کار در رومانی

کار در رومانی

کشور رومانی در سال‌های اخیر نرخ زادوولد پایینی را تجربه کرده است. این عامل و برخی عوامل سیاسی و اقتصادی دیگر به کمبود نیروی کار در این کشور منجر شده است. دولت رومانی برای جبران این کمبود فرصت کار در رومانی را برای متقاضیان خارجی فراهم می‌کند. یکی از حوزه‌های اصلی که فرصت شغلی زیادی دارد شغل‌های مربوط به IT است. در این مقاله به فرصت شغلی و کار در رومانی می‌پردازیم. اگر دوست دارید به رومانی مهاجرت کنید یا به دنبال یافتن شغل در این کشور هستید خواندن این مقاله برایتان مفید خواهد بود.

فرم مشاوره رایگان

آنچه خواهید خواند:

کشور-رومانی

چه شغل‌هایی بیشترین فرصت شغلی را دارند؟

یکی از مهم‌ترین کارهایی که در رومانی فرصتی عالی دارد حوزۀ آی‌تی است. شغل‌هایی مثل برنامه‌نویسی، توسعه وب، مهندسی نرم‌افزار و مشاغل مشابه در رمانی بازار کار خوبی دارند. بر اساس آمار منتشرشده بیشترین فرصت شغلی برای خارجیان شغل‌های حوزۀ آی‌تی و نرم‌افزار است. اگر در رشته‌های کامپیوتر، نرم‌افزار، برنامه‌نویسی و موارد مشابه تسلط دارید می‌توانید از این فرصت‌ها استفاده کنید.


علاوه بر آی‌تی، شغل‌های مربوط به معماری و املاک نیز در رومانی بازار کار خوبی دارند. در سال‌های اخیر ساخت‌وساز و سرمایه‌گذاری در املاک در رومانی رو به پیشرفت بوده است. به دلیل رونق این حوزه، دولت رومانی و شرکت‌های خصوصی به دنبال استخدام نیروهای خارجی برای ساخت‌وساز است.


از شغل‌هایی که به حوزۀ یادشده مربوط می‌شوند می‌توان به مهندسی ساختمان و معماری اشاره کرد. اگر در این رشته‌ها تحصیل‌ کرده و صاحب تجربه هستید برای کار در رومانی فرصت‌های خوبی دارید. اگر با زبان این کشور آشنا هستید می‌توانید شانس خود را به‌زودی امتحان کنید. 


آموزش زبان انگلیسی نیز در کشور رومانی بازار خوبی دارد. افرادی که مهارت و تجربۀ لازم برای آموزش زبان انگلیسی را دارند می‌توانند فرصت شغلی خوبی را در این کشور پیدا کنند. بسیاری از مؤسسه زبان‌های بین‌المللی از جمله برلیتز در این کشور فعالیت دارند. متوسط حقوق یک معلم زبان در این کشور بین 600 تا 1000 دلار است. شغل‌های دیگری که برای مهاجران خارجی وجود دارند عبارت‌اند از:

  • کشاورزی (مهندسی کشاورزی، کارشناس، و …)
  • مشاغل حوزۀ گمرک
  • مشاغل حوزۀ بودجه (حسابداری، مدیر فروش، و …)

رشد اقتصادی رومانی

اقتصاد رومانی مثل اقتصاد بسیاری از دیگر کشورها با پاندمی کرونا دچار افت شد؛ اما پس از پایان همه‌گیری وضعیت بسیاری از شرکت‌ها به روال عادی بازگشت. هم اکنون کار در رومانی باتوجه‌به ارزش پول این کشور برای مهاجرانی که از کشورهایی با ارزش پول پایین مهاجرت می‌کنند فرصت خوبی به‌حساب می‌رود.

 

تولید داخلی رومانی 189.6 میلیارد دلار و تولید داخلی سرانه این کشور 9499 دلار است که رقم نسبتاً بالایی محسوب می‌شود. اقتصاد رومانی روبه‌رشد است و بر اساس پیش‌بینی‌های کارشناسان در سال‌های آینده شاهد افزایش فرصت‌های اقتصادی و شغلی در این کشور خواهیم بود.

کار-در-رومانی

کدام شهر رومانی برای کار و مهاجرت کاری بهتر است؟

بخارست بزرگ‌ترین شهر رومانی است و فرصت شغلی بسیار خوبی دارد. در سال 2013 نرخ بیکاری در این شهر تنها 2 درصد بوده است که در برابر نرخ بیکاری کل بسیار کمتر حساب می‌شود. بیشترین درآمد کسب‌شده در رومانی به مردم بخارست تعلق دارد و یک‌سوم کل مالیات پرداختی توسط همین شهر به‌حساب دولت واریز می‌شود.

 

بخارست فرصت شغلی زیادی دارد و برای مهاجرت و کار در رومانی بهترین انتخاب است. حوزۀ آی‌تی، املاک و شغل‌های مربوط به حسابداری و گمرک در این شهر بازار داغی دارند. از دیگر فرصت‌های این شهر می‌توان به بورس آن اشاره کرد. افرادی که در بازار بورس بین‌المللی مهارت دارند می‌توانند از طریق بورس این کشور درآمد بالایی کسب کنند. پس از بخارست، بیشترین فرصت شغلی در تیمیشوارا و کلوژ نپوکا وجود دارد که از بزرگ‌ترین شهرهای این کشور به شمار می‌روند.

اخذ مجوز کار در رومانی

کار در رومانی نیز مانند بسیاری از دیگر کشورها به مجوز نیاز دارد. برای مهاجرت کاری به رومانی لازم است جواز کار در این کشور را دریافت کنید. برای این کار می‌توانید برای شغل موردنظر خود درخواست دهید؛ یعنی مدارک و هزینۀ لازم را به کارفرما تحویل داده در سایت آن درخواست دهید.

کارفرما نیز می‌تواند برای فرد موردنظر خود درخواست صدور جواز بدهد. به‌این‌ترتیب صاحب‌کار می‌تواند پس از صحبت با کارمند موردنظر مدارک وی را تقدیم کرده برای صدور مجوز و ویزای وی تقاضا دهد. در هر دو روش گفته‌شده متقاضی باید ابتدا شغل موردنظر خود را پیدا کند و سپس برای صدور جواز آن اقدام کند.

درصورتی‌که با درخواست مجوز موافقت شود جواز کار متقاضی صادر می‌شود. در این صورت متقاضی می‌تواند برای کار در رومانی ویزا بگیرید و در این کشور زندگی کند. یادآوری این نکته ضروری است که دریافت مجوز کار در رومانی بسته به نوع شغل تاریخ انقضا دارد. متقاضیان لازم است تا یک ماه پس از اتمام انقضای مجوز آن را تمدید کنند؛ در غیر این صورت مهاجر غیرقانونی حساب می‌شود و ممکن است با آن‌ها برخورد قانونی شود.

وضعیت مالیات و درآمد در رومانی چگونه است؟

افرادی که در رومانی کار دائم دارند و برای 183 روز در سال در این کشور هستند مشمول پرداخت مالیات می‌شوند. به‌عبارت‌دیگر، اگر در یک دورۀ یک‌ساله 183 روز یا بیشتر در رومانی کار می‌کنید باید از درآمد عایدی مالیات بدهید. رومانی برای برخی کشورها قوانین خاص مالیاتی دارد که البته شامل همه نمی‌شود.

مهاجرت-کاری-به-رومانی

هزینۀ زندگی در رومانی

حمل‌ونقل عمومی پیشرفته و خدمات پزشکی رایگان سطح زندگی در این کشور را تا حد قابل قبولی بالا برده است. این کشور میزبان فستیوال‌ها و کنسرت‌های زیادی است و مردم آن از سطح رفاه و شادی بالایی برخوردارند. این کشور علاوه بر موارد گفته شده آب‌وهوا و طبیعت دوست‌داشتنی دارد که می‌تواند نظر بسیاری از مهاجران را به خود جلب کند.

هزینۀ زندگی و کار در رومانی در رومانی از بسیاری از کشورهای اروپایی کمتر است. هزینۀ زندگی رومانی از بیشتر کشورهای اروپایی ارزان‌تر درمی‌آید. این ارزانی در کنار تسهیلات و امکانات رفاهی خوب رومانی را به مقصدی مناسب برای مهاجرت تبدیل کرده است.

وضعیت اشتغال برای خارجیان چگونه است؟

رومانی فرصت شغلی زیادی برای متخصصان خارجی دارد. در سال 2019 دول رومانی مجوزهای شغلی صادرشده برای خارجیان را 50 درصد افزایش داد. در این سال 30 هزار جواز شغلی برای مهاجران صادر شده است. در حال حاضر سایت‌ها و آژانس‌های زیادی که در زمینۀ کاریابی بین‌المللی فعالیت می‌کنند؛ به همین دلیل یافتن شغل در رومانی کار سختی نیست و به‌راحتی می‌توانید با جستجو یا کمک‌گرفتن از یکی از این مؤسسه‌ها کار موردنظر خود را بیابید.

 

لازم به یادآوری است برای یافتن شغل بهتر است وب‌سایت‌های انگلیسی‌زبان و وب‌سایت‌های که به زبان رومانیایی هستند را بررسی کنید. تسلط به زبان کشور مقصد جدا از اینکه برای زندگی و کار در کشور موردنظر ضرورت دارد برای مراحل پیش از مهاجرت نیز ضروری است. در مراحل پیش از مهاجرت، تسلط به زبان کشور مقصد می‌تواند به متقاضیان کمک شایانی کند.

مراحل کاریابی در رومانی

برای مهاجرت کاری به رومانی ابتدا باید شغل متناسب با خود را بررسی کنید. این کار با جستجو در اینترنت قابل انجام است. پس از آن که شغل موردنظر و شرایط آن را پیدا کردید می‌توانید برای آن درخواست بدهید. معمولاً این درخواست را باید از طریق سایت یا ایمیل مربوطه ارسال کنید. در این هنگام لازم است هزینه‌ای را بابت درخواست بپردازید و مدارک لازم را بارگذاری کنید.

 

درصورتی‌که درخواستتان پذیرفته شود لازم است مراحل بعدی را که برای اخذ ویزا انجام دهید. در این مرحله باید برای اخذ ویزا به سفارت مراجعه کنید و مدارک لازم را تسلیم کنید. معمولاً برای صدور ویزا مصاحبه هم انجام می‌شود.

همان‌طور که گفته شد کارفرمایان می‌توانند برای کارمند موردنظر خود درخواست صدور ویزا بدهند؛ به‌این‌ترتیب کارفرما می‌تواند بیشتر مراحل اخذ مجوز کار را برای کارمند مدنظر انجام دهد. لازم به ذکر است مراحل دقیق مهاجرت کاری باتوجه‌به شغل و شرکت مدنظر تفاوت‌هایی خواهد داشت و ازاین‌رو بهتر است پس از مشورت با یک کارشناس یا فردی آگاه به این کار اقدام شود. اگر در این باره سؤالی دارید می‌توانید سؤال خود را از کارشناسان ما در موسسه کاریابی کاربین بپرسید.

رومانی

آیا می‌توان از طریق کارآموزی در رومانی کار پیدا کرد؟

یکی از راه‌های اشتغال در رومانی، کارورزی است. وضعیت کارآموزی در رومانی در سال‌های اخیر رو به بهبود بوده است. در سال 2019 بیش از 60 درصد از شرکت‌های رومانیایی کارورزی داشته‌اند. نزدیک به نیمی از این کارورزان پس از اتمام کارآموزی جذب شرکت شده‌اند و این نشان از آمار بالای استخدام کارآموزها است.

 

بیشتر شرکت‌هایی که کارآموز استخدام می‌کند به کارآموزان خود حقوق هم می‌دهند؛ بااین‌حال ممکن است شرکتی در دوران کارآموزی حقوق ندهد. کارورزی در حدود 30 درصد شرکت‌های رومانیایی بدون حقوق است. در مواردی هم حقوق پرداختی از میانگین حقوق پایین‌تر است.

مصاحبه شغلی در رومانی

مصاحبه شغلی برای کار در رومانی تفاوت چندانی با دیگر کشورها ندارد. علاوه بر مدارک و اسناد لازم، داشتن اعتمادبه‌نفس و مهارت‌های زبانی در پذیرفته شدن در مصاحبه مؤثر هستند. شما می‌توانید جهت آشنایی با اصول مصاحبه و روش‌های موفقیت در آن از ویدئوهای موجود در یوتیوب استفاده کنید.

میزان درآمد در رومانی

حداقل درآمد ماهانه در رومانی اندکی بیشتر از 500 دلار آمریکا است. میانگین درآمد سالانه در رومانی کمی بیشتر از 106 هزار لئو (واحد پول رومانی) است. حداقل درآمد سالانه کارکنان در رومانی 29 هزار و حداکثر آن 480 هزار لئو است.

اگر نحوه توزیع درآمد را بررسی کنیم متوجه می‌شویم که میانۀ درآمد تقریباً 114 هزار لئو (در سال) است. این یعنی نیمی از جمعیت کمتر از 114 هزار لئو و نیم دیگر جمعیت از این مقدار بیشتر درآمد دارند. 25 درصد جمعیت کمتر از 63 هزار لئو درآمد دارند و 75 درصد دیگر از این میزان بیشتر است.

مهاجرت-به-رومانی

چطور در رومانی کار پیدا کنیم؟

مطمئن­ ترین راه برای پیداکردن کار در کشور رومانی کمک‌گرفتن از یک مؤسسه حقوقی است، به‌خصوص اگر زبان انگلیسی یا رومانیایی را بلد نیستید توصیه می‌کنیم برای یافتن کار در رومانی با مشاوران یک مؤسسه حقوقی معتبر مشورت کنید. شما می‌توانید برای یافتن بهترین فرصت شغلی با ما در تماس باشید.

جمع‌بندی

رومانی یکی از کشورهایی است که به دلیل رشد پایین جمعیت از مهاجران خارجی استقبال می‌کند. در حال حاضر فرصت‌های زیادی برای مهاجرت کاری به رومانی فراهم است. از شغل‌هایی که موقعیت خوبی برای مهاجرت دارند می‌توان به شغل‌های حوزۀ IT، حسابداری و آموزش زبان اشاره کرد.

 

موسسه کاربین موسسه‌ای بین‌المللی است که به‌صورت تخصصی و کاملاً قانونی به ارائۀ خدمات کاریابی می‌پردازد. شما می‌توانید صفر تا صد یافتن کار در رومانی را به ما بسپارید و با خیالی آسوده چمدان خود را برای مهاجرت به رومانی ببندید.

فرم مشاوره زیر رو پُر کنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه 

نظرات کاربران

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی