کار در ارمنستان

کار در ارمنستان

ارمنستان کشوری در همسایگی ایران است که زبان رسمی آن ارمنی است. ارمنستان شاید به علت مسافت نزدیکی که با کشورمان ایران دارد، موردتوجه بسیاری از علاقه‌مندان به کار در خارج از ایران قرار گرفته است. کار در ارمنستان در وهله اول نیازمند تسلط به زبان رسمی این کشور است. سپس در مراحل بعدی بایستی بر اساس قوانین و مقررات آن برای مهاجرت و اشتغال در این کشور اقدام کنید. ازاین‌رو در این مقاله قصد داریم در خصوص هر آنچه برای تحقق این هدف موردنیاز است، صحبت کنیم و شرایط عمومی و اختصاصی کار در این کشور را تاحدامکان مورد بررسی قرار دهیم؛ پس اگر برای کار در خارج از کشورمان ایران به دنبال مقصدی نزدیک هستید، مطالعه این مقاله را فراموش نکنید.

کار در کشور ارمنستان هدفی برای بسیاری از متقاضیان اشتغال

فرم مشاوره رایگان

آنچه خواهید خواند:

ارمنستان مقصدی برای اشتغال ایرانیان

جمهوری ارمنستان کشوری کوهستانی در همسایگی مرز شمال غربی ایران است. این کشور همچنین با کشورهایی نظیر ترکیه، آذربایجان، گرجستان و نخجوان نیز هم‌مرز است. بیش از 3 میلیون نفر در مساحت 298000 کیلومتری این کشور در حال زندگی و کار هستند. اگر به‌عنوان یکی از متقاضیان کار در ارمنستان در حال مطالعه این مقاله هستید، پس بد نیست در خصوص برخی مسائل مرتبط با اقتصاد این کشور نیز اطلاعاتی داشته باشید.


بررسی وضعیت اقتصاد در ارمنستان


اقتصاد در این کشور ارمنی تبار، بیشتر بر پایه صنایع سنگین شناخته می‌شود. این در حالی است که فراوری‌های شیمیایی و تولیدات نساجی نیز موضوعات مهم دخیل در این زمینه هستند. بااین‌وجود دولت ارمنستان از زمانی که این کشور از شوروی جدا شد، تاکنون به دنبال تنوع بخشیدن به فعالیت‌های اقتصادی خود بوده است. در حوزه اقتصادی، فعالیت‌های کشاورزی و صنعت از بخش‌های پراهمیت به شمار می‌روند که تاکنون 20 و 35 درصد از تولید ناخالص ملی ارمنستان را دربرگرفته‌اند.


اقتصاد این کشور بعد از اعلام استقلال از کشور شوروی دوران بسیار بی‌ثبات و ناامنی را تجربه کرد؛ اما از سال 1995 تا به امروز هرساله دارای نرخ رشد ثابتی بوده است. این کشور با رشد پی‌درپی در طول سالیان متمادی در حال تبدیل‌شدن به یک بنگاه اقتصادی بزرگ در منطقه است. جایگاه ارمنستان در لیست بالاترین اقتصاد‌های آزاد دنیا حتی در جایگاهی فراتر از برخی کشورهای اروپایی مانند ایتالیا، اتریش، پرتغال و فرانسه قرار گرفته است.


ازاین‌رو بسیاری از مهاجران و خارجیانی که مشغول به کار در ارمنستان هستند، بیشتر تقاضای اشتغال در بخش‌های صنعتی و خدماتی کشور را دارند. حتی در سال‌های اخیر درخواست برخی مهاجران به‌عنوان معلمان آموزش زبان انگلیسی در این کشور رو به افزایش بوده است.

کار در کشور ارمنستان و دریافت مجوز برای آن

کار در سرزمین ارمنستان

علاقه‌مندان به درآمدزایی و اشتغال بایستی برای تحقق اهداف شغلی خود در این کشور ارمنی تبار ابتدا مجوزی تحت عنوان مجوز کار در ارمنستان را به دست آورند. جالب است بدانید تا همین چندین سال گذشته دولت ارمنستان هیچ‌گونه سخت‌گیری و قوانینی در حوزه جابه‌جایی افراد و صدور مجوز کار در این کشور نداشت؛ اما در حال حاضر به نظر می‌رسد با تغییر برخی از سیاست‌های دولتی این کشور در سال‌های اخیر، خارجی‌ها ملزم هستند با دریافت مجوز کار از دولت، در این کشور به درآمدزایی بپردازند.


شرایط دریافت مجوز کار در کشور ارمنستان


برای اخذ مجوز کار در کشور ارمنستان بایستی از کارفرمای احتمالی خود گواهی مبنی بر اشتغال در این کشور را دریافت کرده باشید. همچنین کارفرما باید اثبات کند هیچ شهروند ارمنی تباری توانایی دریافت جایگاه شغلی شما را تاکنون نداشته است. با این اوصاف روشن است قبل از دریافت مجوز کار، باید در این کشور شغل متناسب با شرایط خود را پیدا کرده باشید. فراموش نکنید بدون حمایت کارفرما درخواست شما برای دریافت مجوز اقامت و کار در ارمنستان مورد پذیرش واقع نخواهد شد. شما می‌توانید قبل از حرکت خود به ارمنستان برای دریافت جزئیات بیشتر به کنسولگری این کشور در محله خود مراجعه کرده و یا با مشاوران و متخصصان مؤسسه کاربین در این باره مشورت کنید.

مردم ارمنستان و فرهنگ ارمنی

معافیت در برابر الزامات مجوز کار

 

برخی از افراد خارجی از دریافت مجوز کار معاف هستند. در این قسمت قصد داریم شرایطی که موجب معافیت شما برای دریافت مجوز کار در کشور ارمنستان می‌شود را شرح دهیم. برخی از خارجیان موفق شده‌اند پیش از یافتن شغل موردنظر خود اقامت دائم ارمنستان را از دولت این کشور دریافت کنند. چنین افرادی ملزم به دریافت مجوز کار نخواهند بود. همچنین اگر شما دارای اقامت موقت باشید؛ اما یکی از اعضای خانواده‌تان دارای اقامت دائم این کشور باشد، باز هم نیازی به دریافت مجوز کار نخواهید داشت.

 

اگر از مدیران، مؤسسان و یا نمایندگان شرکت‌های خارجی در کشور ارمنستان بوده و یا به‌عنوان یک کارمند خارجی در اداره‌ای با سرمایه‌گذارهای خارجی به استخدام درآمده باشید، باز هم از دریافت مجوز کار معاف خواهید شد. متخصصان ماهر و مجرب که ملیتی غیر ارمنی دارند، درصورتی‌که به‌عنوان تکنسین در برخی زمینه‌های اعلام‌شده توسط دولت به استخدام درآمده باشند، از دریافت مجوز کار معاف هستند.

 

برخی از این زمینه‌های معرفی شده توسط وزارت کار در ارمنستان عبارت‌اند از: علوم طبیعی، فناوری اطلاعات، تکنسین بهره‌برداری از ماشین‌آلات، طراح وب، علوم ارتباطات و کشاورزی. اعضای خانواده افرادی که دارای مشاغل دیپلماتیک‌ هستند، شاغلان خارجی در مرزهای این کشور، کارگران با قرارداد‌های کوتاه‌مدت در زمینه‌های فرهنگی و ورزشی، مدرسان دعوت شده برای سخنرانی و آموزش در سمینارها و… از جمله سایر افرادی هستند که نیازی به دریافت مجوز کار در ارمنستان ندارند.

زندگی در کشور ارمنستان در کنار فرهنگ تاریخی

مالیات در ارمنستان


بر اساس قانون جمهوری ارمنستان کلیه خارجیان و مهاجرانی که در این کشور مشغول به کار بوده، موظف هستند مالیات‌بردرآمد خود را بپردازند. کشور ارمنستان زمانی به داشتن قوانین مالیاتی بسیار پیچیده‌ای مشهور بود؛ اما از سال 2001 تاکنون قوانین این کشور در باب مالیات و اشتغال در این کشور مورد تجدید قرار گرفته‌اند و شرایط بسیار آسانی را برای مهاجران ایجاد کرده است. در سراسر دنیا پرداخت مالیات‌بردرآمد برای مهاجران با نحوه اقامت آن‌ها ارتباط مستقیمی دارد.


اگر متقاضیان بیش از 183 روز در این کشور سکونت داشته باشند و هم‌زمان کار کنند، بایستی مالیات‌بردرآمد جهانی خود را مطابق با نرخ مالیات در ارمنستان پرداخت کنند؛ اما افراد مقیم در این کشور که کمتر از 183 روز در ارمنستان ساکن هستند، باید تنها به درآمدی که در این کشور به دست می‌آورند، مالیات بپردازند. به سیستم مالیاتی کشور ارمنستان یک سیستم مالیاتی دو طبقه اطلاق می‌شود. بر اساس این سیستم میزان مالیات‌بردرآمد به گروه مالیاتی که در آن قرار دارید بستگی دارد.


برای اطلاع از میزان مالیات برای مهاجران شاغل در این کشور بادقت مطلب پیش‌رو را مطالعه کنید. مهاجران شاغلی که تا مبلغ 120.000 درام در ماه درآمد دارند باید 24 درصد مالیات بپردازند. درآمد‌های بالای این مبلغ بایستی علاوه بر پرداخت حدود 30.000 درام، 26 درصد مبلغ بیش از 120.000 درام درآمد را به‌عنوان مالیات به دولت پرداخت کنند. اتباع خارجی که از سایر کشورهای دنیا برای کار در ارمنستان به این کشور آمده‌اند علاوه بر پرداخت مالیات، باید مبلغی را به‌عنوان حق بیمه تأمین اجتماعی نیز بپردازند.

اصلاح قوانین مالیاتی در ایروان پایتخت ارمنستان

مزایای کار در کشور ارمنستان

مزایای کار در کشور ارمنستان

یکی از برترین مزایا کار در سرزمین کوهستانی ارمنستان، امکان به همراه بردن اعضای خانواده‌تان با خود است. شما می‌توانید درصورتی‌که برای مقاصد کاری به این کشور سفر می‌کنید اعضای درجه یک خانواده را با خود به این کشور ببرید. زندگی و کار در ارمنستان موجب می‌شود از شرایط امنی برخوردار شوید؛ چرا که ارمنستان کشوری با میزان بسیار پایین جرم و جنایت است.


هزینه‌های زندگی در این کشور نیز تا حد قابل قبولی پایین به نظر می‌رسد. یکی دیگر از مزایا مهمی که با زندگی در این کشور به دست خواهید آورد بهره‌مندی از طبیعت دست‌نخورده و بکر است. حمل‌ونقل عمومی نیز در این کشور ارزان‌قیمت است. همچنین مردم در این کشور بسیار مهمان‌نواز و صمیمی هستند. این صمیمیت به حدی است که به‌عنوان یک خارجی احساس خواهید کرد در خانه خود هستید. ایروان، کاپان، اشتراک، گوریس، وانادزور و آرماویر از جمله شهرها و مناطق مناسب برای زندگی و کار در کشور ارمنستان هستند.

ارمنستان دارای ریشه‌های تاریخی غنی است.
کلام پایانی

در پایان باید گفت کشور ارمنستان طیف وسیعی از شهرها و روستاهای بکر را در خود جای داده است که هرکدام منطقه مناسبی برای کار و زندگی در این کشور محسوب می‌شوند. این کشور که در تاریخ به اولین کشور مسیحی مشهور است، دارای اماکن تاریخی بی‌شمار و صومعه‌های مشهوری است. زندگی در ارمنستان می‌تواند برای متقاضیان کار در این کشور جالب و دوست‌داشتنی باشد.


هرچند خود مردم ارمنستان از وضعیت اقتصادی و هزینه‌های زندگی در این کشور خشنود نیستند؛ اما برای مهاجرانی که قصد دارند، به زندگی و کار در ارمنستان بپردازند این کشور با هزینه‌های پایین خوراک و پوشاک یک مقصد ایده‌آل محسوب خواهد شد. تنها نکته مهم دراین‌خصوص این است حتماً با مراجعه به وزارت کار ارمنستان مجوز خود را مبنی بر اجازه کار دریافت کنید تا بدون بروز هیچ مشکلی بتوانید با آسودگی خاطر در این کشور به کار بپردازید. متقاضیان کار در ارمنستان بهتر است پیش از اقدام با متخصصان حاضر در کاریابی بین‌المللی کاربین به مشورت و گفتگو بنشینند. این مؤسسه کارآمد در زمینه کاریابی برای مهاجران در کلیه کشورهای دنیا تحت‌نظر مستقیم وزارت کار ایران فعالیت می‌کند.

سوالات متداول

امکان به همراه بردن اعضای خانواده‌تان

امنیت بالای ارمنستان

هزینه‌های زندگی پایین

طبیعت دست‌نخورده و بکر

حمل‌ونقل عمومی ارزان

مردم مهمان نواز

مهاجران شاغلی که تا مبلغ 120.000 درام در ماه درآمد دارند باید 24 درصد مالیات بپردازند. درآمد‌های بالای این مبلغ بایستی علاوه بر پرداخت حدود 30.000 درام، 26 درصد مبلغ بیش از 120.000 درام درآمد را به‌عنوان مالیات به دولت پرداخت کنند.

ایروان، کاپان، اشتراک، گوریس، وانادزور و آرماویر از جمله شهرها و مناطق مناسب برای زندگی و کار در کشور ارمنستان هستند.

فرم مشاوره زیر رو پُر کنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه 

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی