کار در ژاپن

کار در ژاپن

اگر شما نیز این مقاله را می‌خوانید، حتماً به‌خوبی می‌دانید که سومین اقتصاد بزرگ جهان لقب کدام کشور است و شاید به همین دلیل است که به دنبال کار در ژاپن هستید. این کشور پتانسیل بسیار بالایی برای این دارد که افراد زیادی در آن مشغول به کار شوند یا کسب‌وکار خود را در آن گسترش دهند. اگر شما نیز تمایل دارید تا آینده خود را با استخدام در یکی از شرکت‌های ژاپن تغییر دهید یا با خوداشتغالی در این کشور به قله‌های موفقیت برسید، ابتدا این مقاله را تا انتها بخوانید و سپس سری به سایت کاربین بزنید. مؤسسه کاریابی کاربین با داشتن مهر تأیید وزارت کار، می‌تواند به شما کمک کند تا قبل از مهاجرت به هر کشوری، برای خود شغلی مناسب دست‌وپا کنید و آینده خود را به‌خوبی رقم بزنید. برای اشتغال در کشوری مانند ژاپن آماده هستید؟ پس با ما همراه شوید.

فرم مشاوره رایگان

شرکت‌ها موظف هستند تا مزایای کارمندان را بپردازند.

آنچه خواهید خواند:

چند دلیل برای اینکه از انتخاب خود مطمئن شوید!

چرا شما کار در ژاپن را انتخاب کرده‌اید؟ آیا تنها دلیل شما اقتصاد روبه‌رشد این کشور است یا دلایل دیگری در پشت این تصمیم وجود دارد؟ ما برای شما چند دلیل محکم دیگر را در ادامه ذکر خواهیم کرد تا بدانید این کشور می‌تواند انتخاب درستی باشد که تغییر اقتصاد شما و خانواده‌تان را به همراه خواهد داشت:

نیروی کار ژاپن کم است!

فرصت‌های شغلی در ژاپن بسیار زیاد است، این را می‌توان به‌واسطه اقتصاد قوی آن توجیه کرد؛ اما نکته اصلی این است که افراد زیادی برای کار در این کشور وجود ندارند. آمارها نشان می‌دهد جمعیت این کشور روبه پیری است و کاهش نرخ زادوولد، آن را تأیید می‌کند؛ به همین دلیل افراد جوان، مستعد و نیروی کار کمی در این کشور وجود دارد تا بتواند این فرصت‌های طلایی را پر کند.


امنیت شغلی در ژاپن بسیار زیاد است و اگر به دنبال کار در این کشور باشید، می‌توانید از میان چندین پیشنهاد، بهترین گزینه را انتخاب کنید. از طرفی خود ژاپنی‌ها علاقه دارند تا تنها برای شرکت‌های وطنی فعالیت کنند و فرصت‌های شغلی بسیار زیادی در شرکت‌های چندملیتی و استارتاپ‌های مستقر در این کشور وجود دارد. پس فراموش نکنید پیشنهادهای کاری زیادی برای شما وجود دارد؛ اما برای خوداشتغالی کمی مسیر پیش رویتان ناهموار است!

قوانین کشور ژاپن چه می‌گویند؟

با استخدام در یک شرکت مستقر در ژاپن شما از مزایای زیادی مانند ساعت کاری خوب، تعطیلات آخر هفته، دستمزد، اضافه حقوق و مواردی ازاین‌دست برخوردار می‌شوید. مطمئن باشید که دفتر بازرسی استانداردهای کار به شما کمک می‌کند تا به‌درستی و تمام‌وکمال از این مزایا بهره‌مند شوید و هیچ تخلفی در این زمینه صورت نخواهد گرفت.


شما روزانه حداقل 8 ساعت می‌توانید فعالیت شغلی داشته باشید و مجموع کار در هفته شما باید بین 40 تا 44 ساعت باشد. بااین‌حال اگر ساعات بیشتری – حتی در شب – کار کنید، دستمزد شما بین 25 تا 50 درصد افزایش خواهد یافت. این یکی از مزایای اصلی کار در این کشور است.


اگر 6 ماه مداوم در یک شرکت کار کنید، حق استفاده از مرخصی با حقوق به شما تعلق می‌گیرد که 10 روز در سال است. هر 6 ماه که به سابقه کاری شما افزوده می‌شود، یک روز به حق مرخصی سالانه شما نیز اضافه خواهد شد. این حداقل میزان مرخصی با حقوق شما است. برخی کارفرمایان بنا به تشخیص خود این میزان را افزایش می‌دهند.

بازاریابی از مشاغل پردرآمد است.

بیمه و مالیات!

مالیات‌بردرآمد کارمندان از حقوق خود آنان کسر خواهد شد. بخشی از حقوق نیز برای بیمه تأمین اجتماعی از دریافتی شما کم خواهد شد. بخشی دیگر از بیمه را نیز کارفرمایان باید بپردازند. این بیمه شامل درمان، غرامت کارگر، بیمه بیکاری و بازنشستگی می¬شود.

کاریابی در ژاپن سخت است یا آسان؟

اگر به دنبال کاریابی در کشور ژاپن هستید، باید قبل از هر چیز بدانید که بسته به عوامل متعددی این کار سختی‌های خاص خود را دارد. سطح تحصیلات، مهارت شما در زبان، تجربه‌ای که در زمینه یک شغل دارید، اینکه از نظر کارفرما تا چه میزان شایستگی اشتغال در یک سمت خاص را دارید و اینکه چقدر برای شغل موردنظر شما کاندید وجود داشته باشد، می‌تواند بر میزان سختی یا آسانی کاریابی شما تأثیر داشته باشد.


البته باید بدانید بنا بر تخمین خود دولت ژاپن تا سال 2040 این کشور نیازمند حدود 7 میلیون کارمند از اتباع کشورهای دیگر است و این یعنی شما هنوز شانس کار در ژاپن را دارید. شاید شرکت‌های داخلی تمایل زیادی به استخدام اتباع خارجی نداشته باشند؛ اما اگر به کمک یک آژانس کاریابی بین‌المللی مانند مؤسسه کاربین به فکر استخدام باشید، این موانع به‌سادگی از سر راه شما برداشته خواهد شد.

با کار حتی در شب، شاهد افزایش حقوق هستید.

کاریابی در ژاپن و شرایطی که باید احراز کنید

قطعاً برای اینکه بتوانید در این کشور مشغول به کار شوید، باید بتوانید شرایطی را کسب کنید تا دل کارفرما و دولت را برای استخدام به دست آورید. البته الزامات پذیرفته‌شدن برای همه مشاغل به یک اندازه سخت یا آسان نیست؛ اما برخی از این موارد در میان اغلب موقعیت‌ها عمومیت دارد. به‌عنوان‌مثال شرایط دشوارتری برای اشتغال به‌عنوان یک مهندس در این کشور وجود دارد. الزامات عمومی برای همه سمت‌ها عبارت‌اند از:

کاریابی در ژاپن و شرایطی که باید احراز کنید

• ویزای کاری شما باید معتبر باشد.
• باید بتوانید به‌خوبی به زبان ژاپنی تکلم کنید.
• مدرک دانشگاهی شما یا تجربه کاری که دارید، بسیار مهم است.
• رزومه خود را باید تکمیل کنید.
• اغلب مشاغل نیازمند این هستند که در یک مصاحبه شغلی شرکت کنید.
داشتن ویزای معتبر، یکی از مهم‎ترین شرایطی است که باید بتوانید آن را اخذ کنید تا قادر به یافتن کار در ژاپن شوید؛ اما این امر به همین سادگی نیست. ویزای کاری در ژاپن بسیار پیچیده است و بنا به شغلی که قرار است در آن مشغول شوید، این مجوز می‌تواند متفاوت باشد. اکنون وقت آن است که اطلاعات مختصری در مورد هرکدام از این شرایط به دست آورید:

ویزای کاری معتبر

همان‌طور که ذکر کردیم، داشتن این ویزا یکی از اصلی‌ترین شرایطی است که باید احراز کنید. برای اقامت طولانی‌مدت در این کشور، 7 نوع مجوز اقامت وجود دارد که هرکدام شرایط متفاوتی را طلب می‌کند. ویزای رسمی، دیپلماتیک، راه‌اندازی، مشخص، عمومی، کاری و حرفه‌ای انواع این ویزاها هستند که دارای زیرشاخه‌های متعددی هستند و ویژگی‌های خاصی را می‌طلبند. آنچه بیش از همه این ویزاها را از یکدیگر متمایز می‌کند، مدت زمانی است که بر اساس آن افراد می‌توانند در ژاپن اقامت داشته باشند. بسته به ویزایی که دریافت می‌کنید، این مدت از چند ماه تا 5 سال متفاوت خواهد بود. البته این امر در مورد ویزای دیپلماتیک کمی متفاوت است و بسته به مدت‌زمان مأموریت شما تعیین خواهد شد.

در ژاپن امنیت شغلی وجود دارد.

مهارت زبان

سابق‌براین میزان محدودیت در مورد این شرط بسیار بیشتر از شرایط کنونی بود. اگر بتوانید از نظر سطح تسلط به زبان ژاپنی، حداقل مدرک N2 را به دست آورید، این امید خواهد بود که فرصت‌های شغلی زیادی پیش رویتان وجود داشته باشد.

سایر شرایط

سایر شرایط مانند میزان تحصیلات یا تجربه کاری نیز بنا به کسب‌وکار یا سمتی که قرار است در آن مشغول به کار شوید متفاوت است و هر کارفرما بنا به نیازی که دارد می‌تواند آن را تعیین کند. البته مشخص است که هر چه سطح آنها بالاتر باشد، به شغل مناسب¬تری دست پیدا خواهید کرد.

تضمین حقوق در مشاغل پردرآمد در ژاپن

اگر بیشتر از فعالیتی که می‌کنید، حقوقی که دریافت خواهید کرد برایتان اهمیت دارد، بهتر است با مشاغل پردرآمد در این کشور آشنا شوید. اغلب مشاغل در این کشور درآمدهای نسبتاً بالایی برای کارکنان خود دارند، اما برخی از رشته‌های تخصصی‌تر بیش از انتظار شما درآمد دارند. این صنایع شامل مشاغلی مانند بازاریابی، مشاغل مرتبط با امور مالی مانند سرمایه‌گذاری و بانکداری، مشاغل مرتبط با سلامت مانند مراقبت‌های بهداشتی و مشاغلی در زمینه حقوق یا هواپیمایی می‌شود. درست است که به طور متوسط، سالانه می‌توانید نزدیک به 4 میلیون ین با کار در ژاپن به دست آورید؛ اما تجربه، تحصیلات و مشاغل تخصصی‌تر می‌تواند این میزان را تا 10 میلیون ین نیز افزایش دهد. بااین‌حال اشتغال در برخی مشاغل مانند بازاریابی حتی نزدیک به 25 میلیون ین را در اختیار شما قرار خواهد داد.

مشاغل مرتبط با سلامت دستمزد بیشتری دارند.

در ژاپن پاره‌وقت کار کنیم یا تمام‌وقت؟

یک نکته بسیار مهم را از یاد نبرید، همه اتباع خارجی قادر به انجام مشاغل تمام‌وقت نیستند. اگر تصمیم دارید تا به‌صورت قانونی در این کشور شغل تمام‌وقت داشته باشید، باید مجوزهای بسیار زیادی را از دولت دریافت کنید. یکی از این مجوزها مربوط به وضعیت اقامت شما و نوع ویزایی می‌شود که دریافت کرده‌اید. اگر تمایل به شغل تمام‌وقت دارید باید یکی از شرایط زیر را احراز کنید:
• همسر یا فرزندتان از اتباع این کشور باشد.
• اقامت طولانی‌مدت داشته باشید.
• اقامت دائم کسب کرده باشید.

جمعیت ژاپن پیر و سالخورده است.
کلام پایانی

کشور ژاپن با دارابودن اقتصاد بسیار قوی، جمعیت سالخورده و نیروی کار کم، یکی از کشورهایی بوده که توانسته است کارمندان خارجی بسیار زیادی را در خود جای دهد. افراد بسیاری در پی تغییر آینده کاری خود به این کشور مهاجرت می‌کنند و اغلب نیز می‌توانند شغل مطلوب خود را به دست آورند. اگر تحصیلات یا تجربه کافی داشته باشید، کار در ژاپن می‌تواند به‌سادگی در اختیارتان قرار گیرد. تنها کافی است به سایت کاربین سری بزنید و از مشاوران این مجموعه کمک بخواهید. مؤسسه کاریابی بین‌المللی کاربین نماینده انحصاری بسیاری از کمپانی‌های معروف جهان است که در حوزه کاریابی در سراسر دنیا فعالیت می‌کنند. این مؤسسه با دارابودن تأییدیه از وزارت کار ایران، می‌تواند شما را به شغل محبوبتان در کشوری که دوست دارید، برساند.

سوالات متداول

برخی از رشته‌های تخصصی‌تر بیش از انتظار شما درآمد دارند. این صنایع شامل مشاغلی مانند بازاریابی، مشاغل مرتبط با امور مالی مانند سرمایه‌گذاری و بانکداری، مشاغل مرتبط با سلامت مانند مراقبت‌های بهداشتی و مشاغلی در زمینه حقوق یا هواپیمایی می‌شود.

به طور متوسط، سالانه می‌توانید نزدیک به 4 میلیون ین با کار در ژاپن به دست آورید؛ اما تجربه، تحصیلات و مشاغل تخصصی‌تر می‌تواند این میزان را تا 10 میلیون ین نیز افزایش دهد. بااین‌حال اشتغال در برخی مشاغل مانند بازاریابی حتی نزدیک به 25 میلیون ین را در اختیار شما قرار خواهد داد.

سطح تحصیلات، مهارت شما در زبان، تجربه‌ای که در زمینه یک شغل دارید، اینکه از نظر کارفرما تا چه میزان شایستگی اشتغال در یک سمت خاص را دارید و اینکه چقدر برای شغل موردنظر شما کاندید وجود داشته باشد، می‌تواند بر میزان سختی یا آسانی کاریابی شما تأثیر داشته باشد.

فرم مشاوره زیر رو پُر کنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه 

نظرات کاربران

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی