کار در یونان

کار در یونان

امروزه کشورهای اروپایی مقصد افراد بسیار زیادی برای دریافت ویزای کاری هستند. یونان یکی از کشورها است که ایرانیان نگاه ویژه‌ای برای کار به آن دارند. برای کار در یونان باید از شرایط مختلفی بهره‌مند باشید. همچنین ارائه مدارک گوناگون الزامی است و نباید هیچ‌گونه نقصی در آن‌ها مشاهده شود. امروزه کشور یونان به برخی از شغل‌ها بیشتر نیاز دارد. در این مطلب به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت و میانگین حقوق را با شما به اشتراک می‌گذاریم؛ پس تا انتهای مطلب دنبال‌کننده ما باشید.

فرم مشاوره رایگان

صفر تا صد کار در کشور یونان

آنچه خواهید خواند:

بررسی شرایط اقتصادی و نرخ بیکاری در کشور یونان

قبل از اینکه برای کار در کشور یونان اقدام کنید، بد نیست اطلاعاتی درباره اقتصاد آن به دست بیاورید. بعد از اینکه جنگ جهانی دوم به پایان رسید، اقتصاد کشور یونان توانست رشد قابل‌توجهی را به خود اختصاص دهد؛ اما بااین‌وجود هنوز نام خود را در بین کشورهای اروپایی جای داده که توسعه چندانی نداشته است. منابع طبیعی که در این کشور وجود دارند، بسیار محدود هستند. همچنین طبق سندهای منتشرشده سرعتی که این کشور برای صنعتی شدن دارد، بسیار کند است. همین باعث شده است یونان با تراز پرداخت‌ها دچار مشکل شود.

 

در حال حاضر کشور یونان از راه‌های مختلفی چرخ اقتصاد خود را می‌چرخاند که از جمله آن‌ها می‌توانیم به حمل‌ونقل، گردشگری، کشتیرانی و حواله‌های کارگران خارج از کشور اشاره داشته باشیم؛ هرچند سودی که کشور یونان در حال به‌دست‌آوردن از صنایع فوق بوده، کاهش پیدا کرده است. همچنین باید بگوییم کشاورزی نیز نقش قابل‌توجهی را در اقتصاد یونان و البته اتحادیه اروپا ایفا می‌کند.

 

برای کار در یونان حتماً باید درباره نرخ بیکاری آن نیز اطلاعات کافی داشته باشید. نرخ بیکاری این کشور بر اساس آخرین آمارها 15.47 درصد بوده است. در حال حاضر یونان اولین کشوری در اتحادیه اروپا به‌حساب می‌آید که این آمار را به نام خود ثبت کرده است؛ به همین علت پیدا کردن کار و مشغول شدن در یونان، به‌راحتی نخواهد بود.

شرایط اقتصادی در کشور یونان

برای اخذ ویزای کاری یونان به چه مدارکی نیاز است؟

برای اینکه بتوانید به کار در یونان بپردازید، نیاز به اخذ ویزای کاری دارید. برای اینکه درخواست خودتان را به ثبت برسانید، در ابتدا باید مدارک مورد نیاز را تهیه کنید. فهرست زیر به‌خوبی این مدارک را به شما نشان می‌دهد:
• در ابتدا باید یک پاسپورت معتبر ارائه دهید.
• به‌منظور اخذ ویزای کاری به پیشنهاد کاری یا قرارداد نیاز دارید.
• بیمه درمانی و گواهی عدم سوء پیشینه فراموش نشود.
• یک فرم در اختیار شما قرار داده می‌شود. شما باید بادقت این فرم را پر کرده و سپس ارائه دهید.
• برای دریافت این ویزا نیاز به ارائه عکس رنگی پاسپورت دارید. لازم به ذکر است این عکس حداکثر باید در 6 ماه گذشته گرفته شده باشد.
• همچنین ارائه گواهی سلامت پزشکی را نباید از یاد ببرید.

مدارک لازم برای اخذ ویزای کاری

مدارک لازم برای درخواست اجازه کار

اگر مدارک شما درست باشند و در آن‌ها مشکلی به چشم نخورد، در آن صورت ویزای شما صادر خواهد شد و می‌توانید به سمت یونان پرواز کنید. زمانی که پا در یونان گذاشتید، برای کار باید مجوز Work Permit دریافت کنید. حداکثر زمانی که می‌توان برای این کار اقدام کرد، 30 روز است. دریافت این مجوز نیز به مدارک دیگری نیاز دارد که باید نسبت به تهیه آن‌ها اقدامات لازم را انجام دهید.


در ابتدا متقاضیان اخذ اجازه کار باید به اداره مالیات محلی مراجعه کرده و شماره مالیاتی دریافت کنند. همچنین دریافت شماره بیمه نیز ضروری است که برای این کار باید به مؤسسه تأمین اجتماعی مراجعه کنید. لازم به ذکر است هر درخواستی که به ثبت می‌رسانید، باید به زبان یونانی نوشته شود. همچنین دو روش برای ثبت درخواست وجود دارد. به‌عنوان‌مثال یا خودتان می‌توانید به‌صورت حضوری به هرکدام از مکان‌ها مراجعه کنید یا از یک وکیل دارای مجوز بهره ببرید.


حالا نوبت به پر کردن فرم اجازه اقامت می‌رسد. این فرم نیز باید به زبان یونانی تکمیل شود. شما باید از گذرنامه، عکس گذرنامه خود، گواهی سلامت از بیمارستان دولتی و همچنین گواهی بیمه درمانی خود کپی تهیه کنید. باید هزینه‌های مورد نیاز را بپردازید و به اثبات تمکن مالی و آدرس محلی بپردازید. مقدار هزینه درخواستی 300 یورو است. در انتها باید یک سری از مدارک را ارائه دهید که نشان می‌دهند شما هم برای بیمه و هم اقامت اقدام کرده‌اید.

یونان به چه مشاغلی برای ارائه ویزای کار نیاز دارد؟

پیش از اینکه برای کار در یونان درخواست دهید و مدارک ضروری را تهیه کنید، پیشنهاد می‌کنیم به بررسی مشاغلی بپردازید که کشور مذکور در آن‌ها به نیرو نیاز دارد. بعد از اینکه اطلاعات لازم را کسب کردید، می‌توانید مراحل لازم را طی کنید. باتوجه‌به فهرست زیر می‌توانید لیست مشاغل ضروری را مشاهده کنید:
• دستیار مدیریت داده
• مهماندار رستوران و دستیار پیشخدمت
• اپراتور مرکز تلفن
• حسابرس
• مهندس IT، مهندس مکانیک، مهندس برق، مهندس عمران و مهندس معماری
• مدیریت توریسم، مدیریت هتل و مدیریت پروژه
• پزشک و دندان‌پزشک
• اتوماسیون ویندوز و توسعه‌دهنده وب

مشاغل مورد نیاز در کشور یونان

میزان حقوق در یونان چقدر است؟

یکی از مواردی که متقاضیان باید درباره آن اطلاعات کافی داشته باشند، حقوق در کشور یونان است. عوامل مختلفی وجود دارند که می‌توانند روی افزایش یا کاهش حقوق و دستمزد تأثیر خود را اعمال کنند. مدرک تحصیلی، شهر مربوطه و عنوان شغلی سه نمونه از آن‌ها هستند. دستمزدها در کشور یونان به دو شکل ساعتی و ماهیانه محاسبه می‌شوند. بین این کارمندان تفاوت‌هایی به چشم می‌خورند؛ به‌عنوان‌مثال معمولاً کارمندانی که به شکل ماهیانه دستمزد دریافت می‌کنند، نیازی به‌اضافه کاری ندارند.


میانگین دستمزدی که یک کارمند ماهیانه دریافت می‌کند، 2430 یورو است. به‌طورکلی کمترین دستمزد پرداختی در این کشور 620 یورو و بیشترین آن نیز 10900 یورو است. بر اساس آمارهای منتشرشده 75 درصد از مردم یونان دستمزدی کمتری از 6330 یورو دریافت می‌کنند. همچنین مطابق با آمار 50 درصد از مردم تنها 2340 دستمزد در ماه به دست می‌آورند. در یونان افراد از هفت روز هفته، پنج روز را مشغول کار هستند. همچنین در هفته نباید بیشتر از 40 تا 42 ساعت کار کنند. ساعت 8 تا 9 صبح زمان شروع کاری است.


در حال حاضر آتن و پیرئاس از جمله شهرهای یونان به‌حساب می‌آیند که کارکنان بیشترین حقوق را دریافت می‌کنند. این حقوق به ترتیب 37193 و 49214 یورو است. یکی از پردرآمدترین شغل‌ها در این کشور مدیریت مهندسی است و کارکنان آن 50688 یورو دستمزد دریافت می‌کنند. مهندسان آی‌تی نیز به‌صورت میانگین 47000 یورو درآمد دارند. همچنین مدیران پروژه در یونان می‌توانند سالیانه 37857 یورو درآمد داشته باشند؛ پس اگر به دنبال کار در یونان بوده و دارای مدرک تحصیلی در گزینه‌های فوق هستید، می‌توانید از آن‌ها استقبال کنید.

وضعیت کار در یونان چگونه است؟

همان‌طور که مشاهده کردید، یونان اقتصاد چندان جالبی ندارد؛ به همین علت افرادی که در این کشور اقامت دارند، سعی می‌کنند بین کار و زندگی خود تعادل لازم را برقرار کنند. در حال حاضر کشور یونان در مقایسه با سایر کشورها بیشترین ساعت کاری را به خود اختصاص داده است. همچنین ازآنجایی‌که کشور یونان دارای اقتصاد ناپایدار بوده و آمار بیکاری آن بسیار بالا است، مردم با مشکلات روحی نیز دست‌وپنجه نرم می‌کنند. در حال حاضر کارگران در کشور یونان یکی از غمگین‌ترین قشرها هستند و این یک مسئله ناراحت‌کننده و تأمل‌برانگیز است.

بررسی وضعیت کار در یونان

سیستم درمانی کشور یونان به چه صورت است؟

افرادی که قصد کار در یونان را دارند، باید دررابطه‌با سیستم درمانی آن نیز اطلاعات کافی به دست بیاورند. بر اساس سازمان اطلاعات جهانی یونان توانسته بهترین سیستم درمانی را به خود اختصاص دهد. هزینه‌هایی که برای بیمه درمانی باید پرداخت کنید، در مقایسه با بسیاری از کشورها بسیار پایین است و همین موضوع می‌تواند یک مزیت بزرگ به‌حساب بیاید. افراد می‌توانند هم از سیستم دولتی و هم خصوصی بهره ببرند. اگر قصد دارید در کشور یونان کار کنید، حتماً خودتان را بیمه کرده تا بتوانید از تمامی مزایای موجود استفاده کنید.

مزایای زندگی در کشور یونان است؟

اگر بتوانید از طریق سرمایه‌گذاری در این کشور مشغول به کار شوید، در آن صورت زندگی می‌تواند روی خوش را به شما نشان دهد و از امتیازات گوناگونی بهره‌مند شوید. در یک نگاه کلی مهم‌ترین مزایای موجود شامل گزینه‌های زیر می‌شوند:

مزایای زندگی در کشور یونان

• می‌توانید به کشورهایی که در حوزه شنگن وجود دارند، سفر کنید.
• امکان افتتاح حساب بانکی برای شما وجود دارد.
• اگر سوء پیشینه‌ای نداشته باشید، به‌راحتی می‌توانید نسبت به تمدید مجوز اقامت خود اقدام کنید.
• مزایای شهروندی شامل حال شما نیز خواهند شد. از این مزایا می‌توانیم به تحصیل رایگان و استفاده از خدمات درمانی اشاره کنیم.
• به مدرک زبان یونانی یا انگلیسی نیازی نخواهد بود و این خود یک امتیاز بزرگ است؛ اما به‌طورکلی اگر می‌خواهید ارتباطات برای شما راحت شود، حداقل یکی از زبان‌ها را بهتر است بدانید.

مزایای زندگی و کار در یونان با سرمایه‌گذاری
سخن آخر

یونان از جمله کشورهای اروپایی به‌حساب می‌آید که سالانه افراد گوناگونی را در حرفه‌های مختلف پذیرش می‌کند. افرادی که متقاضی کار در یونان هستند باید شرایط خاصی داشته باشند و به دنبال آن مدارک مورد نیز را تهیه کنند. همچنین افراد بعد از چند سال اقامت موقت، در صورت دارا بودن شرایط می‌توانند نسبت به اخذ اقامت دائم اقدام کنند. کاربین از جمله مؤسسه‌های بین‌المللی به‌حساب می‌آید که در زمینه کاریابی فعالیت‌های گسترده‌ای دارد و با ارائه مشاوره، می‌تواند به شما کمک‌های لازم را ارائه دهد.

سوالات متداول

سفر به کشورهای حوزه شنگن
امکان افتتاح حساب بانکی
امکان تمدید مجوز اقامت خود
مزایای شهروندی، تحصیل رایگان و خدمات درمانی
به مدرک زبان یونانی یا انگلیسی نیازی نخواهد بود

میانگین دستمزدی که یک کارمند ماهیانه دریافت می‌کند، 2430 یورو است. به‌طورکلی کمترین دستمزد پرداختی در این کشور 620 یورو و بیشترین آن نیز 10900 یورو است.

• دستیار مدیریت داده
• مهماندار رستوران و دستیار پیشخدمت
• اپراتور مرکز تلفن
• حسابرس
• مهندس IT، مهندس مکانیک، مهندس برق، مهندس عمران و مهندس معماری
• مدیریت توریسم، مدیریت هتل و مدیریت پروژه
• پزشک و دندان‌پزشک
• اتوماسیون ویندوز و توسعه‌دهنده وب

فرم مشاوره زیر رو پُر کنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه 

نظرات کاربران

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی