کار در سوئد

کار در سوئد

کشور سوئد به‌عنوان کشوری اروپایی با دارابودن سطح رفاه بالا همواره یکی از اصلی‌ترین گزینه‌های مهاجران برای آغاز یک زندگی جدید و بی‌دغدغه بوده است. بدین ترتیب شک نداشته باشید که کار در سوئد یکی از گزینه‌های عالی برای شما خواهد بود. البته دانستن این نکته مهم است که بازار کار موجود در این کشور بسیار رقابتی خواهد بود و برای موفقیت در پذیرش بسیاری از شغل‌ها باید به زبان رسمی این کشور تسلط خوبی داشته باشید. برای دریافت اطلاعات بیشتر و جامع‌تر در خصوص کار در این کشور زیبای اروپایی بهتر است مقاله پیش‌رو را بادقت مطالعه کرده و با آگاهی بیشتری به استقبال چنین تصمیمی بروید.

فرم مشاوره رایگان

مهاجرت به سوئد برای ارتقا کیفیت زندگی

آنچه خواهید خواند:

کار در سوئد

کار در کشور سوئد به دلیل برابری جنسیتی و طبقاتی که بیش از سایر نقاط دنیا در آن حاکم است، شهرت پیدا کرده است. کارکنان و کارمندان در تمامی ادارات و ارگان‌های سوئدی با نام کوچک و فاقد نام‌ها و الفاظ اداری سنگین هستند. ساعت کاری معمول در سراسر سوئد نیز از 8:30 صبح تا 17 عصر خواهد بود. به‌طورکلی کار در سوئد با فرهنگ مردم این کشور درآمیخته است. به‌طوری‌که در بین سوئدی‌ها اضافه‌کاری عمل ناشایستی است و معمولاً نکته مثبتی برای کارمندان به شمار نمی‌رود. در این کشور اروپایی برقراری تعادل مناسب بین کار و زندگی شخصی امری حیاتی است. بااین‌حال میزان حقوق متوسط در بین مردم این کشور نسبت به سایر نقاط اروپا مبلغ قابل‌توجهی محسوب می‌شود.

 

برای اطلاع از میزان میانگین درآمدها در سوئد باید گفت 26000 کرون در ماه که برابر با 26000 دلار است، حقوق میانگین مردم است که در حقیقت مبلغ کمی نیست. البته بالابودن اجاره خانه در این کشور باعث شده هرکسی به‌خوبی بداند که 30 درصد از مبلغ درآمد ماهیانه‌اش را باید صرف اجاره محل اقامتش کند. اگر قصد دارید برای کار در سوئد خوداشتغالی را انتخاب کنید، باید بدانید این راه یکی از آسان‌ترین روش‌های درآمدزایی در این کشور است، منتها باید قبل از دریافت مجوز خوداشتغالی مدرکی به دولت سوئد ارائه دهید که درآمد کافی شما را اثبات کرده باشد. بدیهی است به‌عنوان یک مهاجر غیراروپایی ابتدا به کارت اقامت سوئد نیاز دارید.

کار در سوئد با فرهنگ غیررسمی محیط کاری

شرایط کار در کشور سوئد

یافتن شغل مناسبی که برای شما ایده‌آل باشد و تمامی انتظاراتتان را از یک شغل مناسب در سوئد برآورده سازد، کار سختی نخواهد بود. تنها به شرایطی نیاز دارد که از قبل تعیین شده اند. برای مثال تسلط شما به زبان سوئدی به‌عنوان یک خارجی می‌تواند امتیاز ویژه‌ای برایتان داشته باشد. خیل عظیمی از مشاغل محبوب در این کشور نیازمند کارکنانی هستند که به زبان رسمی کشور واقف باشند.


حتی برخی دیگر از مشاغل مانند رده مشاغل موردنیاز در شرکت‌های چندملیتی ساکن سوئد نیز ممکن است تنها افرادی را استخدام کنند که به حداقل اصول اولیه زبان این کشور آگاهی دارند به این دلیل که فرهنگ کار سوئدی به‌شدت به کارهای جمعی و مشارکتی اعتقاد دارد و شما باید بتوانید با اطرافیان خود ارتباط برقرار کنید. کارفرمایان و شرکت‌هایی که کارکنان خود را از بین مهاجران غیربومی انتخاب می‌کنند، باید بتوانند از کارکنان خود در برابر دولت سوئد دفاع کنند. بدین منظور تمامی متقاضیان کار در سوئد که از سایر کشورهای دنیا به سوئد مهاجرت می‌کنند باید حداقل مدرک تحصیلی دانشگاهی معتبری داشته باشند.


مدرک دانشگاهی کارجویان همچنینی باید توسط کنسولگری کشور خود تأیید شود. دارابودن رزومه و سوابق کاری قابل‌توجه نیز برای جستجوی کار در کشور سوئد مفید خواهد بود؛ اما الزامی به داشتن آن نیست. توجه کنید، قبل از اقدام به ارسال رزومه و مدارک تحصیلی خود، تمامی اسناد و مدارکتان را به زبان سوئدی نیز ترجمه کرده و به همراه داشته باشید. این عمل یک پوئن مثبت برای شما خواهد بود. رزومه شما باید دارای یک سری ویژگی‌های خاص باشد که در ادامه بدان اشاره می‌کنیم.

خوداشتغالی و فریلنسری در سوئد به‌راحتی امکان‌پذیر خواهد بود.

ویژگی‌های یک رزومه خوب در سوئد

رزومه در کشور سوئد باید مطابق با قوانین سنتی رزومه‌سازی در اروپا باشد. در ابتدای رزومه شرح کوتاهی از سوابق تحصیلی و حرفه‌ای خود داشته باشید. درج افتخارات و رویدادهای داوطلبانه‌ای که در آن‌ها شرکت کرده‌اید نیز می‌تواند تا حد بسیار زیادی مفید واقع شود. نکته حائز اهمیت دراین‌خصوص این است که رزومه شما نباید بیش از 2 صفحه باشد. داشتن یک عکس حرفه‌ای از پرتره شما در ابتدای رزومه بسیار مهم است. این عکس باید به اندازه تصاویر پاسپورتی بوده و در گوشه سمت راست بالای رزومه درج شده باشد. ازآنجایی‌که فرهنگ سوئدی بسیار غیررسمی است، بد نیست درخواست خود را مؤدبانه اما صمیمانه بیان کنید و از به‌کاربردن نام خانوادگی گیرنده بپرهیزید.

سوئدی‌ها به سلسله‌مراتب در محیط کار اعتقادی ندارند.

فرصت‌های شغلی برای مهاجران

دولت سوئد در ابتدای هرسال جدید لیست کاملی از مشاغلی را اعلام می‌کند که به نیروی کار ماهر نیازمند هستند. این مشاغل به طور عمده از بین رده شغل‌های مهندسی، آموزگاری، صنعت و فناوری اطلاعات نیرو می‌پذیرند. متقاضیان مهاجرت و کار در سوئد بهتر است ابتدا برای اطمینان از کاریابی موفق خود در این کشور با متخصصان مؤسسه مربوطه مشورت کنند. سپس با راهنمایی متخصصان این مؤسسه می‌توانند اقدام به مهاجرت کاری خود کنند. لیستی از مشاغلی که در کشور سوئد نیازمند نیروی متخصص هستند در زیر مشاهده می‌کنید. این مشاغل معمولاً به‌قدری نیاز به نیروی ماهر دارند که حتی مهاجرانی که تنها به زبان انگلیسی تسلط دارند را نیز به‌عنوان نیروی کار خود استخدام می‌کنند.

مشاغل موردنیاز در کشور سوئد

لیست مشاغل موردنیاز در کشور سوئد:

  • داروسازی
  • پزشکی، دندانپزشکی و پرستاری
  • مهندسی عمران
  • مهندسی برق
  • مهندسی مکانیک
  • آموزگاری
  • اساتید دانشگاهی
  • محقق شیمی
  • مهندسی دیتا و فناوری اطلاعات

میزان حداقل دستمزد و حقوق

کشور سوئد به‌عنوان یک کشور اروپایی جز معدود کشورهایی است که حداقل حقوق معینی را نمی‌توان برای آن در نظر گرفت. بااین‌حال این نکته آن‌چنان اهمیت ندارد که شما را از کار در این کشور توسعه‌یافته منصرف کند. میانگین دستمزد و حقوق در این سرزمین را به‌صورت نسبی می‌توان 46000 کرون در ماه که معادل 47000 دلار آمریکا است تخمین زد. حداکثر درآمد نیز در این کشور 210300 کرون معادل با 21600 دلار آمریکا در نظر گرفته می‌شود. کار در مشاغل ساعتی در حوزه خدمات حدود 100 تا 110 کرون درآمد دارد که در طول یک سال به 143000 کرون می‌رسد.

 

حتماً می‌دانید هزینه‌های زندگی در کشور سوئد به‌شدت بالا هستند؛ ازاین‌رو میزان دستمزدها و حقوق نیز نسبت به سایر نقاط دنیا بالاتر خواهد بود. به‌عنوان یک مهاجر که متقاضی کار در سوئد هستید، قطعاً توانایی یک زندگی راحت را خواهید داشت. اما ممکن است نتوانید مبلغ قابل‌توجهی را پس‌انداز کنید. گران‌ترین شهر سوئد استکهلم است. یک خانواده چهارنفره در مرکز این شهر با داشتن حقوق 23000 کرون در ماه می‌توانند به‌راحتی زندگی کنند. اما برای فردی که به‌تنهایی به این کشور مهاجرت کرده، یک زندگی راحت در مرکز همین شهر استکهلم نیازمند 12800 کرون خواهد بود.

لباس غیررسمی اما محافظه‌کارانه برای کارکنان سوئدی

فرهنگ کاری در کشور سوئد

فرهنگ کار در کشور سوئد برای مهاجران سراسر تضاد است. این کشور به سلسله‌مراتب اهمیتی نمی‌دهد. سوئدی‌ها همه افراد حاضر در محل کار از کارآموزان گرفته تا مدیرعامل و بالاترین رده شرکت را با نام کوچک صدا می‌زنند و از به‌کاربردن القاب سنگین و رسمی می‌پردازند. از طرفی در زمان مصاحبه کاری متقاضیان باید رسمی بوده و جانب ادب را رعایت کنند. لباس کار کارکنان محافظه‌کار اما غیررسمی و اداری است.


وقت‌شناسی در سوئد به‌شدت مهم است و در تمامی مشاغل رعایت می‌شود. دیر رسیدن به یک جلسه کاری بی‌ادبانه و غیرقابل‌تحمل خواهد بود. حتی در صورت حضور به‌موقع، نداشتن آمادگی‌های لازم تأخیر در جلسه تلقی می‌شود. کار در سوئد دارای اصطلاحات جالبی مختص به خود است. به‌عنوان‌مثال اصطلاح لاگوم به‌عنوان یک اصطلاح رایج در کار معنای دقیق انگلیسی ندارد و به معنای انجام‌دادن دقیق آنچه لازم است بکار گرفته می‌شود. این یعنی تمامی کارکنان سوئدی باید دقیقاً هرآنچه وظیفه دارند را انجام دهند و کسی از آن‌ها انتظار کار بیشتر یا کمتری را نخواهد داشت.


عدم رعایت سلسله‌مراتب در بین سوئدی‌ها نیز به معنای دردسترس‌بودن مدیران و رؤسا خواهد بود. همچنین برای کار در این کشور باید شماره تأمین اجتماعی داشته باشید تا بتوانید از مزایا بیمه تأمین اجتماعی برخوردار شوید. هرکس در سوئد متولد شده باشد در بدو تولد یک شماره اختصاصی تأمین اجتماعی به وی تعلق می‌گیرد؛ اما اگر به این کشور مهاجرت کرده‌اید، باید از طریق اداره مالیات آن را دریافت کنید.

سوئد کشوری گران‌قیمت برای زندگی خواهد بود.
کلام پایانی

زندگی در سوئد معمولاً دارای رفاه قابل قبولی است و همه افراد از جمله مهاجرانی که موفق به اخذ اقامت این کشور شده اند می‌توانند از کیفیت بالای زندگی در این کشور بهره ببرند؛ اما بااین‌حال بهتر است قبل از اقدام به مهاجرت تمامی شرایط و ویژگی‌های کار در سوئد را بررسی کنید و با تطبیق آن‌ها با شرایط فردی خود اقدام به مهاجرت کنید. مؤسسه کاریابی بین‌المللی کاربین سال‌های زیادی است که در زمینه اشتغال مهاجران به کشورهای مختلف دنیا فعالیت می‌کند. به یاد داشته باشید، همکاری با این مؤسسه برای شما در کشورهای بیگانه مزیت‌های بسیار زیادی به دنبال دارد.

مقاله ی پیشنهادی : 

وکیل مهاجرت به سوئد

سوالات متداول

برای اطلاع از میزان میانگین درآمدها در سوئد باید گفت 26000 کرون در ماه که برابر با 26000 دلار است، حقوق میانگین مردم است که در حقیقت مبلغ کمی نیست.

• داروسازی
• پزشکی، دندانپزشکی و پرستاری
• مهندسی عمران
• مهندسی برق
• مهندسی مکانیک
• آموزگاری
• اساتید دانشگاهی
• محقق شیمی
• مهندسی دیتا و فناوری اطلاعات

ساعت کاری معمول در سراسر سوئد از 8:30 صبح تا 17 عصر خواهد بود.

فرم مشاوره زیر رو پُر کنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه 
WhatsApp
Telegram
Twitter
LinkedIn

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی

کار در قبرس شمالی
کار در قبرس شما‌لی

کار در کشورهای اروپایی همیشه از اولویت‌های متقاضیان کار در سراسر دنیا بوده است. فرایند کاریابی در کشورهای اروپایی می‌تواند دشوار باشد؛ چرا که اولویت

بیشتر
مهاجرت به کره جنوبی
مهاجرت به کره جنوبی

آیا قصد مهاجرت به کره جنوبی را دارید، اما نمی دانید چگونه باید این کار را انجام دهید؟ هنگام مهاجرت به یک کشور جدید، چه

بیشتر