کار در ایتالیا

کار در ایتالیا

در حال حاضر ایتالیا یکی از محبوب‌ترین مقاصد مهاجرتی محسوب می‌شود. رایج‌ترین راه برای مهاجرت به کشور ایتالیا اخذ ویزا کاری است. تمامی کارکنان خارجی برای اخذ ویزای کار ایتالیا باید در ابتدا از سمت یک کارفرما دعوت‌نامه دریافت کنند. ایتالیا یک عضو اتحادیه اروپا به‌حساب می‌آید. ازاین‌جهت اکثر قوانین برای جذب نیروی کار خارجی در ایتالیا مشابه سایر کشورهای عضو این اتحادیه است. در ادامه درباره شرایط کار در ایتالیا بیشتر توضیح خواهیم داد. 

 

دولت ایتالیا چند نوع ویزای کاری برای کارجویان خارجی صادر می‌کند. اکثر کارجویان خارجی خواهان اخذ ویزای کار یک‌ساله این کشور هستند. در نظر داشته باشید این ویزا قابل تمدید است. ازاین‌جهت پس از پایان اعتبار آن در صورت تمایل به ادامه فعالیت در ایتالیا می‌توان نسبت به تمدید آن اقدام کرد. طی دهه گذشته نرخ بیکاری در کشور ایتالیا همواره زیر ده درصد بوده است.

فرم مشاوره رایگان

آنچه خواهید خواند:

شرایط کلی برای کار در کشور ایتالیا

به دلیل گستردگی بازار کار در ایتالیا کارفرمایان و شرکت‌هایی فعال در این کشور همواره به دنبال استخدام نیروی کار از خارج کشور هستند. در ایتالیا مانند سایر کشورهای اروپایی کارفرمایان تنها تحت شرایط معین می‌توانند برای کارجویان خارجی دعوت‌نامه کاری ارسال کنند. تمامی کارفرمایان باید در ابتدا موقعیت شغلی خود را در سطح کشورهای عضو اتحادیه اروپا آگهی کنند. در صورت عدم یافتن فردی مناسب طی این مدت کارفرمایان مجاز به ارسال دعوت‌نامه به کارجویان غیراروپایی می‌شوند.

 

در حال حاضر صدور ویزا برای کار در ایتالیا بین سه تا چهار ماه طول می‌کشد. بسیاری از کارکنان خارجی برای همسر و فرزندان خود نیز ویزا اخذ می‌کنند. پیش از صدور ویزای کاری کشور ایتالیا باید کارفرما یک قرارداد کاری بنویسد. در این قرارداد باید شرایط کاری و میزان درآمد ماهیانه افراد به طور دقیق ذکر شود.

 

ارائه یک نسخه از قرارداد کاری برای اخذ ویزای کار کشور ایتالیا الزامی به‌حساب می‌آید. داشتن تسلط بر زبان ایتالیایی برای اخذ ویزای کار این کشور ضروری محسوب می‌شود. اکثر مشاغل موجود در ایتالیا در زمینه خدمات و سرویس‌ها هستند. ازاین‌جهت افرادی با تخصص در زمینه مشاغل خدماتی راحت‌تر می‌توانند در این کشور کار پیدا کنند.

شهر رم در کشور ایتالیا

شرایط اخذ ویزای کاری کشور ایتالیا

کارجویان برای اخذ ویزای کار ایتالیا در ابتدا موقعیت‌های شغلی متناسب با شرایط خود را می‌یابند. پس از یافتن موقعیت‌های شغلی و ارسال درخواست همکاری باید سه ماه برای دریافت دعوت‌نامه صبر کرد. در صورت دریافت دعوت‌نامه کاری پس از مدت ذکرشده می‌توانید فرایند اخذ ویزای کاری کشور ایتالیا را آغاز کنید. از میان مهم‌ترین مدارک برای اخذ ویزای کاری ایتالیا می‌توان به پاسپورت و مدرک زبان ایتالیایی اشاره کرد. متقاضیان کار در ایتالیا باید تمامی مدارک خود را به زبان ایتالیایی ترجمه کنند.

 

درصورتی‌که مدارک ارائه شده به اداره مهاجرت کامل نباشند، کارکنان این اداره درخواست اخذ ویزای افراد را ریجکت خواهد کرد. چنانچه درخواست اخذ ویزای کار ریجکت شود، متقاضیان تا دوهفته برای ثبت درخواست تجدیدنظر فرصت دارند. در صورت تمایل به اخذ ویزای همراه باید این موضوع را در فرم اخذ ویزای کار کشور ایتالیا بنویسید. هنگام تمدید ویزای کاری باید قرارداد کاری‌تان تمدید شود. هفتاد درصد از افرادی که ویزای کاری ایتالیا را اخذ می‌کنند، زیر چهل سال سن دارند. هزینه صدور ویزای کار ایتالیا صد و پنجاه یورو است. این مبلغ را باید در هنگام تمدید اعتبار ویزا مجدداً پرداخت کرد. داشتن سرمایه کافی برای تأمین هزینه‌های زندگی طی چند ماه ابتدایی سکونت در ایتالیا الزامی به‌حساب می‌آید.

کارکنان خارجی در کشور ایتالیا

بررسی لیست مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کار در کشور ایتالیا

از میان مدارک مهم برای اخذ ویزای کاری کشور ایتالیا می‌توان به دعوت‌نامه کاری و پاسپورت با اعتبار بیش از شش ماه اشاره کرد. ارائه گواهی عدم سوءپیشینه و تمکن مالی نیز برای اخذ ویزای کاری کشور ایتالیا الزامی به‌حساب می‌آید. وضعیت سلامت جسمانی تمامی متقاضیان کار در ایتالیا باید مورد بررسی قرار بگیرد. ازاین‌جهت ارائه گواهی سلامت فیزیکی برای دریافت ویزای کاری کشور ایتالیا ضروری محسوب می‌شود.

 

ارائه دو قطعه عکس پاسپورتی برای اخذ ویزای کاری کشور ایتالیا الزامی است. این عکس‌ها برای درج بر روی کارت ویزا و مجوز کار مورداستفاده قرار می‌گیرند. تمامی متقاضیان اخذ ویزای کاری کشور ایتالیا باید مدارک تحصیلی و سوابق کاری خود را به اداره مهاجرت ارسال کنند. ارائه رسید پرداخت هزینه صدور ویزای کار نیز ضروری به‌حساب می‌آید.

 

در هنگام ثبت درخواست اخذ ویزای کاری کشور ایتالیا باید یک فرم تقاضانامه تکمیل کنید. در این فرم افراد باید دلایل خود برای تمایل به کار در ایتالیا را بیان کنند. داشتن مدرک زبان ایتالیایی در سطح  B2 برای اخذ ویزای کار این کشور الزامی است. در صورت تمایل به اخذ ویزا برای همراه باید مدارک هویتی همراه را نیز به اداره مهاجرت تحویل داد. برای مهاجرت به ایتالیا می‌توانید با مؤسسه کاربین تماس بگیرید.

اخذ گواهی سلامت برای دریافت ویزای کاری کشور ایتالیا

شرایط کار در کشور ایتالیا برای دانشجویان خارجی

دانشجویان خارجی نیز می‌توانند پس از فارغ‌التحصیلی برای اخذ ویزای کاری کشور ایتالیا اقدام کنند. طبق قوانین مهاجرتی کشور ایتالیا تمامی دانشجویان خارجی تا 52 هفته پس از اتمام دوره تحصیل برای یافتن کار در ایتالیا مهلت دارند. در صورت یافتن فرصت شغلی متناسب و دریافت دعوت‌نامه کاری، برای تبدیل ویزای تحصیلی به کاری واجد شرایط خواهید شد. کارفرمایان ایتالیایی تمایل بیشتری به استخدام افراد دارای مدرک از دانشگاه‌های ایتالیا دارند.


فرایند تبدیل ویزای تحصیلی به کاری حدود سه هفته طول می‌کشد. از میان مدارک موردنیاز برای تبدیل ویزای تحصیلی به کاری می‌توان به مدرک زبان ایتالیایی و گواهی سلامت اشاره کرد. ارائه گواهی عدم سوءپیشینه برای تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری کشور ایتالیا ضروری محسوب می‌شود. چنانچه خواهان تبدیل ویزای تحصیلی به کاری هستید باید پیش از ثبت درخواست با کارفرمایتان یک قرارداد کاری تنظیم کنید.


دانشجویان خارجی حین تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا نیز می‌توانند به‌صورت پاره‌وقت کار کنند. هر دانشجو حدود شانزده ساعت در هفته اجازه کار به‌صورت پاره‌وقت دارد. با کار به‌صورت پاره‌وقت می‌توانید بخش قابل‌توجهی از هزینه‌های تحصیل و زندگی در ایتالیا را تأمین کنید. کارکنان پاره‌وقت در کشور ایتالیا به‌ازای هر ساعت کار هفت یورو دریافت می‌کنند.

دانشجویان خارجی در کشور ایتالیا

میزان حقوق کارکنان در کشور ایتالیا و معرفی مشاغل پردرآمد

یکی از دلایل محبوبیت ایتالیا در میان متقاضیان مهاجرت درآمد نسبتاً بالای کارکنان در این کشور است. در حال حاضر با کار در ایتالیا می‌توان در هر سال 29 هزار یورو درآمد داشت. کارکنان دارای مدرک لیسانس یا بالاتر بین ده تا سی درصد درآمد بیشتری نسبت به سایر افراد دارند. از میان مشاغل پردرآمد در ایتالیا می‌توان به هتلداری، مدیر بازرگانی و برنامه‌نویسی اشاره کرد.

مشاغل پردرآمد در ایتالیا

پزشکی، مهندسی معماری و طراح لباس نیز جزو سایر مشاغل پردرآمد در ایتالیا محسوب می‌شود. این افراد در هرسال حدود پنجاه هزار یورو درآمد دارند. چنانچه کارکنان ایتالیایی به زبان انگلیسی تسلط داشته باشند، درآمد بیشتری کسب خواهند کرد. حداقل حقوق تعیین شده توسط وزارت کار کشور ایتالیا در هر ماه دو هزار یورو است.

تمامی کارکنان در کشور ایتالیا باید در هر ماه مالیات‌بردرآمد پرداخت کنند. دولت ایتالیا از کارکنان بین بیست و سه تا چهل و هفت درصد مالیات‌بردرآمد می‌گیرد. نرخ مالیات‌بردرآمد با میزان درآمد افراد رابطه مستقیم دارد. با کار در ایتالیا می‌توان تمامی هزینه‌های زندگی را تأمین کرد. در واقع میزان درآمد و هزینه‌های کارکنان در کشور ایتالیا تناسب نسبی دارد.

میزان درآمد کارکنان خارجی در ایتالیا

دریافت اقامت و تابعیت ایتالیا با کار در این کشور

یکی از راه‌های اخذ اقامت دائم و به دنبال آن تابعیت ایتالیا کار در این کشور است. طبق آمار حدود پنجاه‌درصد کارکنان خارجی ساکن ایتالیا خواهان دریافت کارت اقامت دائم ایتالیا هستند. برای دریافت کارت اقامت دائم کشور ایتالیا باید حداقل شصت ماه در این کشور کار کنید. پرداخت تمامی مالیات‌ها بیش از اقدام برای اخذ کارت اقامت دائم کشور ایتالیا الزامی به‌حساب می‌آید. تمامی مهاجران از طریق کار در ایتالیا باید حداقل پنج بار ویزای کاری خود را برای اخذ کارت اقامت تمدید کنند.

 

جهت صدور کارت اقامت دائم کشور ایتالیا باید صد یورو به اداره مهاجرت این کشور بپردازید. فرایند صدور کارت اقامت دائم ایتالیا حدود یک ماه طول می‌کشد. متقاضیان اخذ کارت اقامت دائم باید بالای سی هزار یورو طی سال از طریق کار در ایتالیا درآمد داشته باشند. پس از صدور کارت اقامت کشور ایتالیا می‌توانید نسبت به دریافت تابعیت و به دنبال آن پاسپورت کشور ایتالیا نیز اقدام کنید. متقاضیان اخذ تابعیت ایتالیا باید در آزمون تاریخ و فرهنگ این کشور شرکت کنند. کسب نمره قبولی در این آزمون برای اخذ تابعیت کشور ایتالیا الزامی به‌حساب می‌آید. شهروندان ایتالیا برای اخذ پاسپورت این کشور واجد شرایط هستند. جهت صدور پاسپورت کشور ایتالیا باید حدود 117 یورو هزینه پرداخت کنید.

جلد پاسپورت کشور ایتالیا
سخن پایانی

برای مهاجرت کاری به ایتالیا می‌توانید با مؤسسه کاربین تماس بگیرید. این مؤسسه با برترین وکلا همکاری می‌کند. کاربین بهترین مؤسسه فعال در زمینه اقامت از طریق اخذ ویزای کاری محسوب می‌شود. مشاوران مجرب مؤسسه کاربین پرونده‌های کاریابی موفق متعددی دارند. در صورت تمایل به کار در ایتالیا باید در ابتدا از سمت یک کارفرما در این کشور دعوت‌نامه کاری دریافت کنید. ارائه قرارداد کاری برای اخذ ویزای کار کشور ایتالیا الزامی به‌حساب می‌آید. دارندگان ویزای تحصیلی نیز پس از فارغ‌التحصیلی در صورت یافتن فرصت شغلی می‌توانند ویزای خود را به ویزای کاری تبدیل کنند. متوسط درآمد کارکنان در ایتالیا 29 هزار یورو است. با پنج سال کار می‌توان کارت اقامت دائم این کشور را نیز اخذ کرد.

مقاله ی پیشنهادی : 

مهاجرت کاری به اروپا

سوالات متداول

هتلداری
مدیر بازرگانی
برنامه‌نویسی
پزشکی
مهندسی معماری
طراح لباس

فرم مشاوره زیر رو پُر کنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه 

نظرات کاربران

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی