کار در امارات

کار در امارات

کشور امارات به‌عنوان یکی از کشورهای پیشرفته و توسعه‌یافته غرب آسیا، هرساله مهاجران زیادی را به خود جذب می‌کند. کشور امارات از نظر اقتصادی بسیار پیشرفته است و از این نظر، بین کشورهای جهان عرب رتبه دوم را به خود اختصاص داده است. این پیشرفت‌های اقتصادی، باعث شده است کار در امارات و مهاجرت کاری به این کشور، موردعلاقه تعداد زیادی از افراد قرار بگیرد. کشور امارات با در اختیار داشتن منابع تأمین سوخت‌های طبیعی مثل نفت و گاز و همچنین دسترسی به دریا به همراه پیشرفت در زمینه‌های تکنولوژی و علوم روز، طیف وسیعی از مشاغل را ایجاد کرده است. در ادامه درباره این کشور، کار در آنجا و مشاغل آن، توضیحات بیش‌تری را ارائه خواهیم کرد.

فرم مشاوره رایگان

امارات از کشورهای مهاجرپذیر غرب آسیا

آنچه خواهید خواند:

مهاجرت کاری به امارات

باتوجه‌به توضیحاتی که در بالا در باره کشور امارات ارائه شد، این حقیقت که در سال 2022، بیش از 75 درصد نیروی کار امارات متحده عربی از بین کارگران مهاجر هستند، چندان دور از واقعیت به نظر نمی‌رسد. همان‌طور که اشاره شد، به‌منظور پیشرفت در زمینه‌های اقتصادی و کاهش وابستگی این کشور به نفت و منابع طبیعی، اصلاحات بسیار مهمی در قوانین مربوط به اقتصاد، صورت گرفت. این تغییرات، بیش‌تر در زمینه‌های مالی و بانکی و همچنین بازار و ساخت‌وساز بودند. اصلاحات به وجود آمده در این زمینه‌ها، شرایط را برای ورود و پذیرش متخصصان خارجی به این کشور فراهم کرد. ازجمله شهر‌های مهم و محبوب امارات برای کار و اشتغال، می‌توان به دبی و ابوظبی اشاره کرد.

دبی یکی از شهرهای مهم اقتصادی امارات متحده

مشاغل موردنیاز کشور امارات در سال 2022

در سال 2022، کار در امارات در مشاغلی در زمینه‌های گردشگری، ساخت‌وساز، تدارکات، آموزش، مخابرات، خدمات، تولید دارو و… برای خارجی‌ها فراهم بوده است. مشاغل پزشکی نیز از جمله مواردی هستند که در سال‌های اخیر در امارات با کمبود مواجه شده‌اند. با داشتن شرایط موردنیاز و اقدام از طریق مؤسسات مهاجرتی معتبر، می‌توانید در این کشور، شغلی موفق و درآمد قابل‌توجهی داشته باشید.

مشاغل موردنیاز کشور امارات در سال 2022

شغل پزشکی و پرستاری

دلیل نیاز به متخصصان این رشته را می‌توان همه‌گیری کرونا عنوان کرد. پس از این اتفاق، سیستم مراقبت‌های درمانی کشور امارات متحده عربی، به‌سرعت برنامه‌ای را جهت درمان و پیشگیری‌ تدوین کرد. با تدوین و عمل‌کردن به این برنامه، جذب متخصصان حوزه درمان در این کشور نیز افزایش یافت.

مشاغل حوزه بهداشت و درمان

اصولاً برای توسعه و پیشرفت هرچه بیش‌تر یک کشور، حوزه درمانی نیز یکی از صدها موردی است که باید به آن توجه کرد. در کشور امارات، بیش از 180 مرکز پزشکی و درمانی وجود دارد که کار در زمینه بهداشت و درمان را برای علاقه‌مندان واجد شرایط مهیا می‌کند.

مهیا بودن شرایط مهاجرت متخصصان حوزه تولید دارو به امارات

مشاغل حوزه گردشگری و خدمات هتل

با توسعه این کشور در جنبه‌های مختلف اقتصادی، فرهنگی و تکنولوژی، صنعت گردشگری نیز با رشد چشمگیری روبه‌رو شد و به‌تبع آن کار در امارات در حوزه مشاغل مرتبط با گردشگری نظیر هتل‌داری و… نیز توسعه یافت. مزیت این شغل نسبت به موارد قبلی، در این است که به‌عنوان یک شغل پاره‌وقت نیز می‌توان آن را در نظر گرفت؛ لذا برای دانشجویان خارجی این کشور کاری مناسب به نظر می‌رسد.

آموزش و شغل‌های مرتبط با این حوزه

در این کشور، شغل‌های زمینه‌های آموزشی و تدریس از اهمیت بالایی برخوردار هستند. برای دریافت شغل و استخدام در این‌گونه کارها، رقابت بالایی بین متقاضیان وجود دارد.

مشاغل مهندسی

مهندسان نفت، افراد متخصص در زمینه کامپیوتر، مهندسی مکانیک، مهندسی برق، مهندسان عمران و… نیز فرصت‌های شغلی بسیاری در این کشور خواهند داشت. تصمیم به توسعه زیربناها در زمینه ساخت‌وساز، نیاز به متخصصان خبره عمران را در پی داشت. لزوم حضور متخصصان نفت نیز باتوجه‌به منابع عظیم نفتی این کشور کاملاً قابل‌توجیه است. با رشد تکنولوژی، در زمینه کامپیوتر و فناوری اطلاعات نیز نیازهایی به وجود آمد که این کشور با جذب متخصصان داخلی و خارجی سعی در برطرف‌کردن آن‌ها داشته است.

توسعه جاذبه‌های گردشگری کشور امارات

نکاتی که باید برای زندگی در امارات بدانید

 برای زندگی و کار در امارات، لازم است نکاتی را دررابطه‌با فرهنگ این کشور بدانید. امارات متحده عربی(UAE) ، یک کشور مسلمان واقع در قاره آسیا است. مرز مشترک این کشور، با کشورهای عمان و عربستان از راه زمینی و با کشور‌های ایران و قطر نیز از راه دریایی است.

جمعیت و آب‌وهوا

امارات، کشوری کوچک بوده و جمعیتی حدود 10 میلیون نفر دارد. طبق گزارشات سازمان ملل، نزدیک به 85 درصد ساکنین این کشور، از جنوب آسیا به آنجا مهاجرت کرده بودند. از نظر آب‌وهوایی، می‌توان گفت که آب‌وهوای بیابانی و گرم دارد؛ اما در برخی نقاط کوهستانی، هوا سردتر است.

ویژگی‌های اجتماعی

یکی از ویژگی‌های مهم اجتماعی در امارات متحده عربی، استاندارد زندگی بالاست. در این کشور قیمت مواد غذایی و املاک و مسکن نیز به نسبت بالا هستند. در امارات، مالیات و ارزش‌افزوده کالاها در کم‌ترین میزان خود یعنی 5 درصد قرار دارد. همان‌طور که گفته شد، بیش از 85 درصد جمعیت این کشور را مهاجران و اتباع خارجی تشکیل می‌دهند؛ لذا در صورت مهاجرت به این کشور، با طیف وسیعی از ادیان، زبان‌ها و فرهنگ‌های مختلف مواجه خواهید شد. هرچند زبان رسمی این کشور عربی است؛ اما به‌منظور استخدام مخصوصاً استخدام در شرکت‌های خارجی، زبان انگلیسی نیز به طور گسترده استفاده می‌شود.

بهداشت و درمان در این کشور

از نظر خدمات بهداشتی و درمانی نیز امارات در جایگاه خوبی قرار دارد. بیمارستان‌های دولتی و خصوصی این کشور، خدمات باکیفیتی را به بیماران ارائه می‌دهند. تعداد بیمارستان‌های خصوصی در این کشور، بیش‌تر از دولتی‌هاست. اتباع خارجی معمولاً می‌بایست از بیمارستان‌های خصوصی این کشور استفاده کنند.

نحوه برخورد با الکل و مواد مخدر

از دیگر نکاتی که باید برای مهاجرت و زندگی در این کشور بدانید، این است که نوشیدن الکل در آنجا برخلاف برخی دیگر از کشورهای اسلامی، ممنوع نیست. نوشیدن الکل برای افراد بالای 21 سال، منع قانونی ندارد؛ اما سخت‌گیری‌ها در خصوص مواد مخدر بسیار بالاست و همراه داشتن یا خریدوفروش آن جرم محسوب می‌شود.

واحد پول این کشور

شروع هفته کاری در این کشور از یکشنبه و پایان آن روز پنجشنبه است. هر روز کاری 8 ساعت و روزهای جمعه و شنبه تعطیل است. واحد رسمی پول در کشور امارات درهم و هر درهم در دو ماه گذشته حدوداً بین 900000 تا 100000 ریال بوده است.

درهم واحد رسمی پول کشور امارات

پیداکردن کار در امارات و اقامت در این کشور

برای استخدام رسمی این کشور و کار در امارات، ابتدا می‌بایست به دنبال یک پوزیشن خالی در حیطه تخصص خود باشید. پس از پیداکردن کار، کافی است برای آن شغل در خواست داده و اطلاعات و رزومه خود را ارسال کنید. در صورت پذیرش، با شما قرارداد امضا شده و مجوز کار به شما داده می‌شود.


پس از انتقال، ویزای کار شما در دفتر دیپلماتیک بررسی شده و بعد از آن، این کشور به شما اجازه اقامت می‌دهد. دریافت این مجوزهای کار و اقامت، مستلزم این است که فرد تحت معاینه پزشک قرار بگیرد و عدم ابتلای او به بیماری‌های جدی تأیید شود. گفته شده است که در سال‌های نه‌چندان دور، این اجازه اقامت، به شکل الکترونیک و در قالب کارت الکترونیکی ویژه‌ای به افراد داده خواهد شد.


معمولاً در یافت مجوز‌های استخدام متخصص، توسط کارفرما انجام می‌شود. حداکثر سال‌های مجاز برای حضور در امارات با مجوز کار و اقامت، سه سال است. نکته مهمی که باید مدنظر داشته باشید، این است که برطبق قوانین محلی حاکم بر کشور، مهم نیست چند سال در این کشور حضور داشته و کارکرده باشید، شما هرگز نمی‌توانید برای شهروندی امارات درخواست دهید. برای بالابردن شانس پذیرش خود، باید صلاحیت‌هایی نظیر تحصیلات مرتبط، تجربه حدودی، مهارت‌های حرفه‌ای در آن زمینه و همچنین دانش زبانی داشته باشید. برای استخدام شدن در شغل‌های پردرآمد کشور امارات، لازم است مسلط به زبان انگلیسی باشید. یک فرد ایده‌آل، فردی است که در کنار زبان انگلیسی، تسلط مورد قبولی نیز بر زبان عربی داشته باشد.

سخن پایانی

کشور امارات، در سال‌های گذشته، با قدم گذاشتن به‌سوی پیشرفت در زمینه‌های تکنولوژی، اقتصاد و دیگر زمینه‌های مرتبط، راه را برای متخصصان برتر خارجی باز کرده است تا بتوانند به این کشور مهاجرت کرده و در آنجا مشغول به کار شوند. پیش از مهاجرت به هر کشوری، لازم است نکاتی را در باره فرهنگ، قوانین و جو حکم بر آن جامعه بدانید. ما برخی از این نکات را در قالب ویژگی‌های کلی این کشور گنجاندیم. در صورت داشتن تخصص و مهارت‌های کافی و اقدام از طریق مؤسسات معتبر، شانس بالایی برای پذیرش و گرفتن مجوز کار و اقامت این کشور خواهید داشت. کار در امارات نیازمند داشتن صلاحیت‌هایی در زمینه دانش، تجربه و مهارت است که در بالا درباره آن توضیح دادیم.

سوالات متداول

شغل پزشکی و پرستاری
مشاغل حوزه بهداشت و درمان
مشاغل حوزه گردشگری و خدمات هتل
آموزش و شغل‌های مرتبط با این حوزه
مشاغل مهندسی

حداکثر سال‌های مجاز برای حضور در امارات با مجوز کار و اقامت، سه سال است.

برطبق قوانین محلی حاکم بر کشور، مهم نیست چند سال در این کشور حضور داشته و کارکرده باشید، شما هرگز نمی‌توانید برای شهروندی امارات درخواست دهید.

فرم مشاوره زیر رو پُر کنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه 
WhatsApp
Telegram
Twitter
LinkedIn

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی

کار در قبرس شمالی
کار در قبرس شما‌لی

کار در کشورهای اروپایی همیشه از اولویت‌های متقاضیان کار در سراسر دنیا بوده است. فرایند کاریابی در کشورهای اروپایی می‌تواند دشوار باشد؛ چرا که اولویت

بیشتر
مهاجرت به کره جنوبی
مهاجرت به کره جنوبی

آیا قصد مهاجرت به کره جنوبی را دارید، اما نمی دانید چگونه باید این کار را انجام دهید؟ هنگام مهاجرت به یک کشور جدید، چه

بیشتر