کار در بحرین

کار در بحرین

بحرین که تا چند دهه پیش یکی از استان‌های ایران محسوب می‌شد، امروزه به یکی از مقاصد اصلی برای سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی تبدیل شده است. همین امر را می‌توان دلیلی بر افزایش تقاضا برای کار در بحرین دانست. بحرین با داشتن اقتصادی فعال و به‌روز، می‌تواند بهترین گزینه برای افرادی باشد که قصد دارند بدون دردسر و در کوتاه‌ترین زمان ممکن مهاجرت کاری داشته باشند. مهم‌ترین بخش اقتصاد بحرین به صادرات نفت مرتبط می‌شود. در واقع پایه و اساس اقتصاد این کشور نیز همانند ایران بر پایه نفت است؛ بنابراین افرادی که در رشته‌های مرتبط با صنعت نفت و پالایش فارغ‌التحصیل شده‌اند و یا رزومه کاری آن‌ها شامل فعالیت در این رشته‌ها است، از شانس بیشتری جهت دریافت ویزای کاری بحرین برخوردار هستند.


بحرین شاهراهی برای رسیدن به آرزوهای دورودراز شما است. فرهنگ کار در این کشور شباهت بسیاری با فرهنگ کاری ایران دارد. در این متن قصد داریم شما عزیزان را با مبحث کار در این کشور آشنا کنیم. اگر قصد مهاجرت کاری به بحرین را دارید و یا در این باره کنجکاو هستید، ادامه متن را به‌هیچ‌وجه از دست ندهید.

فرم مشاوره رایگان

دریافت ویزای کاری بحرین معمولاً زمان‌بر نیست

آنچه خواهید خواند:

آماری از مهاجران کاری به بحرین

شرایط بسیار مناسب کار در بحرین موجب شده است تا میزان آمار مهاجرت به این کشور همواره رشد خوبی را تجربه کند. در واقع، ‌ تعداد مهاجران این کشور از جمعیت اصلی بحرینی‌ها بیشتری است. بحرین در قلب خلیج‌فارس واقع شده و به‌عنوان قطب تجاری و فرهنگی این منطقه محسوب می‌شود. باوجوداینکه بحرین یک کشور کاملاً‌ کوچک به شمار می‌آید؛ اما جمعیت آن تقریباً یک و نیم‌میلیون نفر است. بحرین سومین مقصد مهاجرت کاری در بین کشورهای واقع در منطقه خاورمیانه محسوب می‌شود (پس از امارات متحده عربی و قطر).

 

بحرینی‌های اصیل تنها چهل و هشت درصد جمعیت این کشور کوچک را تشکیل می‌دهند و باقی افراد مهاجرانی هستند که برای یافتن شغل به این کشور آمده‌اند. حقوق بالا را می‌توان از مهم‌ترین عواملی دانست که موجب جذب این تعداد بالا از مهاجران شده است. علاوه بر این، افراد ملزم به پرداخت هیچ مالیات خاصی نیستند. (یک مقصد مناسب برای سرمایه‌گذاران).

 

اکثر افرادی که در این کشور مشغول به کار شده‌‌اند مهاجرینی از اروپا، غرب خاورمیانه و همچنین هندی‌ها هستند. این مهاجران بخش عمده‌ای از نیروی کار کشور بحرین را تشکیل می‌دهند (بیش از هفتاد درصد). ایرانیان بسیاری نیز در سال‌های اخیر نسبت به مهاجرت اقدام کرده‌‌اند و هم‌اکنون بخش بزرگی از متخصصان شرکت‌های نفتی بحرینی، مهاجران ایرانی هستند.

تقاضا برای مهندسی نفت زیاد است

قوانین و مقررات محلی کار در کشور بحرین

بحرین نیز همانند کشورهای همسایه خود یک کشور لیبرال است؛ اما بیشتر مردم آن پیرو دین اسلام هستند. به‌تبع در چنین شرایطی قوانین و مقررات محلی مربوط به کار در بحرین نیز تابع این دین است. برای مثال زنان نمی‌‌توانند از لباس‌هایی که تناسب زیادی با فرهنگ اسلامی ندارند، استفاده کنند. در محیط کار اجازه هیچ نوع ارتباط خاصی بین زن و مرد وجود ندارد (حتی اگر ازدواج کرده باشد). هرگونه ارتباطی خارج از ازدواج چه در محیط کار و چه در محیط عادی غیرقانونی است.


مواردی همچون همجنس‌گرایی موجب خلع شما از شغل مربوطه می‌شود. در محیط کار نباید به‌هیچ‌وجه از مشروبات الکلی استفاده کنید. مشاهده هرگونه مستی در محیط کار نیز می‌توان موجب اخراج شما شود. به‌طورکلی اگر قصد کار در بحرین را دارید، باید از کلیه قوانین اسلامی نیز پیروی کنید.

بازار کار کشور بحرین چگونه است؟

علاوه بر شغل‌های مرتبط با صنایع نفتی، شغل‌های حوزه خدمات عمومی نیز از مقبولیت بالایی برخوردار هستند. دولت بحرین در سال‌های اخیر گام‌های بزرگی جهت دور کردن اقتصاد این کشور از نفت برداشته و در این راه نسبتاً موفق بوده است. به دلیل پیشرفت اقتصادی بحرین، بسیاری از شرکت‌های بین‌المللی نیز در این کشور شعبه‌ای را دایر کرده‌اند. شروع به کار این شرکت‌ها نیز تقاضا برای جذب نیروهای متخصص (به‌خصوص در حوزه علوم رایانه‌ای و همچنین مهندسی) را افزایش داده است.


اکثر شعبه‌های شرکت‌های بین‌المللی در پایتخت این کشور، یعنی شهر منامه، قرار دارند. دیگر شهرهای صنعتی این کشور عبارت‌اند از محرق، رفاع غرب، رفاع شرق و شهر حمد. یکی دیگر از مهم‌ترین بخش‌های متقاضی نیروی کار، گردشگری بحرین است. با افتتاح مواردی همچون پیست فرمول ۱ در این کشور، صنعت گردشگری بحرین نیز با رونق خاصی همراه شد. مهاجران بسیاری در زمینه ارائه خدمات گردشگری فعالیت می‌کنند؛ زیرا این بخش درآمد نسبتاً بالایی دارد.

ساعات کاری در این کشور متنوع است

پیدا کردن کار در بحرین

اگرچه پیدا کردن کار در بحرین با استفاده از ویزای توریستی و سفر به این کشور ممکن است؛ ‌ اما احتمال کمی دارد که بتوانید در مدت کوتاه اعتبار ویزا، یک شغل مناسب برای خود پیدا کنید. بهترین روش پیدا کردن کار در کشور بحرین، استفاده از ویزای موسوم به جاب آفر است. در این روش، یک کارفرمای بحرینی درخواستی را برای جذب شما ارائه می‌کند. کارفرمای مربوط باید ثابت کند که تنها فرد مناسب برای انجام شغل مربوطه شما هستید و نمی‌توان از یک بحرینی در موقعیت و یا سمت مدنظر استفاده کرد. ویزای جاب آفر نسبت به سایر روش‌های دریافت اقامت بحرین نیز شانس بهتری در اختیار شما قرار می‌دهد. این ویزا قابل تمدید است و پس از پایان آن امکان تمدید تا پنج سال وجود دارد.

حوزه های محبوب کاری در بحرین

بیشتر مشاغل مهم در بحرین با کمک روابط شخصی و همچنین آژانس‌های کاریابی به افراد ارائه مي‌شوند. به‌تبع بهترین راه برای ایرانیانی که قصد فعالیت در این کشور را دارند، استفاده از همین خدمات است. افرادی که ارتباط شخصی چندانی با کارفرمایان بحرینی ندارند، می‌توانند از این روش بهره بگیرند. اگرچه پیدا کردن شغل در امور مربوط به صنعت نفت راحت‌تر است؛ اما متخصصان فعال در زمینه بانکداری، انرژی، سلامت، آی‌تی و… نیز می‌توانند به‌راحتی شغل مناسب خود را پیدا کنند.

در بحرین سطح درآمد و هزینه‌ها تعادل خوبی دارد

فرهنگ کار در بحرین به چه شکل است؟

شباهت همه کشورهای موجود در خاورمیانه موجب شده است تا فرهنگ کار یا work culture بیشتر کشورها یکسان باشد. اقتصاد بحرین را می‌توان آزادترین اقتصاد موجود در خاورمیانه دانست و به همین دلیل نیمی از نیروی کار در بحرین را زنان تشکیل می‌دهند. همه بانوان صرف‌نظر از هر شرایطی می‌توانند باتکیه‌بر مدرک تحصیلی و همچنین مهارت‌های مناسب، در یک شرکت مناسب مشغول به کار شوند.


متخصصان نیز مشکل خاصی در زمینه پیروی از فرهنگ کار در کشور بحرین ندارند؛ زیرا اکثر جلسات باتکیه‌بر روش‌های غربی پیگیری می‌شود. جلسات کاری معمولاً به‌صورت روزانه یا ماهانه برنامه‌ریزی می‌شوند تا روند پیشرفت پروژه مربوطه به اطلاع مدیران بالارده برسد. محیط کاری نیز معمولاً به‌صورت استارت‌آپ طراحی می‌شود تا کاربران فضای آزاد بیشتری برای انجام فعالیت‌های مختلف داشته باشند. ارائه نظرات در مورد پروژه‌ها و همچنین فضای کاری یک امر ضروری به شمار می‌آید و در صورت وقوع هرگونه مشکلی می‌توانید مراتب مربوط را به اطلاع واحد منابع انسانی برسانید.


اگرچه سمت کاری بسیار مهم است؛ اما روابط بین کارفرما و کارمندان چندان پیچیده و خشک نیست. همواره مي‌توانید با کارفرمای خود در مورد مسائل مختلف گفت‌وگو کنید و نظر آن‌ها را جویا شوید. به‌طورکلی فرهنگ کار در بحرین را می‌توان با فرهنگ نوین شرکت‌های نوپای ایرانی یکسان دانست.

کار در این کشور شرایط بسیار مناسبی دارد

میزان حقوق در بحرین چقدر است؟

یکی از مهم‌ترین موارد برای هر مهاجری، بررسی میزان حقوق در کشور مقصد است. خوشبختانه کار در بحرین درآمد مناسبی را برای شما به ارمغان می‌آورد. هزینه زندگی در این کشور نیز در مقایسه با سایر کشورهای موجود در خاورمیانه (به‌خصوص کویت و امارات متحده عربی) بسیار پایین‌تر است. همین امر باعث می‌شود تا بتوانید بخش عظیمی از درآمد خود را ذخیره کنید.


به طبع حقوق کار در کشور بحرین با شغل و همچنین میزان تحصیلات هر فرد رابطه دارد. برای مثال حداقل حقوق یک کارمند نظافتچی در بحرین حدوداً 370 دینار بحرین است. مهندسان و متخصصان ویژه درآمد فوق‌العاده بالاتری دارند؛ به‌نحوی‌که حداقل حقوق این افراد حدوداً 6.600 دینار بحرین تعیین می‌شود. البته همان‌طور که اشاره کردیم در این کشور مالیات معنای خاصی ندارد و بخش عظیمی از حقوق شما صرف پرداخت مالیات نمی‌شود.


به‌طورکلی می‌توان گفت که حتی افراد شاغل در شغل‌های دون‌پایه نیز می‌توانند یک زندگی کاملاً عادی و مناسب را در بحرین پی‌ریزی کنند. تفاوتی ندارد که در چه بخشی از اقتصاد بحرین فعالیت می‌کنید؛ درهرصورت می‌توانید به‌خوبی از پس هزینه‌های مختلفی همچون خوراک، پوشاک و… بربیایید. حقوق کارمندان در سال‌های اخیر با رشدی ۲۰ درصدی روبه‌رو بوده است.

بحرین تا دهه چهل شمسی یکی از استان‌های ایران بود
سخن پایانی

در این متن سعی کردیم شما عزیزان را به طور کامل با مبحث کار در کشور بحرین آشنا کنیم. همان‌طور که گفته شد، این کشور در سال‌های اخیر رشد اقتصادی بی‌نظیری را تجربه کرده است و پابه‌پای کشورهایی همچون امارات متحده عربی و قطر به‌سوی آینده‌ای روشن پیش می‌رود. شباهت بسیار زیاد فرهنگ ایران با بحرین و همچنین آشنایی بسیاری از مردم این کشور با زبان فارسی، موجب شده تا این کشور یک گزینه مناسب برای ایرانیان باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه کار در بحرین می‌توانید با کارشناسان مؤسسه کاربین تماس برقرار کنید. کاربین مفتخر است شما را در امر دریافت جاب آفر بحرین همراهی کند.

سوالات متداول

صنعت نفت
بانکداری
انرژی
سلامت
آی‌تی

به طبع حقوق کار در کشور بحرین با شغل و همچنین میزان تحصیلات هر فرد رابطه دارد. برای مثال حداقل حقوق یک کارمند نظافتچی در بحرین حدوداً 370 دینار بحرین است. مهندسان و متخصصان ویژه درآمد فوق‌العاده بالاتری دارند؛ به‌نحوی‌که حداقل حقوق این افراد حدوداً 6.600 دینار بحرین تعیین می‌شود.

منامه
محرق
رفاع غرب
رفاع شرق
شهر حمد

فرم مشاوره زیر رو پُر کنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه 

نظرات کاربران

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی