کار در آلمان با زبان انگلیسی

کار در آلمان با زبان انگلیسی

کار در آلمان با زبان انگلیسی مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. در این مقاله ما قصد داریم که به شما دو خبر بدهیم. خبر خوب این است که امکان یافتن شغل انگلیسی زبان در آلمان امکان پذیر است. خبر نه چندان خوب این است که یافتن یک شغل انگلیسی زبان بستگی به میزان مهارت ها، پیشینه تحصیلی و آموزش حرفه ای شما دارد. البته گزینه های خوداشتغالی مانند مشاغل تدریس آنلاین وجود دارد. ما در این مقاله به کار تمام وقت و پاره وقت توسط یک کارفرمای آلمانی می پردازیم.


در بریتانیا، ایالات متحده آمریکا یا استرالیا تعداد کمی شغل بدون مهارت را می توانید پیدا کنید که نیاز به داشتن انگلیسی روان دارد. جای تعجب نیست که بدانید اکثر این مشاغل بدون مهارت را نیز در آلمان از طریق تسلط زبان آلمانی می توانید بدست آورید. شما باید برای مشاغلی درخواست دهید که در آلمان به آنها نیازمند بوده و شما باید برای اقتصاد آلمان نیز مفید باشید.

فرم مشاوره رایگان

آنچه خواهید خواند:

کار-در-آلمان-با-زبان-انگلیسی

زبان صنعت و تجارت در آلمان

اگر قصد دارید که در آلمان در نقش‌ها و مسئولیت‌های که مرتبط با صنعت و تجارت هستند کار کنید لازم است که به زبان آلمانی تسلط داشته باشید.

اولین چیزی که باید در جستجوی شغل در نظر بگیرید این است: چرا یک کارفرمای آلمانی باید شما را استخدام کند؟ چه چیزی شما را خاص می کند؟

شما لازم است که بررسی کنید که چقدر واجد شرایط یا با تجربه هستید. اگر به مجوز کار نیاز دارید، باید چیزی را ارائه دهید که بازار کار محلی آلمان به آن نیاز دارد.

مطمئناً هیچ کمبودی برای مدیران منابع انسانی انگلیسی زبان، مدیران بازاریابی دیجیتال یا فروشندگان حرفه ای در کشور آلمان وجود ندارد.

اما این در مورد حرفه های STEM (علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات) بسیار متفاوت است.

دنبال چیزی نباش که بقیه دنبالش هستند. خلاق تر و استراتژیک باشید تا آن شغل عالی را در یک بازار رقابتی به دست آورید.


ارشدیت موقعیت

قاعده کار در آلمان این است: هر چه نقش شما مهمتر باشد، مسلط بودن به زبان آلمانی از اهمیت کمتری برخوردار می شود، به ویژه در شرکت های چند ملیتی و تحت مالکیت خارجی.

اگر در شرکت چندملیتی باشید، موقعیت های بالاتر در سطح بالاتر تمایل دارند در محیط بین المللی تری کار کنند.

به طور مثال در آلمان به یک کارگر که به زبان آلمان تسلط ندارد رو نیاز ندارند. اما یک مهندس نرم افزار توانا تنها با تسلط به زبان انگلیسی می تواند به کشور آلمان مهاجرت داشته باشد.


نقش و صنعت

برخی از صنایع و انواع مشاغل  طبیعتاً کمتر به مهارت های زبانی وابسته هستند.

اگر به‌عنوان برنامه‌نویس یا مهندس نرم‌افزار کار می‌کنید، احتمال کمتری وجود دارد که کارفرما به تسلط زبان آلمانی شما نیاز داشته باشد. البته این تا زمانی است که شما با مشتری بخواهید در تماس باشید مانند فروش و بازاریابی یا مدیریت پروژه که عمدتاً با مشتریان آلمانی زبان سروکار دارند.

ناگفته نماند که هر موقعیتی که نیاز به مهارت های ارتباطی یا تعامل با مشتریان دارد لازم است که شما به زبان مادری آن کشور صحبت کنید.

خارج از تمام این عوامل دانشگاه‌ها، موسسات خیریه و سازمان‌های غیردولتی (NGO) نیز می توانند گزینه های خوبی برای مشاغل انگلیسی زبان در آلمان داشته باشند. اینها سازمان‌های چندفرهنگی هستند که اغلب مجبورند برای جذب متخصصان واقعی در حوزه خود، به جستجوی نیروهای کار برجسته از سراسر جهان بگردند.


اندازه شرکت

انگلیسی در شرکت های چندملیتی بزرگ به عنوان زبان بین المللی تجارت پذیرفته شده است. این نه تنها در مورد شرکت های خارجی بلکه برخی از شرکت های بزرگ در آلمانی نیز صدق می کند.

در شرکت های کوچک و متوسط کمتر احتمال دارد که به زبان انگلیسی به شما شغلی ارائه دهند، اگرچه از قضا، این شرکت‌ها همان شرکت‌هایی هستند که بیشترین مشکل را با شکاف مهارتی برای مشاغل ضروری دارند.


تجربه شما

برای یک داوطلب با بیش از 5 سال سابقه کار، یافتن شغل انگلیسی زبان راحت تر از یک فارغ التحصیل دانشگاه است.

باز هم، این به این برمی گردد که چرا یک شرکت باید شما را استخدام کند؟ اگر به مجوز کار نیاز دارید و به زبان آلمانی مسلط نیستید چه سودی برای آنها دارد که شما را استخدام کنند؟ این آن جایی است که شما باید برای مهاجرت به آلمان، توانایی خاصی را از خود نشان دهید.

استثنای این قاعده این است که برخی از موقعیت‌های سطح ابتدایی را می‌بینید که تبلیغ می‌شوند، به‌ویژه در صنایعی که به انگلیسی‌زبانان نیاز دارند تا با بازار بین‌المللی سروکار داشته باشند یا ممکن است در یک محیط انگلیسی زبان فعالیت کنند.

کارفرمایان معمولاً مایلند مدارک و تجربه کاری مرتبط با کار مورد نظر را ببینند، بنابراین بازار کار آلمان می تواند برای فارغ التحصیلان با تجربه عملی بسیار کم بدون تسلط به زبان انگلیسی دشوار باشد.

نحوه پیدا کردن کار در آلمان با زبان انگلیسی

 ما به این واقعیت اشاره کردیم که کار در آلمان وارد شدن به یک بازار رقابتی است.

هر کاری می توانید انجام دهید تا جایی که رقیب شما به آن نگاه نمی کند نگاه کنید. درخواست خود را دقیقاً برای همان مشاغلی که دیگران در سایت‌های معروف کاریابی دیده‌اند، قرار ندهید.

من نمی گویم که اصلاً برای هر نقشی که در سایت های شغلی یا لینکدین می بینید درخواست ندهید، اما مطمئناً این را به عنوان تنها استراتژی خود دنبال نکنید. چرا؟ چون بقیه هم به آنجا مراجعه می‌کنند.

 

شبکه شما دارایی خالص شماست

 هر کس شبکه ای ارزشمند از مخاطبین خود را دارد، حتی اگر متوجه آن نشده باشید.

بیشتر از مخاطبین “بدیهی” خود نگاه کنید. چه کسی را می شناسید که بتواند به شما کمک کند؟ شاید آنها کسی را بشناسند که کس دیگری را بشناسند که بتواند شما را به یکدیگر متصل کند.

این همان چیزی است که به عنوان یک شبکه خفته شناخته می شود: شبکه ای که ممکن است حتی از وجود آن اطلاع نداشته باشید اما پتانسیل آن را دارد که در جستجوی شما کمک کند.

چند نمونه از کسانی که می توانند در این راستا به شما کمک کنند شامل این موارد می شوند:

 

 • استاد یا معلم سابق دانشگاه شما.
 • همکار و فارغ التحصیلانی که ممکن است شما با آنها در آلمان هنوز تماس داشته باشید.
 • دوستان / بستگان شریک زندگی شما.
 • هر دوست یا فالوور آلمانی که ممکن است در شبکه های اجتماعی داشته باشید.
 • شریک آلمانی زبان.
 

یک قلم و کاغذ بگیرید و فقط به مدت 5 دقیقه فکر کنید که چه کسی می تواند در این شبکه بوده باشد و به شما کمک شایانی نیز بکند.

همه اینها مسیرهایی هستند که ارزش کاوش را دارند. شگفت انگیز است که چقدر دنیا کوچک است. کسی که انتظارش را ندارید می‌تواند از مخاطبین ارزشمند شما باشد.

به یاد داشته باشید، جعبه ابزار جستجوی شغل شما با رزومه شما شروع و ختم نمی شود. من نمی توانم به اندازه کافی روی این موضوع تاکید کنم: شبکه شما ارزش خاصی برای دریافت مهاجرت آلمان می تواند داشته باشد.

مقاله پیشنهادی : جاب آفر آلمان

نحوه-ی-کاریابی-در-آلمان

سایت ها و منابع یافتن شغل انگلیسی در آلمان

خوب، بنابراین ما برخی از استراتژی ها و نکات، ترفندها و موارد را به شما گفتیم. بر اساس مهارت‌ها، تجربه، طرز فکر و شایستگی‌های شما انتظاری واقع‌بینانه ای به شما دادیم.

اکنون زمان آن رسیده است که به  وب سایت ها و منابعی که در جستجوی مشاغل انگلیسی زبان در آلمان مفید هستند نگاهی بیاندازید.

لینکدین برای کاریابی در آلمان

 LinkedIn یک ابزار مفید در کاریابی در آلمان است و یک رقیب داخلی قوی به نام Xing نیز دارد.

معنای عملی این امر برای جویندگان کار غیر آلمانی این است که مشاغل لینکدین بیشتر به سمت شرکت های بزرگتر و بین المللی می رود، در حالی که Xing بیشتر برای کاریابی در شرکت های متوسط می باشد.

لینکدین در قوی ترین حالت خود به عنوان ابزاری برای ارتباط با کارفرمایان است که برخی از آنها برای مشاغل انگلیسی زبان در آلمان استخدام خود را انجام می دهند. شما فقط لازم است که در این سایت حضور داشته باشید و اتصالات و ارتباطات خود را نیز در این سایت افزایش دهید تا با آنها پیوند قوی برقرار کنید.

 

یک راهنمای بسیار سریع برای استراتژی لینکدین

با حضور خود در لینکدین کمی فالوور بدست آورید و مانند هر پلتفرم رسانه اجتماعی دیگری با آن رفتار کنید.

اگر می‌خواهید نفوذی را ایجاد کنید، برای به‌روزرسانی منظم نمایه‌تان، داشتن یک عکس حرفه‌ای، نوشتن پست‌های وبلاگ در لینکدین در مورد موضوعات مرتبط با حرفه‌ای‌تان، و پرورش شبکه‌تان بسیار مهم است.

به گروه هایی بپیوندید که مرتبط با حرفه شما هستند یا ممکن است موارد مفیدی را به شبکه شما ارائه دهند.

شبکه Expats In Germany Just Landed مکان خوبی برای صید تماس های بالقوه ارزشمند به عنوان یک نقطه شروع خوب می باشد.

 

می خواهید با کسی ارتباط برقرار کنید؟ یک پیام کوتاه همراه با دعوت نامه خود بنویسید و به آنها بگویید که چرا می خواهید به آنها وصل شوید، در غیر این صورت احتمالاً درخواست شما نادیده گرفته می شود.

عملکرد جستجوی LinkedIn برای شناسایی کارفرمایان در حرفه یا صنعت شما است.

 

30 دقیقه یا بیشتر را صرف تایپ کلمات کلیدی مختلف در جستجو کنید، به عنوان مثال “مشاغل دارویی در فرانکفورت (pharmaceutical jobs Frankfurt)”.

نام شرکت‌های اصلی، استخدام‌کنندگان و وب‌سایت‌های آن‌ها را یادداشت کنید، بنابراین می‌توانید به وب‌سایت‌های آنها نگاه کنید و مطمئن شوید که کدام یک از آنها بهتر هستند.

با آنها درگیر شوید و ارتباط برقرار کنید و با محتوای آنها تعامل داشته باشید.

وقتی کسی فرصت شغلی را پست می کند، با “علاقه مندی” نظر ندهید.

شما جویای کار هستید شما باید با آنها در تماس باشید.

کاریابی-در-لینکدین

کاریابی کار در آلمان با زبان انگلیسی از طریق روزنامه

 دو تا از بزرگ‌ترین‌ها از نظر آگهی‌های شغلی عبارتند از Frankfurter Allgemeine Zeitung (یا به اختصار FAZ) و Süddeutsche Zeitung که در مونیخ منتشر می‌شوند. برلینر مورگنپست برای  برلین و مناطق اطراف آن بسیار مفید است.

مجدداً، این موارد برای افراد مسلط به زبان آلمانی در نظر گرفته شده است، اما گهگاهی شما می توانید آگهی های شغلی به زبان انگلیسی نیز در آنجا ببینید، به خصوص اگر به دنبال نقش های مهمی نیز هستید که نیاز به مهارت بالایی نیز دارند.

کاریابی-از-طریق-روزنامه-در-آلمان

فیس بوک برای کاریابی کار در آلمان با زبان انگلیسی

ما به شما فیس بوک را پیشنهاد نمی دهیم. احتمال اینکه شما شغل رویایی خود را در این سایت پیدا کنید خیلی کم است. اما چند گروه در فیس بوک وجود دارند که به عنوان تابلوی اعلانات برای کسانی که پیشنهاد می دهند وجود دارد و کسانی که به دنبال شغل انگلیسی زبان در آلمان هستند خوب به نظر می رسد. لازم است که بدانید بیشتر این موارد برای مشاغل نسبتاً معمولی و ابتدایی هستند.

از مهمترین گروه هایی که شما می توانید در فیس بوک مشاهده کنید ما می توانیم به این موارد اشاره داشته باشیم:

 

 • مشاغل انگلیسی زبان در برلین
 • مشاغل انگلیسی زبان در مونیخ
 • مشاغل انگلیسی زبان و بین المللی در فرانکفورت
 • مشاغل انگلیسی زبان در دوسلدورف
 • مشاغل انگلیسی زبان در هامبورگ
 

اگر همچنین قصد دارید که مشاغل استارت‌آپی را پیدا کنید می توانید از گروه های زیر استفاده نمایید:

 

 • استارت‌آپ‌های راین مین (منطقه فرانکفورت)
 • مشاغل استارت آپی برلین
 • مشاغل استارتاپ برلین (بله، این نام یکسان دارد اما گروه متفاوتی است!)
 • استارت‌آپ برلین و مشاغل دیگر – مهارت‌های آلمانی مورد نیاز نیست
 • استارتاپ برلین جابز
 • مشاغل راه اندازی لایپزیگ
 • مشاغل استارت آپی مونیخ
 • راه اندازی مشاغل در مونیخ

مقاله پیشنهادی : بلوکارت آلمان

کارایابی-در-فیس-بوک

نتیجه گیری

اگر می خواهید شغل مورد نظر انگلیسی خود را در آلمان پیدا کنید لازم است که به شرکت های بزرگ و بین المللی که به دنبال افراد با مهارت هستند مراجعه کنید. بدین منظور لازم است که یک رزومه خوبی را داشته باشید تا بتوانید از طریق آن هنگامی که درخواست خود را ارسال می کنید بر روی کارفرمایان تاثیر مهمی را بگذارید.

لازم است که به این نکته توجه داشته باشید که یکی از رایج‌ترین دلایلی که درخواست شما ممکن است که جدی گرفته نشود این است که فرمت CV و نامه پوششی خود را با فرمت آلمانی زبان ارسال نکرده اید.

سوالات متداول

بله شما می توانید در صورت نیاز برای دریافت مدرک آیلتس و یا تافل انگلیسی با توجه به درخواست کارفرمای خود اقدام کنید.

شما می توانید تا سن 45 سالگی برای ویزای کار اقدام کنید، اما با افزایش سن شانس پذیرش شما کاهش می یابد، به خصوص برای مشاغل بسیار رقابتی.

بله، شما با مدرک زبان آیلتس یا تافل می توانید برای ویزای کار انگلیسی در آلمان اقدام کنید.

خیر، معمولا این نوع ویزا که از سوی دولت آلمان صادر می شود شخصی می باشد.

شما این امکان را دارید که پس از 4 الی 6 سال بعد برای دریافت ویزای اقامت دائم آلمان اقدام کنید.

فرم مشاوره زیر رو پُر کنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه 
WhatsApp
Telegram
Twitter
LinkedIn

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی

کار در قبرس شما‌لی

کار در کشورهای اروپایی همیشه از اولویت‌های متقاضیان کار در سراسر دنیا بوده است. فرایند کاریابی در کشورهای اروپایی می‌تواند دشوار باشد؛ چرا که اولویت

بیشتر
مهاجرت به کره جنوبی

آیا قصد مهاجرت به کره جنوبی را دارید، اما نمی دانید چگونه باید این کار را انجام دهید؟ هنگام مهاجرت به یک کشور جدید، چه

بیشتر