کار آزاد در آلمان

همه ما با این امر آشنا هستیم کشور آلمان در سال‌های اخیر به گزینه اول بسیاری از متقاضیان مهاجرت کاری تبدیل شده است. با ادامه فعالیت در حوزه کار آزاد در آلمان شما نیز می‌توانید به‌راحتی در این کشور فوق‌العاده محبوب مشغول به زندگی شوید. آلمان به دلیل داشتن اقتصاد بسیار مناسب و همچنین سیستم مالی بی‌نظیر به یک انتخاب عالی برای کلیه مهاجران خارجی تبدیل شده است.


کارهای آزاد در این کشور به دسته‌های مختلفی تقسیم‌بندی می‌شوند که هر یک از آن‌ها دارای ویژگی‌های خاص خود هستند. به‌منظور شروع فعالیت در حوزه کار آزاد قاعدتاً باید با قوانین و مقررات مربوط به این بحث آشنا باشید. در این متن قصد داریم به طور کامل اطلاعاتی را در مورد نحوه فعالیت در حوزه کار آزاد در این کشور به شما عزیزان ارائه کنیم. با ما همراه شوید تا به آگاهی بیشتری دراین‌رابطه برسید.

فرم مشاوره رایگان

مهاجران خارجی نیز می‌توانند در این حوزه مشغول به کار شوند

آنچه خواهید خواند:

امکان استفاده از کار آزاد در کشور آلمان

در اولین بخش از بررسی کار آزاد در آلمان باید به این نکته اشاره کنیم آیا هر فردی می‌تواند نسبت به انجام کار آزاد اقدام کند یا خیر؟ به‌طورکلی باید گفت در این زمینه محدودیت خاصی برای افراد آلمانی و یا مهاجران خارجی وجود ندارد. البته کلیه افرادی که در حوزه سیاست داخلی یا خارجی کشور آلمان فعالیت می‌‌کنند از این امر منع شده‌اند. شایان‌ذکر است این قانون در سایر کشورهای اروپایی نیز صادق است.


شما می‌توانید علاوه بر یک کار عادی (کاری که برای آن استخدام شده‌اید) به انجام کار آزاد نیز بپردازید. مهم‌‌ترین نکته در این زمینه عدم تداخل بین کار اصلی و کار آزاد شما است. در واقع فعالیت در حوزه بازار کار آزاد نباید موجب ایجاد مشکلات مختلفی در کار اصلی شما شود. در این صورت می‌‌توانید بدون مشکل خاصی در هر حوزه‌ای از کار آزاد بدون هیچ مشکل خاصی فعالیت کنید.

شما باید کلیه قوانین مدنظر را رعایت کنید

مهم‌ترین مزیت کار آزاد

بسیاری از کاربران در مورد مهم‌ترین مزیت کار آزاد در آلمان از ما سؤال می‌پرسند. به‌منظور پاسخ به این سؤال باید گفت اصلی‌ترین مزیت چنین موضوعی، افزایش میزان درآمد است. به طبع وقتی علاوه بر کار عادی خود در زمینه انجام امور آزاد نیز فعالیت دارید، می‌‌توانید میزان حقوق و درآمد بیشتری را دریافت کنید. این نوع فعالیت برای افرادی که نیازمند کسب درآمد بیشتر هستند و یا در شهرهای بزرگ زندگی می‌کنند یک مزیت فوق‌العاده محسوب می‌‌شود.


مزیت دیگر این امر را می‌توان یادگیری توانایی‌های جدید دانست. در واقع وقتی مشغول به فعالیت در چنین بازارهایی می‌شوید می‌توانید به‌مرورزمان میزان مهارت خود را افزایش دهید. این میزان افزایش مهارت در بعضی از موارد چنان با سرعت پیش می‌رود که به شما اجازه می‌دهد کار آزاد خود را به‌عنوان کار اصلیتان انتخاب کنید.


مورد دیگری که در این زمینه باید به آن اشاره کنیم، بهبود رزومه کاری شما است. همان‌طور که می‌دانید رزومه کاری در کشورهایی همچون آلمان نقش بسیار مهمی را در زمینه کسب یک موقعیت شغلی مناسب ایفا می‌کند. با فعالیت در حوزه کار آزاد در آلمان، سابقه کاری شما به‌خوبی تکمیل می‌شود و در نتیجه امکان کسب موقعیت‌های شغلی با میزان درآمد بالاتر برایتان فراهم خواهد شد.

مهم‌ترین مزیت کار آزاد در آلمان

چه مشاغلی در کشور آلمان جزو مشاغل آزاد محسوب می‌شوند؟

بررسی بحث کار آزاد در آلمان شامل شناخت کلیه مشاغل آزاد نیز می‌شود. به‌طورکلی می‌توان گفت هرگونه فعالیت بدون قرارداد با شرکت‌های حقیقی یا حقوقی یک نوع کار آزاد به شمار می‌آيد. دستمزد مربوط به کار آزاد معمولاً به شکل روزانه و یا ساعتی در اختیار افراد قرار می‌گیرد. البته در این زمینه استثنائاتی نیز وجود دارد. در حال حاضر مشاغل آزاد در کشور آلمان را به دسته‌بندی‌های مختلفی تقسیم‌بندی می‌کنند. همین امر باعث شده است تا کاربران نتوانند نسبت به کسب اطلاعات مستقیم در این زمینه اقدام کنند. به‌طورکلی مهم‌ترین مشاغل موجود در بازار کار‌ آزاد را می‌‌‌توان موارد زیر دانست:


• دامپزشکی
• طراحی
• عکاسی
• امور فنی
• نویسندگی
• وکیل
• حسابدار
• مهندس
• مترجم
• معمار
• پزشک

ایرانیان بسیار زیادی از همین طریق مهاجرت کرده‌اند

کسب اجازه کار در کشور آلمان

به‌منظور فعالیت در حوزه بازار کار آزاد در آلمان باید یک سری مجوز‌های خاص را دریافت کنید. مهم‌ترین اداره‌ای که در این زمینه تصمیم‌گیری می‌کند و باید طبق قوانین آن رفتار کنید، اداره مالیات کشور آلمان به شمار می‌آيد. اگر با قوانین تجاری کشور آلمان کمی آشنایی داشته باشید به‌طورقطع می‌دانید که این اداره نقش بسیار مهمی را در چنین حوزه‌هایی ایفا می‌کند.


درهرصورت به‌منظور دریافت اجازه کار آزاد در این کشور باید با دردست‌داشتن شماره شخصی مالیات به اداره مذکور مراجعه کنید. درصورتی‌که نیاز به ارسال مدارک خاصی وجود داشته باشد از شما درخواست می‌شود تا مدارک مربوطه را در اختیار وزارت مالیات قرار دهید. پس از تکمیل کلیه فرم‌های موجود در این زمینه نوبت به دریافت اجازه کار می‌رسد. این اجازه کار معمولاً به‌صورت مهلت‌دار در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد. البته امکان تمدید آن وجود دارد.

نکته بسیار مهم

اگرچه امکان فعالیت در حوزه بازار کار آزاد در آلمان وجود دارد، اما باید به یک نکته مهم در این زمینه توجه داشته باشید. در واقع این نکته مهم نشانگر یک محدودیت خاص در زمینه کسب مجوز فعالیت در بازار کار آزاد این کشور است. بر طبق قوانین مهاجرت کاری و قوانین مربوط به اداره کار این کشور، هیچ فرد پناهنده‌ای نمی‌تواند نسبت به کسب اجازه فعالیت در بازار کار آزاد این کشور اقدام کند.

 

البته، شایان‌ذکر است این موضوع تنها در مورد پناهندگانی صدق می‌کند که پرونده آن‌ها در جریان است. علاوه بر این، افرادی که دارای اقامت دولدونگ هستند نیز نمی‌توانند درخواستی را به‌منظور دریافت مجوز کاری به‌صورت آزاد در کشور آلمان ارائه کنند؛ بنابراین اگر شما نیز در یکی از این دو دسته قرار می‌گیرید، ‌ بهتر است به سراغ سایر روش‌های موجود در زمینه پیدا کردن شغل در آلمان باشید.

کار در آلمان یک انتخاب سرنوشت‌ساز است

ثبت‌نام به‌عنوان یک فعال در حوزه بازار آزاد

پس از اینکه مجوز کار آزاد در آلمان را دریافت کردید، نوبت به ثبت‌نام شما در بخش مربوط به بازار آزاد در اداره مالیات می‌رسد. این امر به‌منظور محاسبه مالیات شغل آزاد شما به‌صورت جداگانه است. در واقع هنگام دریافت مالیات یک فرم مربوط به شغل اصلی و یک فرم مربوط به شغل آزاد در اختیارتان قرار می‌گیرد.

 

پس از مراجعه به بخش مذکور معمولاً پرسش‌نامه‌ها و فرم‌های مختلفی به شما ارائه می‌شوند. در تکمیل این فرم‌ها و پرسش‌نامه‌ها باید نهایت دقت را به خرج داد؛ زیرا در غیر این صورت امکان تداخل مالیات شغل اصلی با شغل آزادتان وجود دارد؛ به همین دلیل توصیه می‌شود در این زمینه از مشاوران مالی و مهاجرت کاری معتبر کمک بگیرید.

محدودیت زمانی

یکی از مهم‌ترین مواردی که در زمینه فعالیت در بازار کار آزاد در آلمان باید به آن اشاره کنیم، محدودیت زمانی مربوط به ارائه مدارک مربوطه به اداره مالیات است. کلیه متقاضیان دریافت اجازه کار در این کشور نهایتاً چهار هفته پس از شروع به کار خود می‌توانند مدارک درخواست‌شده را به اداره مالیات ارسال کنند. اگر در طی چهار هفته این مدارک ارسال نشود، ‌ کار مدنظر یک کار غیرقانونی شمرده می‌شود و امکان ایجاد دعاوی حقوقی مختلف نیز وجود دارد.

هزینه مربوطه به فعالیت در بازار کار آزاد

در مورد هزینه مربوط به فعالیت در بازار کار آزاد در آلمان واقعاً‌ نمی‌توان نظر خاصی را ارائه کرد. این امر بدان دلیل است که هر شغل و هر فعالیت خاصی دارای هزینه‌های منحصربه‌فرد خود است. به‌عنوان‌مثال قاعدتاً هزینه مربوط در زمینه فعالیت به‌عنوان یک پزشک از هزینه مربوط به فعالیت به‌عنوان یک معلم بیشتر خواهد بود. علاوه بر این، هزینه‌های مربوط به این امر به موارد دیگری همچون مکان فعالیت نیز بستگی دارد.


قاعدتاً فعالیت در یک شهر بزرگ همچون برلین نیازمند پرداخت هزینه‌های بیشتری نسبت به فعالیت در شهرهای کوچک‌تر است؛ بنابراین بهتر است پیش از اقدام به فعالیت در حوزه بازار کار آزاد نسبت به تخمین کلی هزینه‌های مربوطه اقدام کنید. این امر به شما کمک می‌کند تا یک ارزیابی کلی از کلیه هزینه‌های مدنظر داشته باشید تا در آینده به‌منظور پرداخت این هزینه‌ها با مشکل خاصی روبه‌رو نشوید. شایان‌ذکر است امکان استفاده از کمک‌های مالی در این زمینه وجود دارد. این کمک‌های مالی معمولاً به همراه بیمه بیکاری ارائه می‌‌شوند.

امکان فعالیت در بازار کار آزاد وجود دارد
سخن پایانی

آلمان همواره در صدر لیست مقاصد مهم به‌منظور مهاجرت کاری بوده است. وجود اقتصاد پویا در این کشور باعث شده تا بسیاری از فعالان حوزه بازار کار آزاد نیز به این کشور بروند. با زندگی در کشور آلمان علاوه بر کسب رفاه بالا، تجربه فعالیت در یک محیط کاری فوق‌العاده را به دست می‌آورید. کار آزاد در آلمان شامل موارد مختلفی می‌شود که از بین آن‌ها می‌توان به گزینه‌هایی همچون پزشک، حسابداری و معلمی اشاره کرد. درهرصورت به‌منظور فعالیت در این حوزه باید با قوانین مربوطه کاملاً‌‌ آشنا شوید. مجموعه کاربین تخصصی‌ترین مرجع مهاجرت کاری با بیشترین پرونده‌های موفق و نماینده انحصاری بزرگ‌ترین و معتبرترین کمپانی‌ها و آژانس‌های کاریابی بین‌المللی جهت تأمین نیروی کار است.

مقاله پیشنهادی:

کار در آلمان

سوالات متداول

افزایش میزان درآمد / یادگیری توانایی‌های جدید / بهبود رزومه کاری

به‌طورکلی باید گفت در این زمینه محدودیت خاصی برای افراد آلمانی و یا مهاجران خارجی وجود ندارد. البته کلیه افرادی که در حوزه سیاست داخلی یا خارجی کشور آلمان فعالیت می‌‌کنند از این امر منع شده‌اند.

فرم مشاوره زیر رو پُر کنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه 

نظرات کاربران

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی