یوس ترکیه

آزمون یوس ترکیه (YÖS)

یکی از بهترین روش های داشتن آینده بهتر تحصیل در خارج از کشور است. شما می توانید با تحصیل در خارج از کشور استعدادتان را در رشته خود پرورش دهید و هم زمان با فرهنگ و زبان کشور دیگری نیز آشنا شوید. از این رو ترکیه یکی از کشورهایی است که با داشتن اقتصادی رو به رشد، مترقی و کیفیت بالای زندگی بهترین مقصد برای دانشجویان ایرانی است.


 ترکیه در سال های اخیر دانشجویان مشتاق بسیاری را از سراسر جهان برای تحصیل به سمت خود جذب کرده است. ترکیه دارای دانشگاه های بسیاری خوبی است که توانسته اند در سطح جهانی اعتبار خوبی را نیز کسب کنند. تمام دانشجویان خارجی برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه باید در ابتدا در آزمون پذیرش دانشگاه های  این کشور شرکت کرده و نمره لازم را کسب کنند.


 آزمون های بسیاری در سراسر ترکیه بدین منظور برگزار می شود. از مهمترین آزمون های دانشگاهی در ترکیه می توان به آزمون های SAT ،TUS ،ALES ،GRE ،GMAT و YÖS اشاره کنیم. در میان تمام آزمون های معتبر در ترکیه این آزمون یوس (YÖS) است که از اهمیت بالایی برخوردار است و یکی از اصلی ترین آزمون های ورود به دانشگاه های ترکیه می باشد.


در این مقاله، ما به سوالات متقاضیان تحصیل در دانشگاه های ترکیه در مورد آزمون یوس ترکیه (YÖS) پاسخ داده ایم. اگر قصد دارید که در مورد تحصیل در ترکیه و آزمون YÖS شامل زبان آزمون یوس، بخش های آزمون یوس و مراحل ثبت نام در آزمون یوس اطلاع کافی کسب کنید این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

فرم مشاوره رایگان

آنچه خواهید خواند:

آزمون-یوس

آزمون YÖS چیست؟

کلید پذیرش در رشته های مختلف در دانشگاه های ترکیه قبولی در همین آزمون (YÖS) می باشد. برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه شما باید در آزمون YÖS نمره لازم را کسب کنید.

آزمون YÖS در واقع برای تمامی دانشجویان خارجی که قصد تحصیل در دانشگاه های ترکیه را دارند طراحی گردیده است. هر دانشگاهی در ترکیه برنامه های خود را برای جذب دانشجویان بین المللی دارد. از سال 2012 هر دانشگاهی در ترکیه می تواند آزمون یوس را خود به تنهایی برگزار کند.

 

در همین راستا به نظر می آید که در ده سال آینده آزمون یوس (YÖS) به یکی از مهمترین آزمونهای جامع و جهانی تبدیل شود.

برای تحصیل در ترکیه شما باید در آزمون یوس (YÖS) ارائه شده توسط دانشگاهی که قصد تحصیل در آن را دارید قبول شده و نمره خوبی را نیز کسب کنید.

البته در تعدادی از دانشگاه های کشور ترکیه دانشجویان برای تحصیل باید در آزمون دیگری مانند SAT نیز نمره لازم را کسب کرده باشند. در واقع آزمون SAT نیز یکی دیگر از مهمترین آزمون های تحصیلی در کشور ترکیه به شما می رود.

ویدئو زیر در رابطه با آزمون یوس را مشاهده نمایید:

آیا آزمون یوس (YÖS) سخت است؟

در واقع آزمون یوس خیلی سخت نیست و سوالات آزمون YÖS از منابع از پیش تعیین شده تعیین می شود. اگر شما پیش از ورود به آزمون به مباحثی که قرار باشد از شما گرفته شود تسلط داشته باشید، قطعاً می توانید به سؤالات به راحتی پاسخ دهید.

 

البته لازم است که به این نکته توجه داشته باشید، که درجه سختی سوالات آزمون YÖS در هر دانشگاه نسبت به دانشگاهی دیگر کاملا متفاوت است. به عنوان مثال سوالات آزمون (YÖS) در دانشگاه استانبول بسیار ساده تر از سوالاتی است که در دانشگاه ازمیر ممکن است که به شما داده شود.

 

در ترکیه در حالی که بسیاری از دانشگاه ها به صورت جداگانه آزمون های YÖS یا SAT را برگزاری می کنند اما دانشگاه هایی نیز وجود دارند که شما می توانید در هر دو آزمون YÖS و SAT برای ورود به دانشگاه شرکت کنید.

مدت زمان اعتبار آزمون YÖS برای آنکه در دانشگاه های ترکیه پذیرش دریافت کنید دو سال است.

سختی-ازمون-یوس

زبان آزمون یوس (YÖS) چیست؟

زبان برگزاری آزمون YÖS بستگی به خودتان دارد و شما این امکان را دارید که زبان آزمون یوس را خود انتخاب کنید. شما این امکان را دارید که بین زبان ترکی یا انگلیسی هر کدام را که احساس می کنید برای شما آسانتر است را انتخاب کنید. حتی در برخی از دانشگاه ها آزمون یوس (YÖS) به زبان فرانسوی نیز می باشد.

اما توصیه ما به شما به طور کلی این است که نیاز نیست نگران زبان آزمون یوس خود باشید. زیرا پاسخ دادن به بسیاری از سوالات آزمون یوس (YÖS) مانند ریاضی، هوش یا مهندسی به مهارت در زبان نیاز ندارد و تنها کاری که باید شما انجام دهید این است که در زمینه هایی که قرار است از شما آزمون گرفته شود مهارت لازم را کسب کنید.

زبان آزمون یوس

زمان برگزاری آزمون یوس (YÖS)

از سال 2012، هر دانشگاهی به صورت جداگانه این امکان را دارد که آزمونYÖS  را هر زمانی که خواست برگزار کند. بنابراین تاریخ مشخصی برای برگزاری آزمون YÖS وجود ندارد. در این راستا هر دانشگاهی این امکان را دارد که در زمان ثبت نام، برای متقاضیان تحصیل در دانشگاه زمان خاصی را برای آزمون YÖS تعیین کند. شما می توانید از طریق سایت رسمی همان دانشگاهی که قصد تحصیل در آن را دارید زمان دقیق آزمون یوس خود را نیز پیدا کنید.

 

اما در مجموع اگر بخواهیم تاریخی را اعلام کنید به این صورت است که زمان رسمی برای شرکت در این آزمون بهمن ماه می باشد. هر دانشگاهی نیز برای شرکت در این آزمون زمان مشخصی را در نظر می گیرد. تاریخ دقیق به شما اطلاع داده خواهد شد. اما به صورت کلی تقریباً از اواسط فروردین تا اوایل خرداد هر سال دانشگاه های ترکیه این آزمون را در مدت دو ماه برگزار می کنند.

 

البته لازم به ذکر است که از سال 2020 که جهان تحت تأثیر ویروس کرونا قرار گرفته است. این آزمون نیز تحت تاثیر قرار گرفته است. هم زمان رسمی ثبت نام و هم زمان برگزاری آزمون در سال تغییر کرده و این در حال است که اغلب به تاخیر می افتد.

مکان برگزاری آزمون یوس (YÖS)

در مورد محل برگزاری آزمون یوس در ترکیه، این دانشگاه است که تصمیم گیری می کند که هر آزمون در کجا باید برگزار شود.

اغلب آزمون های یوس در پردیس همان دانشگاهی که قصد دارید در آن تحصیل کنید برگزار می شود و این در حالی است که معمولا این آزمون در شهرهای بزرگ مانند استانبول و آنکارا نیز گرفته می شود.

آزمون یوس (YÖS) چند بار در سال برگزار می شود؟

دقت در زمان برگزاری آزمون یوس بسیار مهم است، این به این دلیل است که این آزمون چند بار در سال بیشتر گرفته نمی شود و هر دانشگاهی تنها مجاز است که سالی یک بار آزمون YÖS را به صورت جامع برگزار کند. بنابراین اگر امتحان امسال را از دست دادید، باید منتظر بمانید. برای سال آینده دوباره درخواست خود را ارائه کنید.

با این حال توجه داشته باشید که ممکن است که در برخی از دانشگاه های ترکیه مانند دانشگاه های  کاپادوکیا، کارابوک، باشکنت، آیدین، یلدیز تکنیک و سایر دانشگاه ها بیش از یک بار آزمون YÖS در سال برگزار شود.

زمان-برگذاری-ازمون-یوس

نمره آزمون یوس (YÖS)

برای کسانی که قصد دارند در آزمون یوس شرکت کنند لازم به ذکر است که آزمون YÖS به سه بخش تقسیم می شود و نمره نهایی و کلی آن نیز از 100 می باشد.

اکثر دانشگاه ها در ترکیه نیز به کسانی که پاسخ نادرست به سوالات بدهند یک چهارم نمره منفی در نظر میگیرند، این بدین معنی است که چهار پاسخ نادرست برابر است با از دست دادن یک امتیاز از کل نمره شما.

برای ثبت نام در دانشگاه های ترکیه نمره کلی که شما کسب کرده اید حساب می شود و شما نباید در سه بخش آزمون کمتر از 50 کسب کرده باشید. معمولا نمرات کمتر از 50 در دانشگاه های ترکیه پذیرفته نمی شود. اما همانطور که اشاره کردیم کسب نمره 100 در آزمون یوس غیرممکن نیست. زیرا سوالات این آزمون خیلی سخت نیست و با کمی مطالعه می توان به این سوالات پاسخ داد.

 

اگر شما قصد قبولی در بهترین دانشگاه های ترکیه را دارید باید هدف گذاری شما کسب نمره بالای 90 در آزمون یوس باشد. البته نباید از رقابت شدیدی که در برخی از دانشگاه های ترکیه مانند استانبول وجود دارد نیز غافل شوید.

در برخی از دانشگاه های دولتی ترکیه، رقابت شدیدی بین داوطلبان داخلی و خارجی وجود دارد. ممکن است که به غیر از نمرات آزمون یوس شما نمره خوبی را نیز در دبیرستان یا سایر مدارک تحصیلی خود نیز کسب کرده باشید.

سوالات آزمون یوس (YÖS)

شرط اول برای قبولی در هر آزمونی در جهان، داشتن آمادگی و دانش کافی در مورد آزمون است. برای قبولی در آزمون YÖS، نیز باید شما در رابطه با ماده های مورد نظر آزمون آمادگی و اطلاعات لازم را داشته باشید.

موضوعات آزمون YÖS از سه مبحث ریاضی، هندسه و هوش می باشد و شما باید برای قبولی در این سوالات به 80 تا 100 سوال پاسخ دهید. ما در ادامه سه قسمت آزمون یوس را برای شما شرح خواهیم داد:

سوالات آزمون یوس (YÖS)

سوالات هوش آزمون یوس (YÖS)

سوالات IQ معمولاً بیشترین تعداد سوالات را در آزمون یوس تشکیل می دهند. تقریباً چیزی در حدود نصف سؤالات در آزمون یوس 45 تا 55 سؤال مختص به سوالاتی در مورد هوش می باشد.

البته لازم به ذکر است که بر خلاف نام این بخش، همه با هر هوشی می توانند به سوالات این بخش پاسخ دهند. در حل این بخش نیاز به هوش زیادی ندارید، زیرا سوالات تست هوش در آزمون یوس را به راحتی می توانید با تکرار و تمرین پاسخ دهید.

سوالات ریاضی آزمون یوس (YÖS)

بخش بعدی در آزمون یوس نیز مربوط به سوالات بخش ریاضی می شود که در واقع این بخش نیز از 30 سؤال تشکیل یافته است.

اگر تعداد کل سوالاتی که در این بخش از شما پرسیده می شود 100 سوال باشد، سوالات این قسمت به 45 سوال افزایش خواهد یافت.

سوالات این قسمت را مباحث پایه ریاضی تشکیل می دهند. شما در این بخش از توابع، مثلثات و لگاریتم سوالاتی خواهید داشت. سوالات آزمون این بخش آزمون یوس نیز با سوالاتی از مشتقات و انتگرال پایان می یابد. تمامی مباحثی که در بخش ریاضی آزمون یوس وجود دارد در واقع در دوران دبیرستان با آنها آشنا شده اید. البته باید بگوییم که این قسمت نسبت به بقیه قسمت های آزمون یوس مشکل تر می باشد. اما شما این امکان را دارید که با کمی مطالعه از منابع اصلی این آزمون، بدون شک این بخش را نیز به سادگی پشت سر بگذارید.

سوالات هندسه آزمون یوس (YÖS)

در پایان آزمون نیز شما باید به سوالات بخش هندسه پاسخ دهید. حداقل تعداد سوالاتی که شما در این بخش باید به آن پاسخ دهید چیزی بین 5 تا 10 سؤال است.

موضوعاتی که باید در این بخش به آنها پاسخ داده شود شامل سوالاتی از اصول اولیه هندسه، یعنی زوایا، دایره ها، مثلث ها و شباهت های بین آنها در هندسه فضایی و غیره می شود.

توجه داشته باشید که از آنجایی که این بخش در آزمون یوس از تعداد سوالات کمتری تشکیل شده است، ممکن است که شما آن را نادیده بگیرید. اما در واقع همین قسمت می تواند مزیت استراتژیک شما برای کسب نمره خوب باشد.

بنابراین مطالعه هندسه را حتما در برنامه روزانه خود بگنجانید. زیرا جواب به این پنج سؤال برتری شما را نسیت به رقبایتان را به رخ می کشد و شما را برای پذیرش در ارجحیت قرار می دهد.

سوالات-ازمون-یوس

نحوه قبولی در آزمون YÖS

از مهمترین عواملی که برای قبولی در آزمون یوس مورد نیاز است، برنامه ریزی، تمرکز و مطالعه است.

شما برای قبولی در آزمون YÖS باید کتاب های آزمون یوس را خریداری کرده و مطالعه کنید. حتی کلاس هایی نیز در مورد آزمون یوس برگزار می شود که شما می توانید در آنها شرکت کنید.

کلاس‌های حضوری یا آنلاین بسیاری هستند که کتاب‌های آزمون یوس را تدریس می کنند. شما این امکان را دارید که با گذراندن یک دوره شش تا نه ماهه مهارت های لازم برای کسب نمره خوب در آزمون یوس را دریافت کنید.

نکته مهمی که متقاضیان تحصیل در ترکیه باید به آن توجه کنند این است که در صورتی که نمره لازم در آزمون YÖS  را کسب کنند نیز باید پیش از ورود به دانشگاه یک دوره ۶ ماهه زبان ترکی را پشت سر بگذرانند.

در روز آزمون یوس چه چیزی با خود ببریم

پس از اینکه شما در آزمون یوس ثبت نام کردید باید از فرم آزمون خود یک کپی بگیرید. به غیر از برگه آزمون یوس خود شما باید اصل پاسپورت، مداد، پاک کن و ساعت نیز همراه خود داشته باشید.

بهتر است که از هر برنامه ای برای تقلب در این آزمون خودداری کنید. بدترین اتفاق ممکن این است که شما برای تحصیل  در ترکیه  تقلب کنید یا اینکه با کسی در هنگام آزمون صحبت کنید. با انجام تقلب شما در این صورت ممکن است که از سیستم آموزشی ترکیه حذف شده و دچار ضرر شوید. در این صورت شما برای همیشه باید فرصت تحصیل در ترکیه را فراموش کنید.

شرایط سنی آزمون یوس (YÖS)

برای شرکت در آزمون یوس شرایط سنی وجود ندارد و هر کسی با هر سنی می تواند در این آزمون شرکت کند. اما تمام کسانی که قصد دارند در این آزمون شرکت کنند باید حداقل دوره دبیرستان خود را به پایان رسانده باشند و دارای مدرک دیپلم بوده باشند.

شرایط-سنی-ازمون-یوس

آزمون آنلاین یوس (YÖS)

آزمون یوس معمولا در پردیس دانشگاه مورد نظر به صورت حضوری و با نمایندگان دانشگاهی برگزار می گردد. اما لازم به ذکر است که از سال 2020 پس از اینکه ویروس کرونا شیوع پیدا کرد، برخی از دانشگاه ها این آزمون را به صورت آنلاین برگزار می کنند. به طور مثال آزمون یوس پس از همه گیری کرونا در دانشگاه آنکارا به صورت آنلاین برگزار می شود.

از سال 2021 و با تداوم سراسری ویروس کرونا در جهان، تعدادی بسیاری از دانشگاه ها در سراسر جهان به صورت آزمایشی آزمون یوس را آنلاین برگزار کردند. از مهمترین دانشگاهی که آزمون یوس را به صورت آنلاین برگزار می کند می توان به دانشگاه آنکارا، دیاربکر، مرمره اشاره کرد.

برای کسب اطلاع از برگزاری آزمون یوس به صورت آنلاین می توانید با کارشناسان ما در موسسه مهاجرتی کاربین در تماس باشید.

ثبت نام در آزمون یوس (YÖS)

آزمون های یوس به صورت جامع در یک روز برگزار نمی شوند و هر دانشگاه زمان و مکان آزمون مخصوص به خود را دارد. اما به صورت کلی زمان ثبت نام آزمون  یوس در دانشگاه های ترکیه از حدود بهمن شروع می شود و این پروسه تا فروردین نیز ادامه دارد. البته این تاریخ حدودی است. پس از ثبت نام در دانشگاه به شما تاریخ و زمان دقیق آزمون یوس گفته خواهد شد.

شما این امکان را دارید که با مراجعه به سایت هر دانشگاه از زمان رسمی برگزاری آزمون YÖS  نیز مطلع شوید. همچنین اگر در شرایط کرونا تغییرات احتمالی در آزمون YÖS رخ داد می توانید از همان سایت دانشگاه مطلع شوید.

مراحل ثبت نام در آزمون یوس (YÖS)

مراحل لازم برای سپری کردن ثبت نام در آزمون یوس شامل موارد زیر است:

 

 • به سایت دانشگاه مورد نظر خود وارد شوید.
 • دفترچه مربوط به آزمون یوس را مطالعه کنید.
 • محل آزمون یوس خود را انتخاب کنید.
 • از زمان دقیق آزمون خود مطلع شوید.
 • تمام اطلاعات لازم برای درخواست را تکمیل کنید.
 • هزینه لازم برای برگزاری آزمون را پرداخت کنید.
 • در همان تاریخ و ساعت تعیین شده در آزمون شرکت کنید.
ثبت-نام-ازمون-یوس

هزینه آزمون یوس (YÖS)

شما برای شرکت در آزمون یوس هزینه ای را باید بپردازید. هزینه ای که از شرکت کنندگان در این آزمون اخذ می شود اغلب چیزی در حدود 400 لیر است. هر دانشگاه برای آزمون یوس هزینه های متفاوتی را اجرا می کند. شما برای شرکت در آزمون یوس در دانشگاه های دولتی هزینه بیشتری را باید بپردازید و این در حالی است که دانشگاه های خصوصی هزینه کمتری ممکن است که از شما دریافت کنند. برخی از دانشگاه های ترکیه برگزار کننده آزمون یوس نیز مانند دانشگاه آنکارا ممکن است از شما به دلار هزینه دریافت کند.

قوانین آزمون یوس (YÖS)

شما برای شرکت در آزمون  یوس باید اصول لازم این آزمون را اجرا کنید. برای آنکه زحمات شما در این آزمون به ثمر بنشیند بهتر است که این چند نکته ساده را در نظر داشته باشید.

مهمترین قوانین شرکت در آزمون یوس عبارتند از:

 

 • حتماً گذرنامه خود را در روز آزمون به همراه خود داشته باشید و تاریخ انقضا آن را نیز مورد بررسی قرار دهید.
 • از چند روز قبل سایت آزمون را مورد بررسی قرار دهید و از آخرین شرایط لازم برای شرکت در آزمون مطمئن شوید.
 • آزمون یوس تحت تدابیر کنترلی شدید برگزار می شود و در روز آزمون درهای محل برگزاری آزمون به موقع بسته می شوند.
قوانین-ازمون-یوس

اطلاعات بیشتر

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آزمون یوس ترکیه با کارشناسان ما در موسسه مهاجرتی کاربین در امور مهاجرت تحصیلی به ترکیه در تماس باشید. برای دریافت مشاوره و ارزیابی رایگان از کارشناسان ما برای تحصیل در ترکیه با شماره تلفن های 28111107 – 021 و یا 22654650 – 021 تماس بگیرید.

سوالات متداول

آزمون یوس (YÖS) یک آزمون پذیرش دانشگاهی است که برای دانشجویان خارجی غیر ترک طراحی شده است که دارای مدرک تحصیلی متوسطه داشته باشند و بخواهند در دانشگاه های ترکیه ثبت نام کنند.

آزمون YÖS از دو بخش آزمون مهارتهای یادگیری پایه و بخش زبان ترکی تشکیل می شود. در حالی که آزمون مهارت های اساسی یادگیری مربوط به ریاضیات، هندسه و هوش می شود.

آزمون یوس (YÖS) یک آزمون برای سنجش پذیرش دانشجو در دانشگاه های ترکیه است. تمام دانشجویان ایرانی که مایل به تحصیل در موسسات آموزش عالی ترکیه هستند باید در این آزمون شرکت کنند. این آزمون تا سال 2010 توسط ÖSYM اداره و برگزاری می شده است. اما هر دانشگاهی این امکان را دارد که خود نسخه منحصر به فرد خود را مورد اجرا قرار دهد.

نمرات آزمون یوس 2 سال معتبر هستند. در آزمون یوس چیزی در حدود دو بخش با عنوان آزمون مهارتهای یادگیری پایه و آزمون زبان ترکی وجود دارد. آزمون یوس را شما می توانید به دو زبان انگلیسی و ترکی ارائه بدهید. بخش زبان ترکی آزمون تنها برای این امر استفاده می شود که دانشگاه مطمئن شود که شما به کلاس زبان ترکی نیاز نخواهید داشت.

بله دانشگاه استانبول از آزمون یوس برای بررسی شرایط پذیرش دانشجویان متقاضی استفاده می کند.

فرم مشاوره رو پرکنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه

امیدواریم اگر علاقه مند به فعالیت و یا ادامه زندگی در کشورهای خارجی هستید، شما هم بتوانید مانند بسیاری از افراد موفق که در خارج از کشور زندگی می کنند، بهترین موسسه مهاجرتی را برای دست یافتن به هدف خود پیدا کنید و آینده بهتری برای خود ایجاد کنید.
WhatsApp
Telegram
Twitter
LinkedIn

نظرات کاربران

4 پاسخ

 1. مقاله آزمون یوس شما رو خوندم و خواستم تشکر کنم که اینقدر ساده و کامل همه چیز رو تشریح کردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی

کار در گرجستان
کار در گرجستان

امروزه بسیاری از افراد خواهان مهاجرت به کشور گرجستان هستند. راه‌های مختلفی برای مهاجرت به این کشور وجود دارد. اخذ ویزا برای کار در گرجستان

بیشتر
کار در لوکزامبورگ
کار در لوکزامبورگ

لوکزامبورگ کشوری در میانه اروپا است که با داشتن نرخ پایین بیکاری آوازه جهانی دارد. بسیاری از متقاضیان مهاجرت به اروپا به دنبال کشوری با

بیشتر
کار در فیلیپین
کار در فیلیپین

با اینکه بسیاری از افراد تصور می‌کنند که کشورهای اروپایی مقصد مناسبی برای مهاجرت کاری هستند؛ اما کار در فیلیپین نیز مزایای خاص خودش را

بیشتر