کار در اوکراین

کار در اوکراین

کشور اوکراین یکی از کشورهای نیمه شرقی اروپا به شمار می‌آید که پس از استقلال کشورهای بلوک شرقی از اتحاد جماهیر شوروی جدا شد. کار در اوکراین به دلیل اقتصاد پویای این کشور و همچنین مزایای فوق‌العاده از نظر حقوق، روابط کاری با شرکت‌های بین‌المللی، خدمات مربوط به بازنشستگان و … یکی از بهترین گزینه‌های موجود برای مهاجران خارجی است. تا سال ۲۰۲۰ بیش از چهارده میلیون نفر مهاجر خارجی جهت انجام امور مختلف در این کشور مشغول به کار شده‌اند. این رقم در بین کشورهای اروپایی واقعاً بی‌نظیر است. از این چهارده میلیون نفر حدوداً ده میلیون می‌توانند پس از پایان کار خود در این کشور اقامت دائم بگیرند.


صنعت ساخت ماشین‌آلات، بخش بزرگی از اقتصاد اوکراین را تشکیل می‌دهد، به نحوی که بیست و شش درصد از کل تولید ناخالص این کشور ناشی از همین بخش بوده است. علاوه بر این، صنایع مرتبط با انرژی نیز بسیار گسترده هستند و گزینه خوبی برای مهاجران خارجی به شمار می‌آیند. در این متن قصد داریم شما عزیزان را با کلیه موارد مرتبط به ارائه درخواست ویزای کاری اوکراین آشنا کنیم.

فرم مشاوره رایگان

آنچه خواهید خواند:

چه مشاغلی در اوکراین اولویت دارند؟

اوکراین دارای بخشی از بزرگ‌ترین معادل زغال‌سنگ در اروپا است و به همین دلیل مهاجران زیادی می‌توانند در این بخش از صنعت اوکراین فعالیت کنند. صنایع دیگری همچون تولید انرژی از طریق نیروی باد نیز از اهمیت فوق‌العاده بالایی در این کشور برخوردار هستند. صنایع شیمیایی، گاز و به‌طورکلی متالورژی گزینه‌های خوبی برای متقاضیان کار در اوکراین به شمار می‌آیند. علاوه بر موارد گفته شده، مهاجران خارجی می‌توانند در صنایعی همچون فلزکاری، چوب‌کاری‌ یا نجاری، تولید کاغذ و همچنین کلیه فعالیت‌های مرتبط با ساخت‌وساز ساختمان مشغول به کار شوند؛ بنابراین، اگر در یکی از این موارد تجربه کاری دارید، شانس شما برای کار در اوکراین و دریافت ویزای کاری این کشور افزایش می‌يابد.


در سال‌های اخیر و با روی کار آمدن دولتی جوان، مشاغل مرتبط با علوم رایانه‌ای از جمله الکترونیک و همچنین هوا و فضا رشد خاصی را تجربه‌ کرده‌اند. صنایع تولید اتومبیل از جمله کارخانه بزرگ اتوبوس‌سازی Lviv نیز بخش بزرگی از اقتصاد اوکراین را تشکیل می‌دهند. صنایع مرتبط با کشتی‌سازی (اوکراین ۴۳ شرکت مختص کشتی‌سازی دارد) از جمله بهترین مراکز برای فعالیت مهاجران خارجی هستند.

اقتصاد اوکراین همواره روبه‌رشد بوده است.

آیا اوکراین در کشاورزی نیز نیازمند مهاجران خارجی است؟

اوکراین از لحاظ وسعت یکی از کشورهای بزرگ اروپا محسوب می‌شود و تقریباً نیمی از کل محصولات کشاورزی قاره اروپا را این کشور تولید می‌کند؛ به همین دلیل،‌ بخش کشاورزی نیز یک قسمت مناسب برای متقاضیان کار در اوکراین به شمار می‌آید. در واقع بسیاری از مهاجران خارجی (به‌خصوص مهاجران هندی) در این بخش از اقتصاد کشور اوکراین مشغول به کار هستند. کشاورزی حدوداً ده درصد از تولید ناخالص داخلی اوکراین را شامل می‌شود. اوکراین یکی از بزرگ‌ترین صادرکنندگان ذرت در جهان به شمار می‌آيد. تنها صادرات ذرت توانست بیش از 3.6 میلیارد دلار ارزش‌افزوده برای اوکراین به ارمغان بیاورد. به طبع بخش زیادی از این درآمد نصیب کارمندان و کارگرانی شد که در چنین صنعتی مشغول به کار بوده‌اند.


به‌طورکلی می‌توان گفت اگر هرگونه تخصص خاصی در زمینه کشاورزی دارید (مهندسی کشاورزی، گیاه‌شناسی و …) اوکراین باید انتخاب اول شما باشد. این کشور برای متخصصان در صنعت کشاورزی اهمیت زیادی قائل می‌شود و حتی مهاجران خارجی فعال در این بخش نیز درآمد بالایی دارند.

چه زبانی برای کار در کشور اوکراین موردنیاز است؟

همان‌طور که می‌دانید زبان اصلی کشور اوکراین، زبان اوکراینی است؛ اما بسیاری از مردم این کشور با زبان انگلیسی آشنایی کامل دارند. برای کار در اوکراین (به‌ویژه در بخش صنعت) می‌توانید با استفاده از زبان انگلیسی فعالیت خود را پیش ببرید؛ اما توصیه اصلی یادگیری زبان اوکراینی در کنار زبان انگلیسی است؛ زیرا در محیط غیراداری معمولاً باید با زبان اوکراینی صحبت کنید. زبان اوکراینی از جمله زبان‌های روسی به شمار می‌آيد؛ اما سطح ساده‌تری دارد. این زبان در مراکز مختلفی (از جمله مدارس و کالج‌های خصوصی) نیز تدریس می‌شود؛ بنابراین نیاز نیست در این زمینه نگرانی خاصی داشته باشید.

برای فعالیت در اوکراین باید با زبان انگلیسی آشنا باشید.

حقوق کارمندان و کارگران در کشور اوکراین چقدر است؟

یکی از مهم‌ترین مباحث مرتبط با کار در اوکراین، بحث حقوق است. به‌طورکلی همانند هر کشور دیگری، میزان حقوق شما رابطه مستقیمی با فاکتورهای مختلفی همچون شرکتی که در آن استخدام می‌شوید، سابقه کاری و همچنین میزان مهارت شما دارد؛ بنابراین نمی‌توان به شکل جامع یک عدد را به‌عنوان حقوق همه افراد در اوکراین بیان کرد؛ اما حداقل میزان حقوق ماهانه در این کشور حدوداً 3200 هریونا (واحد پول اوکراین) است.


هر هریونا تقریباً ارزشی برابر با بیست و هفت سنت دارد؛ بنابراین حداقل حقوق در این کشور تقریباً صد دلار می¬شود. اگرچه این رقم شاید به نظر کم برسد؛ اما به یاد داشته باشید که این حداقل حقوق است. به طبع کار در مراکز بزرگ‌ صنعتی، کشاورزی و … میزان درآمد بیشتری را برای شما به ارمغان خواهد ‌آورد. علاوه بر این،‌ افرادی که در بخش فنی مشغول به کار می‌شوند، به‌صورت ساعتی حقوق خود را دریافت می‌کنند. درآمد هر ساعت کار فنی در اوکراین حدوداً شش دلار است که حتی در مقایسه با کشورهایی همچون آلمان و ایتالیا نیز رقم فوق‌العاده مناسبی به نظر می‌رسد.

در اوکراین،‌ بین حقوق و هزینه‌ زندگی تعادل وجود دارد.

بهترین روش مهاجرت کاری به اوکراین چه روشی است؟

به طبع باتوجه‌به سطح درآمد بالا و همچنین هزینه‌های پایین زندگی، بسیاری از افراد متقاضی کار در اوکراین هستند. قاعدتاً همانند اکثر کشورهای اروپایی می‌توان با استفاده از روش‌های مختلفی (مانند سرمایه‌گذاری) به فعالیت در اوکراین پرداخت؛ اما بهترین روش مهاجرت کاری به این کشور، بهره‌گیری از روشی به نام جاب آفر است.

 

این روش را می‌توان یک راهکار کاریابی دانست، زیرا در آن کارفرمای اوکراینی باید درخواست خود را جهت استخدام شما به اداره کار اوکراین تقدیم کند. روش جاب آفر از کم‌هزینه‌ترین روش‌های مهاجرتی محسوب می‌شود؛ زیرا متقاضی تنها با کمک مهارت و همچنین تخصص خود نسبت به امر مهاجرت اقدام می‌‌کند.

 

رسیدگی به پرونده‌های مهاجرتی جاب آفر برای کار در اوکراین چندان زمان‌بر نیست و معمولاً اگر مشکل خاصی در روند پرونده به وجود نیاید، می‌توان در طی حدوداً چهار ماه پس از اعلام درخواست خود، ویزا مربوطه را دریافت کرد. تکمیل فرم‌های مربوط به جاب آفر و همچنین پیداکردن یک کارفرمای اوکراینی برای بسیاری از افراد ممکن نیست، به طبع بهره‌گیری از کارشناسان و مشاوران مجرب در این زمینه یک ضرورت محسوب می‌شود؛ زیرا این افراد با کلیه روند‌های مربوط به دریافت چنین ویزایی آشنایی کامل دارند.

جاب آفر بهترین روش مهاجرت کاری به شمار می‌آید.

میزان مالیات در اوکراین

مالیات مهاجران خارجی که برای کار در اوکراین اقدام کرده‌اند، متغیر است. برای مثال تا زمانی که شما یک خانه در اوکراین خریداری نکرده باشید، معمولاً نرخ مالیات شما یکسان باقی می‌‌ماند (مهاجران نیز می‌توانند همانند مقیم‌های دائم خانه خریداری کنند). نرخ‌های مالیات در کشور اوکراین به منبع و همچنین میزان درآمد شما بستگی دارد. میزان این نرخ یک درصد الی سی و چهار درصد است. به طبع کارمندانی که در صنایع کوچک و خرد مشغول به کار می‌شوند، کمترین میزان مالیات را پرداخت خواهند کرد. این در حالی است که معمولاً سرمایه‌داران کلان ممکن است مشمول نرخی بیش از سی و چهار درصد شوند.


مهاجران خارجی نیز می‌توانند نسبت به سرمایه‌گذاری در طرح‌های مختلف اقتصادی اقدام کنند؛ اما باید پنج درصد مالیات پرداخت کنند. علاوه بر این شرکت در کلیه طرح‌های موسوم به بخت‌آزمایی یا لاتاری در درون اوکراین شامل سی الی سی و چهار درصد مالیات است.

میزان مالیات در کشور اوکراین متغیر است.

برای کار در اوکراین به چه مدارکی نیاز داریم؟‌

مهم‌ترین مدرک موردنیاز برای کار در اوکراین،‌ تهیه یک رزومه قوی و مرتبط با شغل درخواستی است. این رزومه باید به نحوی تهیه شود که کارفرمای مربوطه بلافاصله پس از مشاهده آن شما را به‌عنوان برترین گزینه موجود، مدنظر خود قرار دهد. علاوه بر این، باید مدارک مربوط به زبان انگلیسی (تافل یا آیلتس) خود را ارائه دهید، البته ارائه این مدارک تنها برای کار در ادارات و همچنین مشاغل مهندسی موردنیاز است.

مهم‌ترین مدرک موردنیاز برای کار در اوکراین

پاسپورت شما نیز باید از اعتبار کافی برخوردار باشد (حداقل شش ماه موردنیاز است). جهت کار در کشور اوکراین باید بیمه‌نامه و همچنین گواهی‌نامه‌ای مبنی بر سلامت جسمی و روانی خود ارائه کنید. در بعضی از موارد شرکت مدنظر از شما مدرکی مبنی بر تمکن مالی درخواست می‌کند. تمکن مالی بدان معنا است که می‌توانید برای چند ماه ابتدایی زندگی در اوکراین از پس کلیه هزینه‌های خود برآیید و نیازی به کمک مالی دولت اوکراین ندارید.

صنایع خودروسازی در اوکراین بسیار گسترده هستند.
سخن پایانی

کار در کشور اوکراین از جنبه‌های مختلفی دارای مزایای فراوانی است. اقتصاد این کشور حتی پس از جنگ با روسیه نیز تضعیف نشد و همچنان به کار خود ادامه می‌دهد. ایرانیان زیادی چه برای مهاجرت تحصیلی و چه برای مهاجرت کاری اوکراین را انتخاب کرده‌اند. این کشور چه از لحاظ حقوق پرداختی و چه از لحاظ خدمات اجتماعی، هم رده سایر کشورهای پیشرفته اروپایی قرار می‌گیرد. بهترین روش مهاجرت برای کار در اوکراین، استفاده از خدمات یک مؤسسه کاریابی معتبر است. مؤسسه کاربین با سال‌ها تجربه در زمینه اعزام نیروی کاری به خارج از کشور مفتخر است شما عزیزان را در تمامی مراحل کسب ویزای کاری در کشور اوکراین و همچنین سایر کشورها همراهی کند. تنها کافی است با ما تماس بگیرید.

سوالات متداول

رزومه قوی
مدارک مربوط به زبان انگلیسی
پاسپورت
بیمه‌نامه
گواهی‌نامه‌ای مبنی بر سلامت جسمی و روانی
تمکن مالی

نمی‌توان به شکل جامع یک عدد را به‌عنوان حقوق همه افراد در اوکراین بیان کرد؛ اما حداقل میزان حقوق ماهانه در این کشور حدوداً 3200 هریونا (واحد پول اوکراین) است.

برای کار در اوکراین (به‌ویژه در بخش صنعت) می‌توانید با استفاده از زبان انگلیسی فعالیت خود را پیش ببرید؛ اما توصیه اصلی یادگیری زبان اوکراینی در کنار زبان انگلیسی است؛ زیرا در محیط غیراداری معمولاً باید با زبان اوکراینی صحبت کنید.

فرم مشاوره زیر رو پُر کنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه 

نظرات کاربران

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی