مهاجرت کاری پزشکان به ترکیه

مهاجرت کاری پزشکان به ترکیه

در این مقاله به بررسی مهاجرت پزشکان به ترکیه می‌پردازیم. نزدیکی ترکیه به ایران، شباهت‌های فرهنگی، هزینه‌های پایین زندگی و طبیعت زیبا، همگی عواملی هستند که این کشور را به مقصدی محبوب و پرطرفدار در بین ایرانیان تبدیل کرده است. اخیراً این کشور به مقصدی برای کار پزشکان تبدیل شده است. این امر ما را بر آن داشته تا جزئیات مختلفی را در مورد مهاجرت کاری پزشکان به ترکیه بررسی کنیم و به سوالاتی در مورد معادل سازی مدارک پزشکی در ترکیه یا کار به عنوان پزشک در ترکیه پاسخ دهیم. برای آشنایی بیشتر تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

فرم مشاوره رایگان

آنچه خواهید خواند:

بررسی اعتبار مدرک پزشکی ایران در ترکیه

شاید اولین نگرانی در مورد مهاجرت کاری پزشکان به ترکیه، اعتبار مدرک پزشکی ایران در سایر کشورها باشد. همیشه با این سوال مواجه هستیم که آیا مدرک پزشکی ایران در کشور مورد نظر معتبر است یا خیر؟ مشکلی که در ابتدا باید با آن دست و پنجه نرم کنیم، حساسیت همه دولت‌ها و کشورها به پزشکی و سلامت است. به همین دلیل اولاً متقاضیان باید مسیر معادل سازی را طی کنند. از آنجایی که شرایط و قوانین کار در حوزه پزشکی در ایران با سایر کشورها متفاوت است، هدف، برابری در مورد آمادگی، فارغ التحصیلی و آشنایی پزشکان با محیط و قوانین کشور است.


پزشکانی که در ایران فارغ التحصیل شده و طرح خود را گذرانده‌اند و عضو سازمان نظام پزشکی کشور هستند، اعتبارکافی برای حمایت از برابری و مهاجرت نیروی کار به ترکیه یا سایر کشورها را بدست آورده‌اند. بنابراین می‌توان گفت که وقتی فردی تمام این الزامات را داشته باشد، مدرک پزشکی یک فرد دارای اعتبار کافی برای اقدام معادل سازی و سپس پزشکی در کشور مقصد است.

بررسی اعتبار مدرک پزشکی ایران در ترکیه

مراحل معادل سازی مدرک پزشکی در ترکیه

در خصوص مهاجرت کاری پزشکان به ترکیه، قبل از اعطای مجوز کار در این کشور به عنوان پزشک عمومی یا متخصص باید یک سری آزمایشات را تکمیل و ارسال کنید. پس از آن 8 تا 12 ماه فرصت دارید تا زبان ترکی را به طور کامل یاد بگیرید تا برای آزمون STS آماده شوید. این آزمون معادل سازی به زبان ترکی انجام می‌شود و با وجود دانش قبلی پزشکی، قبولی آن دشوار نیست، چرا که شما فقط باید 35 امتیاز از 100 را کسب کنید.


این آزمون دو بار در سال در ماه‌های فوریه و آگوست برگزار می‌شود. این مصاحبه دسترسی ندارد و یک آزمون چند گزینه‌ای با سوالات به زبان ترکی است. گاهی اوقات فقط دانستن زبان ترکی به عنوان یک چالش تلقی می‌شود. پس از قبولی در آزمون STS، فردی که متقاضی موقعیت پزشکی در ترکیه است، باید 6 تا 9 ماه را در بیمارستان دولتی ترکیه بگذراند.


پس از تکمیل، فرد تمامی مراحل معادل سازی مدرک پزشکی در ترکیه را انجام داده و اجازه کار به عنوان پزشک در ترکیه را دارد. اگر متقاضی همچنین می‌خواهد واجد شرایط یک عنوان متخصص باشد، به عنوان مثال به عنوان جراح، باید یک معاینه اضافی با موضوع خاص انجام شود. در صورت رد شدن در معاینه تخصصی، می‌توانید با گذراندن موفقیت آمیز یک دوره 3 ماهه کارآموزی در یکی از بیمارستان‌های مورد تایید، کار خود را به عنوان یک متخصص آغاز کنید.

مراحل معادل سازی مدرک پزشکی در ترکیه

مدرک زبان برای مهاجرت کاری پزشکان به ترکیه

ترکی یکی از زیباترین و لذت بخش ترین زبان‌ها برای یادگیری است که برای متقاضیان مهاجرت به ترکیه می‌تواند خبر خوبی باشد. با این حال، یادگیری زبان همیشه بخش جدایی ناپذیر از مهاجرت و گاهی یک چالش در مسیر مهاجرت بوده است. تا پایان سال 2011، پزشکان خارجی اجازه کار در ترکیه را نداشتند. پزشکان خارجی از سال 2012 اجازه کار در این کشور را پیدا کرده‌اند، اما همچنان باید در آزمون زبان ترکی شرکت کنند. پزشک متقاضی معادل سازی و طبابت در ترکیه باید مدرک B را در ترکی با موفقیت به پایان برساند.

سابقه کار برای مهاجرت کاری پزشکان به ترکیه

در ترکیه وزارت بهداشت مجاز به استخدام پرسنل خارجی در بخش بهداشت است، اما مجوز کار توسط وزارت کار صادر می‌شود. طبق قانون، پزشکانی که آموزش پزشکی معادل تحصیل در ترکیه می بینند، باید توسط وزارت بهداشت تایید شده و سپس مجوز کار دریافت کنند. متقاضیان خارجی پزشکی در ترکیه باید شرایطی را داشته باشند که در بخش مدارک مورد نیاز به آن خواهیم پرداخت. علاوه بر موارد ذکر شده، سابقه کار مشخصی اعلام نمی‌شود، اما متقاضی فوق لیسانس باید دوره کارآموزی خود را با موفقیت پشت سر گذاشته باشد.

سابقه کار برای مهاجرت کاری پزشکان به ترکیه

مدارک مورد نیاز برای معادل سازی مدرک پزشکی در ترکیه

روشی که به شما امکان می‌دهد در ترکیه طبابت کنید به صورت مجوز نیست، بلکه مجموعه‌ای از مدارک است که باید ارائه شود و مجموعه‌ای از مجوزهایی که باید دریافت شود. طبق مقررات، مجوز کار برای پزشکان خارجی با شرایط و مدارک زیر قابل صدور است:


• گواهی انضباطی مورد تایید وزارت
• هیچ مانع قانونی برای کار به عنوان کارمند مراقبت‌های بهداشتی و درمانی وجود ندارد
• مدرک زبان ترکی با درجه B
• اجازه کار و اقامت در ترکیه
• بیمه مسئولیت حرفه‌ای اجباری پزشکان


همچنین شایان ذکر است که کار در بیمارستان‌های دولتی ترکیه برای خارجی‌ها سخت و پیچیده است، در حالی که کار در بیمارستان‌های خصوصی بسیار راحت بوده و روند مشخص و ممکنی دارد. پس از دریافت ویزای اقامت و کار، قبولی در آزمون معادل سازی و تشخیص آن توسط YÖK، حداقل مدرک زبان در سطح B را دریافت کرده‌اید. با این مدارک اجازه کار در بیمارستان‌های خصوصی ترکیه را دارید. لطفاً توجه داشته باشید که بیشتر مجوزها فقط برای 2 سال اعتبار دارند و پس از آن باید تمدید شوند.

مدارک مورد نیاز برای معادل سازی مدرک پزشکی در ترکیه

هزینه مهاجرت کاری پزشکان به ترکیه

هزینه مهاجرت کاری پزشکان به ترکیه شامل هزینه‌های آزمون STS می‌باشد، اما هزینه آزمون برای درخواست‌های اولیه 350 لیر و برای درخواست‌های دیرهنگام 530 لیر است. پس از پذیرش موفق، یک برنامه تخصصی با هزینه 767 لیر وجود دارد. هزینه‌هایی مانند آموزش زبان، بیمه و ترجمه مدارک نیز باید در نظر گرفته شود. به طور کلی مهاجرت کاری یکی از روش‌های کم هزینه‌ای است که در آن فرد بر اساس مهارت و تخصص خود اقدام به مهاجرت می‌کند و نیازی به پرداخت هزینه بالایی نیست. البته به غیر از این موارد، هزینه‌های زندگی در ترکیه، مسکن، غذا، انرژی، اینترنت، بیمه و غیره نیز وجود دارد.

هزینه مهاجرت کاری پزشکان به ترکیه

شرایط اقامت دائم پزشکان در ترکیه

یکی از شرایط مهاجرت کاری پزشکان در ترکیه، در ابتدا دریافت مجوز کار و سپس ویزا است. این نوع ویزا توسط اداره خانواده، کار و خدمات اجتماعی صادر می‌شود. پس از صدور ویزای کار، متقاضیان باید ظرف 180 روز وارد ترکیه شوند. اولین مجوز کار برای یک سال اعتبار دارد. پس از انقضای مجوز، در صورت تایید، 2 سال دیگر تمدید خواهد شد. تمدید باید حداقل 2 ماه قبل از انقضای مجوز اصلی به صورت آنلاین درخواست شود.
شرایط اقامت دائم ترکیه طبق مقررات زیر در نظر گرفته می شود:

 

• اجازه اقامت دائم در ترکیه با تایید وزارت کشور به مقیم خارجی که هشت سال به طور مستمر در ترکیه بوده است اعطا می‌شود.
• طبق ماده 38 قانون، هشت سال بدون وقفه محاسبه می‌شود، مدت مجوز اقامت برای مقاصد تحصیلی نصف و مدت سایر مجوزهای اقامت به طور کامل محاسبه می‌شود.
• بایستی در سه سال گذشته کمک های اجتماعی دریافت نکرده باشند.
• ساکنین باید درآمد کافی برای تامین هزینه‌های زندگی خود و خانواده‌اش را به طور منظم داشته باشند.
• فرد مقیم باید دارای بیمه درمانی معتبر باشد.
• نباید نظم و امنیت عمومی را تهدید کند.

شرایط اقامت دائم پزشکان در ترکیه
کلام آخر

در این مقاله به بررسی مهاجرت کاری پزشکان به ترکیه پرداختیم و متوجه شدید که برای دریافت ویزای ترکیه و زندگی در این کشور به عنوان یک پزشک، چه مدارکی باید ارائه گردد. از آنجایی که در تمام کشورهای اروپایی، حساسیت‌هایی بالایی در حوزه سلامت و درمان وجود دارد، مهاجرت کاری پزشکان به ترکیه نیز از این شرایط مستثنی نیست. افراد می‌توانند با معادل سازی مدرک خود در ترکیه، مشغول به فعالیت شوند. به هر حال امیدواریم با مطالعه این مقاله اطلاعات در خصوص مهاجرت کاری شغل پزشکی به ترکیه را دریافت کرده باشید. در صورتی که نیاز به مشاوره در این زمینه دارید، می‌توانید از مشاوره‌های کارشناسان مجرب مجموعه کاریابی کاربین استفاده کنید.

سوالات متداول

متقاضیان مهاجرت کاری پزشکان به ترکیه، باید در آزمون STS قبول شوند و مدرک B زبان ترکی را دریافت کنند.

متقاضی رشته پزشکی باید دارای مدرک زبان B ترکی باشد.

پزشکی از جمله مشاغل پردرآمد در کشور ترکیه محسوب می‌شود و به صورت میانگین از 21 تا 36 هزار لیر در ماه درآمد دارد.

فرم مشاوره زیر رو پُر کنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه 

نظرات کاربران

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی