترکیه با داشتن آثار تاریخی و طبیعی بی نظیر توانسته که گردشگران بسیاری را به سوی خود جذب کند. در کنار تمام عوامل توریستی و اقتصادی، سیستم بهداشتی و درمانی بسیار قوی این کشور در سال های اخیر به یکی از مهمترین جاذبه های تورسیم درمانی تبدیل شده است.

 

ترکیه هم اکنون به کانون درمانی در منطقه تبدیل شده و بسیاری از بیماران از سراسر جهان به علت هزینه های ارزان و کیفیت بالای درمان در ترکیه به این کشور مهاجرت می کنند. از این رو کشور ترکیه با کمبود کادر درمانی به خصوص در بخش پرستاری مواجه گردیده است و به دنبال پر کردن جای خالی در این بخش مهم و حیاتی است. نیاز به مهاجرت پرستاران به ترکیه شاید بیش از هر زمان دیگری حس می شود. پرستاران در ترکیه از مزایای بی شماری از جمله درآمد بالا و اقامت دائم در این کشور بهره مند خواهند شد. شما برای مهاجرت به ترکیه به عنوان پرستار تنها به یک پیشنهاد کاری از یک کارفرمای ترک نیاز خواهید داشت. شما از طریق کار در بیمارستان های ترکیه می توانید اقامت دائم ترکیه را نیز دریافت کنید.

فرم مشاوره رایگان

آنچه خواهید خواند:

اقامت-ترکیه-برای-پرستاران

بازار کار رشته پرستاری در ترکیه

هم اکنون کشور ترکیه به دلیل نیاز مبرمی که به نیروی کاری پرستاری در چند سال اخیر داشته قانونی را به تصویب رسانده تا بتواند نیروی خارجی پرستار را به آسانی و سرعت بیشتری جذب کند. بر طبق این قانون پزشکان و دیگر متخصصان کادر درمان مانند پرستاران از خارج از کشور ترکیه می توانند با داشتن شرایط لازم به ترکیه مهاجرت کنند و در مراکز بهداشتی و بیمارستانهای خصوصی ترکیه مشغول به کار شوند.

 

درآمد پرستاران در ترکیه بسیار خوب است و نیروی کادر درمان این امکان را خواهند داشت که از مزایای بیشماری مانند دریافت اقامت دائم بهره مند شوند. متقاضیان خارجی بسیاری برای کار در این کشور درخواست ارائه می کنند.

بیمارستان های خصوصی و دولتی در ترکیه به نیروی کادر درمان ایرانی اعتماد خوبی داشته و ترجیحا علاقه دارند که از پرستاران ایرانی نیز استفاده کنند. از همین رو پرستارانی که از ایران برای کار به بیمارستان های ترکیه مهاجرت می کنند افزایش یافته است.

 

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بازار کار پرستاران در ترکیه و میزان درآمد آنها در این کشور با کارشناسان ما در امور مهاجرت به ترکیه در موسسه مهاجرتی کاربین در تماس باشید.

شرایط استخدام پرستار در ترکیه

ترکیه به تازگی قانونی را به نام قانون شماره ۶۳۳ قانون اساسی تصویب کرده است که بر طبق آن این امکان برای تمامی پرسنل پزشکی خارجی در ترکیه فراهم شده است تا یتوانند در بیمارستانهای این کشور مشغول به کار شوند.

در واقع می توان گفت که قبل از اینکه این قانون به صورت جدی به تصویب درآید، کادر درمان و پرستاران اتباع خارجی این امکان را نداشتند که به صورت قانونی در بیمارستان های ترکیه به‌عنوان کادر درمان فعالیت داشته باشند.

با تصویب این قانون در ترکیه، تمامی کادر پزشکی خارجی این امکان را پیدا کردند تا بتوانند به عنوان یک تبعه خارجی به استثنا برخی از رشته های پزشکی و پیراپزشکی مانند دندان پزشکان، داروسازها، ماماها و مراقبان بیماران در بیمارستان های ترکیه فعالیت داشته باشند.

 

بر این اساس آندسته از پرستاران و پزشکانی که مدارک تحصیلی آنها معتبر بوده و توسط وزارت بهداشت و درمان و همچنین هیئت منتخب دانشگاهی مورد تایید قرار گرفته است، این امکان فراهم شده است تا به صورت تمام وقت در یکی از بیمارستانها ترکیه به صورت قانونی به کار گرفته شوند.

 

البته لازم به ذکر است که شما برای آنکه به عنوان پرستار در ترکیه استخدام شوید، باید شرایط خاصی را داشته باشید. مثلا اینکه شرایط سنی شما برای کار در ترکیه باید با قوانین این کشور هم راستا باشد. بر اساس قانون استخدام ترکیه سن متقاضیانی که برای کار به ترکیه مهاجرت می کنند باید بین ۲۵ تا ۴۵ سال بوده باشد.

 

همچنین شما برای استخدام در ترکیه باید ۶ ماه سابقه کار داشته و مسلط به زبان های خارجی مانند ترکی و یا انگلیسی نیز بوده باشید. اینگونه می توان گفت که تسلط به زبان ترکی می تواند برای شما در این کشور در پیدا کردن کار یک ‌امتیاز به حساب آید.

 

برای کار در ترکیه باید حداقل مدرک کارشناسی در رشته پرستاری را داشته باشید. آندسته از پزشکان و پرستارانی که به عنوان اتباع خارجی قصد کار در ترکیه را دارند باید حتما در ایران و یا در یکی از دانشکده های پزشکی در کشور ترکیه نیز تحصیل کرده باشند.

 

برای آنکه شما بتوانید اجازه فعالیت در رشته پرستاری در ترکیه را بدست آورید، اولین مرحله ای که باید طی کنید این است که مدارک تحصیلی شما توسط وزارت بهداشت و درمان ترکیه تطبیق داده شده و مورد بررسی قرار گرفته باشد.

در این مرحله مدارک شما توسط هیئت منصفه منتخب مجمع دانشکده های پزشکی ترکیه مورد بررسی قرار می گیرد. کسانی که مدارک شما را مورد بررسی قرار می دهند استادان برتر دانشگاههای ترکیه در زمینه پزشکی هستند.

 

بعد از آنکه مدارک شما مورد بررسی و تایید قرار گرفت، توسط هیئت منتخب ثبت و رجیستری می شود. این امکان نیز وجود دارد که هیئت منتخب تشخیص دهد که بعضی از دروس شما ناسازگار بوده است.

اگر واحد هایی که شما در دانشگاه سپری کرده اید مورد تایید هیات قرار نگیرد و به نوعی ناسازگار بوده باشد، این امکان وجود دارد که فرد متقاضی برای گذراندن واحد های درسی مورد نیاز در ترکیه در یکی از دانشگاه های این کشور نیز ثبت نام کرده باشد تا بتواند واحد های مورد نیازی که شرط کار در ترکیه است را بگذراند. پس از کلاس ها از متقاضی مجدد یک آزمون گرفته خواهد شد.

اگر فرد متقاضی توانسته باشد که نمره قابل قبولی را در آزمون دریافت کند، این امکان را خواهد داشت که مجوز فعالیت پرستاری را در ترکیه کسب کند.

شرایط-استخدام-پرستار-در-ترکیه

نحوه دریافت اقامت ترکیه برای پرستاران

شما برای آنکه بتوانید اقامت ترکیه را دریافت کنید باید در اول ویزای کاری ترکیه را از طریق یک جاب آفر و یا قرارداد کاری دریافت کرده باشید. شما باید از یک مرکز درمان و یا بیمارستان در ترکیه در مورد استخدام خود به توافق رسیده باشید. شما از این شیوه این امکان را خواهید داشت که خیلی سریع مجوز کار ترکیه را نیز دریافت کنید.

زمانی که با کارفرمای خود به توافق رسیدید تنها کافی است که در مدت ۱۰ روز برای دریافت مجوز کاری، کارفرمایتان برای شما اقدامات لازم را انجام دهد. در غیر انجام این کار تمامی مراحل طی شده مجددا از ابتدا باید از سر گرفته شود.

مدارک دریافت اقامت ترکیه برای پرستاران

مهمترین مدارکی که شما باید برای دریافت اقامت ترکیه به مراجع ذی صلاح ارائه کنید عبارتند از:

 

 • مدرک کارشناسی و یا کارشناسی ارشد در رشته تخصصی مرتبط با پرستاری و یا معادل آن؛

 • سندی که تایید کند مدرک تخصصی شما معادل مدرک پرستاری در وزارت بهداشت و درمانی ترکیه است؛

 • ارائه سندی که ثابت کند شما می توانید در حرفه خود در ایران نیز فعالیت داشته باشید؛

 • ارائه بیمه؛

 • داشتن صلاحیت فعالیت از معاونت وزارت بهداشت و سلامت؛

 • ارائه داشتن سلامت روانی و فیزیکی از وزارت بهداشت و درمان و اداره کار و تامین اجتماعی؛

 • نداشتن سابقه کیفری؛

 • ارائه مدرکی که ثابت کند فعالیت شما در ترکیه برای امنیت داخلی ترکیه تهدیدی نیست.

 

شما باید پس از اینکه اسناد و مدارک را تهیه کردید، برای دریافت مجوز کار به وزارت کار و تامین اجتماعی مراجعه کنید.

ما در ادامه به تفصیل به بررسی و ارزیابی مراحل و مدارک مورد نیاز برای دریافت مجوز کار در ترکیه برای شما پرداخته ایم.

هم اکنون با توجه به آیین نامه جدیدی که در وزارت کار و تامین اجتماعی در ترکیه وجود دارد، متقاضیان تنها باید به صورت آنلاین برای دریافت مجوز و ویزای کار درخواست خود را ارائه کنند.

مدارک-اقامت-پرستار-در-ترکیه

مراحل اخذ مجوز کار ترکیه برای پرستاران

شما برای آنکه مجوز کار در ترکیه را دریافت کنید باید درخواست خود را به صورت آنلاین ارسال کرده باشید. پس از آن لازم است که این مراحل را سپری کرده باشید:

 

 • شما باید پس از اینکه ۶ روز درخواست خود را ارائه دادید، تمام مدارکی که مورد نیاز است را به اداره کار و امور اجتماعی در ترکیه ارسال کرده باشید.

 • علاوه بر اینکه شما باید برای مجوز کار مدارک مورد نیاز را ارسال کنید لازم است که کارفرما نیز مدارک مورد نیاز شما را ارسال کرده باشد.

 • بعد از آنکه مدارک شما به واسطه کارشناسان اداره کار و امور اجتماعی مورد بررسی قرار گرفت، نتیجه درخواستتان به شما به صورت آنلاین ارسال خواهد گردید.

 • پس از اینکه شما مجوز کار ترکیه را دریافت کردید، باید ظرف کمتر از مدت ۳۰ روز برای دریافت مجوز اقامت ترکیه نیز درخواست خود را ارائه کنید.

مدارک لازم برای اخذ مجوز کار پرستاری در ترکیه

مهمترین مدارکی که شما باید برای دریافت مجوز کار پرستاری در ترکیه دریافت کنید عبارتند از:

 • ۴ قطعه عکس بیومتریک که به تازگی گرفته شده است و در استاندارد های گذرنامه بوده باشد.

 • ارائه آخرین مدرک تحصیلی برای افرادی که تحصیلات خود را در خارج از ترکیه سپری کرده باشند.

 • ارائه مدرک فارغ التحصیلی همراه با ترجمه آن به وزارتخانه

 • ارائه گذرنامه معتبر که 6 ماه از اعتبار آن در مدت زمان حضور شما در ترکیه مانده باشد.

 • ارائه یک برگه قرارداد و یا پیشنهاد کاری از یک کارفرمای معتبر ترک

 • ارسال مدارک معتبر تایید شرکت و یا مرکز درمان متقاضی توسط کارفرما.

 • تمامی مدارک شما باید اسکن شده باشد و در زمان مناسب به صورت آنلاین و برای مراجع ذی صلاح ارسال شود.

 • تکمیل فرم درخواست مجوز کار ترکیه برای پرستاران.

هزینه های ویزای کار در ترکیه

شما برای کار در ترکیه باید هزینه ویزای کار به عنوان پرستار در این کشور را پرداخت کرده باشید. البته لازم به ذکر است که این هزینه ها ممکن است که بسته به شرایط زمانی و مکانی کمی متفاوت باشد.

 

 • هزینه دریافت کارت اقامت ترکیه برای کلیه ویزاهای کاری           72 لیر
 • هزینه دریافت ویزای کاری موقت یک ساله ترکیه                      20 لیر
 • هزینه دریافت ویزای کار دائم                                               70 لیر
 • هزینه دریافت ویزای کاری مستقل                                         70 لیر
هزینه-اقامت-پرستار-در-ترکیه

حقوق و درآمد پرستاران در ترکیه

ترکیه یکی از بهترین کشور های جهان از لحاظ درآمد و حقوق کارمندان بخش پزشکی می باشد. از این رو شما می توانید با هزینه مقرون به صرفه ترکیه از درآمد های بسیار بالا در این کشور از یکی زندگی با آرامش لذت ببرید. تمام کسانی که در ترکیه کار می کنند در پایان هر ماه این امکان را خواهند داشت که پول خوبی را پس انداز کنند.

بسته به مهارت و شرایط کار شما در ترکیه ممکن است چیزی بین 4000 تا 6000 لیر درآمد داشته باشید. هم اکنون میانگین حقوق پرستاران در ترکیه چیزی در حدود ۵۴۶۵ لیره است.

این در حالی است که شما اگر در بخش خصوصی فعالیت داشته باشید می توانید از مزایای حقوق بیشتر نیز بهره مند شده باشید.

اقامت دائم ترکیه برای پرستاران

یکی از مهمترین مزایای کار در ترکیه به عنوان پرستار این است که شما این امکان را خواهید داشت که اقامت دائم ترکیه را نیز دریافت کنید. شما با دریافت ویزای کار ترکیه از طریق کار به عنوان پرستار این  امکان را خواهید داشت که اقامت کوتاه مدت ترکیه را دریافت کنید و بسته به شرایط مورد نیاز ویزای خود را نیز تمدید کنید.

شما می توانید با حداقل هشت سال اقامت مستمر در ترکیه اقامت دائم ترکیه را نیز دریافت کنید. مهمترین شرطی که برای دریافت اقامت دائم ترکیه وجود دارد عبارتند از:

 

 • در عرض یک سال اخیر اقامت در ترکیه نباید بیش از 6 ماه در خارج از این کشور زندگی کرده باشید.
 • در 5 سال گذشته بیش از 12 ماه در خارج از ترکیه نبوده بشاید.
 

در صورتی که موارد بالا را رعایت نکرده باشید ممکن است که با دریافت مجوز اقامت دائم ترکیه شما موافقت به عمل نیاید.

استخدام-پرستار-در-ترکیه

شرایط اقامت دائم ترکیه برای پرستاران

پرستاران برای آنکه این امکان را داشته باشند که اقامت دائم ترکیه را کسب کنند باید شرایط زیر را نیز داشته باشند:

 

 • پرستار متقاضی باید در هشت سال گذشته به صورت پیاپی در ترکیه اقامت داشته باشد.

 • پرستار متقاضی نباید در 3 سال گذشته از طرف دولت ترکیه کمکی دریافت کرده باشید.

 • پرستار متقاضی باید درآمدی ماهانه ثابتی را داشته باشد و این برای مدت زمان زندگی خود و خانواده اش کافی باشد.

 • از یکی از بیمه های درمانی معتبر که در ترکیه اعتبار دارد استفاده کرده باشد.

 • در مدت زمان اقامت ترکیه سوء پیشینه نداشته و در 8 سال گذشته پیش از دریافت کارت اقامت دائم ترکیه برای ترکیه تهدید امنیتی نبوده باشید.

اقامت-پرستار-در-ترکیه

مزایای اقامت دائم ترکیه برای پرستاران

برای پرستاران متقاضی کار در ترکیه دریافت اقامت دائم این کشور دارای مزایای بی شماری می باشد. در صورتی که شما اقامت دائم ترکیه را دریافت کنید می توانید از این شرایط بهره مند شوید.

 

 • پرستاران متقاضی از تعهد سربازی معاف خواهند شد.
 • بدون تبعیض امکان استفاده از حقوق شهروندی ترکیه مانند حق استفاده از تامین اجتماعی را خواهند داشت.
 • امکان ورود و خروج به ترکیه.
 • امکان کار در هر جای ترکیه
 • امکان سرمایه گذاری، خرید و فروش املاک به مانند شهروندان ترکیه.
 

البته پرستاران متقاضی که شهروندی ترکیه را دریافت می کنند ممکن است که شرایطی شهروندی ترکیه را هنوز نداشته باشند.

مهمترین شرایط شهروندی ترکیه که کسانی که اقامت دائم ترکیه را نیز دارند بهره مند نخواهند شد عبارتند از:

 

 • داشتن حق رای در ترکیه.
 • حق کاندید شدن در احزاب سیاسی.
 • امکان انجام وظایف عمومی مانند دیگر شهروندان ترکیه.
 • عدم معافیت برای واردات خودرو از خارج از کشور.

نتیجه گیری

بی شک ترکیه را می توانیم یکی از مقرون به صرفه ترین کشور های جهان برای زندگی بدانیم. ترکیه یکی از مهمترین مقاصد گردشگری در جهان می باشد و در سال گذشته توانست که جایگاه 5 امین مقصد مهاجرتی برتر در جهان را مال خود کند. ترکیه به دلیل اینکه یکی از قطب های برتر توریسم درمانی می باشد با خیل عظیمی از مهاجران بخش سلامت روبرو است.

 

 

از این رو بیمارستان های این کشور پس از کمبود نیروی کار پرستاری به دنبال نیروی کار پرستاری از خارج از ترکیه هستند. شما برای کار به عنوان پرستار به مدرک کارشناسی در پرستاری نیاز خواهید داشت. با داشتن یک جاب آفر و یا قرارداد کاری از یک کارفرمای ترک می توانید اقامت ترکیه را دریافت کنید. این امکان نیز برای شما وجود دارد که پس از 8 سال زندگی در این کشور اقامت دائم ترکیه را نیز دریافت کنید.

 

برای ارزیابی و دریافت مشاوره رایگان به جهت دریافت اقامت دائم ترکیه با شماره تلفن های 28111107 021 و یا 22654650 021 در تماس باشید.

سوالات متداول

ترکیه یکی از بهترین کشور های جهان برای کار پرستاران است و از مزایای بی شمار کار در این کشور می توان به درآمد های بالا و کیفیت بالای زندگی در این کشور اشاره کرد. کارفرمایان ترکیه به پرستاران ایرانی اعتماد داشته و ترجیحا آن ها را استخدام می کنند.

شما برای کار در ترکیه به عنوان پرستار باید شرایط سنی مورد نظر این کشور را داشته باشید. شرایط سنی کار در ترکیه به عنوان پرستار بین 25 تا 45 سال است.

شما به عنوان یک پرستار در ترکیه از حقوق بسیار خوبی برخوردار خواهید بود و چیزی در حدود 4000 تا 6000 لیره نیز درآمد خواهید داشت.

شما برای دریافت اقامت ترکیه به عنوان پرستار باید مدرک دانشگاهی پرستاری، ارائه بیمه، صلاحیت فعالیت از معاونت وزارت بهداشت، داشتن سلامت روانی و نداشتن سابقه کیفری خود را ارائه کنید.

برای زندگی در ترکیه باید چیزی در حدود 4000 لیره داشته باشید. ترکیه یکی از مقرون به صرفه ترین کشور های جهان است و زندگی در این کشور بسیار ارزان است. اما برای داشتن یک زندگی مرفه باید چیزی در حدود 10000 لیره درآمد کسب کنید. هزینه اجاره خانه نیز در ترکیه چیزی در حدود 2000 لیره است.

از مهمترین مزایای دریافت اقامت دائم ترکیه عبارتند از استفاده از حقوق شهروندی، امکان ورود و خروج به ترکیه در هر زمان، امکان اقامت کار و زندگی در هر کجای ترکیه، امکان خرید و فروش خانه و ماشین.

شما برای آنکه به عنوان پرستار بتوانید اقامت دائم ترکیه را دریافت کنید باید 8 سال به صورت پیاپی در این کشور اقامت داشته باشید، در 3 سال گذشته از دولت ترکیه کمکی را دریافت نکرده باشید، دارای درآمد ثابتی نیز بوده باشید و سوء پیشینه نداشته باشید.

شما برای آنکه به عنوان پرستار در ترکیه استخدام شوید، باید مدرک زبان ترکی و کارشناسی مرتبط با پرستاری را داشته باشید. لازم است که شما گواهی عدم سوء پیشینه و تمکن مالی برای مهاجرت به ترکیه را نیز باید داشته باشید.

مهمترین مدارکی که شما باید برای مجوز کار در ترکیه به عنوان پرستار ارائه کنید عبارتند از 4 قطعه عکس بیومتریک، ارائه آخرین مدرک تحصیلی، گذرنامه معتبر، ارائه برگه قرارداد و یا پیشنهاد کاری و تکمیل فرم درخواست.

شما برای دریافت ویزای کار ترکیه باید چیزی در حدود 70 دلار هزینه کنید.

فرم مشاوره زیر رو پُر کنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه 
WhatsApp
Telegram
Twitter
LinkedIn

نظرات کاربران

4 پاسخ

 1. این اطلاعاتی ک درباره حقوق پرستار گذاشتین ایا اپ دیت این تاریخه؟!واینکه این حقوق یه پرستار خارجی هستش ک تو بخش خصوصیه؟! در باره آزمون KPSS اطلاعاتی ندارین..ازمون استخدامی در بخش دولتی ترکیه هستش!

  1. سلام بله . و در مورد استخدام توی بخش دولتی باید بگم که در هر کشوری ملزم به اخذ شهروندی اون کشور هست.

  1. معمولا برای جاب افر بالای 3 سال سابقه کاری به همراه بیمه و مرتبط با رشته تحصیلی نیاز هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی

کار در ایسلند
کار در ایسلند

یکی از امن‌ترین کشورهای جهان که مهاجران بسیاری را به سمت خود می‌کشاند، کشور ایسلند است؛ اما نکته مهم این است که مهاجرت بدون اشتغال

بیشتر
کار در انگلستان
کار در انگلستان

اگر به فکر کار در انگلستان هستید، باید بدانید مسیری که پیش روی شما است، به ‌سادگی اشتغال در سایر کشورها نیست. روندی که باید

بیشتر
کار در امارات
کار در امارات

کشور امارات به‌عنوان یکی از کشورهای پیشرفته و توسعه‌یافته غرب آسیا، هرساله مهاجران زیادی را به خود جذب می‌کند. کشور امارات از نظر اقتصادی بسیار

بیشتر