کار در قبرس شمالی

کار در قبرس شما‌لی

کار در کشورهای اروپایی همیشه از اولویت‌های متقاضیان کار در سراسر دنیا بوده است. فرایند کاریابی در کشورهای اروپایی می‌تواند دشوار باشد؛ چرا که اولویت استخدام با شهروندان کشورهای اروپایی است. اما در برخی از این کشورها نیاز به نیروهای کاری بین‌المللی تا حد بالایی وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به کشور قبرس شمالی اشاره کرد. این کشور که با نام جمهوری ترک قبرس شما‌لی شناخته می‌شود، شرایط اقتصادی مناسب و نرخ بیکاری پایینی دارد. در قبرس شما‌لی از واحدهای پولی دلار، یورو، پوند و لیر استفاده می‌شود که این موضوع باعث بیشتر شدن تقاضا برای کار در این کشور شده است. با ما همراه باشید تا به بررسی شرایط کار در قبرس شمالی بپردازیم.

فرم مشاوره رایگان

قبرس شما‌لی؛ کشوری اروپایی با فرصت‌های شغلی فراوان

آنچه خواهید خواند:

چرا کار در قبرس شما‌لی فرصت خوبی برای متقاضیان است؟

کشور قبرس شما‌لی با اینکه هنوز عضو اتحادیه اروپا نشده؛ اما با اخذ اقامت این کشور، می‌توانید بدون ویزا به کشورهای اتحادیه اروپا سفر کنید. بنابراین کار در قبرس شمالی و اخذ اقامت این کشور مزایای زیادی خواهد داشت. به عنوان مثال با کار در قبرس شمالی شما در یک کشور خوش‌آب‌وهوا زندگی خواهید کرد. چرا که در بیشتر سال هوای این کشور آفتابی و معتدل است. همچنین شما در قبرس شما‌لی امنیت شغلی و جانی خواهید داشت. لازم به ذکر است که با اقامت کاری در کشور قبرس شما‌لی می‌توانید زندگی با سطح استاندارد بالا را تجربه کنید. باید بدانید که هزینه زندگی و نرخ مالیات در این کشور بسیار پایین است. از همین رو قبرس شما‌لی می‌تواند یک مقصد عالی برای کار باشد.

وضعیت اقتصادی و شرایط کار در قبرس شما‌لی

قبرس شما‌لی که به کشور ترکیه وابسته است، بیشتر محصولات خود را به ترکیه صادر می‌کند. از جمله این محصولات می‌توان به سیمان، پوشاک، مرکبات و سیب‌زمینی اشاره کرد. اقتصاد کشور قبرس شما‌لی بر پایه تولید ناخالص داخلی، صنعت گردشگری و صادرات استوار است. فعالیت‌های اقتصادی در این کشور به صورت بازار آزاد بوده و کشور ترکیه به همراه اتحادیه اروپا هزینه‌های اداری آن را تامین می‌کنند. واحد پول رسمی قبرس شما‌لی، لیر ترکیه است؛ از همین رو وضعیت اقتصادی این کشور با اقتصاد کشور ترکیه ارتباط مستقیم دارد. باید بدانید که قبرس شما‌لی تحت حمایت کشور ترکیه قرار دارد و این دو کشور بسیار شبیه به هم هستند.

 

استفاده از واحدهای پول دلار، یورو و پوند نیز در قبرس شما‌لی رواج دارد. به همین دلیل بسیاری از متقاضیان کار کنجکاو هستند که با شرایط کار در قبرس شمالی آشنا شوند. در سال 2022 نرخ بیکاری این کشور حدود 8 درصد ثبت شده است. این نشان می‌دهد که فرایند کاریابی در این کشور نسبتا آسان خواهد بود؛ چرا که از هر 100 نفر در این کشور تنها 8 نفر بیکار هستند.

وضعیت اقتصادی و شرایط کار در قبرس شما‌لی

فرصت‌های شغلی در قبرس شما‌لی در دسته‌های مختلفی قرار دارند که بیشتر آن‌ها در دسته مشاغل صنعتی، خدمات و کشاورزی قرار دارند. البته لازم به ذکر است که مشاغل مرتبط با صنعت گردشگری و هتلداری، دارای بازار کار بسیار خوبی در قبرس شما‌لی هستند. باید بدانید که شرایط کار در قبرس شما‌لی با توجه به فصول مختلف سال، ممکن است تغییراتی داشته باشد. به عنوان مثال فرصت‌های شغلی در بهار و تابستان بیشتر برای مشاغل گردشگری هستند. اما در فصول پاییز و زمستان بیشتر مشاغل اداری و صنعتی در دسترس خواهند بود.

انواع مجوزهای کار در کشور قبرس شما‌لی را بشناسید

برای کار در قبرس شما‌لی لازم است که مجوز کار داشته باشید. البته باید بدانید که بر اساس قوانین قبرس شما‌لی، پنج نوع مجوز کار در این کشور وجود دارد. هر یک از این مجوزهای کار فرایند اخذ جداگانه دارند و شرایط دریافت و مدت اعتبار آن‌ها با یکدیگر متفاوت است. همچنین شرایط کاری با هر یک از مجوزهای کار در قبرس شمالی متفاوت خواهد بود.


انواع مجوز کار در قبرس شما‌لی شامل موارد زیر می‌شود:
• مجوز کار اولیه
• مجوز کار محدود
• مجوز TRNC
• مجوز کار دانشجویی
• مجوز راه‌اندازی کسب‌وکار

انواع مجوز کار در قبرس شما‌لی

شرایط اخذ مجوز کار اولیه قبرس شما‌لی

تمام اتباع خارجی که قصد کار در قبرس شمالی را دارند، ابتدا باید مجوز کار اولیه را دریافت کنند. در واقع اخذ این مجوز بر عهده کارفرما است؛ یعنی کارفرما باید امور مربوط به دریافت مجوز کار اولیه را برای متقاضی انجام دهد. باید بدانید که مجوز کار اولیه 30 روز اعتبار دارد. متقاضی در این 30 روز فرصت خواهد داشت تا امور مربوط به استخدامی و عقد قرارداد رسمی کاری را انجام دهد.

شرایط اخذ مجوز کار اولیه قبرس شما‌لی

در صورتی که متقاضی نتواند در مدت 30 روز این امور را انجام دهد، مجبور است که دوباره مجوز کار اولیه دریافت کند. برای اخذ این مجوز متقاضی باید مدارک مختلفی را ارائه دهد. برخی از این مدارک پاسپورت دارای حداقل دو سال اعتبار، فرم درخواست مجوز، نامه پیشنهاد کاری و قرارداد اجاره محل اقامت در قبرس شما‌لی هستند.

موارد صدور مجوز کار محدود قبرس شما‌لی

مجوز کار محدود قبرس شما‌لی تنها برای کار در یک شرکت ثبت شده در این کشور صادر می‌شود. این مجوز ببین 6 تا 12 ماه اعتبار دارد؛ البته در صورتی که متقاضی قرارداد کاری خود را تمدید کند، امکان تمدید مجوز کار محدود تا دو سال دیگر وجود دارد. برای اخذ این مجوز لازم است که متقاضی مدارکی را به همراه داشته باشد که شامل همان مواردی می‌شود که برای مجوز کار اولیه مورد نیاز هستند.

مجوز TRNC به چه کسانی داده می‌شود؟

مجوز کار TRNC قبرس شما‌لی به آن دسته از کارگران خارجی داده می‌شود که در نصب، نگهداری و تعمیر ماشین‌آلات و کالاهای وارداتی تخصص دارند. همچنین این افراد باید بتوانند که آموزش‌های مربوط به استفاده از این ماشین‌آلات و کالاها را ارائه دهند. باید اشاره کرد که اعتبار مجوز TRNC 90 روز خواهد بود. مدارک مورد نیاز برای دریافت این مجوز نیز مانند مدارک لازم برای اخذ مجوز کار محدود است.

شرایط دریافت مجوز کار دانشجویی در کشور قبرس شما‌لی

شرایط دریافت مجوز کار دانشجویی در کشور قبرس شما‌لی

مجوز کار دانشجویی در قبرس شما‌لی تنها به دانشجویان جویای کار در این کشور داده می‌شود. باید بدانید که کارفرما موظف به اخذ این مجوز برای کارجو است. لازم به ذکر است که هر کارفرمایی در قبرس شما‌لی می‌تواند دانشجو استخدام کند. البته این امر مشروط به این است که دانشجویان شاغل 50 درصد یا کمتر از تعداد کل کارکنان آن شرکت را تشکیل دهند. باید اشاره کرد که کازینوها، کلوپ‌های شبانه و دفاتر قمار و شرط‌بندی اجازه استخدام دانشجو را ندارند. اعتبار مجوز کار دانشجویی تا پایان تحصیلات دانشجو خواهد بود و مدارک مورد نیاز برای اخذ آن با مدارک مورد نیاز برای اخذ مجوز کار اولیه یکسان است.

اخذ مجوز راه‌اندازی کسب‌وکار چه شرایطی دارد؟

مجوز راه‌اندازی کسب‌وکار در قبرس شما‌لی تنها برای اعضای هیئت‌مدیره شرکت‌های حقوقی ثبت شده در این کشور و شرکای خارجی آن‌ها صادر می‌شود. اعتبار این مجوز بین 6 تا 12 ماه است، اما می‌توان آن را تا دو سال دیگر تمدید کرد. باید بدانید که مدارک مورد نیاز برای اخذ این مجوز درست مانند سایر مجوزهای کار در قبرس شمالی است.

مجوز راه‌اندازی کسب‌وکار در قبرس شما‌لی

فرایند اخذ ویزای کاری قبرس شما‌لی

برای اخذ ویزای کاری قبرس شما‌لی و کار در این کشور باید به زبان انگلیسی یا ترکی تسلط داشته باشید. همچنین حتما باید از یک کارفرمای تابعه قبرس شما‌لی پیشنهاد کاری دریافت کرده و ارائه دهید. لازم به ذکر است که اخذ ویزای کاری قبرس شما‌لی نیازمند دریافت مجوز کار بوده و بدون آن امکان اخذ ویزای کاری وجود ندارد. بنابراین اولین اقدام در راستای اخذ ویزای کاری، پیدا کردن کارفرما و دریافت پیشنهاد کاری است.

 

پس از دریافت مجوز کاری، کارفرما باید مجوز کار اولیه را به وزارت کار و تامین اجتماعی قبرس شما‌لی ارائه دهد. بعد از تایید مجوز کار، کارفرما آن را برای شما ارسال می‌کند. پس از ورود شما به قبرس شما‌لی، کارفرما 15 روز فرصت دارد تا امور تکمیلی اخذ مجوز کار را در وزارت کار این کشور انجام دهد. با تایید مجوز شما از سوی وزارت کار، می‌توانید کار خود را در قبرس شما‌لی آغاز کنید.

 

تمام هزینه‌های مربوط به اخذ ویزا برعهده کارفرما خواهد بود. همچنین کارفرما اجازه ندارد هزینه اخذ ویزا را از دستمزد شما کم کرده یا به هر شکل دیگر این هزینه را از شما دریافت کند. شما هر دو سال یک بار می‌توانید ویزای کاری خود را تمدید کنید. در صورتی که به مدت شش سال اقامت کاری در قبرس شما‌لی داشته باشید می‌توانید اقامت دائم این کشور با بگیرید. همچنین پس از 10 سال اقامت، امکان اخذ تابعیت و پاسپورت قبرس شما‌لی برای شما فراهم خواهد شد.

فرایند اخذ ویزای کاری قبرس شما‌لی

مقاله ی پیشنهادی : 

کاریابی در قبرس شمالی

سوالات متداول

نرخ بیکاری در قبرس شما‌لی حدود 8 درصد است.

بله. ویزای کاری قبرس شما‌لی هر دو سال یک بار قابل تمدید است. پس از اقامت کاری به مدت شش سال امکان اخذ اقامت دائم و پس از 10 امکان دریافت تابعیت و پاسپورت این کشور فراهم می‌شود.

برای اشتغال در کشور قبرس شما‌لی باید به زبان انگلیسی یا ترکی مسلط باشید.

فرم مشاوره زیر رو پُر کنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه 

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی