کار در تاجیکستان

امروزه بسیاری از افراد خواهان مهاجرت کاری به کشور تاجیکستان هستند. رایج‌ترین روش مهاجرت کاری به تاجیکستان یافتن موقعیت کاری در این کشور است. در حال حاضر اداره مهاجرت کاری تاجیکستان تنها ویزای کاری از نوع جاب آفر صادر می‌کند؛ ازاین‌جهت اخذ دعوت‌نامه کاری از سمت یک کارفرمای تاجیک برای دریافت ویزای کاری کشور تاجیکستان الزامی به‌حساب می‌آید. در ادامه درباره شرایط کار در تاجیکستان بیشتر توضیح خواهیم داد.

 

نرخ بیکاری در کشور تاجیکستان طی دهه گذشته کاهش پیدا کرده است؛ به همین دلیل یافتن فرصت شغلی برای کارجویان خارجی در این کشور کار دشواری به‌حساب نمی‌آید. اکثر کارکنان خارجی در شهر دوشنبه مشغول به کار هستند. به‌طورکلی موقعیت‌های شغلی بیشتری برای کارجویان خارجی در این شهر وجود دارند. در حال حاضر حدود ده درصد از نیروی کار کشور تاجیکستان را افراد خارجی تشکیل می‌دهند. داشتن مدرک آکادمیک برای کار در کشور تاجیکستان الزامی نیست.

فرم مشاوره رایگان

آنچه خواهید خواند:

بررسی شرایط کلی کار در کشور تاجیکستان

متقاضیان کار در تاجیکستان باید در ابتدا به کارفرمایان تاجیک درخواست همکاری بفرستند. کارفرمایان در صورت تمایل به استخدام افراد برای آن‌ها وقت مصاحبه تعیین می‌کنند. در نظر داشته باشید موفقیت در مصاحبه کاری برای دریافت جاب آفر الزامی به‌حساب می‌آید. کارفرمایان تاجیک برای اعطای جاب آفر به کارجویان خارجی باید از سمت وزارت کار این کشور مجوز بگیرند.


طبق قوانین وزارت کار کشور تاجیکستان هر کارفرما طی سال می‌تواند برای حداکثر پانزده نفر دعوت‌نامه کاری ارسال کند. اکثر موقعیت‌های شغلی موجود در تاجیکستان در حوزه کشاورزی هستند؛ ازاین‌جهت افراد دارای تخصص در این زمینه راحت‌تر از سایر کارجویان می‌توانند یک موقعیت شغلی در تاجیکستان برای خود بیابند. در نظر داشته باشید افرادی که در شهر دوشنبه مشغول به کار می‌شوند نسبت به سایر کارکنان درآمد بالاتری طی هر ماه کسب می‌کنند.


معمولاً کارکنانی که در زمینه مشاغل مورد نیاز کشور تاجیکستان فعالیت کنند، درآمد بیشتری طی هر ماه دارند. میزان درآمد افرادی که دارای مدرک دانشگاهی هستند نیز حدود بیست درصد از سایر کارکنان در کشور تاجیکستان بیشتر است. متقاضیان کار در تاجیکستان باید با کارفرمای خود یک قرارداد کاری تنظیم کنند. داشتن یک نسخه از این قرارداد برای اخذ ویزای کاری کشور تاجیکستان الزامی است.

بررسی شرایط کلی کار در کشور تاجیکستان

بررسی نحوه اخذ ویزای کاری تاجیکستان برای شروع به کار در این کشور

گام ابتدایی برای اخذ ویزای کاری تاجیکستان دریافت جاب آفر از سمت یک کارفرمای تاجیک است. معمولاً فرایند یافتن فرصت شغلی و دریافت دعوت‌نامه کاری از سمت یک کارفرما در کشور تاجیکستان بین دو تا سه ماه طول می‌کشد. پس از دریافت دعوت‌نامه باید بین کارفرما و متقاضی کار در تاجیکستان یک قرارداد کاری تنظیم شود. در قرارداد کاری مواردی مانند ساعات کاری و میزان درآمد را ذکر می‌کنند.

 

چنانچه شرایط ذکرشده در قرارداد کاری با قوانین تعیین شده از سمت وزارت کار تاجیکستان مغایرت داشته باشد، درخواست اخذ ویزای کار متقاضیان ریجکت می‌شود. دارندگان ویزای کاری می‌توانند برای همسر و فرزندان زیر سن قانونی خود نیز ویزای کشور تاجیکستان را بگیرند.

 

پس از ثبت درخواست اخذ ویزای کار و ارائه مدارک لازم به اداره مهاجرت کاری طی سه هفته ویزای کاری برای متقاضیان صادر می‌شود. معمولاً ویزای کاری کشور تاجیکستان یک سال اعتبار دارد. در صورت تمایل می‌توان آن را به‌صورت مداوم تمدید کرد. تمدید قرارداد کاری پیش از ثبت درخواست برای تمدید ویزا الزامی به‌حساب می‌آید. برای دریافت راهنمایی در خصوص اخذ ویزای کاری می‌توانید با مؤسسه کاربین تماس بگیرید.

بررسی نحوه اخذ ویزای کاری تاجیکستان برای شروع به کار در این کشور

بررسی لیست مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کاری کشور تاجیکستان

مهم‌ترین مدرک برای اخذ ویزای کاری کشور تاجیکستان دعوت‌نامه کاری از سمت کارفرمای تاجیک است. از میان سایر مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کاری کشور تاجیکستان می‌توان به پاسپورت با اعتبار بیش از سه ماه اشاره کرد. ارائه سه قطعه عکس پاسپورتی برای اخذ ویزای کاری کشور تاجیکستان الزامی به‌حساب می‌آید. متقاضیان کار در تاجیکستان برای دریافت ویزای این کشور باید گواهی عدم سوءپیشینه اخذ کنند.

 

داشتن گواهی سلامت برای اخذ ویزای کاری کشور تاجیکستان الزامی به‌حساب می‌آید. ذکر این نکته حائز اهمیت است این گواهی باید از سمت آزمایشگاه‌های مورد تأیید کشور تاجیکستان اخذ شود. هزینه صدور ویزای کاری کشور تاجیکستان سیصد و پنجاه سامانی است. ارائه رسید پرداخت این هزینه برای اخذ ویزای کاری کشور تاجیکستان ضروری محسوب می‌شود. چنانچه بخواهید برای همراهان خود نیز ویزا بگیرید باید این هزینه را مجدداً پرداخت کنید.

 

درصورتی‌که افراد بخواهند برای همسر و فرزندان خود نیز ویزا بگیرند باید گواهی تولد و سند ازدواج را به اداره مهاجرت کاری تاجیکستان تحویل دهند. ارائه مدارک تحصیلی و سوابق کاری برای اخذ ویزای کار کشور تاجیکستان ضروری به‌حساب می‌آید. هنگام ثبت درخواست اخذ ویزای کار تاجیکستان به متقاضیان یک فرم اعطا می‌شود. تکمیل این فرم توسط متقاضیان کار در تاجیکستان الزامی است.

بررسی لیست مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کاری کشور تاجیکستان

شرایط کار حین تحصیل در دانشگاه‌های کشور تاجیکستان

برخی از افراد از طریق اخذ پذیرش از دانشگاه‌های تاجیکستان وارد این کشور می‌شوند. دانشگاه‌های کشور تاجیکستان از تمامی دانشجویان خارجی شهریه دریافت می‌کنند. متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های این کشور در اکثر مواقع برای تأمین هزینه‌های تحصیل و زندگی در کشور تاجیکستان مشغول به کار می‌شوند. با کار در تاجیکستان حین تحصیل می‌توان بخش عظیمی از هزینه‌های تحصیل و زندگی در این کشور را تأمین کرد.


طبق قوانین تاجیکستان تمامی دانشجویان خارجی می‌توانند تا بیست ساعت طی هر هفته به‌صورت پاره‌وقت کار کنند. تمامی دانشجویان پیش از شروع به کار در این کشور باید از سمت ریاست دانشگاه خود مجوز بگیرند. از میان مشاغل رایج دانشجویان خارجی در کشور تاجیکستان می‌توان به فروشندگی اشاره کرد. دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی نیز در اکثر مواقع به‌عنوان دستیار آموزشی استادان دانشگاه مشغول به کار می‌شوند.


با کار حین تحصیل در دانشگاه‌های کشور تاجیکستان می‌توان طی هر ماه حدود هزار و پانصد سامانی درآمد کسب کرد. دانشجویانی که دارای بورسیه تحصیلی هستند، اجازه کار حین تحصیل ندارند. معمولاً دانشگاه‌های کشور تاجیکستان به دانشجویان مقطع دکتری طی هر ماه در ازای انجام فعالیت‌های پژوهشی مبلغی را پرداخت می‌کنند. برای دریافت راهنمایی در خصوص نحوه یافتن موقعیت شغلی در تاجیکستان می‌توانید با مؤسسه کاربین تماس بگیرید.

شرایط کار حین تحصیل در دانشگاه‌های کشور تاجیکستان

بررسی شرایط کار پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه‌های کشور تاجیکستان

 دانشجویان خارجی تا دو ماه پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه‌های کشور تاجیکستان می‌توانند در این کشور بمانند. در صورت یافتن کار در تاجیکستان و اخذ جاب آفر از سمت یک کارفرمای تاجیک می‌توانید برای تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری یک درخواست ثبت کنید. هزینه ثبت درخواست برای تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری دویست سامانی است. فرایند تبدیل ویزای تحصیلی متقاضیان به ویزای کاری حدود سی تا پنجاه روز زمان می‌برد.

 

معمولاً کارفرمایان تاجیک برای استخدام کارجویان خارجی که در دانشگاه‌های این کشور تحصیل کرده‌اند، تمایل بیشتری دارند؛ ازاین‌جهت یافتن کار در تاجیکستان برای افرادی که دارای مدرک از سمت دانشگاه‌های این کشور هستند، آسان‌تر است. پیش از ثبت درخواست تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری باید بین کارفرما و کارجو یک قرارداد کاری تنظیم شود. ارائه قرارداد کاری به اداره مهاجرت کاری برای تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری الزامی به‌حساب می‌آید.

بررسی شرایط کار پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه‌های کشور تاجیکستان

بررسی عوامل مؤثر بر میزان درآمد کارکنان در تاجیکستان و پردرآمدترین مشاغل در این کشور

به‌طورکلی عوامل متعددی بر میزان درآمد افراد در کشور تاجیکستان تأثیر می‌گذارد. از میان عوامل مؤثر بر میزان درآمد کارکنان در کشور تاجیکستان می‌توان به سطح تحصیلات و میزان سوابق کاری اشاره کرد. همان‌طور که پیش‌تر به این موضوع اشاره کردیم افرادی که در زمینه مشاغل مورد نیاز دارای تخصص هستند، درآمد بیشتری نسبت به سایر کارکنان دارند. به طور تقریبی با کار در تاجیکستان می‌توان طی هر ماه حدود یازده هزار سامانی درآمد کسب کرد.


در نظر داشته باشید شهری که افراد در آن مشغول به کار می‌شوند نیز در میزان درآمد آنها تأثیر می‌گذارد. از میان مشاغل پردرآمد در کشور تاجیکستان می‌توان به پزشکی، پرستاری و مهندسی کامپیوتر اشاره کرد. پزشکان با کار در تاجیکستان طی هر ماه حدود پنجاه هزار سامانی درآمد کسب می‌کنند. میزان درآمد پرستاران و مهندسان کامپیوتر در کشور تاجیکستان به ترتیب سی هزار و چهل و دو هزار سامانی است.

بررسی عوامل مؤثر بر میزان درآمد کارکنان در تاجیکستان و پردرآمدترین مشاغل در این کشور

نتیجه‌گیری

برای دریافت راهنمایی در زمینه یافتن کار در کشور تاجیکستان می‌توانید با مؤسسه کاربین تماس بگیرید. این مؤسسه با برترین وکلای حقوقی در زمینه مهاجرت کاری همکاری می‌کند. تمامی فعالیت‌های مؤسسه کاربین برای یافتن کار در خارج مطابق دستورالعمل‌های وزارت کار است. برای کار در تاجیکستان باید در ابتدا از سمت یک کارفرما در این کشور جاب آفر دریافت کنید. هر کارفرما در تاجیکستان پیش از ارسال دعوت‌نامه به کارجویان خارجی باید از سمت وزارت کار مجوز بگیرد. دانشجویان خارجی می‌توانند حین تحصیل در تاجیکستان برای تأمین هزینه‌های تحصیل مشغول به کار شوند. میانگین درآمد کارکنان در کشور تاجیکستان طی هر ماه یازده هزار سامانی است.

مقاله پیشنهادی:

کار در خارج از کشور

سوالات متداول

داشتن جاب آفر برای شروع به کار در کشور تاجیکستان الزامی به‌حساب می‌آید. در واقع اداره مهاجرت این کشور تنها به افرادی که جاب آفر دارند، ویزای کاری می‌دهد.

کارکنان با کار در کشور تاجیکستان می‌توانند طی هر ماه حدود یازده هزار سامانی درآمد کسب کنند. میزان درآمد افراد دارای تحصیلات دانشگاهی بیشتر است.

پزشکی، پرستاری و مهندسی کامپیوتر جزو مشاغل پردرآمد تاجیکستان محسوب می‌شوند. پزشکان در ماه پنجاه هزار سامانی درآمد دارند. درآمد پرستاران و مهندسان کامپیوتر نیز به ترتیب 30 هزار و 42 هزار سامانی است.

فرم مشاوره زیر رو پُر کنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه 

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی