بلوکارت آلمان

بلوکارت آلمان

اگر مایل به کار در آلمان هستید، دریافت بلوکارت اتحادیه اروپا یکی از بهترین راه های دریاقت اقامت برای شما می باشد. در این مقاله، کاریابی بین المللی کاربین سعی کرده است هر آنچه که باید در مورد بلوکارت یا کارت آبی آلمان بدانید را اختیار شما بگذارد.

 

بلوکارت آلمان ( EU Blue Card یا کارت آبی اتحادیه اروپا)، برای مبارزه با کمبود نیروی متخصص به وجود آمده است و شرایط اخذ اقامت قانونی در یک کشور عضو اتحادیه اروپا مثل آلمان را برای شهروندان غیر اروپایی، فراهم می کند. در واقع بلوکارت آلمان، به منظور آسان کردن روند اقامت دائم افراد با مهارت به این کشور، ایجاد شده است. البته افرادی که قبلا در آلمان یا دیگر کشور های عضو اتحادیه اروپا زندگی کرده اند و عنوان اقامتی نیز دارند، می توانند نسبت به اخذ بلوکارت آلمان اقدام فرمایند.

 

فرم مشاوره رایگان

german

ابتدا در این ویدئو توضیحاتی در مورد بلو کارت آلمان برای شما قرار دادیم.با ما همراه باشید:

چه کسانی می توانند بلوکارت آلمان را دریافت کنند؟

افرادی که می توانند بلوکارت اتحادیه اروپا یا بلوکارت آلمان را دریافت کنند در گروه های زیر تقسیم بندی می شوند:

 

 • افراد متخصص با مهارت بسیار بالا
 • محققان
 • دانشجویان
 • کارآموزان حرفه ای
 • نیرو های کاری فصلی
 • افرادی که به خاطر نقل و انتقالات درون شرکتی سفر می کنند.
چه کسانی می توانند بلوکارت آلمان را دریافت کنند؟

شرایط دریافت بلوکارت آلمان چیست؟

بند A19 که از سال 2012 به قانون اقامت آلمان افزوده شده است، شرایط و قوانین مربوط به کارت آبی آلمان را تعیین می کند.

شرط اول:

مهم ترین شرط صدور کارت آبی آلمان یا کارت آبی اتحادیه اروپا، دارا بودن مدرک دانشگاهی است. توجه داشته باشید که، مدارک دانشگاهی که از دانشگاه های آلمان اخذ نشده باشند، باید ارزیابی شوند تا امکان مقایسه با مدارک دانشگاهی آلمان را پیدا کنند.

شرط دوم:

یکی دیگر از شرایط دریافت بلوکارت آلمان، وجود یک قرار داد کاری خاص یا ارائه یک پیشنهاد شغلی که مربوط به نیازهای ضروری این کشور باشد، است. لازم بدانید که در هر دو صورت، شغل مورد نظر باید متناسب با مدرک تحصیلی شما باشد و همچنین میزان درآمد شما به طور سالانه، باید بالاتر از حداقل درآمد تعیین شده باشد.

از تاریخ 01/01/2020، بازه حداقل درآمد ناخالص سالانه، معادل 50800 یورو تا 55000 یورو تعیین شده است که در این صورت شما باید ماهیانه درآمدی معادل 4134 یورو تا 4600 یورو  داشته باشید. البته نا گفته نماند که کاهش حداقل درآمد ناخالص سالانه به 39624 یورو تا 43056 یورو که ماهانه حدود 3302 یورو می شود، برای افرادی که در رشته های ریاضیات، علوم کامپیوتر، علوم طبیعی، مهندسی و پزشکی انسانی (به غیر از دندانپزشکی) مشغول به کار هستند، امکان پذیر است.

 

به این موارد نیز توجه کنید:

افرادی که خارج از اتحادیه اروپا زندگی می کنند، به منظور دستیابی به شغلی که توسط هیات دیپلماتیک آلمان صادر شود، به ویزا نیاز دارند تا وارد آلمان شوند. توجه داشته باشید که قبل از انقضای ویزا، باید به اداره محلی اقامت برای دریافت بلوکارت آلمان، مراجعه کنید.

توجه داشته باشید که فردی که شهروند کشوری خارج از کشور های اتحادیه اروپا است، باید قبل از ورود به آلمان نسبت به دریافت کارت آبی آلمان اقدام کند. سفارت آلمان در هر کشوری امور مربوط به کارت آبی آلمان را به عهده دارد.

شرایط استثنایی برای دریافت کارت آبی آلمان

البته شرایط دریافت کارت آبی آلمان، برای شهروندان برخی کشور ها از جمله استرالیا، کانادا، اسرائیل، ژاپن، کره جنوبی، نیوزلند و ایالت متحده آمریکا کمی استثنایی است. مدت مجاز اقامت برای اتباع این کشور ها، تقریبا 3 ماه است و آن ها می توانند بدون ویزا وارد آلمان شوند و ظرف این مدت، قبل از اینکه مشغول به کاری شوند، نسبت به دریافت بلوکارت آلمان اقدام کنند. البته معمولاً این افراد برای یافتن شغل به بیش از 3 ماه زمان نیاز دارند. بنابراین اقدام هر چه زودتر نسبت به دریافت کارت آبی اتحادیه اروپا، برای این افراد الزامی است.

شرایط دریافت کارت آبی آلمان علاوه بر شهروندان کشور های ذکر شده، برای افرادی که حداقل 18 ماه دارای بلوکارت اتحادیه اروپا از یک کشور دیگر عضو اتحادیه اروپا باشند نیز کمی استثنایی است چرا که این افراد هم می توانند بدون ویزا وارد آلمان شوند و قبل از اشتغال به کار در آلمان نسبت به دریافت کارت آبی آلمان اقدام کنند.

لازم بدانید اشخاصی که تحت عنوان اقامتی دیگری هستند و در حال حاضر در این کشور زندگی می کنند، می توانند با مراجعه به اداره اقامت محل زندگی خود، در صورت دارا بودن شرایط لازم، کارت آبی آلمان را دریافت کنند.

bluecard

مدارک و امکانات لازم برای دریافت کارت آبی آلمان کدامند؟

 • فرم درخواست کارت آبی آلمان که باید به درستی و کامل تکمیل شود.
 • گذرنامه که باید حداقل تا 15 ماه بعد از تاریخی که برای ترک آلمان مشخص کرده اید، معتبر باشد.
 • ویزای کاری کشور آلمان که اثبات کننده حضور قانونی شما در این کشور است.
 • دو عکس که به تازگی گرفته اید و مطابق با استاندارد های ICAO است، یعنی عکس ها رنگی و پشت زمینه آن ها ساده و سفید است.
 • قرارداد کاری که با یک شرکت آلمانی بسته اید و مبلغ حقوق پیشنهادی در آن ذکر شده است.
 • اعلامیه کتبی که توسط کارفرمای شما در آلمان نوشته شده باشد.
 • ارائه مدرک دانشگاهی، سابقه کاری و … که نمانگر شایستگی شما برای کار در سمت تعیین شده می باشد.
 • رزومه که شامل تمام تجربیات کاری و مدارک تحصیلی تان است.
 • اثبات نامه یا سوگند نامه ای که نماینگر این باشد که حضور شما در آلمان، این کشور را از لحاظ سیاسی، سلامتی و …. تهدید نمی کند.
 • اثبات دارا بودن بیمه درمانی.
 • اسنادی برای اثبات توانایی مالی و دارا بودن بودجه کافی که برای اقامت در آلمان و گذراندن زندگی تا دریافت اولین حقوق تان کافی است.
 

توجه داشته باشید که ممکن این مدارک با توجه به شرایط شما تغییر کند اما به طور کلی ارسال این مدارک جهت اخذ کارت آبی آلمان بسیار مهم است و می تواند در نتیجه مثبت اخذ این کارت بسیار تاثیر گذار باشد.

هزینه اخذ بلوکارت آلمان چقدر است؟

در حال حاضر هزینه اخذ کارت آبی آلمان 140 یورو است. توجه داشته باشید که برای تمدید آن نیز باید مبلغی بپردازید.

cost of blue cart

برای دریافت بلوکارت آلمان، به چه نکاتی توجه کنیم؟

بلوکارت آلمان
 • از آنجا که برای دریافت کارت آبی اتحادیه اروپا، دارا بودن مدرک دانشگاهی اجباری است. لازم بدانید با توجه به نوع شغل، ممکن است که شما به یک مدرک کارشناسی ارشد نیاز داشته باشید.
 • شما باید حداقل پنج سال تجربه کاری در رابطه با مدرک تحصیلی خود داشته باشید.
 • داشتن قرارداد کاری یک ساله یا ارائه یک پیشنهاد کاری که در رابطه با نیازهای ضروری این کشور است، برای دریافت کارت آبی آلمان ضروری است.
 • یکی از مواردی که باید برای دریافت کارت آبی آلمان به آن توجه ویژه داشته باشید، دارا بودن درآمدی برابر یا بالاتر از حداقل میزان درآمد تعیین شده می باشد.
 

لازم بدانید که حداقل درآمدی که انتظار می رود فرد داشته باشد، بستگی به حرفه ای دارد که فرد در آن فعالیت می کند.

حداقل درآمد مورد نیاز برای دریافت بلوکارت آلمان چقدر است؟

ارقام ارائه شده برای حداقل درآمد سالانه که در پایین مشاهده می کنید، مبنی بر اطلاعاتی که آلمان در ژانویه سال 2020 منتشر کرده است. این ارقام معمولا از سالی به سال دیگر متفاوت هستند، هر چند که تا حدودی مشابه به سال های گذشته می باشند.

توجه داشته باشید که برای مشاغلی که در لیست مشاغل مورد نیاز آلمان آمده است، میزان حداقل درآمد سالانه، کم تر است. از این رو می توان گفت، دریافت بلوکارت آلمان برای افراد شاغل در آن حرفه ها آسان تر می باشد.

حداقل درآمد  ناخالص سالانه ( به طور کلی ) تعیین شده53000 یورو
حداقل درآمد ناخالص سالانه برای ریاضیدانان ، مهندسین ، دانشمندان علوم طبیعی ، تکنسین ها ، پزشکان41808 یورو
حداقل درآمد ناخالص سالانه برای مشاغلی که با کمبود نیرو مواجه اند43056 یورو
حداقل درآمد ناخالص سالانه برای فارغ التحصیلان دانشگاه55200 یورو

مراحل دریافت بلوکارت آلمان

1. متقاضیانی که علاقه مند به اخذ بلوکارت اتحادیه اروپا در آلمان هستند، ابتدا باید به دنبال شغل مناسب و متناسب با مدارک تحصیلی یا تجربه کار قبلی خود باشند. برای یافتن شغل می توانید از طریق جستجو در اینترنت و بررسی پرتال های شغلی، روزنامه ها، آژانس های کاریابی و … اقدام کنید.

 

2. در مرحله بعدی باید به دنبال اخذ ویزای کار آلمان باشید.

 

3. بعد از ورود به آلمان، تنها دو هفته فرصت دارید تا آدرس خود در آلمان را به نزدیک ترین مرجع ذیصلاح در محل زندگی خود، اعلام کنید.

 

توجه داشته باشید که اگر قبلا با استفاده از ویزای توریستی، ویزای پزشکی یا سایر ویزا های موجود  اقامت آلمان را دریافت کرده اید، نمی توانید نسبت به اخذ کارت آبی آلمان اقدام کنید مگر اینکه شرایط ذکر شده در این خصوص را داشته باشید. همچنین اگر قبلا کارت آبی اتحادیه اروپا را از سایر کشور های عضو اتحادیه اروپا دریافت کرده اید، 18 ماه پس از صدور آن می توانید نسبت به اخذ بلوکارت آلمان اقدام کنید. البته توجه داشته باشید که در هر حالت باید شرایط لازم برای دریافت کارت آبی آلمان را داشته باشید.

بعد از اینکه نسبت به درخواست دریافت کارت آبی آلمان اقدام کردید، تا سه ماه طول می کشد تا درخواست شما مورد پردازش قرار بگیرد.

 

مدت زمان اعتبار بلوکارت آلمان :

کارت آبی آلمان یک عنوان اقامتی موقت است که حداقل به مدت 1 سال اعتبار دارد و حداکثر مدت اعتبار آن برای 4 سال می باشد که البته در صورت دارا بودن شرایط مربوطه، به این مدت افزوده می شود.

شرایط و قوانین بعد از دریافت بلوکارت آلمان:

لازم است که هر چند وقت یکبار، در صورت دارا بودن شرایط مربوطه نسبت به تمدید کارت آبی اتحادیه اروپا اقدام فرمایید. هزینه تمدید بلوکارت آلمان 100 یورو است.

هر فردی ممکن است به هردلیلی، با وجود اینکه کارت آبی آلمان را دریافت کرده است، شغل خود را از دست بدهد. در این صورت باید در اسرع وقت به مراجع ذیصلاح اقامت در آلمان اطلاع دهید.

اصولا این مقامات مدت زمانی مشخصی به شما می دهند تا شغل دیگری را برای خود پیدا کنید، البته توجه داشته باشید که در برخی مواقع ممکن است کارت آبی آلمان شما باطل شود و مقامات آلمانی از شما بخواهند که به کشور خود برگردید. از این رو بهتر است که شغل خود را از دست ندهید. البته ناگفته نماند که در هر صورت، هرگونه تغییر شغلی در دو سال اول، باید توسط مرجع ذیصلاح تایید شود.

مزایای دریافت بلوکارت آلمان:

 • فردی که دارای کارت آبی آلمان است، درآمدی معادل درآمد شهروندان اتحادیه اروپا که در همان کار مشغول به کار هستند را دریافت می کند.
 
 • بخشی از مزایای دریافت بلوکارت آلمان، مربوط به شرایط بسیار عالی اقامت  برای خانواده دارنده این کارت می باشد. به طور مثال، در صورتی که شما کارت آبی آلمان را داشته باشید، همسر شما می تواند بدون نیاز به اثبات دانستن زبان آلمانی یا حتی داشتن آگاهی ساده نسبت به این زبان، نسبت به صدور عنوان اقامتی اقدام کند و همچنین اجازه فوری و نا محدودی برای اشتغال دریافت کنند.
 
 • دارندگان کارت آبی آلمان، اگر در مدت اشتغال خود بسیار ماهر باشند و همچنین در صندوق بازنشستگی سرمایه گذاری کنند و البته زبان آلمانی خود را به سطح پایه رسانده باشند، بعد از 33 ماه در آلمان، مجوز اقامت دائم را دریافت می کنند. این دوره برای افرادی که دارای سطح B1 در زبان آلمانی هستند، به 21 ماه نیز کاهش پیدا می کند.
 
 • دارا بودن بلوکارت اتحادیه اروپا، این امکان را برای فرد ایجاد می کند که بعد از 18 ماه ماندن در آلمان به کشور دیگری از اتحادیه اروپا نقل مکان کند.
 
 • دارندگان کارت آبی آلمان می توانند بدون از دست حق اقامت در آلمان یا اتحادیه اروپا تا 12 ماه در اتحادیه اروپا بمانند.
 
 • اگر فردی قبلا با کارت آبی اتحادیه اروپا در یک کشور عضو اتحادیه اروپا بماند، این موضوع در مورد حق اقامت دائم در آلمان در نظر گرفته می شود.
 
 • اگر فردی که کارت آبی آلمان را دریافت کرده است، بخواهد در اتحادیه اروپا حرکت کند، می تواند مطمئن باشد که تقریبا برای رفتن به تمامی کشور های عضو اتحادیه اروپا ویزا لازم ندارد. البته این در خواست را باید ظرف 1 ماه پس از ورود به آلمان انجام بدهد.
germany

چه موقع درخواست دریافت بلوکارت آلمان رد می شود؟

درخواست شما برای داشتن بلوکارت آلمان ممکن است به چند دلیل رد شود که در این بخش از مقاله برخی از عمده ترین دلایل رد درخواست کارت آبی آلمان را به شما می گوییم:

 • ممکن است با توجه به مدارکی که ارسال کرده اید، واجد شرایط دریافت کارت آبی آلمان قرار نگرفته باشید.
 • از نظر آلمان کشور شما فاقد متخصصان حرفه ای و کارآمد در حوزه تحصیلی شما برای این کشور می باشد.
 • شما اطلاعات نادرستی در مورد خود به سازمان اقامتی آلمان داده اید.
 • کارفرمایی که در آلمان قصد همکاری با وی را دارید به دلیل همکاری با افراد فاقد صلاحیت لازم، رد صلاحیت شده است.
 • حضور شما در کشور آلمان، تهدیدی برای سیاست های عمومی، سلامت عمومی یا امنیت عمومی اتحادیه اروپا محسوب می شود.
 

امیدواریم که مطالب این مقاله به سوالات شما پاسخ مناسبی داده باشد. همچنین می توانید در صورت نیاز سوالات خود را در زیر از ما بپرسید. کارشناسان موسسه کاریابی بین المللی کاربین به بهترین شکل ممکن پاسخ شما را خواهند داد.

سوالات متداول

در حال حاضر هزینه اخذ کارت آبی آلمان 140 یورو است . توجه داشته باشید که برای تمدید آن نیز باید مبلغی بپردازید.در حال حاضر هزینه اخذ کارت آبی آلمان 140 یورو است . توجه داشته باشید که برای تمدید آن نیز باید مبلغی بپردازید.

کارت آبی آلمان یک عنوان اقامتی موقت است که حداقل به مدت 1 سال اعتبار دارد و حداکثر مدت اعتبار آن برای 4 سال می باشد که البته در صورت دارا بودن شرایط مربوطه، به این مدت افزوده می شود.

فرم مشاوره زیر رو پُر کنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه 

نظرات کاربران

8 پاسخ

 1. سلام منظورتون از محققین تو همه رشته هاس یا فقط رشته های آزمایشگاهی؟

 2. سلام . بعد گذشت 5 سال و داشتن درامدی بالاتر از حد معین میتونید بلوکارت آلمان رو دریافت کنید

 3. سلام خسته نباشید . بعد گذشت چند سال بلوکارت آلمان رو دریافت میکنیم ؟

 4. سلام .مدارک دانشگاه دولتی تاثیر بیشتری داره برای دریافت اقامت

 5. سلام خسته نباشید مدرک دانشگاهی از دانشگاه های دولتی ایران برای دریافت بلوکارت آلمان قبوله؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی