کار در چک

کار در چک

کشور جمهوری چک کشوری واقع در قلب اروپا است که به عنوان یک کشور بسیار عالی برای کار شناخته می‌شود. کار در چک فرصت‌های طلایی به خصوصی را در اختیار مهاجران قرار می‌دهد و به همین علت، سرزمینی ایده‌آل در زمینه اشتغال افراد به ‌شمار می‌آید. علاوه بر آن، با وجود پیچیدگی و سختی‌های یادگیری زبان رسمی این کشور، زبان انگلیسی به طور گسترده در میان مردم و دانشجویان صحبت می‌شود. همین امر مهاجران را به آسودگی خاطر در برقراری ارتباطات می‌رساند. اگر از علاقمندان و متقاضیان مهاجرت به جمهوری چک هستید و روی درآمدزایی در این کشور حساب کرده‌اید، بهتر است برای آگاهی از وضعیت اقتصادی و میزان درآمد‌ها در این کشور این مطلب را تا انتها بخوانید.

فرم مشاوره رایگان

فرصت‌های اشتغال در چک

آنچه خواهید خواند:

کار در جمهوری چک در یک نگاه

کشور چک از نظر موقعیت جغرافیایی در نقطه‌ای از اروپا قرار گرفته است که برای تجارت و ارتباط با سایر کشورها دسترسی مناسبی دارد. از این‌ رو، منطقی است که اقتصاد چنین کشوری بیشتر به صادرات وابسته باشد. علاوه‌ بر صادرات، تولید ناخالص داخلی نیز رو به رشد و در آستانه 60 درصدی شدن است که این میزان، میزان قابل قبول و مناسبی به ‌نظر می‌رسد.


هر کس بتواند در این کشور ملکی داشته باشد و بیش از 183 روز از 365 روز سال را در آن بگذراند، از نظر شرایط مالیاتی مقیم محسوب می‌شود و باید بر اساس میزان تعیین شده مالیات خود را بپردازد. پس از سقوط پرده آهنین که اتفاقی مهم و شگرف در تاریخ چک به ‌شمار می‌آید، این کشور موفق شده است که مهاجران و علاقه‌مندان بسیاری را به خود جذب کند.


در این میان، از جذابیت‌ها و ویژگی‌های دوست ‌داشتنی شهر پراگ به ‌عنوان پایتخت مهم چک نیز نمی‌توان چشم‌پوشی کرد. یکی دیگر از دلایل جذابیت این کشور برای مهاجران خصوصی‌سازی صنایع و اقتصاد این کشور است. همچنین کشور چک طرح‌های سرمایه‌گذاری ویژه‌ای را برای سرما‌یه‌گذاران خارجی در نظر گرفته که این خود دلیلی فزاینده بر افزایش میزان کار در چک است.

کارکنان بخش صنعت چک

بازار تجاری چک

همان طور که قبل‌تر اشاره کردیم، جمهوری چک موقعیت جغرافیایی چشمگیری در اروپا دارد و این موقعیت مرکزی به کارکنان خارجی و مشاغل بین‌المللی فرصت خوبی اعطا کرده است. حمل ‌و نقل و زیرساخت‌های اقتصادی قوی در چک آن را به پایگاهی عالی برای تبادل تجارت با کشورهایی چون روسیه و آلمان بدل ساخته است. این به معنای شهرت بین‌المللی این کشور به‌ عنوان یک بازار مستحکم در جذب سرمایه‌گذارهای خارجی به ‌شمار می‌آید. کار در چک دارای مزیت‌های فوق‌العاده‌ای است که به عنوان یکی از این مزیت‌ها می‌توان به اقتصاد باز و وجود نیروهای متخصص و ماهر بی‌شمار اشاره کرد. شاید به نظر برسد که زبان رسمی آن یکی از بزرگ‌ترین موانع برای افرادی است که علاقه‌مند به کار در این کشور هستند، اما خبر خوب این است که گستردگی استفاده از زبان بین‌المللی انگلیسی در جای جای این کشور به چشم می‌خورد.

نیرو محرکه اقتصاد در جمهوری چک

چک در زمینه اقتصادی به تولید تکیه دارد. در خلال سال‌های قرن نوزدهم، بوهمیا و موراویا به‌ عنوان دو نیروگاه صنعتی در قلمرو امپراطوری اتریش مجارستان، جزء اقتصاد پیشرو تولیدی در دنیا به ‌شمار می‌رفتند. در سال‌های اخیر تنها 38 درصد از کل نیروی کار این کشور همچنان در بخش صنعت فعالیت می‌کنند. 60 درصد باقی‌مانده نیز در بخش‌های دیگری که تولیدات ناخالص داخلی کشور را تشکیل می‌دهند، فعال هستند.


کشور جمهوری چک دارای صنایع کلیدی مهمی از جمله وسایل نقلیه موتوری، تولیدات فولاد و آهن، مهندسی و داروسازی است، البته با اختلاف می‌توان بزرگ‌ترین صنعت این کشور را صنعت خودروسازی دانست. تولید آبجو نیز بخش بزرگی از درآمد کشور را به خود اختصاص داده‌ است، به‌ طوری که این کشور از نظر تولید آبجو ششمین کشور اروپایی محسوب می‌شود.

مشاغل اداری در شرکت‌های بین‌المللی چک

بررسی وضعیت بخش‌های مختلف اقتصاد چک

اقتصاد جمهوری چک بخش‌های فراموش شده و رو به زوالی نیز دارد که در این زمینه می‌توان به بخش کشاورزی اشاره کرد. در این بخش تنها 3 درصد از مردم استخدام می‌شوند. بخش خدمات نیز نسبت به دو سال گذشته 60 درصد رکود داشته که با وجود حرکت این سرزمین به سمت اقتصاد استوار بر پایه فناوری‌ امکان رشد مجدد برای آن پیش‌بینی شده است. با وجود روبه‌رشد بودن گردشگری در چک، می‌توان انتظار داشت که بسیاری از مشاغل مرتبط با امور توریست در این کشور ایجاد شوند و متقاضیان کار در چک نیز راحت‌تر از گذشته بتوانند در این کشور به درآمدزایی و سر و سامان دادن زندگی خود بپردازند.


این کشور در سال 2016 بیش از 7 میلیون توریست را به خود جذب کرد که رکوردی شگفت‌انگیز در صنعت گردشگری آن به‌ شمار می‌رود. از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری جمهوری چک که جذب‌کننده بازدیدکنندگان بسیاری است، می‌توان شهرک‌های آب گرم و قلعه‌های قدیمی در سرتاسر کشور را نام برد.

دستمزد‌ها و حقوق‌های معقول در چک

موانع کاریابی در جمهوری چک

متقاضیان کار در چک ابتدا باید موانع موجود در سر راه خود را بشناسند و با آمادگی نسبت به آن وارد این کشور شوند؛ چراکه عدم مطالعه کافی در خصوص موانع و مشکلات پیرامون اشتغال در یک کشور بیگانه در زمان مهاجرت می‌تواند ضربه‌‎های مهلکی به افراد وارد کند. یکی از موانع مهم در این کشور وجود فساد بالای اداری در سیستم کاری آن است. بروکراسی و فساد از ویژگی‌های مهم روزمره در کشور جمهوری چک هستند. جمهوری چک از این نظر رتبه 47 در جهان را به خود اختصاص داده است. با وجود این که فساد در سیستم اداری و کاری آن خلاف قانون به نظر می‌رسد، اما پیگردهای قانونی برای ریشه‌کن کردن فساد در مشاغل همچنان عملکردی ضعیف دارد.


دومین مانع برای کار در این کشور درجه سختی زبان چک است. این زبان به قدری پیچیده و دشوار است که در جهان به عنوان چهارمین زبان سخت دنیا شناخته می‌شود و برای یادگیری و تسلط کامل باید حداقل 44 هفته زمان بگذارید. در صورتی که بتوانید در مشاغل تجاری یا شرکت‌های بزرگ بین‌المللی شغلی پیدا کنید، می‌توانید از همان زبان انگلیسی که در بین جوانان چک در حال گسترش است، صحبت کنید.

کار به زبان انگلیسی فرصتی بی‌نظیر

فرصت‌های کاری در کشور جمهوری چک

گردشگری و تولید به عنوان دو بخش مهم اقتصاد چک فرصت‌های قابل‌توجهی را در اختیار مهاجرانی می‌گذارد که به منظور یافتن کار در چک کشور خود را ترک می‌کنند. بسیاری از مشاغل مرتبط با تفریحات که با هدف جذب گردشگر صورت می‌گیرد، برای مهاجران مناسب به ‌نظر می‌رسند. چنین فرصت‌های شغلی برای افرادی مناسب است که به عنوان کارگر با زبانی غیر از زبان رسمی چک صحبت می‌کنند.


با تسلط بر زبان انگلیسی می‌توانید در مشاغل بین‌المللی که روابط تجاری با سایر کشورهای دنیا دارند، نیز مشغول به‌ کار شوید یا در صورتی ‌که دارای مهارتی خاص هستید، می‌توانید در کلیه آموزشگاه‌های موجود در شهرستان‌های چک به عنوان معلم کار کنید. برای موفقیت در اخذ این مشاغل نیز باید مدرک تحصیلی دانشگاهی داشته باشید، در غیر این ‌صورت، تنها گواهی تدریس می‌تواند شانس شما را برای دریافت شغل بالا ببرد.

فرصت‌های کارآفرینی در چک

فرصت‌های کارآفرینی در چک

اگر دوست دارید، خودتان در این کشور کارآفرینی کنید، می‌توانید در زمینه‌های تجاری زیر فعالیت خود را گسترش دهید. شما می‌توانید به‌ عنوان یک کارآفرین زمینه‌های علمی و فناوری در این کشور کار کنید و به کسب درآمد بپردازید. بدین منظور کار در بخش‌هایی چون بیوتکنولوژی، نانوتکنولوژی، آموزش و پرورش و مهندسی می‌تواند برای شما مناسب باشد. کار در چک در بخش‌های بهداشتی و مراقبتی نیز فرصت کارآفرینی را به شما خواهد داد. در این حوزه می‌توانید فعالیت خود را در زمینه تجهیزات پزشکی یا خدمات مدیریت بهداشتی و اصلاح سبک زندگی افراد آغاز کنید.


با افزایش جذب بالای گردشگران خارجی در کشور چک تقاضا برای غذاها و خوراکی‌های بین‌المللی بیش ‌از ‌پیش افزایش خواهد داشت. در جمهوری چک، تقاضا برای یافتن اقلام مد و وارداتی و لوازم جانبی در سال‌های گذشته افزایش یافته است و با فروش چنین محصولاتی می‌توانید به کارآفرینی بپردازید.

تفریح در چک و فرصت خوداشتغالی

شرایط کار در چک

استخدام در این سرزمین بر اساس قوانین کار صورت می‌گیرد. قانون کار اعلام کرده است که هر گونه قرارداد کاری بایستی کتبی تنظیم شده و در آن همه جزئیات حقوق و دستمزد، ساعات کاری و ساعات مرخصی به‌ روشنی بیان شود. بر اساس قانون چک، دوران کار آزمایشی در هر مرکز نباید بیش از 3 ماه باشد. مشاغل معمولاً دارای 4 هفته مرخصی با حقوق در طول یک سال هستند. کارکنان تمام‌ وقت نیز موظف هستند که در طول هفته 41 ساعت کار کنند. کلیه شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا دارای آزادی کار و اقامت در کشور چک هستند. سایر ملیت‌ها نیز برای شروع دوره کاری خود باید از اداره مهاجرت در چک مجوز کار قانونی تهیه کنند.

مجوز کار در جمهوری چک

یک کارمند خارجی بالقوه باید قبل از مهاجرت برای کار در چک نسبت به دریافت مجوز کار از اداره کار اقدام کند. مجوز کار فقط برای شغل و کارفرمای مشخص شده در درخواست اولیه صادر می‌شود. همچنین این مجوز غیر قابل ‌انتقال است و تنها دو سال اعتبار دارد. پس از اتمام اعتبار آن باید درخواست جدیدی ارسال شود. اگر هر یک از شرایط مشخص شده در مجوز کار قبل از انقضای آن تغییر کند، کارمند باید به دنبال یک مجوز جدید باشد.

 

در این زمینه، مؤسسه کاربین خدمات ارزشمندی را در اختیار متقاضیان ایرانی علاقه‌مند به مهاجرت به کشور چک ارائه می‌دهد. تمام فرایند کاری این مؤسسه قانونی و زیر نظر وزارت کار جمهوری اسلامی ایران قرار دارد و افراد می‌توانند با اطمینان از معتبر بودن و قانونی بودن روال انجام کار، پرونده کاری خود را به این مجموعه بسپارند.

سخن پایانی

قطعاً متقاضیان کار در چک پیش از نهایی شدن تصمیم خود برای مهاجرت به این کشور، نیاز به اطلاعاتی درباره اوضاع اقتصادی آن دارند. درک سیستم اقتصادی یک کشور مهم‌ترین مسئله پیش از مهاجرت است و از سردرگمی و مشکلات پیش‌بینی نشده جلوگیری می‎کند. بدین منظور می‌توانید از کمک‌ها و راهنمایی‌های متخصصان کاریابی مؤسسه کاربین استفاده کنید. مؤسسه بین‌المللی کاربین یک مؤسسه کاریابی در خارج از ایران است که بر اساس قوانین و ضوابط وزارت کار ایران فعالیت می‌کند. این مجموعه در مراحل ابتدایی مهاجرت با هدف کار در چک همراه شما است تا بتوانید شغل مورد نظر خود را پیدا کنید.

سوالات متداول

کارکنان تمام‌ وقت موظف هستند که در طول هفته 41 ساعت کار کنند.

بیوتکنولوژی
نانوتکنولوژی
آموزش و پرورش
مهندسی
بهداشتی و مراقبتی
لوازم جانبی

مشاغل معمولاً دارای 4 هفته مرخصی با حقوق در طول یک سال هستند.

فرم مشاوره زیر رو پُر کنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه 

نظرات کاربران

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی