ویزای تحصیلی ترکیه

ویزای تحصیلی ترکیه

همه چیز درباره ویزای تحصیلی ترکیه در این مقاله به صورت کامل بررسی می شود. کلیات و شرایط لازم برای اخذ ویزای تحصیلی شامل نکات و موارد مهمی می باشد. شما باید بدانید که برای اخذ این ویزا، ترکیه نیز مانند سایر کشورها پروتکل ها و قوانین خاص خود را دارد که هر خارجی برای تحصیل در ترکیه ملزم به رعایت آن ها است. با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

فرم مشاوره رایگان

student-visa-application

همه چیز درباره ویزای تحصیلی

اعتبار ویزای دانشجویی در ترکیه به صورت کلی تا ۱ سال است. برای تحصیل در ترکیه شما باید در یکی از دوره های دانشگاهی یا مدرسه این کشور که توسط وزارت آموزش این کشور تایید شده است؛ شرکت کنید. شما برای صرفه جویی در زمان و دریافت بهترین نتیجه برای اخذ ویزای تحصیلی ترکیه باید برنامه ریزی شده و درست حرکت کنید. در این قسمت، گام های فرآیند درخواست به صورت صحیح و دقیق بررسی شده است. با ما همراه باشید.

ویزای-تحصیلی-ترکیه

تحصیل رایگان در ترکیه

مراحل فرایند درخواست ویزای تحصیلی

درخواست ویزای تحصیلی ترکیه

۱٫ کنسولگری ترکیه را در منطقه خود پیدا کنید

شما برای شروع فرآیند و ارسال درخواست برای اخذ ویزای تحصیلی این کشور، باید از طریق کنسولگری های این کشور در خارج از ترکیه اقدام کنید.

۲٫ اسناد و مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای تحصیلی در ترکیه را جمع آوری کنید

برای ادامه فرآیند شما اسناد و مدارک مختلفی نیاز خواهید داشت که در اینجا آمده اند:

 

 • شما باید پاسپورت و اسناد هویتی معتبر از کشور خود داشته باشید. همچنین نسخه کپی این اسناد نیز مورد نیاز است.
 
 • اسناد و مدارک پزشکی: شما باید با این گروه از اسناد اثبات کنید که برای جامعه ترکیه یک تهدید پزشکی نیستید. همچنین شما باید اسنادی را برای اثبات تحت پوشش بودن یک بیمه درمانی در این کشور ارائه کنید.
 
 • عدم پیشینه: در این مورد هم شما باید بدانید که نباید هیچ پیشینه امنیتی یا خطرناکی داشته باشید تا انتظار داشته باشید در این فرآیند تایید شوید.
 
 • اسناد مالی: با این اسناد شما باید به این کشور اثبات کنید که توانایی پرداخت تمامی هزینه های زندگی در این کشور را دارید. این تضمینی برای جلوگیری از ورود افراد کم درآمد برای کمک گرفتن در ترکیه است.
 
 • شما باید یک نامه تایید شده از طرف یکی از دانشگاه های مورد تایید این کشور جهت اخذ ویزای تحصیلی ترکیه داشته باشید. این نشان می دهد که شما از طرف دانشگاه مورد نظر برای تحصیل در دوره درخواستی پذیرفته شده اید.
 
 • نوع ویزای شما با توجه به طول دوره تحصیلی شما در ترکیه متفاوت خواهد بود. یعنی برای دوره های کوتاه مدت ویزای کوتاه مدت و برای دوره های چند ساله ویزای طولانی مدت صادر خواهد شد.

۳٫ تایید و ارسال مدارک و اسناد

شما می توانید برای اخذ ویزای تحصیلی این کشور، مدارک و اسناد خود را از طریق ایمیل ارسال کنید اما اگر در صدد نتیجه بهتر هستید، باید سعی کنید که به صورت حضوری این اسناد را به کنسولگری های ترکیه تحویل دهید.

بررسی دو رشته ی پرطرفدار در ترکیه

1.تحصیل روانشناسی در ترکیه

2.تحصیل مهندسی در ترکیه

زمان انتظار

این فرآیند معمولا چند ماهی به طول می انجامد و شما بهتر است حداقل ۳ ماه قبل از شروع دوره مورد نظر برای تحصیل در این کشور، درخواست خود را برای اخذ ویزای تحصیلی ارسال کنید. در صورت تایید شما دارای یک ویزا برای تحصیل در ترکیه تا زمان مشخصی خواهید بود.

 

Emniyet Mudurlugu Yabancilar Subesi یا همان پلیس اتباع خارجی در ترکیه، مرجع اقدام شما برای اخذ اقامت برای تحصیل در ترکیه است. شما می توانید پس از تایید ویزای تحصیلی برای ۳۰ روز قبل از ورود، برای اخذ اقامت این کشور نیز درخواست بدهید.

 

تمامی ویزاهای صادر شده برای تحصیل در این کشور به صورت کاملا شفاف تحت نظر ادارات امنیت کشور ترکیه هستند.

واکسیناسیون مورد نیاز

واکسیناسیون در ترکیه

شما برای مهاجرت به ترکیه و اخذ ویزای تحصیلی ترکیه، نباید مریض شده باشید به صورتی که درمان آن سخت یا غیرممکن باشد. در این غیر این صورت شما قادر به اخذ ویزای تحصیلی ترکیه نخواهید بود.

 

مهم ترین موارد در مهاجرت موقت و تحصیلی شما به ترکیه در بالای مطلب بررسی شد. حال شما باید بدانید که بهتر است برای اخذ سریع تر و راحت تر این نوع ویزا از دولت ترکیه، باید رزومه قوی داشته باشید تا دانشگاه مورد نظر درخواست تحصیل شما در دوره مد نظر شما را تایید کند. معمولا در این فرآیند و بعد از تایید دانشگاه، مشکل خاصی برای اخذ ویزای تحصیلی نمی ماند.

ویزای تحصیلی کشور ترکیه چه انواعی دارد؟

انواع ویزای کشور ترکیه

برای اینکه بتوانید در کشور ترکیه مشغول به تحصیل شوید، نیاز است تا نسبت به دریافت ویزا اقدام کنید. ویزای تحصیلی ترکیه دارای انواع مختلفی است که هرکدام از آن‌ها می‌توانند مزایا و شرایط خاص خود را داشته باشند. متقاضیان با بررسی شرایط خود می‌توانند نسبت به دریافت یکی از آن‌ها اقدام کنند. ویزاهایی که توسط سفارت کشور ترکیه به دانشجویان داده می‌شود شامل گزینه‌های زیر است:

 

 • ویزای کارآموزی
 • ویزای کارآموزی ERASMUS
 • ویزای کارآموزی AISEC
 • ویزا برای تحصیل دوره زبان ترکی
 • ویزا برای تحصیل در دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت
 • ویزای تحصیلی
 • ویزای تحصیل در جمهوری قبرس شمالی ترکیه
 

بعد از اینکه دانشگاه درخواست شما را پذیرش کرد، باید به سفارت کشور ترکیه مراجعه کنید و مدارک خود را تحویل دهید. لازم به ذکر است مدت‌زمان لازم برای صدور ویزا بین 1 تا 2 ماه است.

برای تحصیل در کشور ترکیه چقدر باید هزینه کنیم؟

یکی از موارد مهمی که قبل از درخواست ویزای تحصیلی ترکیه باید به آن توجه کنید، هزینه‌های مربوطه هستند. اگر نتوانید از عهده هزینه تحصیل و زندگی خود بر بیایید، ترکیه درخواست شما را قبول نخواهد کرد. هزینه تحصیل به مقطع شما بستگی دارد. به‌عنوان‌مثال به‌منظور تحصیل در مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی باید 450 تا 1500 دلار هزینه کنید. این هزینه برای متقاضیان دوره فوق‌لیسانس 600 تا 900 دلار در سال است.

 

حالا باید نسبت به برآورد هزینه‌های زندگی بپردازید که متوسط آن 350 تا 500 دلار است. البته لازم به ذکر است همه چیز به سبک زندگی شما بر می‌گردد. همچنین هزینه کتاب را نیز باید در چک‌لیست مربوطه قرار دهید که هر ترم 100 تا 150 دلار است.

 

حالا به هزینه اخذ ویزای تحصیلی می‌رسیم که همراه با هزینه تمکن مالی و بیمه برآورد می‌شود. برای پرداخت بیمه، هر فرد باید 30 هزار لیر کنار بگذارد. همچنین برای تمکن مالی شما باید نامه‌ای ارائه دهید که ثابت کند در حساب خود بین 4 هزار الی 5 هزار لیر دارید. در کنار تمام هزینه‌های مربوطه به هزینه سفارت، تشکیل و بررسی پرونده نیز توجه خود را معطوف کنید که 760 لیر برای شما تمام خواهد شد.

بهترین دانشگاه‌های ترکیه برای تحصیل کدام‌اند؟

بهترین دانشگاه‌های کشور ترکیه

زمانی که ویزای تحصیلی ترکیه را دریافت کردید، باید به دنبال بهترین دانشگاه‌های موجود باشید. ترکیه دارای مراکز آموزشی مختلفی است که هرکدام از آن‎ها توانسته‌اند امکانات و رتبه مخصوص به خود را داشته باشند. به‌طورکلی تعداد دانشگاه‌های دولتی ترکیه به 104 عدد می‌رسند. همچنین تعداد دانشگاه‌های خصوصی نیز 62 است. تعدادی از این دانشگاه‌ها به زبان انگلیسی دروس خود را ارائه می‌دهند که محبوبیت بسیار بالایی نیز دارند. از جمله این دانشگاه‌ها می‌توانیم به گزینه‌های زیر اشاره داشته باشیم:

 

 • Istanbul Aydin University
 • TED University
 • Bilkent University
 • Koc University
 • Istanbul Sehir University

ریجکت شدن ویزای تحصیلی ترکیه

ممکن است در هنگام مصاحبه نتوانید آن‌گونه که باید افسر را قانع کنید. شما باید این موضوع را به اثبات برسانید که هدف شما تنها تحصیل در کشور ترکیه است و قصد دیگری ندارید. اگر در این کار با موفقیت بیرون نیاید، در آن صورت درخواست شما ریجکت خواهد شد. همچنین مدارکی که درخواست شده‌اند را باید به‌صورت کامل تکمیل کنید و آن‌ها را به سفارت مربوطه تحویل دهید. هرگونه نقصی در تحویل مدارک درخواست شما را با ریجکتی مواجه خواهند کرد. از دیگر دلایل موجود می‌توانیم به گزینه‌های زیر اشاره داشته باشیم:

 

 • اگر نتوانید تمکن مالی خود را ثابت کنید، سفارت ترکیه با درخواست شما مخالفت خواهد کرد.
 • باید دارای مدرک زبان در سطح درخواست‌شده باشید؛ در غیر این صورت درخواست شما ریجکت خواهد شد.
 • همچنین گاهی اوقات هیچ‌کدام از مؤسسه‌های معتبر درخواست شما را قبول نمی‌کنند.

بهترین رشته‌های تحصیلی در ترکیه کدام‌اند؟

بهترین رشته‌های تحصیلی در ترکیه

افرادی که به دنبال ویزای تحصیلی ترکیه هستند، بد نیست در ابتدا با بهترین رشته‌هایی که در دانشگاه‌ها حضور دارند، آشنا شوند. ترکیه در زمینه‌های مختلفی پیشرفت کرده است و با داشتن سیستم آموزشی کارآمد، متقاضیان زیادی را به سمت خود جلب کرده است. اگر شما نیز به دنبال تحصیل در این کشور هستید و شرایط لازم را دارید، رشته‌های زیر منتظر شما هستند:

 

 • رشته‌های پزشکی
 • رشته نساجی و طراحی
 • رشته مدیریت کسب‌وکار
 • رشته علوم و مهندسی کامپیوتر
 

هر یک از این رشته‌ها نیز دانشگاه‌های دولتی و خصوصی مخصوص به خود را دارند. شما می‌توانید زمان کافی برای کسب اطلاعات درباره آن‌ها بگذارید تا در نهایت بتوانید بهترین تصمیم را برای زندگی خودتان بگیرید.

در صورت دریافت بورسیه ترکیه چه مزایایی در انتظار شما خواهد بود؟

مزایای موجود در دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه

بسیاری از افراد به دلیل سوابق درخشانی که دارند، می‌توانند نسبت به دریافت بورسیه اقدام کنند. زمانی که بورسیه تحصیلی دریافت می‌کنید، می‌توانید به صورت رایگان به تحصیلات خود ادامه دهید. همچنین بخشی از هزینه‌های زندگی نیز تامین خواهند شد. از دیگر مزایای موجود می‌توانیم به گزینه های زیر اشاره داشته باشیم:

 

 • اسکان رایگان: شما با دریافت بورسیه تحصیلی می‌توانید در خوابگاه‌های ترکیه اسکان داشته باشید؛ بدون اینکه هزینه‌ای برایس شهریه پرداخت کنید.
 • تحصیل رایگان: با اخذ بورسیه، هزینه‌های تحصیل برای شما رایگان خواهند بود و از این طریق می‌توانید بدون دغدغه درس بخوانید و مراحل ترقی را طی کنید.
 • بیمه درمانی: آن دسته از دانشجویانی که از بورسیه بهره‌مند می‌شوند، نیازی به پرداخت هزینه بیمه نخواهند داشت؛ زیرا تمام هزینه‌های درمانی آن‌ها رایگان خواهد بود.
 • هزینه سفر: زمانی که به ترکیه سفر می‌کنید خودتان بلیط را تهیه و هزینه‌های لازم را پرداخت می‌کنید؛ اما بعد از دریافت بورسیه و ثبت‌نام در دانشگاه هزینه سفر عودت داده خواهد شد.
 

ملاک‌های مختلفی به منظور انتخاب افراد برای بورسیه تحصیلی وجود دارند که هر یک اهمیت بالایی دارند. از جمله آن‌ها می‌توانیم به داشتن رزومه تحصیلی قوی، داشتن مقاله در رشته تخصصی، نمرات بالا، انگیزه‌نامه و… اشاره داشته باشیم؛ ازاین‌رو اگر می‌خواهید در بهترین دانشگاه‌های ترکیه با هزینه رایگان به تحصیل بپردازید، تلاش برای کسب پارامترهای فوق را از یاد نبرید.

سخن آخر

ترکیه به علت نزدیکی به کشور ایران و مشابه بودن آداب‌ورسوم‌ها متقاضیان زیادی برای تحصیل دارد. به‌منظور اخذ ویزای تحصیلی ترکیه باید از شرایط مختلفی بهره‌مند باشید. داشتن این شرایط به شما کمک خواهد کرد فرایند اخذ ویزا راحت‌تر شود. همچنین باید مدارک خودتان را به‌صورت کامل تهیه کنید. نقص در مدارک باعث ریجکت درخواست شما خواهد شد. همچنین لازم است درباره هزینه‌ها نیز اطلاعاتی را به دست آورید. اگر به سؤالات بیشتری نیاز دارید، می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی درج‌شده در سایت با کاربین تماس بگیرید.

((( مقاله پیشنهادی: اقامت ترکیه )))

سوالات متداول

اعتبار ویزای دانشجویی در ترکیه به صورت کلی تا ۱ سال معتبر است

کنسولگری ترکیه را در منطقه خود پیدا کنید
اسناد و مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای تحصیلی در ترکیه را جمع آوری کنید
تایید و ارسال مدارک و اسناد​

این فرآیند معمولا چند ماهی به طول می انجامد و شما بهتر است حداقل ۳ ماه قبل از شروع دوره مورد نظر برای تحصیل در این کشور، درخواست خود را برای اخذ ویزای تحصیلی ترکیه ارسال کنید

فرم مشاوره زیر رو پُر کنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه 
فرم مشاوره زیر رو پُر کنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه 
WhatsApp
Telegram
Twitter
LinkedIn

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی

کار در گرجستان
کار در گرجستان

امروزه بسیاری از افراد خواهان مهاجرت به کشور گرجستان هستند. راه‌های مختلفی برای مهاجرت به این کشور وجود دارد. اخذ ویزا برای کار در گرجستان

بیشتر
کار در لوکزامبورگ
کار در لوکزامبورگ

لوکزامبورگ کشوری در میانه اروپا است که با داشتن نرخ پایین بیکاری آوازه جهانی دارد. بسیاری از متقاضیان مهاجرت به اروپا به دنبال کشوری با

بیشتر
کار در فیلیپین
کار در فیلیپین

با اینکه بسیاری از افراد تصور می‌کنند که کشورهای اروپایی مقصد مناسبی برای مهاجرت کاری هستند؛ اما کار در فیلیپین نیز مزایای خاص خودش را

بیشتر