اقامت ترکیه برای پزشکان

اقامت ترکیه برای پزشکان

ترکیه کشوری زیبا است که با داشتن جاذبه های گردشگری و تاریخی بی شمار، پنجمین کشور توریستی جهان می باشد. در کنار این، ترکیه از یک اقتصاد پایدار بهره می برد که این امر موجب شده نرخ بیکاری در این کشور پایین و قدرت خرید مردم آن نیز بالا باشد. شهروندان ترکیه از یک سیستم آموزشی و بهداشتی بسیار خوب نیز برخوردار هستند. همه این عوامل موجب شده است که ترکیه به عنوان یکی از بهترین مقاصد مهاجرتی در جهان لقب بگیرد. ترکیه با موقعیت جغرافیایی جذابی که دارد در میان دو قاره اروپا و آسیا قرار گرفته است. 

 

ترکیه را می توان به عنوان یکی از مهمترین و تاریخی ترین کشور های جهان دانست که امپراتوری های قدرتمندی در این کشور فرمانروایی می کردند. ترکیه سیستم بهداشتی بسیار توسعه یافته و بیمارستان های با کیفیت دارد و به عنوان قطب سلامت و بهداشتی منطقه می باشد. این کشور درآمد بالایی را نیز از گردشگری درمانی کسب می کند. اما چند سالی است که ترکیه به دلایلی از جمله رشد اقتصادی و بالا بودن گردشگر درمانی در بخش بهداشت و سلامت با کمبود نیرو مواجه شده است. کمبود پزشکان در بخش خصوصی و دولتی ترکیه به وضوح حس می شود و این امر فرصت بسیار خوبی برای را برای کادر درمان و پزشکان ایجاد کرده است که به ترکیه مهاجرت کنند.

 

با کمبود نیروی کادر درمان و پزشکی در ترکیه دولت این کشور در تلاش است تا با دعوت پزشکان خارجی برجسته از کسری نیروی خود در بخش درمان جلوگیری کند. پزشکان می توانند با داشتن شرایط لازم برای مهاجرت و کار در ترکیه از مزایای اقامت در این کشور نیز بهره ببرند.

 

ما نیز در این مقاله به علت اهمیت مهاجرت پزشکان به ترکیه به تمام سوالات و ابهامات موجود در این زمینه پاسخ داده ایم. اگر قصد دارید که اطلاعات کاملی را در مورد میزان حقوق پرستاران و پزشکان در ترکیه، معادل سازی مدارک پزشکی در ترکیه، اقامت ترکیه برای پزشکان و شرایط لازم برای طبابت در ترکیه دریافت کنید پیشنهاد می شود که این مقاله را تا انتها مطالعه کرده باشید.

فرم مشاوره رایگان

آنچه خواهید خواند:

اقامت-پزشکان-در-ترکیه

ترکیه

ترکیه با نام رسمی جمهوری ترکیه کشوری در شبه جزیره آناتولی است که بیشتر مساحت این کشور در غرب آسیا و قسمت کوچکی از آن نیز در منطقه بالکان در جنوب شرقی اروپا قرار گرفته است.

ترکیه مرزهای دریایی بسیاری با مدیترانه در جنوب، دریای سیاه در شمال و دریا اژه در غرب دارد. ترکیه به غیر از ایران در شرق با کشورهای ارمنستان و آذربایجان نیز همسایه است و کشور گرجستان را در شمال شرقی، بلغارستان و یونان را در غرب و عراق و سوریه را در جنوب شرقی به عنوان همسایه خود می بیند.

 

ترکیه در واقع کشور بزرگی است که مساحت آن با 783،562 کیلومترمربع چیزی در حدود دو برابر کشور آلمان است. ترکیه کشوری پر جمعیت نیز می باشد و جمعیتی در حدود 83,2 میلیون نفر دارد که تقریبا مشابه جمعیت ایران است.

 

واحد پولی ترکیه نیز لیره بوده و از بزرگترین شهرهای آن می توان به استانبول، ازمیر، بورسا و آدانا اشاره کرد. زبان رسمی این کشور نیز ترکی می باشد و اقلیت هایی نیز به زبان های کردی، زازا، لاز و عربی صحبت می کنند. پایتخت ترکیه با چیزی در حدود 4.5 میلیون نفر آنکارا می باشد که در مرکز این کشور نیز قرار گرفته است.

پزشکی-در-ترکیه

تحصیل پزشکی در ترکیه

سیستم آموزشی در ترکیه در سالهای اخیر توانسته است که پیشرفت خوبی را در جهان داشته و از این رو دانشگاه های این کشور در برترین رتبه های خود قرار گرفته اند.

سه دانشگاه برتر ترکیه به نام های کوچ، حاجت تپه و دانشگاه فنی خاورمیانه توانسته اند که در میان برترین دانشگاه های جهان قرار بگیرند.

با وجود آنکه سیاست های کلی دانشگاه های ترکیه مستقل می باشد، اما بودجه و سیاستها کلی آموزشی در دانشگاه های این کشور توسط شورای آموزش عالی ترکیه تنظیم می شود.

سال تحصیلی در ترکیه غالباً از ماه سپتامبر آغاز و تا ماه ژوئن نیز ادامه پیدا می کند. ثبت نام به موقع در برنامه های پزشکی دانشگاه های ترکیه، برای دانشجویان خارجی مهم می باشد.

 

رقابت برای ورود به دانشگاه های برتر ترکیه برای تحصیل در رشته پزشکی به نوعی سخت است. اما هنوز شما برای تحصیل پزشکی در ترکیه این شانس را دارید که در حدود 90٪ در دانشگاه مورد نظر خود قبول شوید.

به علت سخت بودن پذیرش پزشکی در دانشگاه های دولتی ایران بسیاری از دانشجویان تصمیم می گیرند که برای ادامه تحصیل دانشگاه های ترکیه را انتخاب کنند.

 

برای تحصیل در ترکیه شما باید در آزمون های ورودی دانشگاه شرکت کرده و شرایط لازم از جمله آشنایی کافی به زبان های انگلیسی و یا ترکی را نیز داشته باشید.

کسانی که قصد دارند در ترکیه در دانشگاه های دولتی این کشور تحصیل کنند لازم است که در آزمون YÖS شرکت کرده و نمره لازم را نیز کسب کرده باشند.

 

تحصیل در دانشگاه های علوم پزشکی ترکیه

تحصیل در دانشگاه های پزشکی ترکیه چیزی در حدود 6 سال به طول می انجامد. شما باید در 2 سال اول تئوری و علوم پایه را یاد بگیرید. در سال سوم نیز مهم است که شما آشنایی خوبی از لحاظ نظری و عملی با موضوعات و بیماری های مختلف نیز داشته باشید. در ترکیه شما باید در سال 4ام به صورت اختصاصی در دوره های کارآموزی بالینی شرکت کنید.

 

سال آخر تحصیل شما نیز در ترکیه به صورت عملی است و شما باید به عنوان یک پزشک معالج در بیمارستان های این کشور به درمان و معالجه بپردازید. در واقع این طور می توان گفت که در سال آخر شما به عنوان یک پزشک به ایفای نقش خواهید پرداخت.

لازم است که شما پیش از اینکه مجوز کار در ترکیه را به عنوان پزشک عمومی دریافت کنید، یک سری آزمایش‌های لازم را انجام داده باشید

 

شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه

برای تحصیل پزشکی در ترکیه پس از آنکه مدارک لازم را به وزارت تحصیلات عالی ارائه کردید، به شما  8 تا 12 ماه فرصت داده خواهد شد تا فرآیند یادگیری زبان ترکی خود را پشت سر بگذرانید. شما باید در این مدت تا می توانید زبان خود را تقویت کنید. همچنین لازم است که شما در آزمون STS  نیز که آزمون معادل سازی است شرکت کنید. لازم به ذکر است که آزمون STS نیز به زبان ترکی می باشد.

شرکت در این آزمون نمی تواند خیلی سخت باشد و شما تنها کافی است که از 100 امتیاز 35 امتیاز را کسب کرده باشید.

 

مانع جدی برای تحصیل پزشکی در ترکیه می تواند توانایی شما در زبان باشد. شما باید برای تحصیل پزشکی در دانشگاه های ترکیه مدرک زبان ترکی و یا انگلیسی خود را ارائه کنید.

بعد از آنکه شما در آزمون های پزشکی نیز شرکت کرده و در آنها نیز نمره قبول را دریافت کردید لازم است که 6 تا 9 ماه را نیز به صورت آموزشی در یکی از بیمارستان های ترکیه به صورت آموزشی مشغول به کار شوید.

 

پس از این مدت شما می توانید به عنوان پزشک در ترکیه مشغول به کار شده و به طبابت نیز بپردازید. اگر شما قصد دارید که تخصص بیشتری را کسب کنید لازم است که در یک آزمون اضافی، به طور مثال آزمون جراحی نیز شرکت کرده باشید و در آن نیز نمره قبولی را کسب کرده باشید.

 

هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه

ترکیه یکی از ارزانترین کشور های جهان برای تحصیل است. متقاضیان برای تحصیل در ترکیه این امکان را دارند که به زبان های ترکی و انگلیسی نیز تحصیل کنند. اما برنامه های تحصیلی به زبان ترکی بسیار ارزانتر از دوره های تحصیل به زبان انگلیسی می باشد. همچنین شما در دانشگاه های دولتی ترکیه نیز هزینه های بسیار کمتری را نسبت به دانشگاه های خصوصی ترکیه خواهید پرداخت.

میانگین شهریه دانشگاه های دولتی ترکیه چیزی در حدود 1600 تا 9000 لیره ترکیه در سال است. شما همچنین می توانید برای تحصیل در ترکیه در دانشگاه های خصوصی چیزی بین 10000 تا 25000 لیره ترکیه هزینه کنید.

 

آزمون یوس پزشکی ترکیه

کسانی که قصد دارند در ترکیه در رشته پزشکی تحصیل کنند لازم است که در آزمون یوس (YÖS) شرکت کرده و در آن نیز نمره قبولی را کسب کرده باشند.

آزمون YÖS یکی از مهمترین آزمون های تحصیل در ترکیه است. به نوعی این آزمون در کنار آزمون ست (SAT) به عنوان مهمترین آزمون های تحصیل در دانشگاه های ترکیه شناخته می شوند.

برای آندسته از دانشجویانی که مایل هستند در موسسات آموزش عالی ترکیه تحصیل کنند لازم است که در این آزمون شرکت کرده و نمره خوبی را نیز در آن کسب کرده باشند.

 

مرکز انتخاب و استقرار دانشجو (YSYM) مسئول تنظیم و اداره آزمون یوس می باشد.

تا سال 2010، این آزمون به صورت سراسری برگزار می شده است اما این آزمون هم اکنون در هر دانشگاه و در زمان و مکان مشخص از سوی دانشگاه برگزار می شود.

دانشجویان ترک هم اکنون می توانند برای حضور در دانشگاه های ترکیه، انتقال و تحصیلات تکمیلی در این آزمون شرکت کنند.

تحصیل پزشکی در ترکیه

مهاجرت کاری پزشکان به ترکیه

لازمه های یک پزشک متخصص در ترکیه

کسانی که شرایط لازم برای طبابت در ترکیه را داشته و می توانند به عنوان پزشک در این کشور مشغول به کار شوند اما لازم است که آنها در ابتدا مجوز و ویزای کار ترکیه را دریافت کرده باشند.

ویزای کار ترکیه توسط وزارت خانواده، کار و خدمات اجتماعی ترکیه ارائه می شود. شما این امکان را دارید که برای دریافت این ویزا به کنسولگری جمهوری ترکیه مراجعه کنید.

پزشکان برای درخواست ویزای کار ترکیه باید از یک بیمارستان خصوصی در این کشور جاب آفر خود را دریافت کرده باشند. به همراه اطلاعات و مدارك لازم شما می توانید برای کار در ترکیه به صورت آنلاین نیز درخواست خود را ارائه کنید.

 

پس از اینکه ویزای کار شما صادر شد لازم است که داوطلبان ظرف مدت 180 روز به ترکیه مهاجرت کرده باشند.

مجوز کار ترکیه برای کار پزشکان در بار اول یک ساله صادر می شود. تا همین سال 2011 پزشکان خارجی مجاز به دریافت ویزای کار ترکیه نبودند اما هم اکنون نیز این امر با کاهش پزشکان در ترکیه به یک امر اضطراری تبدیل شده است.

 

از سال 2012 به بعد نیز با توجه به لزوم جذب پزشکان خارجی در این کشور، پزشکان توانسته اند که به این کشور مهاجرت کرده و مجوز کار ترکیه را نیز دریافت کنند.

تمام کسانی که قصد دارند در ترکیه مشغول به کار شوند، لازم است که در آزمون مهارت زبان این کشور شرکت کرده، و حداقل نمره B را نیز دریافت کنند.

هم اکنون پزشکان برای مهاجرت به ترکیه از شانس بالایی برخوردار هستند. فعلا پزشکان خارجی تنها می توانند در بیمارستانهای خصوصی ترکیه مشغول به فعالیت شوند.

 

معادل سازی مدارک تحصیلی پزشکان در ترکیه

شما برای کار در ترکیه به عنوان پزشک باید شرایط لازم کار را در این کشور داشته باشید. از مهمترین مدارکی که شما باید برای کار در ترکیه ارائه کنید عبارت است از مجوز اقامت، ویزای کار و معادل سازی مدارک تحصیلی.

مدارک تحصیلی شما در ترکیه باید توسط  YÖK مورد تایید واقع شده باشند. همچنین لازم است که شما حداقل مهارت خود را در زبان ترکی به درجه “B” رسانده باشید.

همچنین اسناد و مدارک دیگری نیاز است که شما برای کار در ترکیه باید آنها را نیز ارائه کنید. با داشتن شرایط لازم شما می توانید مجوز کار در ترکیه را دریافت کنید.

 

در صورتی که قصد دارید در ترکیه با مجوز پزشکی خود در این کشور اقامت داشته باشید لازم است که ویزای کار خود را نیز تمدید کنید.

بر طبق آخرین قوانین کار در ترکیه پزشکان خارجی این حق را نخواهند داشت که در بیمارستان های دولتی ترکیه مشغول به کار شوند.

یک متخصص پزشکی در ترکیه که قصد دارد در ترکیه مشغول به کار شود لازم است که طبق ماده 5 آیین نامه اصول و روش کار معیارهای زیر را داشته باشد:

 

 • مدارک تحصیلی و گواهینامه های مهارت در شاخه های پزشکی؛
 • مدارک لازم از سوی وزارت بهداشت؛
 • عدم منع قانونی برای کار در ترکیه در حرفه پزشکی؛
 • تسلط به زبان های انگلیسی و ترکی؛
 • داشتن بیمه معتبر.

 

آزمون STS در ترکیه

پزشکان برای کار در ترکیه لازم است که مدارک خود را با سیستم آموزشی ترکیه نیز معادل سازی کرده باشند. در این راستا آزمون STS  که به عنوان آزمون معادل سازی شناخته می شود برای آندسته از پزشکان خارجی است که خواهان کار در ترکیه هستند.

آزمون STS آزمونی به زبان ترکی است و مهارت در زبان ترکی می تواند سنگ بنای موفقیت در این آزمون باشد. این آزمون دو بار در سال برگزار می شود و لازم است که کسانی که قصد دارند در این آزمون شرکت داشت باشند، در ماه های آوریل و سپتامبر در این آزمون شرکت کنند.

 

آزمون STS شامل بخش های پزشکی است که از 120 سؤال تشکیل شده است. احتمال اینکه شما در این آزمون موفقیت شوید بالا است.

کتابهای مرکز TUSDATA یا TUSEM مهمترین منابعی هستند که پزشکان می توانند برای قبولی در این آزمون از آنها استفاده کنند.

 

آزمون TUS ترکیه

پس از طی پروسه های لازم در STS و موفقیت در این آزمون لازم است که پزشکان پس از دریافت گواهی معادل سازی و پروانه؛ در آزمون تخصصی TUS نیز شرکت کرده باشند. این آزمون، برای آندسته از دانشجویان است که قصد گذراندن تحصیلات تکمیلی پزشکی در دانشگاه های ترکیه هستند.

 

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت پزشکان به ترکیه

مهمترین مدارکی که پزشکان باید برای کار در ترکیه به مراجع ذیربط ارائه کنند عبارتند از:

 

 • مدارک تحصیلی معتبر دارای مهر وزارت امور خارجه؛
 • ارائه مدارک معتبر پس از درخواست به آموزش عالی ترکیه برای معادل سازی؛
 • گواهینامه های تحصیلی به همراه کپی آن؛
 • اصل و فتوکپی گذرنامه که دارای 6 ماه اعتبار از زمان اقامت شما در این کشور باشد.
پزشکی در ترکیه

درآمد پزشکان در ترکیه

پزشکان در ترکیه درآمد بالایی دارند و معمولاً آنها در ترکیه چیزی در حدود 45700 لیره ترکیه درآمد کسب می کنند.

محدوده حقوق پزشکان در ترکیه نیز از 20,600  لیره ترکیه تا 77,700 لیره ترکیه می باشد.

​​حقوق ماهانه پزشکان در ترکیه به همراه مزایای بی شماری است که آنها می توان به پرداخت هزینه اجاره منزل، هزینه های حمل و نقل و مسافرت به کشور مبدا نیز اشاره کرد.

پزشکان در شهر های بزرگ ترکیه نیز می توانند درآمد بالایی داشته باشند. بهترین شهرهای ترکیه برای کار پزشکان عبارتند از آنکارا، آنتالیا، ازمیر، بورسا و استانبول

هزینه-پزشکان-در-ترکیه

ویزای همراه ترکیه برای پزشکان

کسانی که قصد دارند از طریق ویزای کار ترکیه برای خانواده خود نیز ویزای همراه بگیرد لازم است که فرد متقاضی حداقل یک سال در ترکیه اقامت داشته باشد.

خانواده پزشک در ترکیه می تواند تا مدت زمانی که پزشک مجوز اقامت در ترکیه دارد نیز در این کشور اقامت داشته باشد.

متقاضیان این امکان را دارند که ویزا همراه را در ترکیه برای همسر،  فرزندان و فرزندان وابسته همسر خود نیز دریافت کنند.

نتیجه گیری

ترکیه با داشتن اقتصادی پایدار و کیفیت بالای زندگی یکی از بهترین کشور جهان برای مهاجرت است. اقتصاد ترکیه به گردشگری وابسته است و در چند سال اخیر گردشگری درمانی توانسته است که نقش مهمی را در اقتصاد این کشور بازی کند. اما ترکیه با کمبود نیروی کاری نیز مواجه شده است. در بخش درمان در ترکیه نیاز به پزشک به خوبی حس می شود.

هم اکنون پزشکان می توانند در سریعترین زمان ممکن با داشتن شرایط لازم به ترکیه مهاجرت کنند.

 

پزشکان برای کار در ترکیه باید شرایط و مدارک لازم برای کار را داشته باشند. در ترکیه داشتن شرایطی همچون مدرک تحصیلی معتبر پزشکی، موفقیت در آزمون معادل سازی STS ، تسلط به زبان ترکی و داشتن پیشنهاد کاری برای دریافت ویزای کار مورد نیاز می باشد.

پس از طی این پروسه لازم است که متقاضیان برای اقامت و مجوز کار به کنسولگری ترکیه اقدام کنند.

پس از دریافت ویزای کار ترکیه برای یک سال پزشکان می توانند در ترکیه مشغول بکار شده و پس از یک سال نیز ویزای خود را نیز تمدید کنند.

 

 

شما نیز می توانید با مدرک پزشکی معتبر به ترکیه مهاجرت کنید و اقامت ترکیه را دریافت کنید. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر برای مهاجرت به ترکیه با کارشناسان ما در موسسه کاریابی بین المللی کاربین در ارتباط باشید.  برای دریافت مشاوره و ارزیابی رایگان مهاجرت کاری ترکیه از طریق مدرک پزشکی با شماره تلفن های 22654650 021 و یا 28111107 021 در تماس باشید

سوالات متداول

دانشگاه های ترکیه از سپتامبر آغاز شده و تا پایان ماه ژوئن نیز ادامه دارند. لازم به ذکر است که حداقل 3 ماه پیش از آغاز سال تحصیل برای ثبت نام در دانشگاه لازم است که اقدام کنید.

کسانی که می خواهند در دانشگاه های دولتی ترکیه در رشته پزشکی تحصیل کنند باید در آزمون YÖS شرکت کرده و نمره قابل قبولی را نیز در آن کسب کرده باشند.

شما باید برای تحصیل پزشکی در ترکیه چیزی در حدود 6 سال به مطالعه و معالجه بپردازید.

آزمون STS  یکی از مهمترین آزمون های معادل سازی در ترکیه است تا پزشکان از طریق آن توانند اثبات کنند که واجد شرایط کار در ترکیه هستند. این آزمون دارای 120 سوال پزشکی به زبان ترکی است.

مهمترین چیزی که موجب می شود پزشکان به ترکیه مهاجرت کنند داشتن یک جاب آفر از کشور ترکیه است.

مهمترین شرایطی که شما باید برای اقامت در ترکیه داشته باشید عبارتند از؛ مدارک تحصیلی معتبر پزشکی که توسط YÖK مورد تایید واقع شده است. مهارت لازم در زبان ترکی و یا انگلیسی، مدارک مورد نیاز وزارت بهداشت؛ عدم منع قانونی برای طبابت در ترکیه و همچنین داشتن بیمه نامه معتبر.

یکی از مهمترین آزمون های تخصصی پزشکی در ترکیه آزمون TUS  می باشد. شرکت در این آزمون در واقع برای آندسته از دانشجویان که قصد دارند تحصیلات تکمیلی خود را در رشته پزشکی بگذارند بسیار مهم است.

درآمد پزشکان در ترکیه بالا است. پزشکان در ترکیه چیزی در حدود 45700 لیره درآمد دارند. کمترین درآمد پزشکان 20 هزار  لیره و بالاترین آن نیز در حدود 70 هزار لیره ترکیه است

میانگین هزینه تحصیل در ترکیه بین 1600 تا 9000 لیره ترکیه در سال می باشد. در دانشگاه های خصوصی نیز هزینه تحصیل چیزی بین 10000 تا 25000 لیره ترکیه در سال است.

فرم مشاوره زیر رو پُر کنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه 
WhatsApp
Telegram
Twitter
LinkedIn

نظرات کاربران

2 پاسخ

 1. سلام خسته نباشید
  اقامت ترکیه برای پزشکان رو که دریافت کردیم آیا فرزندم هم میتونه به تحصیل در ترکیه مشغول بشه؟

  1. سلام بله با دریافت اقامت کاری فرزندانتون میتونن به ادامه تحصیل بپردازند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی

کار در گرجستان
کار در گرجستان

امروزه بسیاری از افراد خواهان مهاجرت به کشور گرجستان هستند. راه‌های مختلفی برای مهاجرت به این کشور وجود دارد. اخذ ویزا برای کار در گرجستان

بیشتر
کار در لوکزامبورگ
کار در لوکزامبورگ

لوکزامبورگ کشوری در میانه اروپا است که با داشتن نرخ پایین بیکاری آوازه جهانی دارد. بسیاری از متقاضیان مهاجرت به اروپا به دنبال کشوری با

بیشتر
کار در فیلیپین
کار در فیلیپین

با اینکه بسیاری از افراد تصور می‌کنند که کشورهای اروپایی مقصد مناسبی برای مهاجرت کاری هستند؛ اما کار در فیلیپین نیز مزایای خاص خودش را

بیشتر