کار در چین

کار در چین

در حال حاضر کشور چین یکی از قوی‌ترین اقتصادهای جهان را دارد. به دلیل بازار کار گسترده و نظام اقتصادی قدرتمند، محبوبیت این کشور در میان متقاضیان مهاجرت کاری به طور قابل‌توجهی افزایش پیدا کرده است. تمامی افراد خارجی برای شروع به کار در چین باید در ابتدا ویزای کاری این کشور را اخذ کنند. بسیاری از شرکت‌های بین‌المللی در چین شعبه دارند. در صورت تمایل به استخدام شدن در این شرکت‌ها نیازی به ارائه مدرک زبان چینی برای اخذ ویزا نخواهید داشت.


اداره مهاجرت کشور چین چند نوع ویزای کاری برای کارجویان خارجی صادر می‌کند. رایج‌ترین نوع ویزای کار در کشور چین ویزای Z است. داشتن قرارداد کاری برای اخذ ویزای کاری کشور چین الزامی به‌حساب می‌آید. در واقع اداره مهاجرت این کشور پیش از ارائه ویزای کار، باید قرارداد تنظیم شده را بررسی کند. در ادامه به شرایط کاری کشور چین بیشتر می‌پردازیم.

فرم مشاوره رایگان

آنچه خواهید خواند:

شرایط و مقررات کلی برای کار در کشور چین

به‌طورکلی کارفرما پیش از ارسال دعوت‌نامه کاری به کارجویان خارجی، باید از سمت دولت چین مجوز اخذ کند. دولت چین تنها به سی درصد از کارفرمایان این کشور مجوز ارسال دعوت‌نامه کاری به کارجویان خارجی می‌دهد. داشتن حداقل بیست و چهار ماه سابقه برای اخذ ویزا جهت کار در چین الزامی به‌حساب می‌آید. سابقه کاری افراد باید مرتبط با فرصت شغلی موردنظر برای اخذ ویزای کاری باشد.  

 

در برخی از مناطق کشور چین قوانین اعطای مجوز کار با سایر بخش‌های این کشور تفاوت‌های جزئی دارد. برای مثال در شانگهای مجوز کاری بر اساس سیستم امتیازبندی به متقاضیان خارجی اعطا می‌شود. افرادی که خواهان اخذ ویزا برای کار در این شهر هستند، باید امتیاز کافی در این سیستم را کسب کنند. در چین کارجویانی که سطح علمی بالاتری دارند، برای اخذ ویزای کار در اولویت قرار می‌گیرند.

 

معمولاً در شهرهای بزرگ مانند پکن و شانگهای، یافتن موقعیت شغلی برای کارجویان خارجی آسان‌تر است. شرکت‌های بزرگ‌تر کشور چین معمولاً در شهرهای ذکر شده دارای فعالیت هستند. به‌طورکلی فرایند یافتن موقعیت شغلی و اخذ ویزا برای کار در چین حدود سه ماه طول می‌کشد. مدت اعتبار قرارداد کاری‌تان برای اخذ ویزا باید بیش از 180 روز باشد.

شهر شانگهای در کشور چین

بررسی مراحل قانونی اخذ ویزای کاری کشور چین

کارجویان در ابتدا باید نوع ویزای کاری موردنظر خود را مشخص کنند. بیش از شصت درصد از متقاضیان کار در کشور چین نسبت به اخذ ویزای Z اقدام می‌کنند. اخذ دعوت‌نامه کاری از سمت کارفرما با تابعیت چینی، اولین گام برای اخذ ویزای کار این کشور محسوب می‌شود. پس از اخذ دعوت‌نامه کاری باید مدارک موردنیاز برای اخذ ویزای کار در چین را به اداره مهاجرت برای بررسی ارسال کنید. صدور ویزای کشور چین فرایند قانونی نسبتاً پیچیده‌ای دارد.


ویزای کاری چین برای افراد زیر چهل سال سریع‌تر صادر می‌شود. دارندگان ویزای کار چین می‌توانند از اکثر خدمات عمومی مانند سیستم سلامت این کشور استفاده کنند. در ابتدا برای کارجویان خارجی صرفاً ویزای کار صادر می‌شود. پس از اخذ ویزا می‌توان نسبت به دریافت مجوز کار کشور چین نیز اقدام کرد. معمولاً مجوز کاری دو تا چهار هفته پس از اخذ ویزای کار کشور چین صادر می‌شود.


تاجران و سرمایه‌گذاران خارجی نیز می‌توانند نسبت به اخذ ویزای کار کشور چین اقدام کنند. فرایند صدور ویزای کار برای تاجران و سرمایه‌گذاران خارجی به طور قابل‌توجهی آسان‌تر است. نوع ویزای کاری صادر شده برای تاجران و سرمایه‌گذاران خارجی با سایر افراد تفاوت دارد. برای سرمایه‌گذاران خارجی ویزای نوع M صادر می‌شود.

محیط کاری در چین

بررسی لیست مدارک موردنیاز برای اخذ ویزای کار در کشور چین

مهم‌ترین مدرک جهت اخذ ویزا برای کار در چین دعوت‌نامه کاری از سمت یک کارفرما با تابعیت این کشور است. از میان سایر مدارک موردنیاز برای اخذ ویزای کار کشور چین می‌توان به مدارک تحصیلی و پاسپورت معتبر اشاره کرد. سوابق کیفری متقاضیان اخذ ویزای کاری کشور چین باید مورد بررسی قرار بگیرد. ازاین‌جهت ارائه گواهی عدم سوءپیشینه الزامی به‌حساب می‌آید. در هنگام ثبت درخواست ویزای کار باید فرم تقاضانامه را پس از تکمیل کردن به اداره مهاجرت ارائه دهید.


متقاضیان کار در چین برای اخذ ویزای کاری از نوعZ این کشور باید گواهی سلامت اخذ کنند. داشتن سه قطعه عکس برای اخذ ویزای کار از نوع Z الزامی به‌حساب می‌آید. درصورتی‌که خواهان اخذ ویزای کاری چین باشید، باید گواهی تمکن مالی نیز به اداره مهاجرت این کشور ارائه دهید. این گواهی جهت اثبات توانایی مالی کارکنان برای پرداخت هزینه‌های زندگی طی چند ماه ابتدایی سکونت در چین است.


برای اخذ ویزای کاری کشور چین باید حدود 1500 یوآن هزینه کنید. ارائه رسید پرداخت هزینه صدور برای اخذ ویزای کاری کشور چین الزامی محسوب می‌شود. در صورت وجود نقص در مدارک ارائه شده توسط متقاضیان، اداره مهاجرت درخواست اخذ ویزای کاری را ریجکت خواهد کرد.

کارگران در کشور چین

میزان درآمد افراد در کشور چین

طی دو دهه اخیر، متوسط درآمد افراد در کشور چین به طور قابل‌توجهی افزایش پیدا کرده است. در حال حاضر با کار در چین می‌توان به طور متوسط سیصد و پنجاه هزار یوآن در هرسال درآمد داشت. درصورتی‌که افراد در شهرهای بزرگی مانند شانگهای، پکن و بیجینگ کار کنند، بین پانزده تا بیست درصد درآمد بالاتری خواهند داشت. معمولاً مشاغل تخصصی مانند مهندسان برق، عمران و مدیران بازگانی، درآمد بالاتری از سایر افراد دارند.


میزان درآمد کارکنان در چین طی هرسال باتوجه‌به نرخ تورم افزایش پیدا می‌کند. امروزه بانک‌داران چینی در هرسال حدود هشت درصد افزایش حقوق دارند. درآمد کارکنان حوزه انرژی در چین نیز در هرسال شش درصد افزایش پیدا می‌کند. در سال 2022 حداقل حقوق ماهیانه کارکنان در کشور چین حدود بیست هزار یوآن است. کارکنانی که به زبان انگلیسی مسلط باشند، می‌توانند در شرکت‌های بین‌المللی مشغول به کار شوند. از میان مزایای کار در شرکت‌های بین‌المللی میتوان به درآمد بالاتر و الزامی نبودن تسلط بر زبان چینی برای استخدام اشاره کرد. در واقع کارکنان شرکت‌های بین‌المللی بین بیست تا سی و پنج درصد درآمد بالاتری نسبت به سایر افراد در این کشور دارند.

میزان درآمد کارکنان در چین

بررسی لیست مشاغل موردنیاز کشور چین

در کشور چین هرساله لیستی با عنوان مشاغل موردنیاز منتشر می‌شود. افرادی که در زمینه مشاغل این لیست تخصص داشته باشند، سریع‌تر در کشور چین فرصت شغلی متناسب پیدا می‌کنند. در واقع یافتن کار در چین برای افراد متخصص آسان‌تر است. از میان مشاغل پرتکرار در این لیست می‌توان به مهندسی پلیمر و کارشناس بیوتکنولوژی اشاره کرد. کارشناس مدیریت مالی نیز در لیست اکثر سالها ذکر می‌شود.

لیست مشاغل موردنیاز کشور چین

برنامه‌نویسی نیز یکی دیگر از مشاغل موردنیاز کشور چین است. به‌طورکلی برنامهنویسان در کشور چین حدود چهارصد هزار یوآن در هرسال درآمد دارند. ویزای کاری نوع Z برای افراد متخصص در زمینه مشاغل موردنیاز ذکر شده در لیست، طی دوهفته صادر می‌شود. از میان سایر مشاغل موردنیاز در کشور چین میتوان به مهندس مکانیک و برق اشاره کرد.


در سال‌های اخیر صنعت چین در زمینه کشتی‌سازی پیشرفت‌های قابل‌توجهی داشته است؛ ازاین‌جهت بسیاری از شرکت‌های فعال در این حوزه به دنبال استخدام مهندس کشتی‌سازی از کشورهای خارجی هستند. متوسط درآمد مهندسان کشتی‌سازی در کشور چین 390 هزار یوآن است. گاهی اوقات برای کار در چین باید در ابتدا در آزمون معادل‌سازی مدرک شرکت کرد. این آزمون معمولاً برای متخصصان در حوزه پزشکی و پیراپزشکی برگزار می‌شود.

مهندسان کشتیسازی در چین

شرایط کار برای دانشجویان خارجی در کشور چین و چگونگی تمدید ویزای کاری

بسیاری از افراد برای تحصیل در دانشگاه‌های چین وارد این کشور می‌شوند. این افراد نیز می‌توانند با کار در چین بخشی از هزینه‌های زندگی خود را تأمین کنند. نوع ویزای صادرشده برای دانشجویان خارجی X1 است. دانشجویان خارجی درصورتی‌که خواهان فعالیت کاری در هنگام تحصیل باشند، باید این نوع ویزا را اخذ کنند. شرایط دریافت این نوع ویزا از ویزای Z کشور چین به طور قابل‌توجهی آسان‌تر است.


میزان هزینه دریافتی برای صدور ویزای X1 چین حدود نهصد یوآن است. با اخذ این ویزا دانشجویان خارجی حین تحصیل می‌توانند تا هشتاد ساعت در هر ماه کار کنند. تنظیم قرارداد کاری برای کار به‌صورت پاره‌وقت الزامی به‌حساب می‌آید. دانشجویان خارجی با کار حین تحصیل می‌توانند بین هزار تا پنج هزار یوآن درآمد داشته باشند. برای اخذ ویزای کاری کشور چین می‌توانید با مؤسسه کاربین تماس بگیرید.


بسیاری از دارندگان ویزای کاری کشور چین خواهان تمدید ویزای خود هستند. مدت اعتبار ویزای چین دوازده هفته است. بااین‌وجود بدون هیچ محدودیتی می‌توان نسبت به تمدید آن اقدام کرد. پیش از تمدید ویزای خود باید قرارداد کاری‌تان با کارفرما را نیز تمدید کنید. دانشجویان خارجی مشغول به کار در چین تحت پوشش سیستم سلامت و درمان این کشور قرار می‌گیرند.

تنظیم قرارداد کاری در کشور چین
نتیجه‌گیری

برای مهاجرت به خارج از کشور میتوانید با مؤسسه کاربین تماس بگیرید. این مؤسسه با برترین وکلا همکاری می‌کند.  مؤسسه کاربین پرونده‌های موفق زیادی دارند. تمامی مراحل اخذ ویزا توسط مؤسسه کاربین مطابق با مقررات وزارت کار طی می‌شود. رایج‌ترین نوع ویزا برای کار در چین ویزای Z است. برای اخذ این نوع ویزا باید از سمت یک کارفرما در این کشور دعوت‌نامه کاری اخذ کنید. داشتن گواهی سلامت برای اخذ ویزای کاری کشور چین الزامی به‌حساب می‌آید. متوسط درآمد کارکنان در کشور چین حدود 350 هزار یوآن است. کارکنان متخصص در زمینه مشاغل موردنیاز این کشور درآمد بالاتری کسب می‌کنند. دانشجویان خارجی در چین نیز می‌توانند برای تأمین هزینه‌های تحصیل خود مشغول به کار شوند.

سوالات متداول

مهندسی پلیمر
کارشناس بیوتکنولوژی
کارشناس مدیریت مالی
برنامه‌نویسی
مهندس مکانیک و برق
مهندس کشتی‌سازی

برای اخذ ویزای کاری کشور چین باید حدود 1500 یوآن هزینه کنید.

فرم مشاوره زیر رو پُر کنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه 

نظرات کاربران

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی