درباره استرالیا

درباره استرالیا

کشورهای موجود بر روی کره زمین دارای فرهنگ های اجتماعی، پوشش‌های گیاهی، غذاها و آب‌وهواهای متفاوتی هستند اما در این میان برخی از این کشورها دارای ویژگی‌های منحصربه‌فردی بوده که می‌تواند تعجب شما را برانگیزد. کشور استرالیا علاوه بر اینکه بزرگ‌ترین کشور قاره‌ای است و مردمان آن لهجه انگلیسی به‌خصوصی دارند، مجموعه عناصری در استرالیا قرار گرفته‌اند که آن را برای مردمان جهان بسیار جذاب کرده است. ما در این مقاله قصد داریم تا هر آن چیزی که درباره استرالیا باید بدانید را در اختیار شما قرار دهیم.

این مقاله صرفا جهت اطلاع رسانی است.

فرم مشاوره رایگان

آنچه خواهید خواند:

آشنایی با کشور استرالیا

آشنایی با جغرافیای استرالیا

کشور استرالیا تنها کشور قاره‌ای جهان بوده و به همین دلیل یکی از بزرگ‌ترین کشورهای روی کره زمین است. اگرچه این کشور از نظر منابع طبیعی بسیار متنوع است و زمین‌های حاصلخیز زیادی دارد، اما بیش از یک‌سوم استرالیا را بیابان تشکیل می‌دهد. سرزمین اصلی استرالیا از غرب به شرق نزدیک به چهارهزار کیلومتر (از شبه‌جزیره کیپ یورک در شمال شرقی تا دماغه Wilsons) و در جنوب شرقی نزدیک به سه هزار و ۲۰۰ کیلومتر امتدادیافته است.

 

استرالیا از سمت شمال غربی توسط دریای تیمور، از شمال شرق توسط دریای مرجان و تنگه تورس و از جنوب شرقی توسط دریای مرجانی جدا شده است. درباره استرالیا و جغرافیای این کشور همچنین باید بدانید که اکثر شهرها و مزارع استرالیا در جنوب غربی و جنوب شرقی این قاره واقع شده‌اند؛ زیرا در آنجا آب‌وهوای بسیار مطبوع‌تری وجود دارد. در شمال شرقی این کشور جنگل‌های بارانی متراکم بسیار گوناگونی قرار گرفته که ویژگی‌های منحصربه‌فرد خودشان را دارند.

 

کشور استرالیا همچنین شامل یک بیابان بسیار بزرگ است که دمای بسیار بالای آن، آب کم و نبود هیچ‌گونه پوشش گیاهی از جمله ویژگی‌های آن است. قاره استرالیا همچنین دارای ارتفاع حدود ۹۸۵ فوتی بوده و همین امر آن را به یکی از کم‌ارتفاع‌ترین قاره‌های کره زمین بدل می‌کند. در واقع این مسئله یکی از اصلی‌ترین دلایل بارندگی پراکنده سالیانه در این کشور است. علاوه بر این، عمده باران در مناطق ساحلی کشور استرالیا می‌بارد و تبخیر بیش از بارندگی سالانه موجب شده است که بیشتر مناطق این کشور به بیابان بدل شود.

جغرافیای-استرالیا

آشنایی با دولت استرالیا

کشور استرالیا دارای شش ایالت مختلف با نام‌های نیوساوت ولز، ویکتوریا، کوئینزلند، استرالیای جنوبی، استرالیای غربی و تاسمانی است. با اینکه این کشور دارای یک دولت فدرال است، اما هر ایالت قانون اساسی خاص خودش را دارد. همچنین دو قلمرو داخلی در کشور استرالیا واقع شده است که از جمله آنها می‌توان به قلمرو شمالی که در سال ۱۹۷۸ به‌عنوان یک قلمرو خودگردان تأسیس شد و منطقه پایتخت استرالیا که در سال ۱۹۸۸ به وضعیت خودگردان دست‌یافت، اشاره کرد.

 

درباره استرالیا باید بدانید که همچنان از لحاظ تاریخی بخشی از قلمرو پادشاهی بریتانیا به‌حساب آمده و اکنون عضوی از کشورهای مشترک‌المنافع است و همین امر موجب شده تا جزء کشورهای مرفه دنیا قرار بگیرد. قانون اساسی استرالیا که می‌توان آن را به‌ طور کلی ملغمه‌ای از شکل‌های قانون اساسی بریتانیا و ایالات متحده در نظر گرفت، در سال ۱۹۳۰ تصویب و در سال ۱۹۰۱ لازم‌الاجرا شد.

 

این قانون سلطنت مشروطه را به پادشاه بریتانیا اعطا کرده و به او قدرت می‌دهد تا فرمانده کل و حاکم استرالیا را مشخص کند. طبق قانون اساسی، دولت فدرال مسئولیت دفاع، سیاست خارجی و مهاجرت، گمرک و امور مالی را به عهده میگیرد. اختیاراتی که در قانون اساسی به دولت فدرال داده نشده است به ایالت‌ها واگذار شده که مسئولیت عدالت، آموزش، بهداشت و حمل‌ونقل داخلی را شامل می‌شود.

 

درباره استرالیا و قوه مقننه آن باید بدانید که استرالیا دارای دو مجلس است. نخست مجلس نمایندگان که شامل ۱۵۰ عضو بوده که هرکدام از آنها شامل دو قلمرو پایتخت استرالیا و قلمرو شمالی هستند. اعضای این گروه طی یک دوره سه‌ساله انتخاب خواهند شد. همچنین سنای استرالیا از 76 نماینده مختلف تشکیل شده است. ازاین‌رو هر ایالت دارای ۱۲ سناتور است و هرکدام دو سناتور از قلمرو پایتختی استرالیا و قلمرو شمالی دارند.

 

درباره استرالیا و دولت محلی باید بدانید که در این کشور صدها مقام دولتی محلی وجود دارد. اختیارات مقامات محلی از قوانین تصویب شده در هر ایالت قلمرو ناشی می‌شود و وظایف آنها به طور قابل‌توجهی با یکدیگر متفاوت است. سیستم حقوقی استرالیا بر اساس قانون عرفی انگلستان بنا شده و بسیاری از قوانین با قوانینی که در مصوبات پارلمان بریتانیا وضع شده، کاملاً یکسان است.

آشنایی با مردم استرالیا

درباره استرالیا و مردم این کشور باید بدانید که جمعیت آن از بیش از ۲۷۰ گروه قومی مختلف تشکیل شده است. بافت جمعیتی پیچیده در استرالیا در آغاز قرن بیست و یکم کاملاً با ساختار همگنی که این کشور در نیمه اول قرن بیستم داشت، در تضاد بود. اگرچه حدود ۹ دهم جمعیت استرالیا از اجداد اروپایی هستند، بیش از یک‌پنجم آنها متولدین کشورهای خارجی بوده و جمعیت بومی کوچک، اما مهم و درحال‌رشد دارد.

 

 

این نکته درباره استرالیا جالب است که بین کسانی که در خارج از این کشور به دنیا آمده‌اند و تابعیت استرالیا را دارند، حدود نیمی از آنها در اروپا متولد شده اند و بیشتر آنها در بریتانیا هستند. در میان گروه‌های بزرگ‌تر غیراروپایی در این کشور می‌توان به نیوزیلندی‌ها و چینی‌ها اشاره کرد.

 

رشد مهاجرت، به‌ویژه مهاجرت آسیایی از چین، ویتنام، هند و فیلیپین که در دهه‌های پایانی قرن بیستم آغاز شد، همراه با جریان بعدی پناهندگان از بالکان، چشم‌انداز فرهنگی استرالیا را تغییر داد. باتوجه‌به آنچه که درباره استرالیا گفته شد طبیعی است که این کشور را یکی از متنوع‌ترین کشورهای جهان از نظر قومیتی بدانیم.

 

 

جالب است بدانید که نزدیک به یک‌چهارم افرادی که در استرالیا زندگی می‌کنند در کشورهای دیگر متولد شده اند. آب‌وهوای گرم و آفتابی استرالیا و وجود طبیعت زیبا و بکر آن باعث شده مردمان از سراسر دنیا برای زندگی این کشور را انتخاب کنند. مردم استرالیا همچنین علاقه زیادی به ورزش‌هایی مانند شنا، موج‌سواری، قایقرانی، تنیس، فوتبال تیکت و راگبی و غیره دارند.

مردم-استرالیا

آشنایی با اقتصاد استرالیا

کشور استرالیا را با توجه‌ به جمعیت کم و منابع طبیعی زیاد، می‌توان در دسته کشورهای ثروتمند دنیا قرار داد که باعث شده وضعیت اشتغال و درآمد در استرالیا هم بسیار عالی باشد. درباره استرالیا و اقتصاد آن باید بدانید که این کشور به‌شدت به کشاورزی و سرمایه‌گذاری خارجی وابسته است. همچنین بازار آزاد استرالیا و حداقل محدودیت برای ورود کالا و خدمات موجب شده است تا توجه سرمایه‌گذاران زیادی به این منطقه جلب شود. وضع قوانین جدید باعث افزایش بهره‌وری اقتصادی این کشور شد و آن را منعطف‌تر و پویاتر از گذشته کرده است.

 

توافقنامه تجارت آزاد استرالیا با کشور چین که در سال ۲۰۱۵ لازم‌الاجرا شد، از جمله مهم‌ترین دلایل پیشرفت اقتصادی این کشور به شمار می‌رود. درباره استرالیا، مخصوصاً اقتصاد این کشور بدانید که استرالیا صادرکننده مهم منابع طبیعی، انرژی و غذاست. منابع طبیعی فراوان و متنوع استرالیا باعث شده است تا توجه سرمایه‌گذاران خارجی به این کشور جلب شده و سود زیادی از این امر عاید دولت آن شود. کشور استرالیا دارای ذخایر گسترده زغال‌سنگ، آهن، مس، طلا، گاز طبیعی، اورانیوم و منابع انرژی تجدیدپذیر است.

 

برخی از سرمایه‌گذاری‌های بزرگ، مانند پروژه ۴۰ میلیارد دلاری گاز طبیعی مایع گرگون، بخش منابع را به میزان قابل‌توجهی گسترش داده است. درباره استرالیا و روند روبه‌رشد اقتصاد این کشور، همین بس که تا سال ۲۰۱۸ رشد اقتصادی در این کشور روندی کاملاً صعودی داشته است. نرخ بیکاری کم، تورم مهار شده، بدهی عمومی بسیار پایین و سیستم مالی قوی و باثبات از جمله مهم‌ترین ویژگی‌های اقتصادی کشور استرالیا است. دلار استرالیا هم اکنون جزو یکی از ارزهای باارزش جهانی به شمار می‌رود.

 

آنچه که درباره استرالیا دارای اهمیت است نرخ 5.8 درصدی بیکاری در این کشور است که نشان از وجود موقعیت‌های کاری بسیار زیاد در این کشور دارد. نیروی کار حال حاضر استرالیا ۱۲ میلیون و ۶۳۰ هزار نفر است. همچنین نرخ تورم در سال گذشته در کشور استرالیا تنها ۱.۴ درصد بوده است که همین امر به‌ خودی‌ خود نشان‌دهنده قدرت اقتصادی آن است.

آشنایی با زبان استرالیایی

همان‌طور که در قسمت‌های قبل اشاره شد مردم استرالیا به زبان انگلیسی ولی به‌صورت به‌خصوص و منحصربه‌فرد صحبت می‌کنند. اگر می‌خواهید درباره استرالیا بیش­تر بدانید، بهتر است در خصوص زبان و نحوه ارتباط برقرار کردن مردم در این کشور آشنایی کامل داشته باشید. آن چه که درباره استرالیا و زبان مردمان این کشور جالب است، این است که در این کشور هم اکنون بیش از ۳۰۰ زبان مختلف صحبت می‌شود.

 

در کنار زبان انگلیسی‌، زبان‌های ایتالیایی، عربی، یونانی و چینی در رده‌های بعدی زبان‌های پرجمعیت قرار گرفته‌اند. همان‌طور که اشاره شد استرالیایی‌ها عبارات و ترکیبات خاص خودشان را دارند و ممکن است جملاتی که در انگلیسی معنای خاصی می‌دهند در این کشور معنای متفاوت داشته باشند. همچنین شما ممکن است با عبارات عجیب‌وغریب و قافیه‌های عامیانه برخورد کنید که در آن قسمتی از عبارت حذف شده و با کلمه‌ای که قافیه مترادف دارد، جایگزین شده است.

آشنایی با آب‌وهوای استرالیا

درباره استرالیا و آب‌وهوای آن باید اشاره کرد که این کشور دارای آب‌وهوایی بسیار معتدل است و بیش­تر نقاط آن سالیانه بالای ۳۰۰۰ ساعت آفتاب دارد. شما در این کشور می‌توانید به‌سادگی چهارفصل را تجربه کرده و از هوای مطبوع و لذت‌بخش آن استفاده کنید. زمستان‌های معتدل و تابستان‌های گرم دقیقاً همان چیزی است که بیش­تر مردم دنیا را به سمت استرالیا روانه می‌کند.


اما آن چیزی که درباره استرالیا و آب‌وهوای آن میتواند جالب باشد، این است که ممکن است شما هر چهارفصل را در یک روز تجربه کنید. ازاین‌رو باید همیشه منتظر تغییر آب‌وهوا در یک روز باشید به‌ نحوی‌ که یک روز آفتابی زیبا می‌تواند به‌سرعت به یک روز سرد و مرطوب تبدیل شود و این اتفاقی است که به‌سادگی در اقصا نقاط این کشور روی می‌دهد.

اب-و-هوای-استرالیا

آشنایی با شهرهای استرالیا

مگر می‌شود درباره استرالیا صحبت کرد ولی اشاره‌ای به شهرهای زیبا و جذاب این کشور نداشت. کشور استرالیا دارای شهرهای جذاب و متنوع بسیار زیادی است که بدون شک چشم هر بیننده‌ای را به خودش جلب می‌کند. ما در این قسمت قصد داریم تا در خصوص شهرهای مهم استرالیا صحبت کرده و آن­ها را به شما معرفی کنیم.

ملبورن، شهری با فرهنگی متفاوت

بدون شک شهر ملبورن را می‌توان به‌عنوان پایتخت فرهنگی کشور استرالیا در نظر گرفت. جالب است بدانید که این شهر برای هفت سال متوالی به‌عنوان بهترین شهر برای زندگی بر اساس شاخص‌های جهانی زیست‌محیطی انتخاب شد. برخی از شهرهای استرالیا حس چندفرهنگی را به شما القا می‌کنند؛ اما هیچ‌کدام از آن­ها مانند ملبورن نخواهد بود. اگر می‌خواهید درباره استرالیا اطلاعات بیش­تری به دست بیاورید باید با شهر ملبورن آشنا شوید.

 

تنوع فرهنگی بسیار زیاد این شهر بدون شک مدیون وجود مهاجرین متنوع آن است که فرهنگ‌های مختلف خودشان را از سراسر جهان به این شهر آورده‌اند. این بدان معناست که شما می‌توانید کافه‌ها و رستوران‌های درجه یک با غذاهایی از سراسر دنیا را در این شهر به‌ سادگی پیدا کنید. شهر ملبورن همچنین پایتخت ورزشی استرالیا نیز بوده و بیشتر رقابت‌های ورزشی در این شهر برگزار می‌شوند.

 

  • آدلاید شهری متناسب برای همه

در مقاله درباره استرالیا باید به شهر زیبا و جذاب آدلاید اشاره کرد. این شهر با اینکه به‌ اندازه سایر شهرهای بزرگ استرالیا موردتوجه قرار نمی‌گیرد، اما می‌توان آن را به‌عنوان یکی از بهترین شهرها برای همه افراد معرفی کرد. آب‌وهوای خوب، قیمت‌های مقرون‌به‌صرفه املاک، سیستم آموزشی قدرتمند، طیف وسیعی از سرگرمی‌ها و… از مهم‌ترین مزایای زندگی در آدلاید استرالیا است.

 

بیش از یک میلیون نفر از ساکنان این شهر، مناطق حومه‌ای آن را به زندگی در مرکز آن ترجیح داده‌اند. این بدان معناست که زندگی در سواحل آدلاید ویژگی‌های منحصربه‌فرد خودش را دارد که نمی‌توان آن را در زندگی مدرن شهری یافت. به لطف موسیقی و صحنه‌های تئاتر پر زرق‌ و برق آدلاید، می‌توان ردپای جشنواره‌های سالیانه بسیار زیادی را در آن پیدا کرد. همچنین شما می‌توانید به‌سادگی از منزل تا سواحل این شهر پیاده‌روی کرده و از تماشای موج‌سواران لذت ببرید.

  • سیدنی، شهری با موقعیتهای شغلی بسیار زیاد

 

اگر بخواهیم درباره استرالیا صحبت کنیم بدون شک باید به نماد این کشور یعنی شهر سیدنی نیز اشاره کنیم. شهر سیدنی هم اکنون بزرگ‌ترین شهر استرالیا بوده و از آن به‌عنوان پایتخت اقتصادی، جایی که بسیاری از مشاغل محلی و بین‌المللی در آنجا حضور دارند و فرصت‌های شغلی بسیار مناسبی را در اختیار متقاضیان قرار می‌دهند، یاد کرد. شما می‌توانید به‌ سادگی اوقات فراغت خودتان را با بازدید از مناطق دیدنی در این شهر پر کرده و اوقات بسیار خوشی را همراه با خانواده و یا دوستان خود بگذرانید.

 

ورزش را می‌توان به‌عنوان عضو جدایی‌ناپذیر زندگی مردمان مستقر در شهر سیدنی دانست. در این شهر چندین استادیوم ورزشی وجود دارند که هرساله میزبان رویدادهای ورزشی بسیار زیادی هستند. با اینکه جمعیت بسیار زیاد سیدنی منجر شده است تا ترافیک به‌عنوان یکی از معضلات زندگی در این شهر شناخته شود، اما وجود یک سیستم حمل‌ونقل کارآمد و مقرون‌به‌صرفه تا حدود بسیار زیادی مشکل را برطرف کرده است. 

شهرهای-استرالیا

نتیجه‌گیری

کشور استرالیا یکی از کشورهای منحصربه‌فرد و جذاب دنیاست که هر نکته‌ای در خصوص آن می‌تواند بسیار جالب‌ توجه باشد. این کشور که تنها کشور قاره‌ای موجود بر روی کره زمین است، جنبه‌های بسیار جذابی را در زمینه‌های مختلف دارد. وجود یک اقتصاد پایدار، آب‌وهوای متناسب و مطبوع و فرهنگ‌های مختلف از جمله مهم‌ترین ویژگی‌های کشور استرالیا است. ما در این مقاله به‌صورت کامل درباره استرالیا و ویژگی‌های آن صحبت کردیم و اطلاعات جامعی را در اختیار شما عزیزان قرار دادیم.

 

مقاله پیشنهادی:

کار در استرالیا

فرم مشاوره رو پرکنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه

نظرات کاربران

guest
2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کارشناس مهاجرت
کارشناس مهاجرت
پاسخ به  معصومه رحیمی
1 سال قبل

سلام شهر سیدنی از بهترین شهرهای استرالیا هست

معصومه رحیمی
معصومه رحیمی
1 سال قبل

سلام. به نظرتون بهترین شهر استرالیا برای زندگی آروم و بی دغدغه کدومه؟

بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی