کار در آذربایجان

کار در آذربایجان

کار در آذربایجان می‌تواند گزینه‌ای جذاب برای تمامی افرادی باشد که به دنبال مهاجرت کاری هستند. از آن جایی که اقتصاد این کشور در سال‌های گذشته، روند روبه‌رشدی را طی کرده، فرصت‌های شغلی بسیار زیادی را برای علاقه‌مندان به وجود آورده است. از سوی دیگر، نزدیکی جغرافیایی این کشور به ایران موجب شده تا افراد زیادی برای دریافت ویزای کاری آذربایجان، اقدام کنند. بااین‌وجود، پیش از هر چیز باید با شرایط کار در این کشور آشنا شوید. شما باید بدانید که برای مهاجرت کاری به آذربایجان به چه چیزی نیاز دارید؟ مشاغل موردنیاز این کشور چیست و فرهنگ کاری آن به چه صورت است؟ ما در ادامه به‌صورت کامل در خصوص این موارد صحبت خواهیم کرد.

کشور آذربایجان، مقصدی مناسب برای مهاجرت کاری ایرانیان

فرم مشاوره رایگان

آنچه خواهید خواند:

آشنایی با کشور آذربایجان

آذربایجان یکی از کشورهای قاره آسیا بوده که در قسمت جنوب شرقی این قاره واقع شده است. این کشور دارای مرزهای آبی مشترکی با دریای خزر است. همچنین با کشورهای ارمنستان و ترکیه از سمت غرب، با گرجستان و روسیه از سمت شمال و با ایران از سمت جنوب، مرزهای زمینی مشترک دارد. پایتخت این کشور، شهر باکو است و از مهم‌ترین شهرهای آن می‌توان به ایچری، نخجوان، شکی، گنجه، شیروان، لنکران و… اشاره کرد. دین رسمی کشور آذربایجان اسلام است و مردن این کشور به زبان آذربایجانی یا ترکی آذری صحبت می‌کنند.


کشور آذربایجان دارای مساحتی در حدود 87 هزار کیلومترمربع است و در این مساحت جمعیتی 11 میلیون‌نفری زندگی می‌کنند. واحد رسمی پول این کشور مانات بوده و نوع حکومت آن نیز جمهوری پارلمانی است. آذربایجان در سال‌های گذشته با اقتصاد روبه‌رشدی مواجه شده و همین امر موجب شده تا توجه سرمایه‌گذاران و شرکت‌های بین‌المللی زیادی به آن جلب شود؛ ازاین‌رو موقعیت‌های شغلی مختلفی در آذربایجان به وجود آمده‌اند که باعث شده کار در آذربایجان محبوبیت بیشتری پیدا کند.

بهره‌مندی تمامی متقاضیان از مزایای کار در کشور آذربایجان

مزایای کار در آذربایجان

شاید برای شما هم این سؤال ایجاد شده باشد چرا با وجود کشورهای بسیار پیشرفته‌ای که در قاره آسیا وجود دارد، کشور آذربایجان به‌عنوان مقصد مناسبی برای مهاجرت کاری است؟ کافی است تا به برخی از مهم‌ترین مزایای کار در این کشور توجه کنید تا خودتان به‌خوبی متوجه این قضیه شوید. از مهم‌ترین مزایای کار در آذربایجان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مزایای کار در آذربایجان

• سیستم درمانی پیشرفته


کشور آذربایجان دارای یک سیستم بهداشتی و درمانی پیشرفته است که به‌تمامی مهاجرین اجازه استفاده از آن داده می‌شود. به کمک این سیستم درمانی افرادی که موفق به دریافت ویزای کاری می‌شوند، می‌توانند تحت پوشش بیمه‌های مختلف قرار بگیرند و نه‌تنها از بیمارستان‌ها و مراکز درمانی این کشور استفاده کنند، بلکه هزینه‌های درمانی خودشان را هم کاهش دهند.


• ساعات کاری


ساعت کاری در کشور آذربایجان در یک روز کاری، 8 ساعت و در یک هفته 40 ساعت است. یک هفته کاری متشکل از 5 روز کاری بوده و دو روز در آن تعطیل است؛ ازاین‌رو تمامی متقاضیان کار در آذربایجان می‌توانند تعادل مناسبی بین کار و زندگی روزمره خود ایجاد کنند.


• هزینه‌های زندگی پایین


یکی از مزایای کار و زندگی در کشور آذربایجان، هزینه‌های پایین زندگی در این کشور است. با این که موقعیت‌های شغلی مناسبی در کشور آذربایجان وجود دارد؛ اما هزینه‌های پایین موجب شده تا فشار زیادی به مهاجرین وارد نشود.


• انواع مرخصی‌ها


با این که در تقویم کشور آذربایجان، 24 روز به‌عنوان تعطیل رسمی وجود دارد، تمامی کارمندان و کارگران می‌توانند از مرخصی‌های مختلف نیز استفاده کنند. از مهم‌ترین این مرخصی‌ها می‌توان به مرخصی بیماری، مرخصی زایمان، مرخصی پدر، مرخصی والدین، مرخصی تحصیلی، مرخصی شرکت در آزمون، مرخصی اهدا خون و… اشاره کرد.

بازار کار در کشور آذربایجان

ازآنجایی‌که کشور آذربایجان دارای منابع طبیعی بسیار زیادی است، بخش قابل‌توجهی از مهاجرین شاغل در صنایع نفت، گاز و انرژی مشغول به کار هستند. کشاورزی یکی دیگر از بخش‌های کلیدی اقتصاد آذربایجان است که دولت این کشور، توجه ویژه‌ای به آن دارد. از سوی دیگر، کشور آذربایجان در تلاش است تا به‌نوعی تنوع‌بخشی در اقتصاد خود دست پیدا کند. ازاین‌رو بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات در این کشور در حال گسترش بوده و بخش‌های گردشگری و آموزش نیز شرایط خوبی برای کار در آذربایجان دارند.


مدارس بین‌المللی نه‌تنها برای خانواده‌هایی که با فرزندان خود به آذربایجان نقل‌مکان می‌کنند، بلکه برای معلمانی که سابقه تدریس دارند هم فرصت بسیار مناسبی برای مهاجرت است. از سوی دیگر، پروژه‌های توسعه زیرساخت و افزایش استفاده برای مسکن نیز فرصت‌های روزافزونی را در صنعت ساخت‌وساز فراهم کرده است. باکو، به‌عنوان پایتخت کشور آذربایجان، فرصت‌های شغلی مناسب بسیار زیادی داشته و همچنان گزینه اول مهاجرین برای مهاجرت کاری به آذربایجان است.

ضرورت آشنایی با شرایط دریافت ویزای کاری کشور آذربایجان

شرایط اخذ ویزای کاری آذربایجان

تمامی متقاضیان خارجی که قصد کار در آذربایجان را دارند، در ابتدا وظیفه دارند تا ویزای کاری این کشور را دریافت کنند. به کمک این ویزای کاری می‌توانند یک موقعیت شغلی در کشور آذربایجان به دست آورده و برای زندگی به این کشور مهاجرت کنند؛ اما باید اشاره کرد که برای اخذ چنین ویزایی، شرایطی وجود دارد که تمامی افراد متقاضی باید با آن آشنا باشند. اولین و مهم‌ترین شرایط این است که فرد یک موقعیت شغلی در کشور آذربایجان پیدا کند که با مرتبط با تخصص او باشد.


سپس نیاز است تا مدارک اثبات توانایی خود را برای کارفرما ارسال کرده و او را متقاعد کند که فرد مناسبی برای چنین موقعیت شغلی است؛ ازاین‌رو کار در آذربایجان نیاز به یک کارفرمای دارای نهاد محلی در آذربایجان دارد. در این کشور، دریافت مجوز کار و ویزای کاری به عهده کارفرما است. او باید تمامی مدارک موردنیاز را از فرد متقاضی دریافت کرده و آن‌ها را برای اداره مهاجرت کشور آذربایجان ارسال کند؛ اما پیش از استخدام باید مطمئن شود که شرایط زیر برقرار است:


• مدارکی را به اداره مهاجرت نشان دهد که اثبات می‌کند کارمند متقاضی حداقل 18 سال سن دارد.
• مدارکی را نشان دهد که اثبات می‌کند هیچ یک از کارمندان محلی قابلیت حضور در موقعیت شغلی موردنظر را ندارند.
• ضرورت جذب چنین کارشناس خارجی را اثبات کند.
• مطمئن شوند که فرد متقاضی دارای تجربه، سابقه، توانایی و تخصص کافی در زمینه موردنظر است.

فرایند درخواست ویزای کار آذربایجان

همان‌طور که اشاره شد در آذربایجان کارفرما این مسئولیت را برعهده دارد تا نسبت به اخذ مجوز کار برای هر کارمند خارجی اقدام کند. بدین منظور کارمندان موظف هستند مدارک مربوطه را به کارفرما تحویل دهند و بعد از اینکه مراحل قانونی طی شدند، به استخدام در بیایند. زمانی که کارفرما مدارک کارمند را جمع‌آوری کرد، آن‌ها را به اداره مهاجرت دولتی ارائه خواهد داد. حال اداره مهاجرت آذربایجان باید تمام مدارک موردنیاز را دریافت کند و سپس نسبت به اجرای ویزای کاری اقدامات لازم را به انجام برساند.

 

برای صادر کردن مجوز کار در آذربایجان به 30 روز زمان نیاز است. اگر درخواست ویزا به هر دلیل خاصی رد شود، در آن صورت متقاضی ظرف 5 روز اخطار کتبی دریافت می‌کند. داوطلبان بعد از اینکه تأییدیه را دریافت کردند، می‌توانند مقدمات سفر به آذربایجان را برنامه‌ریزی کرده و کار خودشان را شروع کنند. البته دولت این کشور شرایطی را فراهم کرده است تا درخواست مجوز کار به‌صورت کاملاً الکترونیکی صورت بگیرد؛ ازاین‌رو دیگر نیازی به صدور این مجوز به‌صورت کتبی نیز وجود نخواهد داشت.

گردآوری مدارک موردنیاز، یکی از مهم‌ترین مراحل دریافت ویزای کاری آذربایجان

مدارک موردنیاز برای صدور ویزای کاری آذربایجان

یکی از مهم‌ترین مراحلی که برای اخذ ویزای کار در آذربایجان باید طی شود، جمع‌آوری مدارک موردنیاز است. فرد متقاضی موظف خواهد بود مدارک درخواست شده را به‌صورت کامل و بدون نقص جمع‌آوری کرده و در اختیار کارفرمای خود قرار دهد. از مهم‌ترین مدارک موردنیاز برای صدور ویزای کاری آذربایجان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:


• ارائه فرم درخواست
• معرفی‌نامه‌ای که نیاز به استخدام فرد متقاضی را در برای شغل موردنظر تأیید می‌کند.
• کپی از مدارک اقامت در آذربایجان
• گواهی سلامت و گواهی پزشکی
• عکس پرسنلی
• رسید هزینه‌های پرداخت ویزا
• کپی از پاسپورت فرد متقاضی با اعتبار لازم
ویزای صادر شده به مدت یک سال اعتبار دارد و تا زمانی که قرارداد کاری فرد متقاضی پابرجا باشد، می‌توان آن را تمدید کرد.

فرهنگ کار در آذربایجان

به‌صورت کلی مردم آذربایجان به برقراری ارتباط و ایجاد روابط دوستانه، ارزش قائل هستند. بسیاری از افراد، آذربایجانی‌ها را به‌عنوان مردمی خون‌گرم و دوستانه می‌شناسند. همین خصوصیت به محیط‌های کاری و تجاری این کشور نیز گسترش پیدا کرده است؛ ازاین‌رو در چنین محیط‌هایی نیز ایجاد روابط دوستانه و اعتماد متقابل از اصلی‌ترین شرایط شروع جلسات است. از سوی دیگر، پوشش یکی از مهم‌ترین نکاتی است که باید در محیط‌های اداری توسط مردان و زنان رعایت شود. به‌صورت کلی، نحوه پوشش در محیط‌های کاری در کشور آذربایجان، شبیه به کشورهای غربی است. بااین‌وجود پیشنهاد می‌شود مطابق با شرایط آب‌وهوایی کشور آذربایجان، پوشش خود را انتخاب کنید.

تجربه یافتن موقعیت شغلی مناسب و مهاجرت به آذربایجان با کاربین

مهاجرت کاری به آذربایجان با کاربین

اگر شما هم جزو افرادی هستید که قصد مهاجرت کاری به کشور آذربایجان را دارید، می‌توانید از خدمات گسترده و متنوع مؤسسه کاریابی بین‌المللی کاربین بهره‌مند شوید. کاربین در زمینه مهاجرت کاری به‌عنوان یکی از نمایندگان انحصاری بزرگ‌ترین و معتبرترین کمپانی‌ها و آژانس‌های کاریابی بین‌المللی جهت تأمین نیروی کار شناخته می‌شود. تمامی قراردادهای ثبت شده توسط کاربین، زیر نظر مستقیم وزارت کار قرار دارند. با کاربین مهاجرت کاری به آذربایجان را به ساده‌ترین شکل ممکن تجربه کنید.

نتیجه‌گیری

کشور آذربایجان یکی از بهترین کشورهای آسیایی جهت مهاجرت کاری به‌خصوص برای ایرانیان است. اقتصاد آذربایجان در سال‌های گذشته روند روبه‌رشدی داشته و به همین دلیل موقعیت‌های شغلی متنوعی در آن به وجود آمده‌اند. در آذربایجان، کارفرما مسئول دریافت ویزای کاری کارمندان است؛ ازاین‌رو تمامی افراد متقاضی کار در آذربایجان باید مدارک موردنیاز خود را به یک کارفرمای دارای نهاد محلی ارائه کرده تا او مراحل اخذ ویزای کار را طی کند.

سوالات متداول

سیستم درمانی پیشرفته
ساعات کاری
هزینه‌های زندگی پایین
انواع مرخصی‌ها

باکو، ایچری، نخجوان، شکی، گنجه، شیروان، لنکران و…

برای صادر کردن مجوز کار در آذربایجان به 30 روز زمان نیاز است.

فرم مشاوره زیر رو پُر کنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه 

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی