1. کاربین
 2. عمان
 3. کار در عمان
کار در کشور عمان

در این مقاله قصد داریم با جزئیات به بررسی شرایط کار در کشور عمان بپردازیم و شما را با مشاغل مورد نیاز عمان در سال 2022، شرایط و مدارک لازم برای کار در عمان و همچنین چگونگی یافتن کار در کشور عمان آشنا کنیم، بنابراین با ما همراه باشید تا ببینید کار در عمان باعث ایجاد تغییر مثبت در زندگیتان میشود یا خیر؟

فهرست مطالب

فرم مشاوره کاریابی خارجی رایگان

فرم مشاوره کاریابی خارجی رایگان

نگاه اجمالی به کشور عمان

عمان، یکی از کشور های واقع شده در حاشیه خلیج فارس است که مردم آن به تواضع و فروتنی معروف هستند و پایتخت آن معروف به عروس کشورهای عربی است. این کشور از طریق مرز های خاکی با کشور های عربی عربستان، امارات و یمن، همسایه است و دارای استان هایی به نام های الظفار، مسندم، البریمی و مسقط می باشد. در قلب این کشور که پایتخت آن است یعنی شهر مسقط، بزرگ ترین شهر عمان، قرار دارد که در بین کشور های عربی به برخی دلایل به عروس کشور های عربی معروف است. مهم ترین دلیلی که باعث شده است شهر مسقط در عمان  چنین لقبی را بگیرد، وجود خانه هایی سفید رنگ است که اکثر ارتفاع کمی دارند.

این کشور که زیر نظر حکومتی سلطنتی اداره می شود، مدتی است که برای جذب نیرو کار ماهر، سیاستی مبنی بر جذب مهاجران خارجی به کشور خود را در پیش گرفته است تا افراد توانمند بسیاری تحت عنوان مهاجرت کاری، به عمان مهاجرت کنند. به این منظور دولت عمان سعی کرده است، در طی چندین سال کشور خود را به سمت رشد و پیشرفت سوق بدهد که موفق هم شده است و در طی چند مدت گذشته، عمان رشد قابل توجهی را در صنایع مختلف، فرهنگ و حتی اقتصاد داشته است.

از آنجا که کشور عمان در حاشیه خلیج فارس قرار دارد، صنعت ماهیگیری جز صنایع پر رونق این کشور محسوب می شود و عمده درآمد این کشور از این صنعت به دست می آید. البته ناگفته نماند که صنعت نفت نیز، درآمد قابل توجهی برای کشور عمان به ارمغان می آورد و همچنین جز صنعت ماهیگیری، صنعت نفت و کشاورزی نیز، در این کشور رونق قابل توجهی دارد.

www.karbinco.com

مزایای زندگی در عمان

 • مردم ساکن آن، از کیفیت زندگی بسیار بالایی بهره مند می باشند.
 • امنیت و ایمنی، از جمله نیاز های اولیه هر انسانی است که کشور عمان آن را در سطح کیفی بالایی در اختیار افراد قرار می دهد.
 • خدمات بهداشتی کشور عمان، دارای کیفیت خوبی می باشد و به طور کلی در دسترس عموم مردم قرار دارد.
 • قدرت خرید ساکنان این کشور نیز خوب است که بیانگر قدرت شرایط اقتصادی و رفاهی خوب این کشور می باشد.
 • لذت بردن از آب و هوای خوب با آلودگی کم، از دیگر مزایای زندگی در عمان است.

مزایای کار در عمان

آنجا که عمان دارای بازار کاری پر رونق و خوبی می باشد، کار در آن به بسیاری از ایرانیان پیشنهاد می شود. اما برای بسیاری از افراد سوال است که چرا کار در کشور عمان؟ برای همین ما در این بخش قصد داریم شما را با مزایای کار در کشور عمان آشنا کنیم.

به طور کلی مزایای کار در این کشور عربی عبارت است از:

 • درآمدی بالا حتی در مقایسه با کشور هایی که درآمدشان به دلار است.
 
 • کار در عمان به سطح زبان انگلیسی عالی و ارائه مدارک زبان پیشرفته ای نیازی ندارد.
 
 • فرهنگ کشور عمان و ایران، شباهت های بسیاری به یک دیگر دارد و از این رو زندگی برای ایرانیان در این کشور بسیار ساده می باشد.
 
 • نرخ بیکاری در این کشور کم است و همین موضوع باعث شده است تا امکان مشغول شدن به شغل مورد علاقه برای هر فرد در آن وجود داشته باشد.

شرایط عمومی کار در عمان

قبل از اینکه نسبت به شرایط مهاجرت کاری به عمان، اطلاعاتی را به دست آورید لازم است که بدانید شرایط کار در کشور عمان به چه صورت است و آیا واقعیت کار در کشور عمان، با آنچه که در ذهن شما است، یکی است یا خیر؟ پس بیایید در ابتدا نگاهی به شرایط کلی کار در این کشور بپردازیم.  

work-in-germany

نرخ بیکاری در عمان

نرخ بیکاری یک کشور، بیان کننده وضعیت اقتصادی آن کشور می باشد و برای همین قبل از مهاجرت به هر کشوری لازم است که نسبت به نرخ بیکاری آن کشور تحقیق و بررسی انجام دهید.

کشور عمان، دارای نرخ بیکاری برابر 30/3 درصد می باشد که نرخ بیکاری بسیار کمی محسوب می شود، بنابراین افراد بسیاری می توانند به کشور عمان مهاجرت کنند و در شغل مورد نظر خود مشغول به فعالیت شوند.

البته نا گفته نماند که علاوه بر نرخ بیکاری، شغل های مورد نیاز کشوری که قصد مهاجرت به آن را دارید نیز اهمیت زیادی دارد.

از آنجا که یکی از شروط اصلی امکان اخذ ویزای کار عمان، دارا بودن یک پیشنهاد کاری می باشد، ما لازم می دانیم شما را با مشاغل مورد نیاز این کشور نیز، به طور کلی آشنا کنیم.

مشاغل مورد نیاز در عمان

به طور کلی، در کشور عمان مشاغل مربوط به صنایع نفت و گاز، ساخت و ساز، آموزش، پزشکی، بهترین مشاغل برای مهاجران محسوب می شوند و به نوعی برای مهندسان، متخصصان کامپیوتر و فناوری اطلاعات، مدیران، معلمان و به ویژه تدریس کنندگان زبان، مشاغل بسیار زیادی در عمان وجود دارد.

اگر می خواهید به طور کلی مشاغل مورد نیاز کشور عمان را بدانید، جدول پایین را مطالعه نمایید.

سمت شغلی

نام صنعت

برقکار

ساخت و ساز

جوشکار

تعمیرات کولر

راه سازی

مدیریت پروژه

نجاری

مشاغل مربوط به کار در هتل

خدمات

مشاغل مربوط به کار در رستوران ها مانند گارسون، آشپز و…

معلم مقاطع مختلف

راننده اتوموبیل سواری

مدرس رشته های مختلف همچون زبان و …

مهندسی نفت

نفت

مدیریت پروژه

مهندس امور ساخت و ساز نفتی

مهندس پتروشیمی

دندان پزشکی

پزشکی

پرستاری

کلیه مشاغل مربوط به رشته های پزشکی و کادر درمان

وضعیت حقوق و درآمد در عمان

 

گروه شغلی

میانگین درآمد (تقریبی)

مشاغل مربوط به خدمات مالی و حسابداری

135000 دلار

مدیریت اجرایی

78000 دلار

مشاغل مربوط به مهندسی

62000 دلار

مشاغل مربوط به فروش و توسعه تجارت

38000 دلار

مشاغل مربوط به فناوری اطلاعات و توسعه نرم افزار

37000 دلار

مشاغل مربوط به مشاوره و خدمات تخصصی

33000 دلار

توجه داشته باشید که واحد پول کشور عمان، ریال می باشد و ما برای راحتی بیشتر شما در مقایسه با میانگین درآمد مشاغل مختلف در این کشور نسبت به سایر کشور ها، آن ها را به دلار تبدیل کرده ایم.

salary-in-oman

دریافت اقامت از طریق کار در عمان و ویزای این کشور

اگر خواهان زندگی و کار در عمان هستید، بدون شک باید نسبت به اخذ ویزای کاری این کشور اقدام فرمایید.

با توجه به اینکه سیاست دولت عمان نسبت به جذب مهاجران، مبنی بر جذب افراد توانمند و ماهر است، مهاجرت کاری به عمان و اخذ ویزای کار این کشور، پروسه مخصوص به خود را دارد که بهتر است اگر قصد ورود به آن را دارید از کارشناسان و وکلای مهاجرتی مشاوره و یاری بخواهید. اما با تمامی این تفاسیر، لازم بدانید که برای مهاجرت کاری به عمان و فعالیت کردن در این کشور، لازم است که شما از سوی یک کارفرمای معتبر در عمان، پیشنهاد کاری دریافت کرده باشید که البته برای ایرانیان در شرایط کنونی گزینه بسیار مناسبی نمی باشد.

جز پیشنهاد کاری، لازم است که شما دارای شرایط به خصوصی از جمله سن بالای 21 سال و کمتر از 60 سال، قبولی در آزمون یا آموزن های متقاضیان کار در کشور عمان و …. باشید.

عمان نیز مانند هر کشور دیگری، داری انواع مختلفی از ویزاهای کاری می باشد که اخذ هر یک از آن ها شرایط به خصوصی دارد که در ادامه به بررسی کلی هر یک می پردازیم.

انواع ویزاهای کار در عمان

ویزاهای کار در عمان

برای مهاجرت از طریق کار به عمان، شما می توانید از دو نوع ویزا استفاده نمایید.

 1. ویزای جستجوی کار عمان

زمانی که کارفرمایی عمانی، قبول می کند تا با مسئولیت خودش شخصی خارجی وارد کشور عمان شود و به دنبال فرصت شغلی برای خود بگردد، آن فرد خارجی می تواند ویزای جستجو کار عمان را دریافت کند.

با استفاده از این ویزا، فرد خارجی فرصت دارد به مدت  ماه در عمان به جستجو فرصت شغلی مورد نظر خود باشد. لازم است بدانید در طی این  دو ماه، فرد متقاضی می تواند به عمان رفت و آمد داشته باشد یعنی در طی این مدت محدودیت رفت و آمدی برای فرد متقاضی وجود ندارد. از آنجا که ریسک این ویزا بالا است، هیچ گاه اخذ این ویزا برای متقاضیانی که قصد کار در کشور عمان را دارند، پیشنهاد نمی شود.

 1. ویزای کار عمان

در این ویزا فرد متقاضی قبل از ورود به خاک عمان، شغل مورد نظر را پیدا کرده است و با استفاده از ویزا توریستی به فرد فرصتی داده می شود تا برای بستن قرارداد به عمان سفر کند.

در صورتی که فرد متقاضی و کارفرما به توافقی نهایی رسیده باشند و قرارداد بین آن ها امضا شده باشد، با تغییر ویزا توریستی به ویزای کار عمان که اعتباری 2 ساله دارد، فرد می تواند در عمان مشغول به کار شود.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کار عمان

 • تکمیل و ارسال فرم درخواست ویزا کار عمان به صورت آنلاین
 • دو عدد عکس پرسنلی
 • کپی پاسپورت و اصل آن (باید دارای حداقل 6 ماه اعتبار باشد)
 • ارائه رزومه سوابق کاری
 • ارائه رزومه سوابق تحصلی
 • گواهی عدم سو پیشینه و سابقه کیفیری
 • گواهی سلامت
 • اثبات دارا بودن پیشنهاد کاری از سوی یک کارفرمای عمانی
 • ارائه نامه تائیدیه که از سازمان مربوط به مشاغل پزشکی در عمان صادر شده باشد (برای متقاضیانی که در مشاغل پزشکی فعالیت می کنند.)
 • ارائه نامه تائیدیه که از وزارت نیروی انسانی عمان صادر شده باشد (برای متقاضیان فعال در مشاغل خاص مثل مشاغل مهندسی)
 • ارائه نامه ترخیص از سوی کارفرمای پیشین (برای متقاضیانی که در طی حداکثر 2 سال گذشته در کشور عمان مشغول به کار بودند، اما به دلایلی کشور عمان را ترک کرده اند.)

چگونه در عمان شغل مورد نظر خود را پیدا کنیم؟

پیدا کردن کار در عمان، از شیوه های مختلفی امکان پذیر می باشد که یکی از رایج ترین آن ها، ارسال رزومه برای کارفرما به صورت مستقیم می باشد. در این شیوه، شما باید رزومه ای کامل برای خود ایجاد کنید که به طور خلاصه کلیه سوابق شغلی و تحصیلیتان در آن درج شده باشد.

روش دیگر کمک گرفتن از موسسه های کاریابی می باشد. شما می توانید با ارسال مدارک تحصیلی و سوابق کاری خود برای این موسسات، یافتن شغل در عمان را به آن ها بسپارید. اگر خواهان استفاده از این روش هستید، لازم بدانید که برخی از موسسه های کاریابی عمانی که می توانید از آن ها کمک بگیرید، به شرح زیر می باشند:

 • Competence HR
 • Budge Talent
 • MENA HR Solutions LLC
 • Talent Development LLC
 • Oxygen Oman
 • و 
 

البته اگر از ایران به صورت شخصی برای کاریابی اقدام نمایید احتمال قبول درخواست شما و حتی پذیرفتن رزومه شما برای بررسی بسیار کم می باشد و بهتر است از طریق کاریابی بین المللی در ایران مانند کاربین اقدام نمایید.

 

 1. کار در عمان منجر به اخذ اقامت دائم عمان نمی شود. ویزای کار عمان، ویزایی با اعتبار 2 ساله است که البته قابل تمدید است اما لازم است بدانید تمدید آن حتی به مدت 5 سال متوالی، منجر به اخذ اقامت دائم این کشور نمی شود و اگر خواهان اقامت دائم عمان هستید، فقط تحت شرایط ویژه ای می توانید آن را به دست آورید.

در واقع کار در این کشور مناسب افرادی است که به هر دلیلی نتوانسته اند به کشور های اروپایی مهاجرت کنند و حالا می خواهند با کار در کشوری چون عمان که شرایط اقتصادی خوبی دارد، پس انداز مالی و رزومه کاری خود را توسعه دهند.

 

 1. کارفرمایان عمانی، هیچ تعهدی مبنی بر کار با شما پس از پایان قرارداد کاری با شما ندارند. این عبارت به این معنی است که تضمینی برای استخدام دوباره شما توسط کارفرماهای عمانی بعد از پایان تاریخ قرارداد کاری وجود ندارد و شاید ممکن باشد بعد از پایان قرارداد کاری خود دنبال فرصت شغلی تازه ای باشید.
 
 1. با توجه به شرایط ویژه ای می توانید برای خانواده خود، ویزای همراه اخذ کنید تا در عمان همراهتان باشند.برای اینکه بتوانید خانواده خود را با خود به عمان ببرید، لازم است که برای اعضای خانواده خود نسبت به اخذ ویزای همراه اقدام کنید که البته دریافت آن نیز طی شرایط به خصوصی برای آن ها امکان پذیر می باشد. یکی از شروط مهم برای اخذ ویزا همراه برای خانوادتان، دارا بودن درآمدی بیش از 500 ریال عمان می باشد.
 

توجه داشته باشید که کلیه هزینه های مربوط به زندگی، تحصیل و … خانوادتان در عمان به عهده خود شما می باشد و دولت عمان از خانواده شما حمایت مالی، تحصیلی و … نخواهد داشت.

 

ما در این مقاله سعی کرده ایم تمام موارد مهم در مورد کار در کشور عمان را  که بدانید در اختیار شما قرار دهیم.

شما می توانید برای اطلاع بیشتر در مورد مهاجرت از طریق کار به عمان و شرایط و هزینه های مربوط به آن، سایر مقالات موجود در سایت را مطالعه فرمایید یا با تیم مشاوران مجرب ما تماس حاصل فرمایید.

فرم مشاوره کاریابی خارجی رایگان

فرم مشاوره کاریابی خارجی رایگان

سوالات خود را بپرسید و از آخرین اخبار کاربین مطلع شوید.

دیدگاه ها و سوالات شما

guest
331 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
نگین
نگین
پاسخ به  hamidreza
5 ماه قبل

سلام من همسرم۳۲سالشه مدرک تکنسین داروخانه دارن چطوری برای جاب آفر عمان اقدام کنیم.چطوری کارفرما پیدا کنیم؟؟

hermesgh0u
مدیر
پاسخ به  مهدی ابراهیمی
6 ماه قبل

سلام و درود
برای عمان خیر آفر کاری در این زمینه نداریم . برای استرالیا هم بر اساس امتیاز بندی هست و باید با توجه به امتیازتون بهتون بگیم
اما
اگر سنتون کمتر از 40 سال باشه میتونیم برای جاب آفر آلمان براتون اقدام کنیم.

مهدی ابراهیمی
مهدی ابراهیمی
6 ماه قبل

سلام ،وقتتون بخیر
مهندس عمران هستم با سابقه حدود 14 سال و حدود 10 سال بیمه ای ،یکسال سمت مدیریت فنی و اجرایی کارهای بزرگ عمرانی را دارم ،برای عمان و یا استرالیا میتونم اقدام کنم ؟

hermesgh0u
مدیر
در انتظار تایید
پاسخ به  مهدی
6 ماه قبل

سلام و درود
آفری نداریم واسه رشته شما
عمان هم بیشتر رشته های کادر درمان رو پذیرش میکنه
پیشنهاد میکنیم که فرم زیر رو پر کنید ببینیم برای چه کشوری میتونید اقدام کنید…

https://karbinco.com/free-immigration-consultation-form

مهدی
مهدی
6 ماه قبل

سلام بنده در زمینه تدوین و تصویربرداری فعالیت دارم و نمونه کارهای بسیار خوبی هم در این زمینه دارم ، ایا کشور عمان مقصد مناسبی برای من هست یا دبی بهتره ؟ ممنون میشم اگر کلیتی راجب عمان بهم بدید در خصوص کار خودم

و در الویت بعد من کشور های خارج از حوزه خلیج فارس هستش و الویت اولم کشورهای نزدیک به ایرانه

کارشناس مهاجرت
کارشناس مهاجرت
پاسخ به  مرتضی
6 ماه قبل

سلام وقتتون بخیر
سن، مدرک و سابقه کارتون رو باید بررسی کنیم، درصورتی که شرایطتون مناسب باشه حتما راهنماییتون خواهیم کرد .

کارشناس مهاجرت
کارشناس مهاجرت
پاسخ به  سارا
6 ماه قبل

سلام وقت بخیر.
رشته شما برای عمان مناسبه اما در حال حاضر آفری در این زمینه نداریم .

کارشناس مهاجرت
کارشناس مهاجرت
پاسخ به  آبتین
6 ماه قبل

سلام وقتتون بخیر .
متاسفانه در حال حاضر آفری در این خصوص برای کشور عمان نداریم .

آبتین
آبتین
پاسخ به  مهدی معرفاوی
6 ماه قبل

سلام
من 40 سالمه و دکترای محیط زیست دارم در بیش از 50 پروژه زیست محیطی در زمینه ارزیابی اثرات زیست محیطی(EIA) پروژهای آهن و فولاد، راه، تفرجگاهی، مکانیابی، پسماندو … همکاری داشتم آیا در کشور عمان میتونم فعالیت داشته باشم

سارا
سارا
6 ماه قبل

سلام من تکنسین داروخانه ام امکانش هی برای عمان اقدام کنم؟

مقالات شاخص و پربازدید

مقالات مرتبط

ویزای کار پرستاری در آلمان

ویزای کار پرستاری در آلمان

 دریافت ویزای کار پرستاری در آلمان برای شما که در این رشته فعالیت دارید به چه صورت است؟ آلمان کشوری است که جمعیت آن رو به پیری است و دولت نیاز به افرادی دارد که بتوانند از این جمعیت مسن پرستاری کنند. این فرصتی عالی

>
کار در استرالیا

کار در استرالیا

خانه کشور استرالیا برای کار یکی از بهترین کشور های جهان است. پایین بودن نرخ بیکاری، بالا بودن درآمد ها و همچنین نزدیک به صفر بودن تورم در این کشور موجب شده است که استرالیا به یکی از محبوب ترین مقصد های مهاجرتی کاری در

>
کار در آلمان

کار در آلمان

کاربین آیا میدانستید در سالنامه مهاجرتی سال ۱۴۰۱، کانادا و آلمان از مقاصد اول مهاجران برای کار میباشد؟ آیا میدانستید آلمان جزئی از ۱۶ کشور ثروتمند اروپاست که به دلیل صنعتی بودن نیروی کار زیادی را به صورت اتباع خارجی استخدام میکند و کار در آلمان جزئی

>