مهاجرت کاری پزشکان به عمان

مهاجرت کاری پزشکان به عمان

پزشکی را می‌توان از جمله مهم‌ترین مشاغلی دانست که به‌وسیله آن می‌توان به‌راحتی مهاجرت کاری کرد. مهاجرت کاری پزشکان به عمان به دلیل شرایط مناسب این کشور برای آنها، رواج پیدا کرده و این موضوع با محبوبیت بالایی روبه‌رو شده است.

بر اساس آمارهای بین‌المللی مختلف، کشور عمان در سال‌های پیش رو نیازمند بیش از ده‌هزار پزشک خواهد بود. به طبع باتوجه‌به جمعیت پایین این کشور تأمین چنین موردی با استفاده از شهروندان عمانی امکان‌پذیر نیست. در این شرایط بهترین گزینه فراهم‌کردن محیط برای مهاجرت کاری پزشکان خارجی است.

 
این همان امری محسوب می‌شود که دولت عمان در حال انجام آن است. به طبع مهاجرت کاری به این کشور نیز نیازمند کلیه شرایط مربوط به این کار خواهد بود. با ما در ادامه متن همراه شوید؛ زیرا قصد داریم اطلاعات مناسبی را در مورد مهاجرت کاری پزشکان به کشور عمان در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

فرم مشاوره رایگان

مهاجرت کاری پزشکان به عمان به دلیل شرایط مناسب این کشور برای آنها، رواج پیدا کرده و این موضوع با محبوبیت بالایی روبه‌رو شده است.

آنچه خواهید خواند:

سابقه کار

یکی از مهم‌ترین شرایط مربوط به مهاجرت کاری پزشکان به عمان داشتن سابقه کار مناسب است. بر اساس قوانین و مقررات مربوط به این امر، پزشکان خارجی برای ارائه درخواست خود جهت کار در این کشور باید سابقه کار دو تا سه ‌ساله داشته باشند.
این سابقه کار می‌تواند مربوط به فعالیت در بیمارستان‌های دولتی و حتی کلینیک‌های خصوصی باشد. درصورتی‌که قبلاً سابقه کار در کشورهای خارجی دیگری به‌غیراز عمان را داشته‌اید نیز شانس خوبی در این زمینه دارید. این سابقه باید در رزومه‌ای که ارسال می‌کنید، به‌صورت دقیق آورده شود.

 
پزشکان دارای سابقه کم‌تر می‌توانند به‌جای عمان کشورهای دیگری همچون آلمان و یا حتی استرالیا را برگزینند. این کشورها برخلاف کشور عمان نیازمند سابقه کاری دو الی سه ‌ساله نیستند و حتی فارغ‌التحصیلان پزشکی می‌توانند بلافاصله پس از دریافت مدرکشان نسبت به مهاجرت کاری به این کشورها اقدام کنند.

سابقه کار می‌تواند مربوط به فعالیت در بیمارستان‌های دولتی و حتی کلینیک‌های خصوصی باشد

شرکت در آزمون پرومتریک

یکی دیگر از مهم‌ترین شرایط در زمینه مهاجرت کاری پزشکان به عمان، شرکت‌کردن پزشکان متقاضی در آزمونی به نام پرومتریک (prometric‌) است. این آزمون به طور اختصاصی برای رشته‌های مختلف پزشکی برگزار می‌شود و یک آزمون بین‌المللی به شمار می‌آید. نام این آزمون از مؤسسه برگزارکننده آن یعنی مؤسسه پرومتریک کشور ایالات متحده آمریکا گرفته شده است. برای مهاجرت کاری به بسیاری از کشورهای خارجی به‌عنوان یک پزشک باید حتماً در این آزمون شرکت کنید و نمره قبولی را به دست بیاورید.

 

علاوه بر عمان، کشورهای دیگری همچون قطر و امارات متحده عربی نیز از پزشکان درخواست می‌‌کنند که پیش از مهاجرت کاری به عمان در این آزمون شرکت کنند. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این آزمون رایانه‌ای بودن آن است. البته باید به این نکته توجه کنید که رایانه‌ای بودن با آنلاین بودن تفاوت دارد. در واقع در این آزمون به جای برگه امتحان، کل سوالات را باید با استفاده از یک رایانه موجود در محل امتحان پاسخ دهید.

 

این آزمون به علت تحریم‌های مختلف بین‌المللی به‌هیچ‌وجه در ایران برگزار نمی‌شود و برای شرکت در آن باید به کشورهایی همچون امارات متحده عربی و یا ترکیه مسافرت کنید. از بین این دو کشور، ترکیه گزینه مناسب‌تری برای شرکت در این آزمون برای متقاضیان امر مهاجرت کاری پزشکان به عمان به شمار می‌آید.

 

بر اساس قوانین مربوط به مهاجرت کاری پزشکان در کشور عمان، شما به‌عنوان یک پزشک باید در آزمون پرومتریک حداقل به شصت درصد از پرسش‌های مربوطه پاسخ صحیح داده باشید. این بدان معناست که حداقل نمره‌ قبولی در این آزمون شصت درصد است.

یکی دیگر از مهم‌ترین شرایط در زمینه مهاجرت کاری پزشکان به عمان، شرکت‌کردن پزشکان متقاضی در آزمونی به نام پرومتریک (prometric‌) است.

دریافت مدرک موسوم به دیتا فلو

یکی از زمان‌برترین مراحل مهاجرت کاری پزشکان به عمان، دریافت مدرک موسوم به دیتا فلو است. این مدرک نیز همانند مدرک مربوط به آزمون پرومتریک یک ضرورت اساسی برای مهاجرت کاری به‌عنوان پزشک به کشورهای حوزه خلیج‌فارس محسوب می‌شود.
لطفاً به این امر توجه داشته باشید که دیتا فلو یک آزمون نیست. دیتا فلو را می‌توان روند بررسی کلیه سوابق و همچنین مدارک پزشکی شما دانست. در دیتا فلو این مدارک به‌صورت جزئی و با دقت بسیار بالا مورد بررسی قرار می‌گیرند. حال شاید بپرسید که دقیقاً چه مدارکی را باید جهت اخذ مدرک دیتا فلو ارائه کرد؟


در پاسخ به این پرسش باید بگوییم مواردی همچون مدارک تحصیلی، رزومه کاری، پروانه بهداشتی و مجوز پزشکی از جمله مهم‌ترین مواردی به شمار می‌آیند که برای دریافت مدرک دیتا فلو مورد بررسی قرار می‌گیرند. در مورد مدت‌زمان بررسی این مدارک می‌توان گفت که این بازه زمانی حداقل شش ماه طول می‌کشد.


به دلیل همین بازه طولانی‌مدت توصیه می‌شود که پیش از هرگونه اقدامی، نسبت به جمع‌آوری و حتی ترجمه مدارک مزبور اقدام کنید. این امر موجب می‌شود تا در زمان ارسال مدارک با مشکل خاصی روبه‌رو نشوند و بتوانند مدرک دیتا فلوی خود را با سرعت بیشتری دریافت کنند.

قبولی در مصاحبه وایوا

نمی‌‌توان از مهاجرت کاری پزشکان به عمان صحبت کرد؛ اما نامی از مصاحبه وایوا نیاورد. این مصاحبه نیز یکی از مهم‌ترین مواردی محسوب می‌شود که برای مهاجرت کاری به کلیه کشورهای موجود در حاشیه خلیج‌فارس به‌عنوان یک پزشک باید پشت سر بگذارید.
مصاحبه وایوا همیشه توسط وزارت بهداشت کشور مدنظر برگزار می‌شود. به‌عنوان‌مثال اگر مقصد مهاجرت کاری شما کشور عمان است، در این مصاحبه باید با متخصصان وزارت بهداشت این کشور دیدار کنید. در این مصاحبه کلیه گفتگو‌ها به زبان انگلیسی است؛ بنابراین باید آشنایی کاملی با زبان انگلیسی داشته باشید.


برای شرکت در این مصاحبه باید به کشور عمان سفر کنید؛ زیرا امکان برگزاری این مصاحبه در کشورمان وجود ندارد. شما می‌توانید برای این امر از ویزای توریستی کشور عمان بهره‌ ببرید. زمان برگزاری مصاحبه معمولاً از طریق ایمیل برای شما ارسال می‌شود.

. این مصاحبه نیز یکی از مهم‌ترین مواردی محسوب می‌شود که برای مهاجرت کاری به کلیه کشورهای موجود در حاشیه خلیج‌فارس به‌عنوان یک پزشک باید پشت سر بگذارید.

میزان حقوق پزشکان در کشور عمان

بررسی روند مهاجرت کاری پزشکان به عمان مستلزم بررسی میزان حقوق این رشته شغلی در این کشور است. به‌طورکلی باید گفت که از بین کشورهای حاضر در حوزه خلیج‌فارس،‌ کشور عمان از جمله کشورهایی به شمار می‌آید که حقوق پزشکان در آن بسیار مناسب است. در واقع همین مورد (حقوق بسیار بالا) موجب شده است که طیف عظیمی از پزشکان ایرانی این کشور را در مقابل کشورهایی همچون آلمان و یا استرالیا انتخاب کنند. شما نیز می‌توانید با مهاجرت کاری به این کشور از حقوق فوق‌العاده مناسبی بهره‌مند شوید.


مقدار حقوق شما به فاکتورهای مختلفی همچون محلی که در آن مشغول به کار هستید و همچنین حوزه شغلی‌تان بستگی دارد. به‌عنوان‌مثال حقوق مربوط به یک پزشک عمومی قطعاً با پزشک جراح متفاوت خواهد بود. درهرصورت باید گفت که پزشکان در این کشور از لحاظ مالی هیچ‌ مشکلی نخواهند داشت. باتوجه‌به آمار ارائه شده توسط مراجع رسمی می‌توان گفت که حداقل حقوق ماهانه پزشکان در این کشور شش هزار دلار آمریکا یا دو هزار و پانصد ریال عمان است. این مبلغ حتی در مقایسه با کشورهای اروپایی نیز رقم فوق‌العاده‌ای به نظر می‌رسد.

معافیت از پرداخت مالیات

شاید تعجب کنید؛ اما پس از تکمیل مراحل مربوطه و ورود به کشور عمان، به طور کامل از پرداخت مالیات معاف خواهید بود. کلیه پزشکان و شاغلان حوزه درمان در کشور عمان به‌هیچ‌وجه مالیات پرداخت نمی‌کنند. همین امر به‌خودی‌خود موجب شده است تا مهاجرت کاری پزشکان به عمان چنیدن برابر شود. این در حالی است که در کشورهای اروپایی و حتی کانادا باید سهم عظیمی از درآمد ماهانه خود را به مالیات اختصاص دهید. با انتخاب عمان می‌توانید خیال راحتی از این بابت داشته باشید و بدون پرداخت مالیات از زندگی در این کشور نهایت لذت را ببرید.

کلیه پزشکان و شاغلان حوزه درمان در کشور عمان به‌هیچ‌وجه مالیات پرداخت نمی‌کنند

امکان کسب اقامت با قابلیت تمدید

یکی دیگر از مزایای بحث مهاجرت کاری پزشکان به عمان، امکان کسب اقامت مدت‌دار این کشور است. میزان زمان اقامت مربوط به پزشکان خارجی معمولاً به‌صورت یک الی دو ساله است. پس از پایان اقامت می‌توانید به‌راحتی هرچه‌تمام‌تر نسبت به تمدید آن اقدام کنید.


علاوه بر این، در طول مدت‌زمان اقامتتان در کشور عمان به‌عنوان یک پزشک می‌توانید ویزای کاری خود را به ویزاهای دیگری تغییر دهید. چنین قابلیتی تنها در کشور عمان مشاهده می‌شود و در سایر کشورهای حوزه خلیج‌فارس این امکان را نخواهید داشت.

عدم نیاز به مدرک زبان

در زمینه مهاجرت کاری پزشکان به عمان باید به این نکته اشاره کنیم که شما به‌عنوان یک پزشک برای مهاجرت کاری به این کشور به هیچ مدرک زبانی نیاز ندارید. اگرچه داشتن مدرک زبان موجب بهبود شانس شما برای مهاجرت کاری می‌شود؛ اما این امر ضروری نیست. به طبع برای فعالیت حرفه‌ای در این کشور نیازمند آشنایی کامل با زبان‌های عربی و همچنین انگلیسی هستید. همان‌طور که در بخش‌های قبلی گفته شد، برای شرکت در مصاحبه موسوم به وایوا باید حتماً سطح زبان انگلیسی بالایی داشته باشید تا بتوانید از پس سؤالات مربوطه بر بیایید.

مهم‌ترین مدارک مربوط به مهاجرت کاری پزشکان به کشور عمان

مهاجرت کاری پزشکان به عمان نیازمند ارائه یک‌سری مدارک خاص است. این مدارک نقش بسیار مهمی را در زمینه استخدام شما در کلینیک‌ها و بیمارستان‌های موجود در کشور عمان ایفا می‌کنند؛ به همین دلیل توصیه می‌شود که در جمع‌آوری آن‌ها نهایت دقت را به خرج دهید. برخی از مهم‌ترین مدارک موردنیاز در این زمینه عبارت‌اند از:
• پاسپورت معتبر (پاسپورتی که ارائه می‌دهید، باید حداقل شش ماه دیگر اعتبار داشته باشد؛ بنابراین بهتر است دراسرع‌وقت نسبت به تمدید اعتبار پاسپورت خودتان اقدام کنید).
• ترجمه کامل مدرک فارغ‌التحصیلی (هم دبیرستان و هم دانشگاه)
• ترجمه مربوط به ریزنمرات تحصیلی
• ترجمه شناسنامه
• ترجمه مدرک پزشکی شما

مهاجرت کاری پزشکان به عمان نیازمند ارائه یک‌سری مدارک خاص است

ترتیب مراحل مربوط به مهاجرت کاری پزشکی به کشور عمان

مهاجرت کاری پزشکان به عمان دارای یک‌سری مراحل مختلف است که همه آن‌ها با یک ترتیب خاص پیش می‌روند. در واقع شما نمی‌توانید بدون گذشتن از یک مرحله‌به‌مرحله بعدی بروید؛ به همین دلیل توصیه می‌شود که حتماً با ترتیب این مراحل به طور کامل آشنا شوید.

گام اول

این مرحله شامل بررسی کلیه مدارک ارسال شده توسط شما است. سوابقی همچون سوابق کاری، سوابق تحصیلی و … در همین گام مورد بررسی قرار می‌گیرند. این مرحله چندان زمان‌بر نیست و حدوداً در طی یک تا دو ماه به پایان می‌رسد.

گام دوم

پس از طی‌کردن گام اول در مهاجرت کاری پزشکان به عمان، نوبت به بررسی مدارک توسط سیستم دیتا فلو می‌رسد. اگر خاطرتان باشد، گفتیم که این مرحله طولانی‌ترین مرحله از مهاجرت کاری پزشکی به کشور عمان محسوب می‌شود و معمولاً دو الی شش ماه به طول می‌انجامد.

پس از طی‌کردن گام اول در مهاجرت کاری پزشکان به عمان، نوبت به بررسی مدارک توسط سیستم دیتا فلو می‌رسد.

گام سوم

حال که مدارک شما در گام قبلی توسط سیستم دیتا فلو به تأیید رسید، نوبت به شرکت در آزمون پرومتریک می‌رسد. زمان شرکت در آزمون پرومتریک نیز مانند سایر امور مربوطه از طریق ایمیل به شما اطلاع‌رسانی می‌شود. برای شرکت در این آزمون باید هزینه خاصی را بپردازید. این هزینه در همان ایمیل اطلاع‌رسانی برای شما مشخص خواهد شد.

گام چهارم

گام چهارم در زمینه مهاجرت کاری پزشکان به عمان،‌ دریافت پیشنهاد شغلی است. در این مرحله باید با کمک مؤسسات کاریابی نسبت به دریافت یک پیشنهاد شغلی مناسب با حوزه کاری‌تان اقدام کنید. درصورتی‌که سوابق مناسبی داشته و در آزمون پرومتریک نیز نمره مناسبی را کسب کرده باشید، شانس شما برای دریافت پیشنهادهای شغلی با سطح درآمد بالا به‌شدت افزایش می‌یابد.

گام پنجم

در این مرحله باید به عمان مسافرت کنید تا بتوانید در آزمون وایوا شرکت کنید. پس از قبولی در این آزمون ویزای کاری شما تأیید می‌شود و می‌توانید در زمان مدنظر خود روند مهاجرت کاری را آغاز کنید. پس از ورود به خاک عمان با ویزای کاری می‌توانید فعالیت خود را به‌عنوان یک پزشک در بیمارستان‌ها یا کلینیک‌های مختلف شروع کنید.

در این مرحله باید به عمان مسافرت کنید تا بتوانید در آزمون وایوا شرکت کنید
سخن پایانی

پزشکی از جمله مشاغل موردنیاز کشور عمان به شمار می‌آید. دولت این کشور قصد دارد در سال‌های آینده با فراهم‌ساختن محیط مناسب، طیف عظیمی از برترین پزشکان کشورهای جهان را به عمان وارد کند. شما نیز می‌توانید به‌عنوان یک فعال در حوزه درمان به این کشور مهاجرت کاری کنید.


مهاجرت کاری پزشکان به عمان شامل شرایط خاصی است که از جمله آن‌ها می‌توان به شرکت در آزمون‌هایی همچون پرومتریک و دیتا فلو اشاره کرد. این آزمون‌ها معمولاً در کشور ما برگزار نمی‌شوند و برای شرکت در آن‌ها باید به ترکیه سفر کنید. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر دراین‌رابطه می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید تا به شما عزیزان یاری برسانند.

مقاله پیشنهادی:

ویزای کار عمان

سوالات متداول

بله، عمان یکی از بهترین کشورهای خارجی برای پزشکان ایرانی به شمار می‌آید. حقوق و شرایط مناسب دلیل این امر هستند.

به‌طورکلی نمی‌توان در این زمینه اظهارنظر کرد؛ زیرا مدت زمان مربوطه به نوع پرونده شما بستگی دارد.

بله، شما به عنوان یک پزشک باید دو الی سه سال سابقه معتبر داشته باشید.

فرم مشاوره زیر رو پُر کنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه 

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی