کار در کشور نروژ

کار در نروژ

نروژ در کنار آلمان و انگلستان از مهم‌ترین کشورهای مد نظر متقاضیان مهاجرت کاری در سراسر جهان محسوب می‌شود. کار در نروژ با مزایای مهمی همراه است که از جمله آن‌ها می‌توان به حقوق بسیار مناسب، امنیت شغلی، فضای کاری مناسب و … اشاره کرد. اقتصاد این کشور همواره با رشد روبه‌رو بوده است، اما جمعیت تقریباً کهن‌سال آن نمی‌تواند خلأ موجود برای نیروی کار را پر کند.

در چنین شرایطی، بهترین راهکار برای حفظ ثبات رشد اقتصادی، استفاده از نیروی کار خارجی است. به‌ جرات می‌توان گفت که اقتصاد ترکیبی نروژ امروزی تنها به دلیل ورود مهاجرانی توانسته است به رشد خود ادامه دهد که قصد اقامت شغلی در این کشور را دارند. مهم‌ترین ویژگی این اقتصاد ترکیبی عدم نیاز به رشد اقتصاد جهانی است. در واقع، حتی اگر اقتصاد جهانی از هم فرو بپاشد، اقتصاد نروژ باز هم به کار خود ادامه می‌‌دهد.

در این متن قصد داریم شما عزیزان را با کلیه اطلاعات مورد نیاز در زمینه مهاجرت کاری به این کشور آشنا کنیم. با شناخت مواردی که در این متن به آن‌ها اشاره می‌شود، می‌توانید درک بهتری از روند مهاجرت کاری و همچنین دریافت ویزای کاری کشور نروژ داشته باشید؛ پس با ما همراه باشید.

فرم مشاوره رایگان

آنچه خواهید خواند:

فرهنگ کاری در نروژ چگونه است؟

مهم‌ترین نکته مرتبط با فرهنگ کار در نروژ، رعایت قانون و همچنین عدم تأخیر است. نروژی‌ها به‌ شدت نسبت به زمان حساس هستند و به همین علت باید یاد بگیرید که در امور محوله شده به شما هیچ تأخیری نداشته باشید. ادارات موجود در این کشور معمولاً از ساعت ۹ صبح الی ۱۵ بعد از ظهر فعالیت می‌کنند. کارشناسان و کارگران فعال در زمینه‌های فنی نیز دارای یک برنامه زمانی شخصی هستند که می‌تواند متغیر باشد. ارتباطات در رابطه با فرهنگ کاری نروژ نقش مهمی‌ را ایفا می‌کند. امکان ارتقا سمت بدون داشتن ارتباط مناسب با کارفرما ممکن نیست. از این رو، باید بتوانید از شروع فعالیت خود در شرکت مورد نظر با کلیه همکاران خود ارتباط خوبی برقرار کنید.

 

در طول سال کنفرانس‌ها، جلسات و همایش‌های مختلفی را تجربه می‌کنید. این موارد منجر به درک بهتر شما از روند کاری شرکت می‌شوند؛ بنابراین نباید هیچ یک از آن‌ها را از دست بدهید. در محیط کاری شرکت‌های نروژی برابری کاملی بین زن و مرد وجود دارد. مدیران زن بسیاری در برخی از برترین شرکت‌های نروژی مشغول به کار هستند. نکته جالب اینجا است که بعضی از این بانوان در گذشته مهاجر بوده‌‌اند.

زنان و مردان در نروژ حقوق برابری دارند

چه مشاغلی در نروژ اولویت دارند؟

اقتصاد نروژ یک اقتصاد کاملاً صنعتی است؛ بنابراین کلیه مشاغل صنعتی در این کشور اهمیت بالایی دارند. پیدا کردن کار در نروژ با داشتن مدارک فنی به‌ راحتی صورت می‌گیرد. مشاغلی همچون آشپزی، شیشه‌گری، مکانیکی ماشین‌آلات صنعتی، نجاری، کابینت‌سازی، آجرکاری و … از مهم‌ترین مشاغل دارای اولویت در نروژ محسوب می‌شوند. علاوه بر موارد فوق، شغل‌هایی که با تکنولوژي مرتبط هستند؛ مانند برنامه‌نویسی نیز دارای بازار کار بسیار مناسبی هستند. این مشاغل درآمد بسیار بالایی دارند و معمولاً مهاجران خارجی فعالی را می‌توان در این نوع شغل‌ها مشاهده کرد.

مشاغل فنی در کشور نروژ اولویت دارند

چرا باید نروژ را انتخاب کنیم؟

نروژ در مقایسه با سایر کشورهای موجود در بخش اسکاندیناوی خدمات مهم‌تر و باکیفیت‌تری را به مهاجران خارجی ارائه می‌دهد. از جمله مهم‌ترین این خدمات، ارائه سرویس‌های بهداشتی کاملاً رایگان به کارمندان و کارگران خارجی است. شما در زمان امضای قرار با کارگزار نروژی به طور کامل بیمه می‌شوید. این بیمه درمانی کلیه هزینه‌های مربوط به بهبود بیماری‌های مختلف شما را پوشش می‌دهد.

چرا باید نروژ را برای کار انتخاب کنیم؟

یکی دیگر از مهم‌ترین مزایای کار در نروژ، امنیت شغلی کارمندان و کارگران است. اقتصاد باثبات نروژ موجب شده است تا هیچ نگرانی خاصی در زمینه مواردی همچون تعدیل نیرو به دلیل مشکلات تجاری شرکت، اخراج‌های بی‌دلیل و … وجود نداشته باشد. کارمندان خارجی از نظر حقوقی نیز ضعفی نسبت به شهروندان اصلی نروژ ندارند. در صورت وقوع هر نوع آسیب روحی یا جانی در زمان انجام شغل مورد نظر می‌توانید شکایات خود را به اطلاع مقامات رسمی و اصناف کاری این کشور برسانید.

امنیت شغلی در نروژ بسیار مناسب است

برای کار در نروژ باید چه زبانی را یاد بگیریم؟

یکی از مهم‌ترین نکاتی که متقاضیان کار در نروژ باید با آن آشنا باشند، زبان رسمی نروژ است. نروژی‌ها به زبان باستانی خود یعنی Norwegian یا نروژی صبحت می‌کنند. در این کشور زبان‌های دیگری همچون سوئدی و دانمارکی نیز مورد استفاده قرار مي‌‌گیرد، اما به طبع، تعداد افرادی که به این زبان‌ها صحبت می‌کنند، بسیار کم است. بسیاری از مردم نروژ زبان انگلیسی را در مدرسه آموزش می‌بینند. به همین دلیل، می‌‌توانید انتظار داشته باشید که عده کثیری از آن‌ها با این زبان آشنا باشند. اگرچه می‌توان به ‌وسیله زبان انگلیسی امور شغلی مد نظر را ادامه داد،‌ اما بهتر است بلافاصله پس از ورود به این کشور نسبت به یادگیری زبان نروژی اقدام کنید.

زبان رسمی این کشور نروژي است

حداقل حقوق در کشور نروژ چقدر است؟

به طبع، میزان حقوق متقاضیان کار در نروژ با تحصیلات و همچنین محلی که در آن مشغول به کار هستند، ارتباط مستقیمی دارد. بر اساس آمار منتشر شده، میزان حداقل حقوق برای افرادی که در زمینه خدمات بهداشتی مشغول به کار هستند، حدوداً هجده دلار به ازای هر ساعت است. نظافت کاران و کلیه افرادی که در این بخش فعالیت می‌کنند، نیز از حقوقی برابر با بیست و یک دلار به ازای هر ساعت برخوردار هستند. مهندسان و کارمندان اداری معمولاً به صورت ماهانه حقوق خود را دریافت می‌کنند. برای مثال، حقوق یک مهندس آی‌تی در نروژ شصت و دو هزار کرون نروژ خواهد بود. واحد پولی نروژ کرون است و حقوق شما نیز بر اساس همین واحد پولی پرداخت می‌شود. تا سال ۲۰۲۲، هر کرون نروژ ارزشی برابر با حدوداً نود و هشت سنت آمریکا دارد.


تعادل بسیاری خوبی بین حقوق دریافتی و هزینه‌های مربوط به مسکن، تفریحات و … وجود دارد. این تعادل به حدی است که حتی پس از پرداخت مالیات نیز بخش بزرگی از حقوق شما باقی می‌ماند. بسیاری از مهاجران شغلی در کشور نروژ می‌توانند مانند مردم عادی سهام شرکت‌های نروژی را خریداری کنند و از سود مربوط به این سرمایه‌گذاری بهره‌مند شوند. در واقع، هیچ‌ گونه محدودیت خاصی بین شما و یک شهروند عادی نروژی وجود ندارد.

میزان مالیات در کشور نروژ

برخلاف اکثر کشورهای اروپایی، میزان مالیات در کشور نروژ یک عدد ثابت است. متقاضیان کار در نروژ باید بدانند که تقریباً بیست و دو درصد از درآمد کلی آن‌ها به‌ عنوان مالیات دریافت می‌شود. اگرچه ممکن است این مبلغ زیاد به نظر برسد، اما باید به یاد داشته باشید که میزان حداقل حقوق در نروژ نیز بالا است؛ بنابراین حتی در صورت پرداخت بیشترین مبلغ مالیات نیز باز هم سطح درآمد شما واقعاً خوب خواهد بود. تفاوتی در زمینه پرداخت مالیات بین مهاجران خارجی و ساکنان کشور نروژ وجود ندارد. پرداخت نکردن به ‌موقع مالیات موجب ایجاد جریمه می‌شود و در این حالت، باید چندین برابر مبلغ مالیات اصلی را پرداخت کنید. علاوه بر این، ممکن است به علت عدم پرداخت از کشور نروژ دیپورت شوید. به طور کلی، جهت کار در نروژ باید پرداخت مالیات را جدی بگیرید.

بهترین روش دریافت ویزای کاری نروژ

با توجه به مزایا که به آن‌ها پرداختیم، احتمالاً این پرسش برای شما پیش آمده است که با چه روشی می‌‌توان در کوتاه‌ترین زمان ممکن به این کشور مهاجرت کرد؟ در پاسخ به این پرسش باید بگوییم که بهترین راهکار برای شما استفاده از روندی به نام جاب آفر است. جاب آفر یا پیشنهاد کاری به روشی گفته می‌شود که در آن یک اسپانسر یا کارفرمای مقیم نروژ درخواستی جهت استخدام شما ارائه می‌کند.

 

درخواست مربوطه باید ثابت کند که شما تنها فردی هستید که شایستگی استخدام در پست مربوطه را دارد. این درخواست به ‌وسیله کارفرمای مربوطه به اداره کار کشور نروژ ارائه می‌شود و پس از آن باید مراحل اداری خاصی را طی کنید. مهم‌ترین مرحله در کسب ویزای کار در نروژ، تکمیل فرم‌های مد نظر است. علاوه بر این، در بعضی از شرایط نیاز است که مدارک مرتبط با میزان مهارت خود در آموزش زبان مانند آیلتس یا تافل را نیز ارائه کنید. دریافت این نوع ویزا نسبت به ویزاهایی همچون سرمایه‌گذاری به هزینه‌ چندانی نیاز ندارد؛ زیرا مهم‌ترین عامل در کسب این نوع ویزا، مهارت شخصی شما است.

 

متأسفانه به علت عدم آگاهی بسیاری از افراد، پرونده جاب افر بسیاری از متقاضیان رد می‌شود؛ بنابراین بهتر است با کمک یک کارشناسان مجرب که در این زمینه متخصص است، نسبت به تکمیل پرونده خود اقدام کنید تا مشکلی در روند رسیدگی به مورد یا کیس شما به وجود نیاید. مجموعه کاربین با آگاهی از شرایط و ضوابط حاکم بر کشور نروژ و روابط گسترده قادر است در این زمینه به متقاضیان خود خدمات ویژه‌ای را ارائه کند و آن‌ها را از سردرگمی نجات دهد.

محیط کاری در نروژ کاملاً آرام است
سخن پایانی

نروژ بهترین انتخاب برای جوانانی است که قصد دارند در یکی از کشورهای فوق‌العاده زیبای اروپایی آینده‌ای روشن را برای خود و خانواده‌شان بسازند. نروژ میزبان عده کثیری از مهاجران خارجی بوده است که توانسته‌‌اند در مدت کوتاهی به رشد اقتصاد این کشور کمک کنند. شما می‌توانید با انتخاب نروژ به عنوان گزینه اصلی مهاجرت کاری‌ آینده خود را تضمین کنید. مؤسسه کاریابی کاربین ‌مفتخر است با استفاده از کارشناسان برتر خود به شما عزیزان در زمینه دریافت ویزای کار در نروژ یاری برساند. جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با ما تماس بگیرید.

سوالات متداول

سرویس‌های بهداشتی کاملاً رایگان
بیمه درمانی
امنیت شغلی
اقتصاد باثبات

مشاغلی همچون آشپزی، شیشه‌گری، مکانیکی ماشین‌آلات صنعتی، نجاری، کابینت‌سازی، آجرکاری و … از مهم‌ترین مشاغل دارای اولویت در نروژ محسوب می‌شوند.

متقاضیان کار در نروژ باید بدانند که تقریباً بیست و دو درصد از درآمد کلی آن‌ها به‌ عنوان مالیات دریافت می‌شود.

فرم مشاوره زیر رو پُر کنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه 

نظرات کاربران

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی