کار در فنلاند

کار در فنلاند

فنلاند یکی از کشورهای حوزه اسکاندیناوی به شمار می‌آيد که به دلیل شرایط بسیار مناسب برای کارمندان و کارگران در سال‌های اخیر به یک مقصد مهاجرتی مهم تبدیل شده است. کار در فنلاند شامل قوانین زیادی است که کارمند و کارفرما باید از آن‌ها پیروی کنند. همواره بسیاری از متقاضیان در زمینه مباحث مهمی همچون حداقل دستمزد، ساعات کار، تعطیلات، دستمزد مربوط به زمان بیماری و شرایط اخراج شدن از کار در این کشور سؤالات زیادی دارند. پاسخ به این سؤالات نیز شامل موارد گسترده‌ای است که باید پیش از ارائه درخواست جهت کار در کشور فنلاند با آن‌ها آشنا شد. در این متن قصد داریم شما عزیزان را با شرایط کلی کار در این کشور و همچنین مهم‌ترین نکات مربوط به این موضوع آشنا کنیم؛ پس با ما همراه باشید.

فرم مشاوره رایگان

سطح رفاه کشور فنلاند در رتبه بالایی قرار دارد

آنچه خواهید خواند:

برای کار در کشور فنلاند باید به چه زبانی مسلط باشیم؟

یکی از مهم‌ترین مزایای کار در فنلاند آشنایی بسیاری از فنلاندی‌ها به زبان انگلیسی است. اگرچه فنلاندی‌ها عموماً به خوبی انگلیسی صحبت می‌کنند، اما دانستن زبان فنلاندی یا سوئدی برای شما بسیار مفید خواهد بود. شما می‌توانید مهارت‌های زبان خود را در دوره‌های مخصوص زبان یا در محل کار بهبود ببخشید. از صحبت کردن فنلاندی یا سوئدی با همکاران خود دریغ نکنید؛ زیرا موجب افزایش مهارت شما می‌شود.

قانون برابری شغلی در استخدام چگونه است؟

قانون برابری (yhdenvertaisuuslaki) مقرر می‌کند که با جویندگان کار به طور مساوی رفتار شود. یک کارفرما باید بهترین متقاضی را برای انجام کار مورد نظر خود انتخاب کند. ویژگی‌هایی که برای انجام وظایف مربوطه ضروری نیستند، نباید از جویندگان کار خواسته شوند. کارفرما نباید در هنگام تصمیم‌گیری درباره توزیع وظایف، ارائه فرصت‌های پیشرفت یا فسخ قرارداد کار، بین کارکنان خود تبعیض قائل شود. تبعیض در کار جرم است؛ بنابراین، اگر مشکوک هستید که حتی به عنوان یک مهاجر در محل کار مورد تبعیض قرار گرفته‌اید، می‌توانید با مقامات مربوطه یا اتحادیه کارگری تماس بگیرید.

برابری بین زن و مرد در فرهنگ کاری فنلاند چگونه است؟

طبق قوانین کار در فنلاند، زن و مرد با هم برابر هستند. با زن و مرد باید از نظر شغل، شرایط کار و دستمزد به صورت برابر رفتار شود. کارمند نباید به دلیل بارداری یا مراقبت از همسر خود در موقعیت نامناسبی از لحاظ شغلی قرار گیرد. قانون فنلاند در مورد برابری زنان و مردان تصریح می‌کند که کارفرما باید بر تحقق برابری جنسی نظارت کند تا هیچ‌ کس در محل کار مورد تبعیض قرار نگیرد. یک بازرس برابری بر رعایت قانون برابری زنان و مردان نظارت خواهد کرد. اگر به عنوان یک مهاجر مشکوک هستید که کارفرمای شما به دلیل جنسیت بین شما و دیگران تبعیض قائل شده است، می‌توانید موارد مربوطه را به وزارت کار فنلاند اطلاع دهید.

رابطه کاری در فنلاند به چه صورت است؟

یکی دیگر از ویژگی‌های بسیار مناسب کار در فنلاند این است که سرپرستان به طور مستمر بر کار کارکنان خود نظارت می‌کنند. کارفرمایان نظرات کارکنان خود را جویا می‌شوند و در برنامه‌ریزی شغلی به همین نظرات توجه می‌کنند. معمولاً فعالیت‌های هر کارمند یا کارگر در جلسات مشترک به اطلاع کارمندان می‌رسد. یک سرپرست وظایفی را به یک کارمند می‌دهد و از کارمند انتظار دارد که مستقلاً در مورد جزئیات کار تصمیم بگیرد. اگر کارمندی نمی‌داند که چگونه وظیفه داده شده را انجام دهد یا نمی‌تواند آن را انجام دهد، مستقیماً از همکاران خود یا سرپرست راهنمایی می‌خواهد.

مسلمانان نیز می‌توانند به راحتی در این کشور فعالیت کنند

ساعات کاری در کشور فنلاند چگونه است؟

برای کار در فنلاند رعایت مواردی که روی آن‌ها توافق شده، مهم است. رعایت جدول زمانی نیز در فرهنگ کاری فنلاندی‌ها اهمیت بالایی دارد. شما باید در زمان تعیین شده و بدون تأخیر در محل کار حاضر شوید. برای مثال، اگر زمان شروع کار ساعت هشت صبح است، دقیقاً باید ساعت هشت صبح در محل کار خود آماده باشید. دیر آمدن از نظر فنلاندی‌ها بی ‌ادبی است؛ زیرا سایر کارمندان باید منتظر کسی باشند که دیر کرده است. اگر می‌دانید که دیر به محل کار خود می‌رسید، باید این موضوع را به سرپرست خود بگویید.


این در حالی است که بعضی از ادارات ساعات کاری انعطاف‌پذیری را در نظر می‌گیرند، به این معنی که شما می‌توانید هر زمان که دوست داشتید، سر کار بیایید؛ مثلاً بین 7 تا 9 صبح در محل حاضر شوید و بین ساعت 15 تا 17 کار را ترک کنید. به طور کلی می‌توان گفت، ساعت کاری بستگی به محلی دارد که در آن مشغول به کار می‌شوید.

سبک ارتباط با سایر کارمندان به چه شکل است؟

فنلاندی‌ها معمولاً در مورد مسائل مختلف با همکاران خود صحبت می‌کنند، اما این بدان معنا نیست که می‌توانید در زندگی شخصی همکارتان دخالت کنید. روال معمول جلسات این است که پس از احوالپرسی با همه مستقیماً به اصل مطلب پرداخته می‌شود. در فرهنگ کار در فنلاند (work culture)، فضای محیط کار خیلی خشک و جدی نیست، به طوری که در بیشتر ادارات و کارخانه‌ها، همه کارمندان بدون در نظر گرفتن موقعیت شغلی، یکدیگر را با نام کوچک خطاب می‌کنند.

تعداد مهاجرت کاری به کشور فنلاند بالا است

تأثیر مذهب بر زندگی کاری

بسیاری از فنلاندی‌ها مسیحی هستند، اما اعتقادات شدید مذهبی ندارند. با این حال، بسیاری از آداب و رسوم مسیحی هنوز در فرهنگ فنلاند رعایت می‌شود. در زندگی کاری، تأثیر دین را در بسیاری از اعیاد می‌توان دید. تعطیلات مذهبی مسیحی مانند کریسمس و عید پاک از جمله تعطیلات قانونی مربوط به کار در فنلاند هستند.


به طور کلی، آداب و رسوم مذهبی یا مناسک مذهبی در محل کار جایگاهی ندارد. در برخی از ادارات اگر کارمندان درخواست کرده باشند، مکانی برای اقامه نماز قرار داده می‌شود. با این حال، بیشتر محیط‌های کاری چنین شرایطی را برای شما فراهم نمی‌کنند. اگر کارمندی بخواهد در وسط یک روز کاری برای نماز وقتی اختصاص دهد، باید تمام جزئیات را با کارفرمای خود در میان بگذارد. مواردی مانند استفاده از روسری در فنلاند مجاز است، اما قوانین اجرایی در مورد لباس کار باید رعایت شود.

فنلاند بهترین کشور برای شروع به کار جوانان است

حقوق و تعهدات کارمند

همان ‌طور که گفته شد، کار در فنلاند شامل حقوقی برای کارفرما و کارگر است و هر دو طرف باید به این قوانین و همچنین وظایف خود آگاه باشند به طور کلی، در فنلاند یک کارمند حق دارد:
• حق‌الزحمه خود را مطابق قرارداد و قوانین مربوط به حداقل درآمد به طور کامل دریافت کند.
• در یک محیط کاری سالم و ایمن فعالیت کند.
• در صورت اعتراض بتواند نسبت به حقوق خود احقاق حق کند.
• ساعات کاری مناسبی داشته باشد.


علاوه بر این،‌ یک کارمند موظف است که امور زیر را به طور کامل رعایت کند:


• کار خود را با دقت انجام دهد.
• دستورالعمل‌های مدیریت را دنبال کند.
• از فعالیت‌هایی که با فعالیت‌های خواسته شده توسط کارفرما متفاوت است،‌ دوری کند.
• اسرار تجاری را حفظ کند.
• منافع کارفرما را در نظر بگیرد.
• ساعت کاری توافق شده را رعایت کند.

قرارداد کار رسمی برای مهاجران

مهاجرانی که از طریق جاب آفر وارد فنلاند می‌شوند، نیز می‌توانند نسبت به ثبت قرار رسمی اقدام کنند. قرارداد کار زمانی ایجاد می‌شود که کارمند و کارفرما در مورد کاری که کارمند انجام می‌دهد، حق‌الزحمه مربوطه و سایر مزایا و شرایط درخواستی توافق کنند. شرایط قرارداد کار مطابق با قانون کار کشور فنلاند و قرارداد مربوطه تعیین می‌شود. قرارداد کار هر دو طرف را متعهد می‌سازد که به نحو احسن امور مربوطه را انجام دهند. مؤسسه بین‌المللی کاربین با آگاهی از تمام شرایط و ضوابط حاکم بر کشور فنلاند و روابط گسترده در زمینه‌های مختلف صنعتی و تجاری قادر است که متقاضیان را در امر پیدا کردن کار یاری کند. برای این کار می‌توانید با مشاوران این مجموعه در تماس باشید.

کارمندان از هر نظر با هم برابر هستند

مزایای کار در فنلاند

کار در فنلاند بهترین گزینه برای جوانانی است که قصد دارند آینده روشنی را برای خود و خانواده‌شان به وجود آورند. این کشور اروپایی محیط بی‌نظیری را برای جوانان جویای کار فراهم کرده است. مهاجران متقاضی کار در کشور فنلاند می‌توانند با ارائه درخواست خود برای دریافت ویزای کاری این کشور به راحتی فعالیت خود را در فنلاند آغاز کنند و از مزایای بی‌نظیر آن بهره‌مند شوند. در ادامه چند نمونه از این مزایا را به صورت مختصر شرح می‌دهیم.

مزایای کار در فنلاند

حقوق بیکاری
مهاجران نیز می‌توانند در صورت اتمام قرارداد خود از حقوق بیکاری بهره‌مند شوند. این حقوق رقم نسبتاً مناسبی دارد و تا زمانی که بتوانند یک شغل جدید پیدا کنند، به فرد پرداخت می‌شود.
حقوق بازنشستگی
مهاجری که برای مدت کافی در فنلاند زندگی کرده است، می‌تواند به دلیل کهولت سن یا ناتوانی مستمری دریافت کند. رقم حقوق بازنشستگی به سنوات کاری شما و همچنین مقدار حقوق پایانی بستگی دارد.
مالیات کم
کار در فنلاند شما را ملزم به پرداخت مالیات می‌کند، اما میزان مالیات تخصیص‌ یافته به مهاجران بسیار کمتر از سایر کشورهای اروپایی است.
مراقبت‌های بهداشتی
هر کارفرما موظف است که امور مربوط به مراقبت‌های بهداشت حرفه‌ای را برای کارکنان خود سازماندهی کند. همه مهاجران نیز می‌توانند از کلیه خدمات بهداشتی به صورت رایگان بهره‌مند شوند.
مرخصی خانوادگی
وقتی یک زوج صاحب فرزند می‌شوند، طبق قانون مادر یا پدر می‌توانند در خانه بمانند تا از کودک مراقبت کنند. در واقع، مرخصی زایمان شامل پدر نیز می‌شود.

محیط کاری در فنلاند بسیار جذاب است
سخن پایانی

فنلاند را می‌توان یکی از بهترین گزینه‌های موجود جهت مهاجرت کاری متخصصان ایرانی دانست. این کشور که آب و هوای سردی دارد، با ایجاد مزایای فوق‌العاده برای کارمندان و کارگران توانسته است به مقصد شماره یک مهاجران کاری تبدیل شود. مؤسسه کاربین مفتخر است که کلیه متقاضیان عزیز را در زمینه پیدا کردن کار در فنلاند همراهی کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و دریافت راهنمایی مورد نیاز می‌توانید با کارشناسان ما تماس برقرار کنید.

سوالات متداول

حقوق بیکاری
حقوق بازنشستگی
مالیات کم
مراقبت‌های بهداشتی
مرخصی خانوادگی

اگرچه فنلاندی‌ها عموماً به خوبی انگلیسی صحبت می‌کنند، اما دانستن زبان فنلاندی یا سوئدی برای شما بسیار مفید خواهد بود.

فرم مشاوره زیر رو پُر کنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه 

نظرات کاربران

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی