درباره آلمان

درباره آلمان

آلمان را می‌توان یکی از جذاب‌ترین و متنوع‌ترین کشورهای جهان به شمار آورد که همیشه می‌تواند شما را غافل‌گیر کند. این کشور قدرتمند به‌عنوان یکی از مهم‌ترین و مهاجرپذیرترین کشورهای جهان شناخته می‌شود و از ورزش و تاریخ گرفته تا زبان، موسیقی، غذا، فرهنگ و فناوری، چیزهای زیادی برای یافتن وجود دارد. ما در این مقاله قصد داریم تا درباره آلمان و نکات مهم این کشور اطلاعات بیش­تری در اختیار شما قرار دهیم .

این مقاله صرفا جهت اطلاع رسانی است.

فرم مشاوره رایگان

آنچه خواهید خواند:

درباره آلمان

جغرافیای آلمان

ابتدا اجازه دهید تا درباره آلمان و جغرافیای این کشور صحبت کنیم. کشور آلمان در مرکز قاره اروپا واقع شده است و با نه کشور مرزهای مشترکی دارد. این کشورها عبارتند از: دانمارک، لهستان، جمهوری چک، اتریش، سوئیس، فرانسه، لوکزامبورگ، بلژیک و هلند. کشور آلمان بعد از روسیه دومین کشور پرجمعیت اروپای مرکزی است و مهاجران زیادی در آن زندگی و تحصیل می‌کنند.

 

دریای بالتیک، دریای شمال و مناطق پست مرزهای طبیعی در شمال آلمان را تشکیل می‌دهند و مرزهای آلمان جنوبی توسط کوه‌های آلپ و دریاچه کنستانس تشکیل شده است. بلندترین کوه آلمان “زوگسپیتزه” (به معنی قله بادخیز) با ۲۹۶۳ متر است. این کوه در واقع یکی از جاذبه‌های جذاب و برتر کشور آلمان است و هرساله گردشگران زیادی از قله کوه دیدن می‌کنند. شما می‌توانید به‌ وسیله تله‌کابین تا بالای کوه بروید و از آنجا مناظر فوق‌العاده‌ای از دامنه کوه‌های آلپ تماشا کنید.

 

در قلب معنوی این کشور، شهر باشکوه برلین قرار گرفته است که مانند ققنوس از خاکستر جنگ جهانی دوم برخاسته و اکنون پس از چندین دهه در پایتخت آلمان متحد شده است و رودخانه راین در آن جاری می باشد. در این کشور، صدها قلعه قرون وسطایی، کلیساها، دهکده‌های زیبا، شهرها و بازارها و مراکز آموزشی و فرهنگی قرار گرفته است. کشور آلمان همچنین میزبان یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های اروپا است و انتشارات ماینز که از نظر تاریخی یکی از مهم‌ترین مراکز انتشارات اروپا بوده در این کشور واقع شده است.

جغرافیای-آلمان

تاریخ آلمان

انسان‌ها حدود ۱۰ هزار سال پیش، پس از پایان آخرین عصر یخ‌بندان در شمال اروپا ساکن شدند. اولین افرادی که به زبانی شبیه به زبان آلمانی صحبت کردند احتمالاً در حدود ۵۰۰۰ سال پیش در این منطقه زندگی می‌کردند.

 

درباره آلمان و تاریخ این کشور باید بدانید که آلمان اولیه مجموعه‌ای از ایالت‌های کوچک بود که توسط دوک‌ها و پادشاهان اداره می‌شد. اما در سال ۱۸۷۱، کشور توسط سیاستمداری به نام اتو فون بیسمارک متحد شد. در اواخر قرن نوزدهم آلمان شروع به رقابت با سایر کشورهای اروپایی برای ایجاد مستعمره در آفریقا و آسیا کرد و این تنش‌ها به جنگ جهانی اول، بدترین درگیری که جهان تا به‌ حال دیده بود، در سال ۱۹۱۴ منجر شد.

 

 آلمان و متحدانش در جنگ با بریتانیا، فرانسه، روسیه، ایتالیا، رومانی، ژاپن و بعداً ایالات متحده شکست خوردند. آدولف هیتلر و حزب نازی در سال ۱۹۳۳ به قدرت رسیدند و قول دادند که آلمان را دوباره بزرگ کنند. در سال ۱۹۳۹، هیتلر به لهستان حمله کرد و جنگ جهانی دوم را آغاز کرد. در طول جنگ، هیتلر اردوگاه‌هایی ایجاد کرد که در آن میلیون‌ها یهودی و گروه‌های دیگر از مردم کشته شدند. جنگ در سال ۱۹۴۵ با شکست آلمانی‌ها به پایان رسید.

 

پس از جنگ جهانی دوم، آلمان به دو بخش غربی و شرقی تقسیم شد و این کشور به مرکز درگیری بین اتحاد جماهیر شوروی و قدرت‌های غربی تبدیل گردید. این رویارویی که ۴۴ سال به طول انجامید، جنگ سرد نام گرفت و در سال ۱۹۸۹، آلمان شرقی مرزهای خود را باز کرد و جنگ سرد به پایان رسید.

آشنایی با جامعه آلمان

تاکنون به اطلاعات اجمالی مناسبی درباره آلمان دست پیدا کرده‌اید و اکنون زمان آن رسیده است تا جامعه این کشور را برای شما تشریح کنیم. همان‌طور که عنوان شد جمعیت این کشور در حدود ۸۵ میلیون نفر و با نرخ رشد 0.26 درصد است. از مهم‌ترین گروه‌های قومی در کشور آلمان می‌توان به آلمانی‌ها اشاره کرد که امروزه چیزی بیش از ۹۵ درصد از جمعیت آلمان را مردمان آلمانی تشکیل می‌دهند.

 

اما در کنار این قوم، قومیت‌های دیگری نیز وجود دارند که از جمله می‌توان به ترک‌ها، ایتالیایی‌ها، یونانی‌ها و لهستانی‌ها اشاره کرد. پراکندگی جمعیت این قومیت‌ها به این صورت خواهد بود: ۲.۳ درصد ترک، ۱.۷ درصد ایتالیایی، 0.4 درصد یونانی و 0.4 درصد لهستانی. مابقی قومیت‌هایی که در کشور آلمان وجود دارند اکثرا پناهندگان یوگسلاوی سابق هستند.

 

  • زبان

اکنون در درباره آلمان قصد داریم تا به زبان مردمان این کشور اشاره کنیم. زبان اصلی مردمان این کشور آلمانی استاندارد بوده، اما باید بدانید که تفاوت‌های اساسی در گویش‌های منطقه این کشور وجود دارد. در کنار زبان آلمانی مردم به زبان‌های دیگری نیز گفت‌وگو می‌کنند. اقلیت های زبانی بسیار کوچکی در کشور آلمان وجود دارند که عبارت از زبان سرویس، دانمارکی یا فریزی است.

 

  • مذهب

 مردم آلمان همچنین دارای یک مذهب کلیدی و مذاهب دیگری هستند. بیش­تر مردم آلمان مسیحی و از شاخه پروتستان بوده که در کلیسای انجیلی عبادت می‌کنند. طبق آخرین آمار، تعداد افراد مسیحی پروتستان در آلمان بیش از ۳۰ میلیون نفر بود. در کنار این مذهب، افراد با مذاهب دیگری نیز وجود دارند که از مهم‌ترین آن­ها می‌توان به کاتولیک رومی، مسلمانان، یهودیان و سایر ادیان اشاره کرد.

 

  • آموزش و سواد

آنچه درباره آلمان و آموزش‌وپرورش در این کشور قابل‌توجه است، این است که طبق آمار حدود بیش از ۹۸ درصد افراد باسواد در جمعیت بالای ۱۵ سال قرار دارند. تحصیلات در کشور آلمان تا سن ۱۸ سالگی اجباری است و بعد از ۱۰ سالگی، پس از مدرسه ابتدایی، دانش‌آموزان در یکی از مدارس زیر تحصیل خواهند کرد.

دوره متوسطه کوتاه‌مدت، مدرسه متوسطه اول، دبیرستان مدرسه جامع

همچنین برای کودکان با نیازهای آموزشی ویژه نیز در کشور آلمان مدرسه وجود دارد. در حدود ۱۵ سالگی، دانش‌آموزان از میان انواع مدارس حرفه‌ای، فنی و دانشگاهی یکی را انتخاب خواهند کرد. آموزش عالی شامل انواع بسیاری از کارهای فنی، مدارس پیشرفته و دانشگاه‌های بسیار معتبر است.

 

  • سلامت و رفاه

چیزی در حدود ۹۰ درصد جمعیت آلمان تحت پوشش بیمه اجباری جامع، اعم از بیماری، حوادث، ازکارافتادگی، مراقبت‌های طولانی‌مدت و بازنشستگی هستند. سایر افراد در برنامه‌های بیمه خصوصی و یا داوطلبانه ثبت‌نام می‌کنند. افراد فقیر و آن دسته از آلمانی ها که اوضاع اقتصادی مناسبی ندارند، تحت پوشش برنامه‌های رفاهی دولت قرار خواهند گرفت. کیفیت مراقبت‌های پزشکی به‌طورکلی در جامعه آلمانی بسیار مناسب است.

 

حقوق بازنشستگی که در کشور آلمان به افراد پرداخت می‌شود با توجه‌ به درآمد مادام‌العمر بوده که می‌تواند پاسخگوی نیازهای فرد در خصوص هزینه‌های زندگی باشد. همچنین در آلمان طیف گسترده ای از سایر مزایای رفاهی اجتماعی که توسط سازمان‌های دولتی و خصوصی مدیریت می‌شود در اختیار افراد نیازمند قرار می‌گیرد.

 

امید به زندگی در میان مردمان آلمان 76.6 درصد است که از این‌ بین ۷۳ سال برای مردان و ۷۹ سال برای زنان تخمین زده شده است. نرخ مرگ‌ومیر نوزادان ۶.۳ مرگ در هر هزار تولد است و نرخ باروری کلی 1.5 فرزند متولد شده به‌ازای هر زن بیان شده است.

جامعه-ی-آلمان

تحصیل در آلمان

اما همان‌طور که شاید شما هم درباره آلمان بدانید، این کشور می‌تواند یک مقصد مهاجرتی تحصیلی مناسب برای همه افراد انتخاب شود. قانون اساسی سال ۱۹۴۹ به شهروندان آلمانی حق خودشکوفایی می‌دهد. در این تئوری، شهروندان می‌توانند تحصیلی را که می‌خواهند، انتخاب کنند و به شغل یا حرفه موردنظر خود دسترسی داشته باشند؛ بنابراین هدف سیاست آموزشی آلمان این است که برای هر شهروند فرصت‌هایی برای رشد شخصی، حرفه‌ای و شهروندی مطابق با توانایی‌ها و ترجیحات خود فراهم شود.

 

دولت آلمان همچنین موظف است تا فرصت‌های آموزشی برابر و باکیفیت را برای همه، از طریق انواع مؤسسات آموزشی فراهم نماید. تحصیل در بیش­تر دانشگاه‌های آلمان رایگان بوده و شما توانایی این را دارید تا در انواع مقاطع تحصیلی در کشور آلمان مشغول به تحصیل شوید.

 

تقریباً تمام مدارس ابتدایی و متوسطه و حدود ۹۵ درصد مؤسسات آموزش عالی در کشور آلمان، دولتی هستند. دانشجویان کالج‌ها و تحصیلات تکمیلی هزینه‌ای را در یک ترم پرداخت می‌کنند که شامل حقوق گسترده‌ای برای مراقبت‌های بهداشتی و سایر مزایای اجتماعی است.

 

اقتصاد در آلمان

اما در اینجا قصد داریم تا درباره آلمان و اقتصاد این کشور صحبت کنیم. آلمانی‌ها با افتخار به اقتصاد خود برچسب «sociale Marktwirtschaft» یا اقتصاد بازار اجتماعی می‌زنند تا نشان دهند که سیستمی که پس از جنگ جهانی دوم توسعه‌یافته است، هم به بعد مادی و هم بعد اجتماعی و انسانی توجه دارد. آن­ها بر اهمیت اصطلاح “بازار” تاکید می‌کنند، زیرا پس از تجربه نازی‌ها، خواهان اقتصادی عاری از مداخله و سلطه دولت بودند. تنها نقش دولتی در اقتصاد جدید آلمان غربی و حفاظت از محیط رقابتی در برابر گرایش‌های انحصاری خودش بود.

 

اصطلاح “اجتماعی” به این دلیل تاکید می‌شود که آلمانی‌های غربی خواهان اقتصادی بودند که نه‌ تنها به ثروتمندان کمک کند، بلکه به کارگران و دیگرانی که ممکن است ثابت کنند قادر به مقابله با تقاضاهای رقابتی شدید اقتصاد بازار نیستند نیز اهمیت می‌دهد.

 

پس از شکست در جنگ جهانی دوم، آلمان در حال ویرانی بود. در سال ۱۹۴۹، چهار سال پس از پایان جنگ، کشور به جمهوری فدرال آلمان در غرب و جمهوری دموکراتیک آلمان کمونیستی در شرق تقسیم شد. باگذشت زمان، اوضاع اقتصادی آلمان غربی بهبود یافت و به ثروتمندترین کشور اروپا تبدیل شد، اما آلمان شرقی بسیار عقب بود. پس از اتحاد مجدد دو طرف در سال ۱۹۸۹ ، آلمان میلیاردها پوند برای مدل کردن شرق کشورش هزینه کرد.

 

امتیاز آزادی اقتصادی آلمان ۷۶.۱ دهم درصد است که اقتصاد این کشور را به شانزدهمین اقتصاد آزاد در شاخص سال 2022 تبدیل می‌کند. آلمان در بین ۴۵ کشور منطقه اروپا در رتبه یازدهم قرار دارد و امتیاز کلی آن بالاتر از میانگین منطقه‌ای و جهانی است. رشد اقتصادی آلمان از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ کند شد، در سال ۲۰۲۰ این رشد اقتصادی منفی شد و در سال ۲۰۲۱ در سطح متوسط از سر گرفت.

 

با این‌ حال، روند ضعیف آزادی اقتصادی این کشور در ۵ سال گذشته روشن‌تر شده است. آن­ها از سال ۲۰۱۷ به‌طورکلی ۲.۳ امتیاز در آزادی اقتصادی به ثبت رسانده اند و برای اولین‌بار در تاریخ، این شاخص به نیمه بالایی گام نهاد. سلامت مالی و آزادی از جمله مهم‌ترین مزایای کسب‌وکار قوی در این کشور است.

اقتصاد-آلمان

دولت و سیاست در آلمان

اکنون زمان آن رسیده است تا درباره آلمان و دولت این کشور صحبت کنیم. از اواسط سال ۱۹۵۵ آلمان کشوری بود که پس از 4 دهه تقسیم جنگ سرد، با اتحاد اخیر بخش‌های غربی و شرقی خود کنار آمد. اتحاد آلمان که در اکتبر ۱۹۹۰ به دست آمد، در واقع شامل الحاق جمهوری دموکراتیک آلمان به جمهوری فدرال آلمان بود؛ بنابراین کشور متحد به‌جای بازتاب ترکیبی از سیستم‌های هر دو دولت، عمدتاً ادامه سیستم سیاسی و اقتصادی آلمان غربی بود.

 

در تابستان 1990، دولت‌های دو ایالت آلمان پیش‌نویس معاهده هزار صفحه‌ای را تنظیم کردند که در آن شرایط اتحادیه سیاسی مشخص شده بود. این صنعت توضیح می‌دهد که چگونه ساختارها و سیاست‌های آلمان غربی به شرق گسترش می‌یابد، چگونه سایر نهادها مانند سیستم آموزشی هماهنگ می‌شوند و کدام مسائل بعداً حل خواهد شد. پارلمان‌های هر دو ایالت آلمان این معاهده را تصویب کردند و قلمروهای آلمان شرقی بر اساس ماده ۲۳ در ۳ اکتبر ۱۹۹۰ به جمهوری فدرال ملحق شد.

 

سیستم حکومتی آلمان غربی که در قانون اساسی مشخص شده است، به‌ویژه نشان‌دهنده تمایل به فراتر رفتن از دوره بی‌ثباتی دموکراتیک و دیکتاتوری بین جنگ است. یک سیستم حکومتی فدرال که برای یک دموکراسی باثبات و مبتنی بر قانون، اساسی و حیاتی تلقی می‌شود، به‌عنوان پاسخی مستقیم به درس‌هایی که از سوءاستفاده نازی‌ها از ساختارهای متمرکز آموخته شده، ایجاد شد.  طبق قانون اساسی دولت آلمان، رئیس رسمی دولت، رئیس‌جمهور است. رئیس‌جمهور که قصد دارد یک دولتمرد بزرگ و باقدرت باشد، برای یک دوره پنج‌ساله توسط مجمعی که به طور ویژه دعوت می‌شوند، انتخاب خواهد شد. 

 

ریاست دولت بر عهده صدراعظم است که با اکثریت آرا پس از معرفی رئیس‌جمهور، انتخاب خواهد شد. صدراعظم که دارای اختیارات مستقل قابل‌توجهی است، مسئول آغاز سیاست‌های دولت خواهد بود. کابینه و وزارتخانه‌های آن نیز از خودمختاری و اختیارات ابتکاری گسترده برخوردار هستند.

دولت-آلمان

نتیجه‌گیری

کشور آلمان یکی از کشورهای قدرتمند و جذاب قاره اروپاست که با کشورهای زیادی همچون فرانسه، دانمارک، لهستان، بلژیک و هلند همسایه است. این کشور دارای یک اقتصاد بسیار پایدار و قدرتمند بوده و تاریخی غنی و پر از فراز و نشیب را تجربه کرده است. ما در این مقاله به‌صورت کامل درباره آلمان، سیاست‌های آن، اقتصاد، مردم و فرهنگ آن صحبت کردیم.

 

فرم مشاوره زیر رو پُر کنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه 

نظرات کاربران

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی