کار در روسیه

کار در روسیه

اگر شما نیز از متقاضیان دریافت مجوز کار در کشور روسیه هستید، باید قبل از هر گونه اقدامی ابتدا درباره جنبه‌های مختلف اقتصادی و سپس نحوه دریافت مجوز کار و اقامت در این کشور مطالعه کنید. سپس با تطبیق واقعیت امر بر شرایط شخصیتان به تصمیمات مهاجرت خود جامه عمل بپوشانید. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا هر آنچه را که باید در‌باره کار در روسیه بدانید، شرح دهیم.

فرم مشاوره رایگان

کار در کشور روسیه، هدف جوانان مستعد و متخصصان ایرانی

آنچه خواهید خواند:

اقتصاد روسیه در یک نگاه

دریافت مجوز کار در کشور روسیه معمولاً فرایندی طاقت‌فرسا و دشوار است، اما اگر دارای تخصص یا مهارت خاصی هستید، این روند ممکن است کمی آسان‌تر به نظر برسد. اگر در یکی از شهرهای این سرزمین بیش از 183 روز در طول یک سال اقامت داشته باشید، باید بر اساس قوانین مالی این کشور 13 درصد از درآمد خود را به صورت مالیات پرداخت کنید. جذابیت کار و درآمدزایی در این کشور از سال 1990 که تغییرات سیاسی عظیمی در این سرزمین شکل گرفت، افزایش چشمگیری یافت. می‌توان گفت، در حقیقت مهاجران و شهروندان شاغل در این کشور در تغییرات مثبت اقتصادی تأثیر مهمی داشتند، به طوری که در حال حاضر اقتصاد کشور روسیه به عنوان یک اقتصاد باز تفسیر می‌شود.

ارکان اصلی اقتصاد روسیه

بهتر است برای کار در روسیه از ارکان اقتصادی این کشور اطلاع داشته باشید. بیشتر کشورهای صنعتی دنیا 60 درصد از نیروی کار انسانی خود را در بخش‌های خدماتی به کار گرفته‌اند. کشور روسیه نیز در این امر از این قاعده مستثنی نیست؛ با این حال، تولیدات صنعتی در این سرزمین همچنان زنده و فعال است. نزدیک به 30 درصد از کارمندان روس در شرکت‌های تولیدی صنعتی و فناوری مشغول به کار هستند. روسیه سومین کشور صادرکننده فولاد دنیا است و متالورژی به عنوان یک صنعت کانونی ویژه در جای جای این کشور پهناور شناخته می‌شود.


در دهه‌های اخیر دولت روسیه توجه خود را به بخش‌های فناوری معطوف کرده است و با انجام اقداماتی خاص سعی بر افزودن جذابیت‌های آن دارد تا بیشتر از گذشته مورد توجه سرمایه‌گذاران خارجی قرار بگیرد. تولید، پالایش و بازار تجارت ارکان اصلی درآمد دولت و شهروندان هستند. با این ‌حال، صادرات کالاهایی مثل فولاد و گاز می‌تواند اقتصاد این کشور را در برابر پستی‌ها و ‌بلندی‌های جهانی ضعیف کند. در این بین، اثرات بحران‌های جهانی هم اکنون روی جثه اقتصادی روسیه آشکار شده، هرچند دولت روس تا حدودی توانسته است که از شر آن خلاص شود و به سمت نمودار صعودی رشد بازگردد.

فرایند پیچیده دریافت مجوز کار برای مشاغل عمومی در روسیه

کار برای مهاجران در روسیه

برخی از مهاجران خارجی که به روسیه سفر می‌کنند، تمایل دارند که در بخش ساخت ‌و ساز انرژی تجربیات خود را غنی‌تر سازند. مهاجرت و کار در روسیه برای این افراد بیش از سایرین امکان‌پذیر است. چنین فعالیت‌هایی برای دولت نیز به شدت سودآور و صرفه‌جویانه است. روسیه از نظر تولید و صادرات گاز طبیعی جایگاه دوم را در جهان به خود اختصاص داده و در تولید نفت نیز از شبه جزیره عربستان پیشی گرفته است.

 

اگر خوش شانس باشید و در مدت کوتاهی بتوانید در کشور روسیه شغلی پیدا کنید، می‌توانید جزء مهاجرانی باشید که بیشترین درآمد را در دنیا دارند. حدود یک سوم از مهاجرانی که در روسیه کار می‌کنند، در یک سال کاری می‌توانند بیش از 250.000 دلار درآمد داشته باشند. اکثر شغل‌های اشغال شده توسط مهاجران در رده مدیریتی قرار دارند. این به معنای آن بوده که روسیه تاکنون موقعیت شغلی بسیار عالی برای مهاجران فراهم کرده است.

بیمه تأمین اجتماعی در روسیه

مهاجران از هر کشوری که باشند، در روسیه تحت یک پوشش تأمین اجتماعی قرار می‌گیرند که البته ممکن است به اندازه سایر کشورهای دنیا کامل و فراگیر نباشد، اما اطمینان داشته باشید که جنبه‌های مهم زندگی یک فرد عادی از جمله بیماری‌های ساده تا آسیب‌های ناشی از کار و بیکاری را پوشش می‌دهد. جالب‌ترین نکته در مورد کار در روسیه و پرداخت‌های بیمه تأمین اجتماعی این است که شما به عنوان یک خارجی شاغل در روسیه نباید هیچ پولی به بیمه پرداخت کنید و کارفرمای شما باید به تنهایی حق بیمه‌تان را پرداخت کند. این موضوع برای افراد بسیار ترغیب‌کننده خواهد بود.

کار در روسیه با شرایطی شگفت‌انگیز برای مهاجران خارجی

مجوز کار در کشور روسیه

با وجود حقوق و درآمد بالا در روسیه و عدم پرداخت حق بیمه تأمین اجتماعی توسط کارکنان، دریافت مجوز کار بر اساس قانون و مقررات این کشور بسیار سخت و پیچیده است. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم که قبل از ورودتان به روسیه برای این ‌کار برنامه‌ریزی کنید. مجموعه کاریابی بین‌المللی کاربین در این زمینه خدمات ارزشمندی را در اختیار متقاضیان قرار می‎دهد. این مؤسسه معتبر که زیر نظر وزارت کار ایران فعالیت می‌کند، می‌تواند در زمینه پیدا کردن شغل تا اخذ ویزای کاری نقش مؤثری را ایفا کند.


معمولاً اولین قدم برای دریافت مجوز کار مهاجران بر عهده کارفرمای آن‌ها است. به طور متوسط، یک سال قبل از استخدام یک مهاجر خارجی در این کشور، شرکت کارفرما باید درخواست استخدام متقاضیان کاری را که روس نیستند، تحت عنوان مجوز کار شرکتی به ارگان‌های مربوطه ارائه دهد. اطلاعات لازم برای دریافت مجوز ملیت کارکنان مهاجر و مقام اداری تعیین شده برای آن‌ها است. شرکت و اداره‌ای که مجوز استخدام یک تکنسین فرانسوی را دارد، هرگز نمی‌تواند تکنسینی از چین را استخدام کند.


کارفرما بعد از دریافت مجوز کار باید برای شخص شما اقدام به دریافت مجوز کند. چنین مجوزی تنها به شما امکان کار در همان شغل خاص و در همان اداره مربوطه را می‌دهد. به این ترتیب، پس از ورودتان به روسیه نمی‌توانید در هیچ شرکت دیگری و تحت هیچ عنوان دیگری به کار مشغول شوید.

کار در کارخانه‌ها و صنایع روس برای متقاضیان

اخذ ویزای کار در روسیه

کارفرما بعد از دریافت مجوز کار شرکتی و مجوز کار شخصی شما، برایتان دعوت‌نامه‌ای ارسال خواهد کرد. با ارائه دعوت‌نامه به کنسولگری روسیه در محل زندگیتان می‌توانید برای دریافت ویزای کاری اقدام کنید. فراموش نکنید که لیست مدارک مورد نیاز را از همان شعبه سفارت دریافت کنید. تنها نکته مهم درباره اخذ ویزای کاری این است که باید دقت داشته باشید، مبادا برای ویزای تجاری به اشتباه درخواست داده باشید؛ چراکه اخذ این ویزا جریان بسیار متفاوت‌تری با مجوز کار دارد.

 

بعد از گذشت سه روز از ورود شما به خاک روسیه باید آدرس منزل یا مکانی را که در آن سکونت دارید، به اداره خدماتی مهاجرت اعلام کنید. خوشبختانه کارفرما مسئولیت خبر دادن به مقامات محلی را برعهده دارد. همچنین برای کار در روسیه، شرکت کارفرما باید شما را به اداره مالیات و وزارت کار معرفی کند.

 

در این بین، متخصصینی که صلاحیت بالایی در حیطه کاری خود دارند، مجبور نیستند تمامی فرایند ذکر شده را طی کنند. در روسیه معافیت مجوز کار برای برخی از کارکنان در زمینه‌های خاصی وجود دارد. مهم‌ترین معافیت برای آن دسته از کارکنانی است که ویزای کار متخصصان یعنی HQS را دریافت کرده باشند.

 

با دریافت ویزای کاری روسیه تنها 3 ماه اجازه ماندن در این کشور را خواهید داشت. بعد از گذشت 3 ماه اولیه می‌توانید مدت زمان ویزای خود را به مدت یک سال دیگر تمدید کنید. فراموش نکنید که در مدت اقامت در این کشور باید برای تمدید و معتبر نگاه داشتن تمامی مدارک خود به موقع به ادارات مربوطه مراجعه کنید؛ چراکه فراموشی در انجام این کارها از سوی دولت روسیه به راحتی بخشوده نخواهد شد.

نمایی از شهر مسکو پایتخت کشور روسیه، شهری بزرگ و پرجمعیت

میزان مالیات در روسیه

متقاضیان کار در روسیه که از سایر کشورهای دنیا به این کشور آمده‌اند، موظف هستند که 30 درصد از دستمزد برآمده از منابع روسی را به عنوان مالیات پرداخت کنند. با این وجود، اگر 183 روز از یک سال را در این کشور گذرانده باشید، طبق قانون مالیاتی مقیم این کشور محسوب می‌شوید. افراد مقیم تنها 13 درصد از کلیه درآمدهای خود را باید برای مالیات بپردازند.

مشاغل خدماتی در روسیه عموماً پر طرفدار و محبوب هستند
سخن پایانی

روسیه از گذشته تاکنون به عنوان یکی از قدرت‌های برتر در دنیا شناخته شده است، قدرتی که همواره رقیب خطرناکی برای ایالات متحده آمریکا محسوب می‌شود. با وجود پیچیدگی‌ها و دشواری‌های دریافت مجوز کاری این کشور، باز هم با یک بررسی سریع متوجه خواهید شد که کار در این کشور بسیار جذاب است. کار در روسیه می‌تواند آرزوی بسیاری از جوانان باشد که بدین منظور کشور خود را به مقصد روسیه ترک می‌کنند. همان طور که در طی مقاله گفته شد، میزان حقوق و دستمزدهای دریافتی برای مهاجران در این کشور بالاترین میزان متوسط در سراسر دنیا است. اگر در حوزه خاصی مهارت به‌ خصوصی دارید، برای پرداخت مالیات و دریافت مجوز مسیر ساده‌تری در برابر شما قرار دارد.


مؤسسه بین‌المللی کاربین با سابقه‌ای درخشان همواره در جهت جستجوی کار در روسیه برای هم‌وطنان عزیز در هر نقطه از دنیا فعالیت کرده ‌است. خشنودی مشتریان عزیز اثبات سال‌ها تجربه در این زمینه بوده؛ به همین دلیل کافی است که با کارشناسان این مجموعه تماس حاصل کنید و در مسیر پیدا کردن شغل از کمک‌های تیم متخصص آن بهره‌مند شوید.

سوالات متداول

حدود یک سوم از مهاجرانی که در روسیه کار می‌کنند، در یک سال کاری می‌توانند بیش از 250.000 دلار درآمد داشته باشند.

متقاضیان کار در روسیه که از سایر کشورهای دنیا به این کشور آمده‌اند، موظف هستند که 30 درصد از دستمزد برآمده از منابع روسی را به عنوان مالیات پرداخت کنند. با این وجود، اگر 183 روز از یک سال را در این کشور گذرانده باشید، طبق قانون مالیاتی مقیم این کشور محسوب می‌شوید. افراد مقیم تنها 13 درصد از کلیه درآمدهای خود را باید برای مالیات بپردازند.

فرم مشاوره زیر رو پُر کنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه 

نظرات کاربران

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی