ویزای کار IMP کانادا

یک تبعه خارجی که به دنبال کار و ورود به کانادا است، بیش از 100 گزینه مختلف دارد. بسیاری از این گزینه‌ها تحت دو برنامه کلی نیروی کار خارجی موقت (TFWP) و برنامه تحرک بین‌المللی (IMP) قرار می‌گیرد. هر دو این برنامه‌ها برای کمک به رشد اقتصادی کانادا طراحی شده‌اند، ولی اهداف سیاستی اعلام شده و الزامات آنها متفاوت می‌باشد. ویزای کار IMP کانادا به منظور پیشبرد منافع اقتصادی و اجتماعی متنوع در کانادا معرفی شده است. این برنامه شامل تمام دسته‌های مجوز کار معاف از ارزیابی تاثیر بازار کار (LMIA) می‌گردد. از جمله افرادی که بر اساس موافقت‌نامه‌های تجارت آزاد و نقل‌وانتقالات درون شرکتی با مجوزهای کاری وارد کانادا می‌شوند.

فرم مشاوره رایگان

ویزای کار IMP کانادا به منظور پیشبرد منافع اقتصادی و اجتماعی متنوع در کانادا معرفی شده است.

آنچه خواهید خواند:

ویزای کار IMP کانادا چیست؟

The International Mobility Program (برنامه تحرک بین‌المللی) که به‌اختصار IMP نامیده می‌شود، برای استخدام نیروی کار خارجی توسط کارفرمایان کانادایی طراحی شده است. این ویزا باهدف تامین کمبود نیروی کار و مهارت مورد نیاز در کانادا معرفی شد. برای دریافت این ویزا نیازی به LMIA نیست.


LMIA سندی است که به‌عنوان ارزیابی تاثیر بازار کار شناخته می‌شود. معمولا این سند از سوی یک کارفرمای کانادایی قبل از استخدام یک فرد خارجی ارائه می‌شود. بر اساس این مجوز باید ثابت شود که هیچ فردی در داخل کانادا برای پر کردن موقعیت موجود صلاحیت لازم را ندارد.


برای بهره‌مندی از این نوع معافیت LMIA، کارفرمای کانادایی باید نشان دهد که کار یک تبعه خارجی به طور قابل توجهی از نظر اجتماعی، فرهنگی یا اقتصادی برای کانادایی‌ها یا سایر افراد خارجی مقیم سودمند است.


استخدام یک نیروی خارجی از طریق IMP معمولا مستلزم پرداخت 230 دلار هزینه انطباق کارفرما می‌باشد. اگر کارفرما فردی با مجوز کار باز را استخدام کند نیازی به پرداخت هزینه نیست. قراردادهای غیرتجاری، موقعیت‌های تحقیقاتی خاص و کارهای خیریه یا مذهبی نیز شامل پرداخت هزینه نمی‌شوند.

انواع برنامه‌های تحت ویزای کار IMP کانادا

6 نوع برنامه برای درخواست ویزای آی ام پی برای نیروی کار ماهر وجود دارد. هر فردی که در یکی از این دسته‌ها قرار گیرد، خواهد توانست تحت برنامه تحرک بین‌المللی در کانادا کار و زندگی کند.

جریان 1: برنامه اجازه کار پس از فارغ‌التحصیلی

پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه یا کالجی در کانادا، دانشجویان بین‌المللی می‌توانند تا سه سال با مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی کار کنند. مجوزهای شغلی پس از فارغ‌التحصیلی به افراد مورد نظر در اخذ اقامت دائم کانادا کمک می‌کند. متقاضیان اجازه کار پس از فارغ‌التحصیلی باید حداقل 18 سال سن داشته و یک برنامه تحصیلی ۸ماهه را در زمان اقامت در کانادا گذرانده باشند.

انواع برنامه‌های مهاجرتی تحت ویزای کار IMP کانادا

جریان 2: قراردادهای متقابل تبادل جوانان

توافق‌نامه‌های متقابل تبادل جوانان یکی از برنامه‌های تحت ویزای کار IMP کانادا می‌باشد که شامل برنامه‌هایی مانند تجربه بین‌المللی کانادا (IEC) است. در این برنامه‌ها جوانان از حدود 30 کشور مختلف می‌توانند برای زندگی و کار در کانادا درخواست بدهند. برای درخواست IEC کشور یا قلمرو شهروندی متقاضی باید با کانادا توافق‌نامه‌ای داشته باشد که بیان می‌کند می‌توان برای مجوز کار IEC درخواست داد. در غیر این صورت فرد می‌تواند از یک سازمان شناخته شده استفاده کند.

جریان 3: موافقت‌نامه‌های تجارت آزاد بین‌المللی

قراردادهای تجارت آزاد بین‌المللی (CETA) برنامه‌هایی مانند موافقت‌نامه ایالات متحده آمریکا – مکزیک – کانادا (USMCA) و موافقت‌نامه تجارت آزاد جامع کانادا – اتحادیه اروپا است. این برنامه‌ها به ارائه‌دهندگان خدمات خاص، افراد خوداشتغال، انتقال گیرندگان درون شرکتی، اجازه تجارت در کانادا می‌دهند. سرمایه‌گذاران در چنین موافقت نامه‌هایی برای فعالیت در کانادا به LMIA نیاز نخواهند داشت.

جریان 4: برنامه انتقال درون شرکتی

نقل‌وانتقالات درون شرکتی به کانادا روش متداولی برای انتقال نیروی کار به کانادا تحت ویزای کار IMP کانادا است. اگر متقاضی برای کسب‌وکاری کار می‌کند که شرکت مادر، شعبه، شرکت تابعه یا وابسته در کانادا دارد، می‌تواند برای دریافت ویزای کار کانادا از طریق برنامه انتقال درون شرکتی درخواست دهد. نامزدهای این برنامه باید در یک شرکت بین‌المللی شاغل باشند. همچنین این افراد باید تمایل خود برای کار در کانادا برای شرکت مادر، شرکت تابعه، شعبه یا شرکت وابسته آن شرکت را اعلام نمایند. این دسته از افراد باید موافقت نامه داشته باشند که به طور موقت در کانادا کار کنند.

جریان 5: مجوز کار باز

مجوزهای کاری باز ( اپن ورک پرمیت) توسط اداره مهاجرت و شهروندی کانادا (IRCC) ایجاد شده است. این مجوز به متقاضیانی که برای اقامت دائم در کانادا درخواست می‌کنند، اجازه کار معتبر کانادا را می‌دهد. مجوز کار باز برای حفظ نیروی کار خارجی در کانادا زمانی که درخواست‌های آنها برای اقامت دائم در حال بررسی می‌باشد، طراحی شده است. به دلیل کار در کانادا، این متقاضیان در حال حاضر مزایای اقتصادی ارائه می‌دهند، بنابراین آنها نیازی به LMIA ندارند. اگر متقاضی تحت یکی از برنامه‌های زیر برای اقامت دائم درخواست دهد، واجد شرایط این برنامه خواهد بود:

• برنامه کارگران ماهر فدرال (FSWP)
• کلاس تجربه کانادا (CEC)
• برنامه تجارت ماهر فدرال (FSTP)
• برنامه نامزدهای استانی (PNP)
• آزمایشی کشاورزی-غذایی (AFP)
• کلاس کارگر ماهر کبک (QSWC)

مجوز کار برای نیروی کار خارجی که سهم قابل‌توجهی در اقتصاد، رفاه اجتماعی یا فرهنگ کانادا دارند

جریان 6: داشتن مزایای اجتماعی یا فرهنگی

مجوز کار برای نیروی کار خارجی که سهم قابل‌توجهی در اقتصاد، رفاه اجتماعی یا فرهنگ کانادا دارند، ممکن است بدون نیاز به ارزیابی تاثیر بازار کار (LMIA) از سوی کارفرما صادر شود. معافیت‌های LMIA در این دسته کلاس “منافع قابل توجه” نامیده می‌شود.


در این برنامه متخصصان و کارآفرینان می‌توانند به طور موقت تحت ویزای کار IMP کانادا وارد این کشور شوند تا سرمایه‌گذاری یا کسب‌وکار خوداشتغالی خودشان را ایجاد کنند. کلید تحت تاثیر قرار دادن افسر مهاجرت این است که به‌وضوح “مزایای قابل توجه” را برای کانادایی‌ها ایجاد کنید. برای درخواست از این طریق متقاضی باید شواهدی مبنی بر اینکه چگونه کار وی از نظر اقتصادی، اجتماعی یا فرهنگی سود قابل توجهی را ارائه می‌دهد، داشته باشد.

فرایند اخذ ویزای کار IMP کانادا

اول از همه، فرد باید شغلی در کانادا پیدا کند. سپس، فرایند درخواست با کارفرمای کانادایی آغاز می‌شود. برای درک بهتر در مورد نحوه درخواست در زیر مروری از این پروسه بیان شده است.


• کارفرما حساب کاربری و مشخصات شرکت خود را در پورتال کارفرمای IRCC ایجاد می‌کند.
• کارفرمای کانادایی جزئیات کامل شغل مانند تحصیلات و تجربه مورد نیاز، لیست وظایف، دستمزد و مزایا فرد مورد نظر را آپلود می‌کند.
• پیشنهاد کار نهایی از طریق پورتال کارفرمای IRCC منتشر می‌شود.
• پس از ارسال پیشنهاد شغلی، شماره استخدام ارائه می‌شود که کارفرما باید برای نیروی کار خارجی ارسال کند.
• نیروی خارجی در درخواست مجوز کار خود این عدد را ذکر می‌کند.
• پس از تایید درخواست مجوز کار، اگر فرد از کانادا باشد، معرفی نامه دریافت خواهد کرد. اگر هم در داخل کانادا باشد، مجوز کار جدید دریافت می‌نماید.
• مجوز کار پس از ارائه معرفی نامه توسط کارفرما بندر ورودی صادر می‌شود.

مزایای ویزای کار IMP کانادا چیست؟

مزیت اصلی برنامه آی ام پی این است که کارفرمایان کانادایی، در برخی از الزامات برنامه استخدام کار نیروی خارجی موقت معاف هستند. این باعث می‌شود که متقاضی کار، راحت‌تر و سریع‌تر مجوز کار خود را دریافت کند. به‌صورت خلاصه مزیت‌های ویزای کار IMP کانادا عبارت‌اند از:

مزایای ویزای کار IMP کانادا

• عدم نیاز به مجوز LMIA
• کوتاه شدن روند درخواست‌های پیچیده ویزای کاری برای کانادا تحت این برنامه
• صدور سریع ویزای کاری
• امکان دریافت ویزا برای همراهی اعضای خانواده
• امکان دریافت اقامت دائم کانادا پس از دریافت ویزای کاری

نحوه ارزیابی مجوز کار تحت ویزای کار IMP کانادا

نحوه ارزیابی مجوز کار تحت ویزای کار IMP کانادا

به‌عنوان یک شهروند خارجی، مزایای پیشنهادی فرد برای کانادا از طریق کار باید قابل توجه تلقی شود. افسران مهاجرت معمولا برای تعیین اینکه آیا کار فرد مهم یا قابل توجه است، به شهادت کارشناسان معتبر، قابل اعتماد تکیه می‌کنند. سوابق کار فرد شاخص خوبی از سطح عملکرد و موفقیت خواهد بود. افسر مهاجرت هر مدرک عینی که می‌توان ارائه داد را بررسی خواهد کرد. در ادامه یک لیست جزئی از چنین سوابق قابل ارسال بیان شده است:


• سوابق تحصیلی رسمی که نشان می‌دهد فرد مدرک، دیپلم، گواهینامه یا جایزه‌ای مشابه از یک کالج، دانشگاه، مدرسه یا سایر موسسات آموزشی مرتبط با حوزه توانایی خود کسب کرده است.
• شواهدی از کارفرمایان فعلی یا سابق که نشان می‌دهد فرد در شغلی که به دنبال آن است، تجربه تمام وقت قابل توجهی دارد (ده سال یا بیشتر).
• دریافت هر گونه جایزه به دلیل اختراع و دستاورد ملی یا بین‌المللی.
• مدارک نشان دهنده عضویت در سازمان‌های نیازمند استاندارد برتری از سوی اعضای آن.
• سوابق نشان دهنده داشتن مقام کنترل و نظارت کار دیگران.
• مدرکی دال بر به‌رسمیت‌شناختن دستاوردها و مشارکت‌های قابل توجه در حوزه کاری توسط همتایان، سازمان‌های دولتی یا انجمن‌های حرفه‌ای یا تجاری.
• شواهدی مبنی بر مشارکت‌های علمی یا عملی در زمینه کاری.
• مقالاتی که در نشریات دانشگاهی یا صنعتی نوشته شده است.
• شواهدی مبنی بر ایفای نقش رهبری در سازمانی با اعتبار و شهرت زیاد.

جمع‌بندی

دولت کانادا برای رفع کمبود نیروی کار خود تحت ویزای کار IMP کانادا به افراد خارجی اجازه می‌دهد تا در این کشور کار کنند. برای درخواست این ویزا فرد خارجی باید دعوت نامه از سوی کارفرما کانادایی داشته باشد. یکی از مزیت‌های این برنامه در این است که کارفرما نیاز به ارائه ارزیابی تاثیر بازار کار برای استخدام نیروی خارجی ندارد. مشاوران و وکلای اختصاصی مهاجرت کاری در موسسه کاربین به شما کمک خواهند کرد تا تمام سوالات خود را حل کنید. تیم آگاه ما تضمین می‌کند که برنامه آی ام پی بدون هیچ تاخیری برای شما پردازش شود. ماموریت ما ارائه مشاوره حرفه‌ای مهاجرت کاری برای کمک به جامعه جهانی در فرایند ورود و اقامت در کانادا است.

سوالات متداول

افرادی که به‌عنوان بخشی از معاهدات تجاری یا با مجوز اپن ورک پرمیت (مجوز کار باز) وارد کانادا می‌شوند، واجد شرایط این برنامه خواهند بود.

همه پیشنهادهای شغلی IMP باید از طریق پورتال کارفرمای IRCC ارائه شود. برای استفاده از پورتال کارفرما، صاحبان شرکت‌های کانادایی ابتدا یک نمایه ایجاد می‌کنند. کارفرمایان تمام اطلاعات ضروری را در هنگام ارسال یک آگهی شغلی به افراد خارجی ارائه می‌دهند.

فرم مشاوره زیر رو پُر کنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه 

نظرات کاربران

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی