کار در کشور اندونزی

کار در اندونزی

رشد جمعیتی پایین کشور اندونزی موجب شده است تا این کشور روزبه‌روز نیاز بیشتری به مهاجران خارجی داشته باشد. کار در اندونزی باتوجه‌به اقتصاد بسیار پیشرفته این کشور می‌تواند آینده‌ای روشن و زیبا را برای شما به ارمغان بیاورد. بیش از هفتاد درصد از جمعیت اندونزی سنی بیش از بیست و پنج سال دارند و همین امر خود نشانگر میزان اهمیت استخدام نیروی خارجی است. دولت کشور اندونزی‌ در سال‌های اخیر با ایجاد قوانین جدید و همچنین بهبود روند اعطای ویزای کاری، شرایطی مناسبی را جهت اسکان نیروهای کار خارجی فراهم کرده است. اقتصاد کاپیتالیسمی این کشور یک گزینه مناسب برای سرمایه‌داران خرد و کلان نیز به شمار می‌آید تا بتوانند با کمک نیروهای خارجی، علاوه بر کسب درآمد، اقتصاد اندونزی را به مرحله‌ای بالاتر برسانند.  

 

درک فرهنگ کار در کشور اندونزی و همچنین اطلاع از میزان حقوق کارمندان و کارگران در این کشور، به شما کمک می‌کند در زمینه مهاجرت کاری به این کشور انتخاب‌های مناسبی داشته باشید. در این متن قصد داریم شما عزیزان را به طور کامل با کلیه اطلاعات مربوط به کار در اندونزی آشنا کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

اقتصاد کشور اندونزی روبه‌رشد است

فرم مشاوره رایگان

آنچه خواهید خواند:

چرا کار در کشور اندونزی یک گزینه مناسب است؟‌

برای پاسخ به این سؤال باید به طرح‌های دولت جهت ارائه یک محیط مناسب برای کار در اندونزی اشاره کنیم. همان‌طور که گفته شد جمعیت این کشور در حال پیر شدن است و به همین دلیل دولت اندونزی تمام تلاش خود را به کار گرفته است تا با ارائه یک محیط مناسب برای کارگران و کارمندان خارجی، آ‌ن‌ها را به سمت این کشور جذب کند. دولت اندونزی نام این طرح را MTN گذاشته است.

 

طراح ام تی ان یا NATIONAL TALENT MANAGMENT یک طرح ملی به شمار می‌آید که هدف آن افزایش میزان مهاجران جویای کار به کشور اندونزی محسوب می‌شود. این طرح بر سه حوزه اصلی تحقیق و توسعه، هنر و ورزش تکیه دارد؛ بنابراین اگر در یکی از این سه حوزه فعالیت می‌‌کنید، شانس دریافت ویزای کاری شما بالا است. برنامه ام تی ان طرحی گسترده و با بودجه‌ای بی‌نظیر است که موجب می‌شود تا کار در کشور اندونزی حتی برای اروپاییان نیز یک گزینه مناسب به نظر برسد.

سطح رفاه در کشور اندونزی بالا است

بازنشستگی بلافاصله پس از اتمام کار

یکی دیگر از مسائلی که کار در اندونزی را به یک انتخاب فوق‌العاده تبدیل کرده، موضوع Post retirement management یا بازنشستگی آتی است. در این طرح افراد بلافاصله پس از اتمام دوره کاری خود از مزایای بازنشستگی (همچون حقوق تأمین اجتماعی، دریافت وام‌های مختلف مخصوص بازنشستگان، خدمات بهداشتی رایگان و…) بهره‌مند می‌شوند. تفاوتی ندارد که از چه کشوری برای دریافت ویزای کار اندونزی اقدام می‌کنید؛ زیرا در صورت تمدید ویزای کاری شما و کسب اقامت این کشور (معمولاً بیش از پنج سال طول می‌کشد) می‌‌توانید مانند یک تبعه اندونزی از خدمات بازنشستگی مدنظر استفاده کنید. نکته جالب در مورد بازنشستگی آتی این است حتی افرادی که فعالیت شغلی خاصی ندارند و تنها به سرمایه‌گذاری مشغول هستند نیز می‌توانند از چنین سرویسی بهره‌ ببرند.

برای کار در کشور اندونزی چه زبانی را باید یاد بگیریم؟

زبان کشور اندونزی یک زبان سنتی به نام باهاسا است. این زبان که ترکیبی از زبان مالایی و جاوه‌ای محسوب می‌شود، به طور گسترده‌ای در سطح شرکت‌ها و محیط‌های کاری اندونزی به کار می‌رود. اگرچه بسیاری از مردم اندونزی با زبان انگلیسی آشنا هستند؛ اما یادگیری زبان باهاسا یک ضرورت به شمار می‌آید. مهاجران متقاضی کار در اندونزی می‌توانند تنها با یادگیری زبان انگلیسی و ارائه مدارک مربوطه (آیلتس و تافل) درخواست خود را جهت پیدا کردن شغل ارائه دهند؛ اما به یاد داشته باشید بسیاری از متقاضیان (به‌خصوص کسانی که به‌صورت روزانه با مردم سروکار دارند مانند فروشندگان، رانندگان و…) باید زبان باهاسا را یاد بگیرند تا مشکلی در روند شغلی آن‌ها پیش نیاید.

بهترین روش مهاجرت کاری به اندونزی چیست؟

روش‌های مختلفی جهت کسب اقامت اندونزی وجود دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به ازدواج، سرمایه‌گذاری و… اشاره کرد؛ اما بهترین روش، دریافت اجازه کار در اندونزی است که دراین‌خصوص می‌توانید از ویزای کاری یا جاب آفر استفاده کنید. در این روش یک کارفرمای مقیم اندونزی شما را به‌عنوان تنها گزینه مدنظر خود جهت انجام شغل مربوطه اعلام می‌کند.

 

جاب آفر یا پیشنهاد شغلی تنها مختص اندونزی نیست. در واقع بسیاری از کشورهای اروپایی نیز از این روش برای جذب نیروی کار خارجی استفاده می‌کنند. درخواست ابتدایی باید توسط کارفرما به اداره کار اندونزی ارائه شود. پس از این مرحله، شما باید با تکمیل مدارک مختلف و پیگیری رویه‌های اداری، نسبت به دریافت ویزای کاری اقدام کنید. ویزای کاری به‌وسیله جاب آفر یک ویزای کاملاً رسمی است و محدودیت خاصی ندارد.

 

علاوه بر این، برخلاف روش‌های دیگری همچون سرمایه‌گذاری، ویزای کاری نیازمند استفاده از سرمایه زیادی نیست. مهم‌ترین نکته در این زمینه ارائه مدارک و همچنین رزومه‌ای مناسب است. پیگیری پرونده‌های مرتبط با این نوع ویزا می‌تواند کمی زمان‌بر باشد؛ بنابراین استفاده از یک مؤسسه کاریابی به شما کمک می‌کند تا بتوانید در کوتاه‌ترین زمان ممکن ویزای مدنظر خود را دریافت کنید.

هزینه دریافت این نوع ویزا بسیار پایین است

میزان حقوق کارمندان و کارگران در اندونزی چقدر است؟‌

حقوق بالا یکی دیگر از مهم‌ترین عواملی محسوب می‌شود که کار در اندونزی را به یک گزینه جذاب تبدیل کرده است. اگرچه حقوق هر فرد رابطه مستقیمی با محل کار و همچنین سمت شغلی او دارد؛ اما به‌طورکلی می‌توان گفت حداقل حقوق کارمندان و کارگران در اندونزی به حدی است که بتوان یک زندگی آرام و بدون دغدغه را سپری کرد. حداقل حقوق سالانه در کشور اندونزی حدوداً سیزده هزار دلار است. این میزان حقوق در برابر حداقل حقوق در سایر کشورهای آسیایی و حتی ایران نیز بسیار مناسب به نظر می‌رسد. افرادی که در سمت‌های اداری مشغول به کار می‌شوند معمولاً حقوقی برابر با هزار دلار در ماه را دریافت می‌کنند.


فعالان حوزه‌های فنی که حقوق آن‌ها به‌صورت ساعتی پرداخت می‌شود نیز باید انتظار حداقل حقوق شش دلار به‌ازای هر ساعت را داشته باشند. البته باید به این نکته توجه کنید که کارشناسان فنی علاوه بر حقوق ساعتی، معمولاً دستمزد جداگانه‌ای جهت بازرسی سیستم‌های تأسیساتی، ماشین‌آلات صنعتی و… دریافت می‌کنند؛ بنابراین میزان حقوق آن‌ها نسبتاً متغیر است.

در اندونزی تعادل خوبی بین حقوق و هزینه‌ها وجود دارد

مقدار مالیات در اندونزی چقدر است؟

اندونزی از جمله کشورهایی به شمار می‌آید که در آن میزان درصد مالیات پرداختی با درآمد شما رابطه مستقیمی دارد. به‌طورکلی می‌توان گفت میزان مالیات‌بردرآمد در کشور اندونزی چیزی بین سه الی بیست درصد است. البته این میزان مالیات‌بردرآمد که مخصوص کار در اندونزی است، شرایط مختلفی دارد.


برای مثال اگر به‌عنوان یک کارگر خارجی در اندونزی فعالیت کنید، ‌ معمولاً تا چند ماه اول (معمولاً دو ماه) مالیاتی از شما دریافت نمی‌شود. پس از گذشت مدت تعیین شده باید نسبت به ارائه اظهارنامه مالی خود اقدام کنید؛ اما معمولاً به‌صورت خودکار میزان مالیات دریافتی بر روی حقوق پرداختی به شما اعمال می‌شود. بااین‌وجود می‌توان گفت که درصد مالیات نسبت به کشورهای اروپایی و ایالات متحده آمریکا کمتر است. در واقع همین مالیات کم را می‌توان یک دلیل اصلی برای مهاجرت بسیاری از مدیران بالارده اروپایی به اندونزی دانست.

میزان مالیات باتوجه‌به شغل شما تعیین می‌شود

فرهنگ کار در اندونزی چگونه است؟

اگرچه فرهنگ کاری در سایر کشورهای شرق آسیا (برای مثال تایوان، هنگ‌کنگ و یا مالزی) روی کار بیش از حد و حقوق متوسط بنا شده است؛ اما فرهنگ کار در اندونزی تنوع بسیاری دارد. محیط کاری در شرکت‌های اندونزی یک محیط دوستانه است؛ بنابراین باید از ایجاد هرگونه مسئله و یا تنشی جلوگیری کنید؛ زیرا این شرایط منجر به اخراج شما می‌شود.


اگرچه روابط کاری در شرکت‌های کاری اندونزی کاملاً جدی است؛ اما بحث‌های دوستانه و گپ و گفت‌های خودمانی نیز بسیار مهم هستند. چنین گفت‌وگوهایی به شما کمک می‌کنند بتوانید به روش بهتری با کارفرمایان خود ارتباط برقرار کنید. کارمندان و کارگران اندونزیایی برای زمان اهمیت بسیار زیادی قائل هستند و به همین دلیل نباید در جلسات و میتینگ‌های اداری تأخیر داشته باشید. این عدم تأخیر نشانگر مسئولیت‌پذیری شما است. از به‌کاربردن عبارت متشکرم دریغ نکنید؛ ‌ زیرا احترام به دیگران در شرکت‌های اندونزیایی اهمیت فراوانی دارد.


روابط بین کارفرما و کارمند دوستانه است؛ اما نباید سلسله‌مراتب را فراموش کنید. در صورت وقوع هرگونه مشکلی می‌توانید به کارفرمای خود مراتب مربوطه را اطلاع دهید. محیط کار در اندونزی یک محیط سالم، پرانرژی و پر از جنب‌وجوش است. با گذشت زمان قطعاً به این محیط عادت می‌کنید؛ بنابراین نیاز نیست در ماه‌های اول استرس خاصی داشته باشید.

محیط کاری در این کشور بسیار جذاب است
سخن پایانی

اندونزی را می‌‌توان بهترین گزینه برای ایرانیانی دانست که قصد دارند بدون طی‌کردن مراحل مختلف دریافت ویزای کاری، به یک کشور مناسب در شرق آسیا مهاجرت کنند. اندونزی جزو تنها کشورهایی محسوب می‌شود که توانسته است بین دین و اقتصاد یک تعادل مناسب را برقرار کند. فعالیت در این کشور پیچیدگی خاصی ندارد. البته مهم‌ترین اصل، یادگرفتن زبان اندونزیایی است. مؤسسه بین‌المللی کاربین با سال‌ها تجربه در زمینه اعزام نیروی کاری به خارج از کشور و برخورداری از کارشناسان مجرب مفتخر است شما عزیزان را در امر دریافت ویزای کار در اندونزی همراه کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید.

مقاله ی پیشنهادی : 

مهاجرت کاری

سوالات متداول

حقوق تأمین اجتماعی، دریافت وام‌های مختلف مخصوص بازنشستگان، خدمات بهداشتی رایگان و…

مهاجران متقاضی کار در اندونزی می‌توانند تنها با یادگیری زبان انگلیسی و ارائه مدارک مربوطه (آیلتس و تافل) درخواست خود را جهت پیدا کردن شغل ارائه دهند؛ اما به یاد داشته باشید بسیاری از متقاضیان باید زبان باهاسا را یاد بگیرند تا مشکلی در روند شغلی آن‌ها پیش نیاید.

فرم مشاوره زیر رو پُر کنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه 
WhatsApp
Telegram
Twitter
LinkedIn

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی

کار در قبرس شمالی
کار در قبرس شما‌لی

کار در کشورهای اروپایی همیشه از اولویت‌های متقاضیان کار در سراسر دنیا بوده است. فرایند کاریابی در کشورهای اروپایی می‌تواند دشوار باشد؛ چرا که اولویت

بیشتر
مهاجرت به کره جنوبی
مهاجرت به کره جنوبی

آیا قصد مهاجرت به کره جنوبی را دارید، اما نمی دانید چگونه باید این کار را انجام دهید؟ هنگام مهاجرت به یک کشور جدید، چه

بیشتر