آوسبیلدونگ IT در آلمان

آوسبیلدونگ IT در آلمان

همان‌طور که می‌دانید کشور آلمان یکی از مهم‌ترین مقاصد دنیا برای تحصیل و کارورزی در رشته‌های مختلف است، به‌طوری‌که سالانه صدها هزار دانشجو برای تحصیل و کارآموزی به این کشور می‌روند. همچنین برخی از افراد ترجیح می‌دهند در دوره‌های آوسبیلدونگ IT در آلمان شرکت کنند؛ به همین دلیل در سال‌های اخیر مهاجرت کاری به آلمان برای گذراندن این دوره‌های کاربردی بسیار افزایش‌یافته است.

ازاین‌رو دولت آلمان برای شرکت در این دوره‌ها تمهیداتی اندیشیده است تا متقاضیان بتوانند با سهولت بیشتری در این دوره‌ها شرکت کنند. اگر شما نیز یکی از فعالان حوزه کامپیوتر و IT هستید و قصد شرکت در این دوره‌های محبوب را دارید، بهتر است در ادامه این مقاله ما را همراهی کنید تا مفیدترین اطلاعات این حوزه را به شما مخاطبان گرامی انتقال دهیم.

فرم مشاوره رایگان

آلمان یکی از مهم‌ترین مقاصد دنیا برای تحصیل در رشته‌های مختلف است، به‌طوری‌که سالانه صدها هزار دانشجو برای تحصیل به این کشور می‌روند

آنچه خواهید خواند:

Ausbildung به چه معنا است؟

Ausbildung کلمه‌ای با ریشه آلمانی و به معنای آموزش حرفه‌ای یا کارورزی است. ازآنجایی‌که آوسبیلدونگ یک برنامه آموزشی مبتنی بر کاربرد بوده، هدف اصلی آن هدایت دانشجویان به سمت یک حرفه یا شغل ویژه است. آموزش ausbildung بر هر دو جنبه یک حرفه یعنی دانش عملی و دانش نظری تمرکز دارد. بر اساس این دو جنبه مهم در آلمان، ausbildung دو نوع عمده دارد که شامل تحصیلات آکادمیک و تحصیلات دوگانه است.

Schulische Ausbildung یا تحصیلات آکادمیک

در نوع اول یعنی تحصیلات آکادمیک بیش از آنکه افراد تحت آموزش مهارتی قرار گرفته و به‌صورت حرفه‌ای مباحث را فرابگیرند، آموزش به سبک نظری و تئوری موردتوجه قرار می‌گیرد. این سبک از آوسبیلدونگ بیشتر برای دانشجویانی مورداستفاده قرار می‌گیرد که در رشته خود به‌صورت حرفه‌ای و تجربی فعالیت کرده‌اند و اینک باید مباحث نظری را فرابگیرند.

در گذشته تحصیلات آکادمیک بیشتر در بخش‌های بهداشتی و اجتماعی مورد استقبال قرار می‌گرفت؛ اما هم‌اینک در بخش‌های فناوری اطلاعات،IT و زبان‌های خارجی نیز محبوبیت زیادی پیدا کرده است؛ ازاین‌رو آوسبیلدونگ IT در آلمان این بخش ها را نیز شامل میشود. تعاریف ذکر شده از این نوع آموزش آوسبیلدونگ به معنای عدم آموزش عملی نیست، منتها آموزش عملی در مدارسی که این نوع از آوسبیلدونگ آلمان را ارائه می‌دهند تنها در روزهای خاص و یا به‌صورت بلوکی ارائه می‌شود و در واقع تکیه بر آموزش نظری است.

رشته‌هایی چون پرستاری، فیزیوتراپی، پرستاری از سالمند، گفتاردرمانی، فن آوری اطلاعات، مربیگری، مددکاری اجتماعی، طراحی مد، ارتباطات، رسانه، گرافیک، آهنگ‌سازی، ترجمه و خبرنگاری از جمله رشته‌های قابل‌ارائه در مدارس و مراکز آموزشی آوسبیلدونگ آکادمیک در آلمان هستند.

این سبک از آوسبیلدونگ بیشتر برای دانشجویانی مورداستفاده قرار می‌گیرد که در رشته خود به‌صورت حرفه‌ای و تجربی فعالیت کرده‌اند و اینک باید مباحث نظری را فرابگیرند.

Duale Ausbildung یا تحصیلات دوگانه

Dual Ausbildung یا آموزش درون شرکتی یکی از متداول‌ترین اشکال کارآموزی در کشور آلمان است. این دوره پراهمیت یک برنامه آموزشی دوگانه شامل آموزش حرفه‌ای و کارآموزی در حوزه صنعت است. در حال حاضر بیش از 450 شغل آموزشی وجود دارد که دولت آلمان آن‌ها را به رسمیت شناخته است. در این برنامه‌ها معمولاً دانشجو علاوه بر کار در شرکت‌ها و ادارات، 1 تا 2 روز در طول هفته تحت آموزش‌های حرفه‌ای و باکیفیت قرار می‌گیرد.

شاخه‌های آموزشی اصلی در Duale Ausbildung

بخش Duale Ausbildung را می‌توان به 5 شاخه اصلی آموزشی تفکیک کرد. صنعت و تجارت، کشاورزی، خدمات عمومی و مشاغل لیبرال، عناوین اصلی این 5 شاخه آموزشی هستند که آوسبیلدونگ IT در آلمان یکی از پرطرف‌دارترین رشته‌ها در شاخه صنعت و تجارت به شمار می‌رود؛ بنابراین متقاضیان شرکت در دوره‌های آوسبیلدونگ IT در این کشور قادر به شرکت در هر دو نوع آموزش هستند.

متقاضیان شرکت در دوره‌های آوسبیلدونگ IT در این کشور قادر به شرکت در هر دو نوع آموزش هستند.

فرصت‌های شغلی آوسبیلدونگ IT آلمان

دنیای امروز دنیای تکنولوژی و فناوری اطلاعات است؛ ازاین‌رو روشن بوده متخصصان رشته‌های آی‌تی و فناوری اطلاعات دارای آینده‌ای روشن هستند و هرزمان اراده کنند، می‌توانند در هرکجای دنیا شغل مورد نظر خود را تصاحب کنند. از شرکت‌های کوچک با تعداد بسیار کم کارمندان گرفته تا مجموعه‌های بزرگ در همه زمینه‌ها نیازمند متخصصان بااستعداد IT هستند. تنها عامل تأثیرگذار در آینده شغلی این متخصصان، توانایی علمی و عملی به همراه علاقه ‌آن‌ها است.

فارغ‌التحصیلان دوره‌های آوسبیلدونگ IT در آلمان پس از جذب در بازار کار می‌توانند میانگین حدود 5000 یورو در ماه حقوق و درآمد داشته باشند. حتی در دوران تحصیل در صورت کارآموزی، ماهانه 650 تا 1300 یورو درآمد خواهند داشت. لازم به ذکر است که این شغل در دسته مشاغل پردرآمد در کشور آلمان قرار میگیرد.

این افراد قادر به استخدام در مراکزی چون شرکت‌های برق، فروشگاه‌های اینترنتی و شرکت‌های صنایع شیمیایی هستند. معمولاً فارغ‌التحصیلان این دوره‌ها در مراکز معتبر آلمانی به عنوان متخصص نرم‌افزار، متخصص سخت‌افزار و طراح انواع وب‌سایت همچنین در زمینه امنیت شبکه فعالیت می‌کنند.

مدارک موردنیاز برای دوره‌های آوسبیلدونگ آلمان

باتوجه‌به این‌که دوره‌های آموزشی آوسبیلدونگ IT در آلمان طرف‌داران بسیار زیادی دارد، لازمه ورود به آن قبل از هر چیزی داشتن هوش و استعداد بالا در این زمینه است؛ اما ورود به این دوره‌ها نیازمند ارائه برخی مدارک از جمله مدرک تحصیلی دیپلم و یا پایان متوسطه ترجمه شده به آلمانی، مدرک زبان آلمانی در سطح موردنیاز برای آوسبیلدونگ، بیمه‌نامه درمانی بین‌المللی و مدارک اصلی هویتی و مهاجرتی است. همچنین علاقه‌مندان باید دارای روحیه علم پژوهی بوده و علاقه‌مند به کار با سیستم‌های روز دنیا باشند.

ورود به این دوره‌ها نیازمند ارائه برخی مدارک از جمله مدرک تحصیلی دیپلم و یا پایان متوسطه ترجمه شده به آلمانی، مدرک زبان آلمانی در سطح موردنیاز برای آوسبیلدونگ، بیمه‌نامه درمانی بین‌المللی و مدارک اصلی هویتی و مهاجرتی است.
سخن پایانی

آلمان کشوری زیبا، پیشرفته و دارای فرهنگی متنوع است. هرساله تعداد زیادی از افراد از سراسر دنیا به دلایل متفاوتی از جمله کار و … به این کشور مهاجرت کاری می‌کنند. مراکز آموزشی موجود در آلمان بسیار پیشرفته و عالی‌رتبه هستند و در بین دانشگاه‌ها و مدارس برتر در دنیا حرف اول را می‌زنند.

 
دیجیتالی‌شدن بیشتر دنیا و مسائل مربوط به اقتصاد در کشورهای مختلف، نیاز دولت‌ها به حوزه IT را افزایش داده است؛ ازاین‌رو روزبه‌روز بر تعداد علاقه‌مندان به شرکت در آوسبیلدونگ IT در آلمان افزوده می‌شود؛ بنابراین اگر قصد تحصیل در حوزه آی‌تی را دارید به شما پیشنهاد می‌شود در مورد دوره‌های موجود در این کشور نیز فکر کنید.

سوالات متداول

برای شرکت در دوره‌های آوسبیلدونگ IT در کشور آلمان باتوجه‌به مرکز آموزشی مربوطه مدرک دیپلم و یا اتمام دوران متوسطه موردنیاز خواهد بود.

مدت‌زمان دوره‌های آوسبیلدونگ IT در کشور آلمان حدود 3.5 تا 5 سال طول می¬کشد.

آوسبیلدونگ کلمه‌ای باریشه آلمانی به معنای آموزش حرفه‌ای و کارآموزی است.

فرم مشاوره زیر رو پُر کنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه 

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی