کار در کشور قطر

کار در قطر

کشور قطر امروزه یکی از سرزمین‌هایی به شمار میاید که در زمینه کاریابی و شغل در مرکز توجه‌ها قرار گرفته است. این کشور کوچک به یکی از محبوب‌ترین و بهترین مقصدهای کاریابی برای مهاجرانی به شمار می‌آید که به دنبال ساختن یک زندگی خوب و کسب درآمد بالا هستند. یکی از علت‌هایی که کار در قطر به‌عنوان گزینه اصلی افراد و به‌خصوص مهندسان و تکنسین‌های حوزه نفت و گاز به شمار می‌آید سیستم عالی کاری در این کشور است. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ویزای کاری قطر و شاغل شدن در این کشور با ما همراه باشید.

فرم مشاوره رایگان

آنچه خواهید خواند:

چشم‌انداز کلی کار در کشور قطر

قطر یکی از سرزمین‌هایی است که از همه جای دنیا افراد جویای شغل را جذب می‌کند. این سرزمین کوچک جمعیتی بالغ بر 3 میلیون نفر دارد که 15 درصد آن را مهاجران تشکیل می‌دهند. البته طبق آمار و گزارش‌های منتشر شده از سمت اداره کار و اداره مهاجرین، درخواست‌ها برای کار در قطر روزبه‌روز افزایش پیدا می‌کند. طبق برایندهایی که جامعه‌شناسان و برنامه‌ریزان این کشور ارائه کرده‌اند تا سال 2030 بیشتر از 300 هزار مهاجر دیگر مجوز کار در این کشور را دریافت خواهند کرد.


جالب است بدانید که در حال حاضر از 94 ملت مختلف، کارگران و مهاجران در این کشور مشغول به فعالیت هستند و از نتایجی که در قطر به دست آورده‌اند شامل کار، مسکن و سرمایه ابزار خشنودی کرده‌اند. بیشترین کشورهایی که به قطر مهاجر فرستاده‌اند سرزمین‌های هند، نپال، بنگلادش و مصر هستند. جالب است بدانید که بیش از 40 هزار آمریکایی و حدود 22 هزار نفر از افراد متولد شده در بریتانیا نیز هم‌اکنون در قطر مشغول به فعالیت هستند. همه این موارد نشان‌دهنده فرصت‌های عالی کار در کشور قطر هستند.


مورد دیگری که لازم است درمورد چشم‌انداز کار در قطر برای شما شرح دهیم نیز این بوده که بیشتر از 50 درصد تولید ناخالص داخلی قطر به صنایع و مشاغل وابسته به سوخت‌های فسیلی مربوط می‌شود. ازاین‌رو می‌توان انتظار داشت که اگر کسی برای ورود به مشاغل مربوط به استخراج و پالایش یا پتروشیمی اقدام به مهاجرت کاری به قطر کند قطعاً با بخت و اقبال بهتری روبه‌رو خواهد شد. مهاجرت به این کشور البته پروسه پیچیده‌ای داشته و بهتر است که حتماً با یک گروه کاریابی بین‌المللی مانند کاربین وارد اقدام شوید.

چشم‌انداز کلی کار در کشور قطر

آشنایی با فرایند ورود به سرزمین قطر و کسب مجوز

درصورتی‌که شما تصمیم گرفته‌اید تا برای کارکردن وارد کشور قطر شوید لازم است که در وهله اول به دنبال یافتن یک شغل در این کشور به‌صورت اینترنتی باشید. همچنین این امکان برایتان وجود دارد که با یک ویزای موقت مانند توریستی به این کشور رفته و خودتان از نزدیک وضعیت مشاغل را بررسی کرده و یک جایگاه مناسب بیابید. بهترین و مناسب‌ترین راه برای یافتن کار در قطر نیز بستن قرارداد با آژانس‌های کاریابی بین‌المللی است. آنها با کمک شبکه گسترده خود به‌سرعت یک شغل برایتان پیدا می‌کنند.


البته یک نکته مهم دراین‌خصوص وجود دارد و آن این است که باید ثابت کنید هیچ فرد قطری بیکاری وجود ندارد که شایستگی و توانایی پرکردن آن جایگاه شغلی را داشته باشد. با درنظرگرفتن همه این موارد بعد از آنکه شما یک شغل در این کشور پیدا کردید باید برای دریافت مجوز اقامت کاری که گاهی اوقات با نام RP هم معرفی می‌شود اقدام کنید. معمولاً کارفرمایان قطری درخواست این مجوز اقامت را از سوی شما به اداره مهاجرت ارسال می‌کنند. کارفرما همچنین باید ترتیب یک ویزای اقامت موقت برای شما را نیز بدهد.


با دریافت مجوز ورود موقت به قطر شما می‌توانید اقدامات لازم برای به‌دست‌آوردن مجوز اقامت طولانی‌مدت برای کار را نیز انجام دهید. زمان انتظار برای صدور مجوز کار در قطر می‌تواند تا 4 هفته نیز طول بکشد. بعد از آنکه موفق شدید تا مجوز طولانی‌مدت خود را به دست بیاورید آنگاه زندگی و کار واقعی شما در این کشور آغاز می‌شود. با دریافت این مجوز شما می‌توانید مستقل از کارفرما به دنبال جایی برای زندگی بگردید و همه خدمات دولتی و درمانی نیز شاملتان خواهد شد.

آشنایی با فرایند ورود به سرزمین قطر و کسب مجوز

بررسی مجوز کاری قطر از نگاه نزدیک!

تا این قسمت از مقاله ما برای شما از کشور قطر و فرصت‌های کاری و البته مجوز بسیار مهمی گفتیم که با دریافت آن می‌توانید در این سرزمین ثروتمند مشغول به کار شوید. در ادامه قصد داریم تا مشخصات و ویژگی‌های این مجوز را برای شما شرح دهیم و نکات تکمیلی که لازم است پیش از ورود به قطر به یاد داشته باشید را بازگو کنیم. نکته نخست درمورد این مجوز آن است که برخلاف اسمش که طولانی‌مدت است، باید هرسال از جانب کارفرما تمدید شود تا بتوانید به اقامت خود در این کشور ادامه دهید.


همچنین شما باید در نظر داشته باشید که برای صدور مجوز کار در قطر از شما اطلاعات بسیار زیادی دریافت می‌شود که بعداً، همه آنها درون کارت نیز ذکر خواهد شد. در بسیاری از موارد شما باید وضعیت اقامت و ماهیت شغل خود را به‌صورت واضح و مفصل برای مأموران توضیح دهید. همچنین اطلاعات هویتی شما شامل نام و ملیت به همراه اطلاعات پاسپورتتان نیز در کارت ذکر خواهد شد. نکات مهم دیگری که درمورد کارت مجوز کار در کشور قطر باید بدانید این است که باید حتماً نام کارفرمایتان نیز اضافه شود.


در حقیقت این بخش مربوط به کسی است که قرار بوده تا در کشور قطر شما را حمایت و ساپورت کند که برای شما این شخص همان کارفرما خواهد بود. در نهایت نیز نوع مجوز به همراه حدود و اختیار عمل شما در این کشور به کمک مجوزی که قرار است برایتان صادر شود مشخص خواهد شد.

بررسی مجوز کاری قطر از نگاه نزدیک!

ویزاها و مجوزهای مرتبط با اقامت کاری در قطر

همان‌طور که می‌دانید هر کشور برای اهداف و مقاصد مختلف ویزاهای گوناگونی صادر می‌کند. این موضوع درمورد کار در قطر نیز صادق است و اگر شما بتوانید مجوز اقامت کاری دریافت کنید می‌توانید برای موارد زیر نیز اقدام کنید.

ویزاها و مجوزهای مرتبط با اقامت کاری در قطر

ویزای اقامت برای خانواده

مانند بسیاری از کشورها، قطر نیز به خانواده افراد مهاجر این امکان را می‌دهد که همراه وی به این کشور وارد شوند. ویزای خانواده برای همسر و فرزندان به‌صورت مستقل از یکدیگر صادر می‌شود و لازم است که گواهی تولد و سند ازدواج را برای دریافت این مجوز به همراه داشته باشید. ویزای اقامت می‌تواند به‌صورت نامحدود تمدید شود و مدت‌زمان آن چیزی بین 1 تا 5 سال خواهد بود. روش اقدام برای دریافت این ویزا و مجوز اقامت نیز ساده است و شما با بارگذاری مجوز کار در قطر و سایر مدارک در پورتال آنلاین می‌توانید درخواست خود را ثبت کنید.

ویزای تجاری کشور قطر

یکی از ویزاهای زیرمجموعه ویزای کاری این کشور که در گروه ویزاهای کوتاه‌مدت نیز دسته‌بندی می‌شود ویزای تجاری است. این ویزا به مدت دوهفته معتبر است اما می‌تواند تا چهار هفته نیز تمدید شود. برای دریافت این نوع از ویزا باید 200 ریال قطر پرداخت کنید. برای دریافت این ویزا نیاز نیست که شما حتماً کارمند جایی باشید و حتی اگر صاحب کسب‌وکار باشید و برای تجارت می‌خواهید به قطر بروید نیز می‌توانید این ویزا را دریافت کنید.

ویزای مأموریت کاری قطر

یکی دیگر از ویزاهای کاری کوتاه‌مدت کشور قطر ویزای کار یا مأموریت کاری بوده که بین یک تا سه ماه معتبر خواهد بود. برای دریافت این ویزا شما باید یک کارفرما از کشوری غیر از قطر داشته باشید که درخواست صدور ویزا را ارسال کند. همچنین باید بدانید که برای کار در قطر با ویزای مأموریتی شما باید حکم مأموریت و کارمندی به‌سوی یکی از شرکت‌های تأیید شده از سوی دولت قطر را داشته باشید. این بدان معناست که شما به‌عنوان نماینده یک شرکت به قطر می‌روید تا معامله‌ای انجام دهید.


نکته‌ای که لازم است در خصوص این ویزا بدانید این بوده که برای صدور آن شما باید تمامی مراحل ویزای اقامت کاری طولانی‌مدت که در ابتدای مقاله به آن پرداخته شد را نیز طی کنید. این مراحل شامل انگشت‌نگاری بیومتریک و آزمایش‌های پزشکی کامل و بررسی سوابق حقوقی و کیفری می‌شود.

ویزای مأموریت کاری قطر

ویزای تابعه کشورهای همکار شورای خلیج‌فارس

این ویزای کاری برای کسانی که غیر از ایران تابعه هیچ کشور دیگری نیستند کاربردی ندارد؛ اما اگر شما هم اکنون تابعه یکی از کشورهای عربستان، کویت، عمان، امارات یا بحرین باشید می‌توانید آن را دریافت کنید. درصورتی‌که می‌خواهید برای کار در قطر به این کشور بروید باید بدانید که این ویزا به شما امکان اقامت یک‌ماهه در قطر را می‌دهد و فقط تا سه ماه دیگر تمدید می‌شود. پس لازم است که به فکر تهیه ویزای دیگری برای اقامت طولانی باشید.

ویزای خروج از قطر

یکی از نکات بسیار عجیب درمورد قطر و کارکردن در این کشور آن است که شما باید برای خروج از این کشور ویزای جداگانه دریافت کنید. علت آن این بوده که اکثر قوانین شغلی و استخدامی در این کشور به نفع کارفرما است و اگر کسی به‌عنوان مهاجر کارگر وارد قطر شود باید قبل از خروج رضایت کارفرمای خود را جلب کند. بعد از آن باید با نسخه فسخ شده قرارداد برای دریافت ویزای خروج اقدام کند.

ویزای خروج از قطر
کلام آخر

قطر کشور بسیار ثروتمندی است که بخش زیادی از درآمد خود را از طریق صنایع وابسته به نفت و گاز و سوخت‌های فسیلی کسب می‌کند. اکثر کسانی که علاقه‌مندند تا در این کشور کار کنند معمولاً در شغل‌های وابسته به این حوزه پذیرفته می‌شوند و مجوز کار طولانی‌مدت یا همان ویزای کاری دریافت می‌کنند. با این کار نمونه‌های دیگری از ویزا برای کار در قطر نیز وجود دارد که کوتاه‌مدت هستند یا برای خانواده فرد صادر می‌شوند. ما در این مقاله برای شما نکات مربوط به هر نوع ویزا را توضیح دادیم. گروه کاریابی بین‌المللی کاربین با سال‌ها سابقه درخشان در حوزه استخدام بین‌المللی این افتخار را دارد که هم اکنون به همه هم‌وطنان مشاوره تخصصی امور مهاجرت کاری را ارائه دهید. شما می‌توانید برای ارتباط با کارشناسان از طریق سایت کاربین یا شماره‌تلفن‌ها اقدام کنید.

سوالات متداول

ویزای اقامت برای خانواده
ویزای تجاری کشور قطر
ویزای مأموریت کاری قطر
ویزای تابعه کشورهای همکار شورای خلیج‌فارس
ویزای خروج از قطر

زمان انتظار برای صدور مجوز کار در قطر می‌تواند تا 4 هفته نیز طول بکشد.

فرم مشاوره زیر رو پُر کنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه 

نظرات کاربران

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی