کار در مجارستان

کار در مجارستان

مهاجرت از طریق کار در مجارستان یکی از بهترین روش‌ها برای مهاجرت به این کشور و دریافت اقامت و تابعیت آن است. مجارستان این روزها به یکی از مقاصد مهم مهاجرتی تبدیل شده که اقامت در آن به دلیل هزینه مناسب زندگی، شرایط راحت پذیرش متقاضیان مهاجرت و امکانات خوب در سطح کشورهای بزرگ اروپایی و… مزایای زیادی دارد. کار در مجارستان همچنین فرصتی است که از طریق آن می‌توان به ساده‌ترین شکل اقامت دائم این کشور را دریافت کرد. کار در این کشور هم مانند دیگر کشورها شرایطی دارد که متقاضیان مهاجرت کاری باید از آن مطلع باشند. در ادامه این شرایط را توضیح می‌دهیم.

فرم مشاوره رایگان

مجارستان؛ انتخابی مناسب برای مهاجرت کاری

آنچه خواهید خواند:

شرایط کار در مجارستان

در شرایطی که مهاجرت به بیشتر کشورهای اروپایی به دلیل هزینه‌های بالای زندگی هر روز سخت‌تر می‌شود، مجارستان یکی از کشورهایی است که آمار مهاجرت به آن روز به روز در حال افزایش است. روش‌های مختلفی برای مهاجرت به این کشور وجود دارد که یکی از آن‌ها مهاجرت کاری است. کار در مجارستان و مهاجرت از این طریق شرایط مختلفی دارد. متقاضیان مهاجرت با این روش باید از شرایط کار در مجارستان مانند نرخ بیکاری، مشاغل مورد نیاز و پرطرفدار این کشور، میانگین حقوق و درآمد، شرایط جستجوی کار، استخدام و… آشنایی داشته باشند.

نرخ بیکاری در این کشور

اولین موضوعی که برای انتخاب مقصد مهاجرت کاری باید در نظر داشت، نرخ بیکاری در آن کشور است. هر چقدر نرخ بیکاری در یک کشور پایین‌تر باشد، شانس پیدا کردن شغل مناسب در آن کشور بیشتر می‌شود. نرخ بیکاری همچنین در وضعیت اقتصادی یک کشور هم تاثیرگذار است و در میزان حقوق و درآمد و هزینه‌های زندگی آن کشور هم موثر می‌باشد. خوشبختانه مجارستان یکی از کشورهایی است که نرخ بیکاری در آن مناسب است. نرخ بیکاری مجارستان در چند سال اخیر کاهشی بوده و از چیزی حدود 6 درصد در سال 2020 به 4 درصد کاهش پیدا کرده است.

مشاغل مورد نیاز در مجارستان

مشاغل مورد نیاز در مجارستان

یکی دیگر از معیارهای موثر در پیدا کردن کار در مجارستان، آشنایی با انواع مشاغل در این کشور است. اگر شغل انتخابی متقاضی مهاجرت از میان مشاغل مورد نیاز کشور مجارستان باشد، شانس پذیرش در آن شغل برای او بیشتر خواهد شد. لیست مشاغل مورد نیاز این کشور همه ساله توسط دولت مجارستان اعلام می‌شود و از طریق سایت‌ها و ابزارهای کاریابی به اطلاع کارجویان می‌رسد. طبق آخرین لیست ارائه شده در این باره، مشاغل زیر بیشتر از دیگر مشاغل در این کشور مورد نیاز هستند:


• کارشناس IT
• کارشناس بهداشت و سلامت
• کارشناس امور مالی
• مهندس منابع طبیعی
• مهندس کشاورزی
• مهندس شیلات
• فروشنده
• منشی
• بازاریاب
• مدیر سئو
• کارشناس دیجیتال مارکتینگ
• مدیر منابع انسانی
• کارگر فنی و….

اخذ ویزا؛ لازمه کار در مجارستان

بعد از آشنایی با شرایط اولیه کار در مجارستان و معیارهایی که به انتخاب شغل مناسب کمک می‌کنند، نوبت به اخذ ویزای کار این کشور است. اخذ ویزای کار مجارستان، مهم‌ترین قدم برای ورود به این کشور و شروع به کار در آن است. هرچند مجارستان یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا است و تمام افرادی داخل یا خارج از اتحادیه اروپا برای کار در این کشور نیاز به ویزای کاری این کشور دارند. البته شرایط جستجو و اخذ ویزای کاری این کشور برای افراد خارج از اتحادیه اروپا متفاوت با شهروندانی است که از کشورهای عضو اتحادیه به مجارستان سفر می‌کنند.

انواع ویزای کاری مجارستان

ویزای کار در مجارستان دارای سه نوع مختلف است که شرایط و مراحل دریافت هر کدام از آن‌ها متفاوت است. از انواع ویزای کاری این کشور می‌توان موارد زیر را نام برد:


• ویزای کاری نوع D: در این نوع ویزا به متقاضیان کار در مجارستان یک ویزای موقت یک ماهه برای اقامت در مجارستان تعلق می‌گیرد. دارندگان این ویزا امکان جستجوی کار در این یک ماه را دارند و در صورتی که موفق به پیدا کردن شغل مورد نظر خود شود، ویزای او به ویزای کاری تغییر می‌کند. این نوع ویزا فقط به شهروندان اتحادیه اروپا داده می‌شود


• ویزای کار بعد از فارغ التحصیلی: شرایط این ویزا از نام آن مشخص است. ویزای کار بعد از فارغ التحصیلی به افرادی تعلق می‌گیرد که در مجارستان تحصیل می‌کنند. تمام دانشجویان خارجی که در رشته‌های مختلف دانشگاهی مجارستان تحصیل می‌کنند این امکان را دارند که فرصتی برای جستجوی کار از دولت این کشور دریافت کرده و با تبدیل ویزای تحصیلی به کاری، اقامت خود در مجارستان را تمدید کنند. فرآیند درخواست برای مهلت جستجوی کار در مجارستان را حداقل باید 15-30 روز قبل از پایان مهلت ویزای تحصیلی آغاز کرد


• ویزای پیشنهاد شغلی: در این روش که مختص تمام متقاضیان کار در مجارستان از داخل یا خارج از اتحادیه اروپا است، متقاضی پیشنهاد شغلی را از کارفرما دریافت می‌کند و به وسیله آن برای دریافت ویزای کاری مجارستان اقدام می‌کند

انواع ویزای کاری مجارستان

مراحل اخذ ویزای کاری

با توجه به اینکه کشور ایران خارج از اتحادیه اروپا است، ایرانیانی که قصد کار در مجارستان را دارند تنها از دو طریق تحصیل یا پیشنهاد شغلی امکان دریافت ویزای کاری این کشور را دارند. مراحل اخذ ویزا در این دو روش به شرح زیر می‌باشند.

اخذ ویزا در روش کار پس از تحصیل

در روش کار پس از تحصیل، متقاضی کار در مجارستان ابتدا باید در یکی از مقاطع دانشگاهی این کشور ثبت‌نام کند. اجازه کار در این روش از طریق تبدیل ویزای تحصیل به ویزای کار به دانشجو داده می‌شود. دانشجویان خارجی مجارستان حداقل یک ماه قبل از فارغ‌ التحصیلی باید به جستجوی شغل متناسب با رشته خود بپردازند. اگر در این مدت شغل مورد نظر کارجو پیدا شد، با بستن قرارداد و اعلام آن به اداره مهاجرت مجارستان، ویزای تحصیلی به ویزای کاری تبدیل می‌شود.

اخذ ویزا از طریق پیشنهاد شغلی

دیگر روش اخذ ویزای کار مجارستان یا اخذ ویزا با پیشنهاد شغلی که رایج‌ترین روش اخذ ویزا و کار در مجارستان نیز هست اما مراحل زیر را دارد:
• آماده‌سازی و نوشتن رزومه کاری
• جستجوی کار از طریق ابزارها و موسسات مختلف کاریابی
• ارسال رزومه برای مشاغل مورد نظر
• مکاتبه با کارفرمای آن شغل جهت اطلاع از وضعیت کار
• صحبت اولیه با کارفرما جهت بستن قرارداد
• دریافت دعوتنامه برای کار در مجارستان از طریق کارفرمای شغل مورد نظر
• درخواست ویزای کار در سفارت و ارائه دعوتنامه کاری برای صدور ویزا

رایج‌ترین روش اخذ ویزا و کار در مجارستان

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای کاری مجارستان

برای درخواست ویزای کار در مجارستان علاوه بر دعوتنامه کاری که اصلی‌ترین مدرک برای صدور ویزا است، مدارک دیگری هم مورد نیاز است که آماده‌سازی آن‌ها مهم‌ترین بخش فرآیند مهاجرت را تشکیل می‌دهد. کوچک‌ترین اشتباه در آماده‌سازی مدارک ممکن است موجب رد درخواست اخذ ویزای متقاضی کار در این کشور شود. مهم‌ترین مدارک برای انجام این کار عبارتند از:


• مدارک شناسایی شامل شناسنامه، گذرنامه یا پاسپورت، کارت ملی و…
• دعوتنامه کاری دریافتی از سمت کارفرما
• مدارک سابقه و رزومه شغلی فرد در کشور خود
• مدارک تحصیلی کامل
• قرارداد کاری اولیه با کارفرمای مجارستانی
• فرم درخواست ویزای کار


تمام مدارک گفته شده برای دریافت ویزای کاری مجارستان باید به صورت ترجمه شده به سفارت این کشور تحویل داده شوند. علاوه بر این اگر متقاضی مهاجرت متاهل و صاحب فرزند باشد، مدارک همسر و فرزندان نیز باید به سفارت ارئه شود تا در صورت نیاز ویزای همراهی همزمان با ویزای کار صادر شود.

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای کاری مجارستان

اخذ تابعیت یا اقامت دائم از طریق کار در کشور مجارستان

بیشتر متقاضیان کار در مجارستان با هدف اقامت دائم در این کشور و اخذ تابعیت، اقدام به مهاجرت می‌کنند. متقاضیان اقامت دائم از طریق ویزای کاری این امکان را دارند که پس از 8 سال زندگی مداوم در مجارستان، برای اقامت دائم و تابعیت در این کشور اقدام کنند. البته اگر فرد در طول اقامت خود با یکی از شهروندان یا اتباع مجارستانی ازدواج کند، اقامت دائم و تابعیت برای او زودتر صادر می‌شود.

اخذ تابعیت یا اقامت دائم از طریق کار در کشور مجارستان

با کار در مجارستان آینده خود را تضمین کنید

کشور مجارستان یکی از کشورهایی است که در چند سال اخیر، مقصد اصلی بیشتر متقاضیان مهاجرت بوده است. یکی از بهترین روش‌های مهاجرت به این کشور، کار در آن است. کار در مجارستان به دلیل تنوع بالای فرصت‌های شغلی، هزینه نسبتا مناسب و پایین زندگی در این کشور، درآمد خوب و رفاه اجتماعی، آینده‌ای خوب را برای فرد ایجاد می‌کند.

سوالات متداول

متقاضیان کار در مجارستان باید ویزای کاری این کشور را داشته باشند. تفاوتی ندارد که فرد از داخل یا خارج از اتحادیه اروپا متقاضی کار در این کشور باشد، در هر حالت داشتن ویزای کاری مجارستان الزامی است.

 مهندسی کشاورزی، منابع طبیعی، سلامت، مدیریت، کارگر فنی و… از مشاغل مهم و مورد نیاز در کشور مجارستان می‌باشند.

از مزایای کار در کشور مجارستان می‌توان به هزینه‌های پایین زندگی در این کشور، رفاه اجتماعی و درآمد مناسب مشاغل مجارستان اشاره کرد.

افرادی که در مجارستان کار می‌کنند بعد از گذشت 8 سال این امکان را دارند که اقامت دائم و تابعیت این کشور را دریافت کنند.

فرم مشاوره زیر رو پُر کنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه 

نظرات کاربران

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی