کار در سوئیس

کار در سوئیس

برای مهاجرت به سوئیس راه‌های مختلفی وجود دارد. یکی از این راه‌ها مهاجرت کاری به این کشور است. برای اینکه بتوانید در سوئیس کار پیدا کنید، باید ابتدا اطلاعاتی درباره این کشور، بازار کار و جمعیت آن داشته باشید. یافتن کار در سوئیس هم سخت است و هم آسان، سخت یا آسان بودن آن به میزان اطلاعات شما و مهارت‌هایی که بلدید بستگی دارد. بازار کار این کشور از مهاجران در پست‌های مدیریتی ارشد استقبال می‌کند. بااین‌وجود باید دقت داشته باشید رقابت برای پست‌های مدیریتی در این کشور بسیار بالا است؛ بنابراین برای رسیدن به جایگاه شغلی موردعلاقه‌تان در این کشور کار سختی پیش رو دارید. در ادامه مطلب قصد داریم نحوه مهاجرت کاری به سوئیس و میزان دستمزد در این کشور را به شما معرفی کنیم.

فرم مشاوره رایگان

نحوه مهاجرت کاری به کشور سوئیس

آنچه خواهید خواند:

نگاهی کلی به کشور سوئیس

در ابتدای مطلب بهتر است شما را با کشور سوئیس آشنا کنیم. نام اصلی این کشور کنفدراسیون سوئیس است که در سال 1292 تأسیس شد. جمعیت این کشور چیزی حدود 7 و نیم میلیون نفر است و یکی از کشورهای کوچک جهان محسوب می‌شود. این کشور از 26 کانتون تشکیل شده است که 17 قسمت آن به زبان آلمانی و 4 کانتون غربی آن که عبارت‌اند از ژنو، نوشاتل (Neuchâtel)، ژورا (Jura) و کانتون وو (Vaud) به زبان فرانسوی سخن می‌گویند.


همچنین درباره سیاست این کشور و کار در سوئیس نیز می‌توان گفت این کشور همواره به‌عنوان کشوری بی‌طرف شناخته شده است. این بی‌طرفی از سمت سایر کشورهای جهان نیز به رسمیت شناخته شده است؛ درصورتی‌که جنگی در جهان به وقوع بپیوندد هیچ کشوری نمی‌تواند به سوئیس حمله کند. لازم به ذکر است که این کشور هیچ نیروی نظامی‌ای ندارد. مسئله دیگری که درباره این کشور می‌توان گفت طبیعت بکر و زیبای آن است. آب‌وهوای آن از یک منطقه به منطقه دیگر متفاوت است. ممکن است شما در قسمتی از سوئیس هوای آفتابی را تجربه کنید اما در شهر مجاور شاهد باران باشید. شما می‌توانید در این کشور به تفریحات مختلفی ازجمله قایق‌سواری، پیاده‌روی در مسیرهای مخصوص، گلف بازی کردن و … بپردازید.

شرایط مهاجرت به کشور سوئیس

نیرو کار موجود در کشور سوئیس

این کشور چیزی حدود 5.067 میلیون کارگر دارد و در دسته کشورهایی با نرخ بیکاری بسیار کم قرار می‌گیرد. کارگرانی که در این کشور به کار مشغول هستند مهارت بسیار زیادی دارند و حرفه‌ای محسوب می‌شوند. این کارگران از مراکز آموزش عالی مدارک تحصیلی گرفته‌اند و تحصیلات خود را تکمیل کرده‌اند. سیستم آموزشی در سوئیس در هر منطقه متفاوت است؛ به همین علت آموزش دوران کودکی و دوران متوسطه نیز بین افراد مختلف دارای کیفیت‌های متغیری است. کارشناسان این کشور در حوزه کار در سوئیس پیش‌بینی کرده‌اند که تا سال 2037 نیمی از جمعیت 25 تا 65 سال مدرک تحصیلی از مراکز آموزش عالی خواهند داشت یا موفق به اخذ دیپلم حرفه‌ای شده‌اند.

ساعت کار و مرخصی در کشور سوئیس

میانگین ساعتی که کارمندان در این کشور به‌صورت هفتگی کار می‌کنند، 40 تا 42 ساعت در هفته است. البته این ساعت بر اساس شغل و حرفه‌ای که افراد دارند، متفاوت خواهد بود. برخی از شرکت‌ها در فصل‌های مختلف سال ساعت کاری خود را تغییر می‌دهند و آن را افزایش یا کاهش خواهند داد. بیشترین ساعتی که ممکن است افراد به‌صورت هفتگی در هنگام تغییرات فصلی با آن مواجه شوند 45 تا 50 ساعت در هفته است. ساعت کار در سوئیس بیشتر از این نخواهد شد.


برخی از شرکت‌ها نیز در قراردادهای خود برای کارمندان اضافه‌کاری در نظر می‌گیرند. به این معنا که افراد می‌توانند در هفته 4 تا 6 ساعت بیشتر کار کنند و در ازای آن حقوق بیشتری دریافت کنند. زمانی که کارمندان 5 ساعت و نیم مشغول کار هستند می‌توانند 15 دقیقه استراحت داشته باشند، هر 7 ساعت کار نیز 30 دقیقه استراحت دارد. کارمندانی که 9 ساعت در روز کار می‌کنند می‌توانند 1 ساعت استراحت داشته باشند.


درصورتی‌که فردی مخصوصاً در سال اول استخدام نیاز به مرخصی داشته باشد می‌تواند از سه هفته مرخصی مخصوص بیماری خود استفاده کند. علاوه بر سه هفته مرخصی مخصوص بیماری در زمان کار در سوئیس شما می‌توانید از سه الی چهار هفته مرخصی در سال به‌عنوان مرخصی تعطیلات استفاده کنید. البته باید دقت داشته باشید که هر کانتون دارای مقررات خاصی برای مرخصی دادن است. کانتون‌ها دارای تعطیلات محلی و رسمی نیز هستند و می‌توانند در سال چندین روز را به‌عنوان تعطیلی رسمی اعلام کنند. البته ممکن است برخی افراد از این مرخصی استفاده نکنند و در ازای آن حقوق اضافی از کارفرما درخواست کنند.

مقدار دستمزد در کشور سوئیس چقدر است؟

نحوه مهاجرت کاری به کشور سوئیس

اگر قصد مهاجرت برای کار در سوئیس را دارید باید بدانید که شرایط شما با افرادی که در اتحادیه اروپا ساکن هستند بسیار متفاوت است. شهروندان عضو اتحادیه اروپا می‌توانند بدون اخذ تا 90 روز در کشور سوئیس اقامت داشته باشند. اما برای شهروندانی که در کشورهای ثالث مثل ایران ساکن هستند و می‌خواهند در سوئیس شروع به کار کنند اخذ ویزا نخستین گام خواهد بود. این افراد باید در مشاغل حرفه‌ای مشغول به کار و از تحصیلات عالی برخوردار باشند؛ در غیر این صورت این کشور به آن‌ها اجازه مهاجرت نخواهد داد.

 

پیش از اینکه بخواهید برای کار در این کشور درخواست دهید، باید پیشنهاد شغلی برای شما ارسال شود. سپس کارفرمای شما مجبور است به ادارت محلی کانتونی که در آن اقامت دارد، مراجعه کند و برای اخذ تائیدیه دبیرخانه امور مهاجرتی سوئیس درخواست دهد. کارفرما باید بتواند ثابت کند که هیچ شهروندی در اتحادیه اروپا برای این سمت در دسترس نیست و تنها شما قادر به انجام آن کار هستید.

 

اگر درخواست شما توسط این کشور مورد قبول واقع شود، شما در گام بعدی باید به سفارت این کشور در ایران مراجعه کنید. تمام مدارک خود اعم از شناسنامه، کارت ملی، مدارک مربوط به اشتغال را به سفارت تحویل دهید. اگر در مصاحبه سفارت قبول شوید، می‌توانید ویزای کار در سوئیس را بگیرید. پس از ورود به این کشور باید نزد مقامات کانتونی که در آن اقامت دارید بروید و پس از ثبت‌نام و تائید آن‌ها کار خود را آغاز کنید. البته دقت داشته باشید حداکثر تا دو هفته پس از ورود به این کشور برای ثبت‌نام وقت دارید.

مصاحبه؛ یکی از مهم‌ترین قسمت‌های مهاجرت به سوئیس

زبان موردنیاز برای کار در سوئیس

سوئیس کشوری است که 4 زبان ملی دارد؛ این زبان‌ها عبارت‌اند از آلمانی، ایتالیایی، فرانسوی و رومانش. بر اساس موقعیت و شغلی که می‌خواهید به دست آورید، می‌توانید مدارک خود را به یکی از این 4 زبان ترجمه کنید. البته دقت داشته باشید که زبان رزومه و نامه‌ای که ارسال می‌کنید باید دقیقاً به زبانی که شغل موردنظر شما در آن آگهی شده است، باشد. برخی مواقع نیز ممکن است از شما درخواست شود که رزومه و نامه ارسالی را به زبان انگلیسی بنویسید؛ اما بهتر است کاملاً به آگهی توجه داشته باشید و زبانی که در آن درخواست شده را مورد استفاده قرار دهید.

نکات مهم برای اخذ کار در کشور سوئیس

یکی از بهترین روش‌ها برای یافتن شغل در کشور سوئیس، جستجو به‌صورت آنلاین است. تعداد زیادی از شرکت‌های معروف با استفاده از پلتفرم‌های آنلاین یا وب‌سایت‌ها، اقدام به انتشار آگهی استخدام می‌کنند. همچنین شما می‌توانید در صورت نبود فرصت‌های شغلی، برای شرکت موردنظرتان نامه ارسال کنید و عنوان کنید که به جایگاهی در شرکت علاقه‌مند هستید.

همه‌چیز درباره کار در سوئیس

نکات مربوط به مصاحبه

برای اخذ ویزای کاری در کشور سوئیس باید کاملاً واجد شرایط باشید. پیش از اینکه در مصاحبه شرکت کنید، بهتر است درباره شرکتی که به آن درخواست داده‌اید، تحقیق کنید. از این طریق می‌توانید به‌طور کامل با فرهنگ کاری این شرکت و جایگاهی که برای آن درخواست داده‌اید، آشنا شوید. همچنین به مصاحبه‌کننده نشان می‌دهید که تا چه حد به این شغل علاقه‌مند هستید و چهره‌ای سخت‌کوش و آماده از خودش نشان می‌دهید. در انتخاب لباس برای مصاحبه نیز دقت کنید. بهتر است لباسی انتخاب کنید که رسمی است و رنگی خنثی دارد.

نکات مربوط به حقوق و دستمزد

یکی از مسائل مهمی که برای کار در سوئیس باید به آن توجه داشته باشید، حقوق و دستمزد است. پس از لوگزامبورک، در اتحادیه اروپا کشور سوئیس دومین کشوری است که بیشترین میزان دستمزد را به کارمندان خود پرداخت می‌کند. در قانون این کشور حداقل دستمزد برای کارگران در نظر گرفته نشده است. البته باید دقت داشته باشید بر اساس محلی که در آن اقامت دارید، میزان حقوق شما متفاوت خواهد بود. در زمان مذاکره برای شغل بهتر است به میزان دستمزد و هزینه‌های آب، برق و گاز منطقه‌ای که می‌خواهید در آن اقامت داشته باشید، دقت کنید.

شهرهای گران قیمت سوئیس

هزینه زندگی در برخی از شهرهای کشور سوئیس نسبت به سایر شهرها بیشتر است؛ این شهرهای گران‌قیمت عبارت‌اند از: برن، بازل، ژنو و زوریخ. اگر می‌خواهید در این شهرها اقامت داشته باشید، باید حقوق خود را نیز بر اساس هزینه‌های زندگی برآورد کنید تا بتوانید از پس هزینه‌ها بربیایید.

مدرک تحصیلی و مهاجرت کاری به سوئیس
سخن آخر

همان‌طور که گفتیم برای کار در سوئیس باید در ابتدا یک پیشنهاد شغلی از سمت کارفرما برای شما ارسال شود تا بتوانید پس‌ازآن به مصاحبه و اخذ ویزا بپردازید. سوئیس یکی از کشورهایی است که سخت مهاجر می‌پذیرد و شرط مهاجرپذیری آن داشتن مدرک تحصیلی عالی و حرفه‌ای بودن در شغل است. این کشور برای مهاجرت بسیار مناسب است. شما می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت کاربین از کارشناسان ما در حوزه کار در سوئیس مشاوره بگیرید. کاربین با مؤسسات بین‌المللی کاریابی در ارتباط است و می‌تواند به کمک شما در حوزه مهاجرت کاری بپردازد.

سوالات متداول

سوئیس کشوری است که 4 زبان ملی دارد؛ این زبان‌ها عبارت‌اند از آلمانی، ایتالیایی، فرانسوی و رومانش.

میانگین ساعتی که کارمندان در این کشور به‌صورت هفتگی کار می‌کنند، 40 تا 42 ساعت در هفته است. البته این ساعت بر اساس شغل و حرفه‌ای که افراد دارند، متفاوت خواهد بود.

فرم مشاوره زیر رو پُر کنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه 

نظرات کاربران

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی