آوسبیلدونگ خلبانی در آلمان

اگر همیشه رؤیای پرواز را در سر داشته‌اید، به‌عنوان یک خلبان می‌توانید خودتان هلیکوپتر یا هواپیما را در کنترلتان داشته باشید؛ اما خلبان شدن به این سادگی نیست. برای اینکه بتوانید یک خلبان موفق باشید باید دوره‌های آموزشی را کامل کرده و مدرک لازم را دریافت کنید. برای این کار می‌توانید مراحل آوسبیلدونگ خلبانی در آلمان را پشت سر بگذارید. در طول این دوره‌ها نیاز به گذراندن تمرینات عملی و تئوری مختلفی دارید. برای اینکه بتوانید این دوره‌ها را در کشور آلمان کامل کنید نیاز به شرایط و پیش‌نیازهای خاصی خواهید داشت. در ادامه این مطلب می‌توانید اطلاعات بیشتری دراین‌رابطه کسب کنید. به‌علاوه مشاوران ما در کاریابی بین‌المللی کاربین پاسخگوی سؤالات شما خواهند بود.

فرم مشاوره رایگان

دوره‌های آموزش خلبانی در آلمان

آنچه خواهید خواند:

برنامه‌های آموزشی در دسترس برای آموزش خلبانی در کشور آلمان

برای گذراندن آوسبیلدونگ خلبانی در آلمان لازم است در ابتدا بدانید کدام برنامه‌های آموزشی در این کشور ارائه می‌شوند. تشخیص اینکه کدام یک از این برنامه‌ها برای شما مناسب‌تر است نیز اهمیت دارد. برای این کار باید بدانید هدف نهایی شما از گذراندن این دوره‌ها چیست؟ آیا دوست دارید مدرک خلبانی هواپیمای شخصی دریافت کنید یا به دنبال مدرک تجاری هستید؟ آیا می‌خواهید برای یک شرکت هواپیمایی کار کنید؟ آیا می‌خواهید در همین حین یک مدرک دانشگاهی نیز برای این کار دریافت کنید؟ دوست دارید عضو ارتش شوید؟


ممکن است این سؤالات شما را گیج کرده باشند؛ اما نترسید. اگر نمی‌دانید کدام شرایط برای شما بهتر است می‌توانید سؤالات خود را با ما در کاریابی بین‌المللی کاربین در میان بگذارید. در کل چند گزینه برای گذراندن دوره‌های آموزشی خلبانی در کشور آلمان وجود دارند که در بخش زیر مختصری در مورد آن‌ها توضیح داده شده است.

برنامه‌های آموزشی در دسترس برای آموزش خلبانی در کشور آلمان

مدرسه‌های پرواز

تقریباً 26 مورد مدرسه پرواز در کشور آلمان مشغول به فعالیت هستند که شما می‌توانید از میان دوره‌های مختلف آن‌ها برای آوسبیلدونگ خلبانی در آلمان، یک گزینه را انتخاب کنید. برای این کار لیستی از این مدرسه‌ها برای خودتان تهیه کرده و آن‌ها را باهم مقایسه کنید. هرکدام از آن‌ها دارای شرایط خاص خود خواهند بود.

مدرک دانشگاهی خلبانی در آلمان

برنامه مدرک دانشگاهی مرتبط با پرواز

اگر به دنبال مدارک دانشگاهی برای دوره‌های خلبانی در آلمان هستید می‌توانید از این گزینه نهایت استفاده را داشته باشید. این برنامه‌ها به دانش‌آموزان اجازه می‌دهند دوره‌های دانشگاهی را در ترکیب با برنامه‌های پرواز داشته باشند. در این دوره در کنار لیسانس خلبانی، مدرک دانشگاهی آن را نیز خواهید گرفت.

برنامه خلبانی خطوط هوایی

اگر بزرگ‌ترین رؤیای کودکی شما خلبانی بوده است می‌توانید این برنامه آموزشی را برای خودتان انتخاب کنید. اغلب خطوط هوایی اسپانسر این برنامه‌ها هستند و به دانشجویان تضمین استخدام پس از تمام شدن دوره را خواهند داد. بعد از تمام شدن دوره‌های خلبانی خطوط هوایی مدرک معتبری به شما داده می‌شود.

عضو ارتش شوید

 در نهایت اگر دوست دارید به این کشور خدمت کنید می‌توانید آوسبیلدونگ خلبانی در آلمان را در ارتش پشت سر بگذارید. دقت داشته باشید اگر بخواهید عضویت در ارتش را انتخاب کنید مجبور هستید به مدت دوازده سال بعد از کامل کردن دوره آموزشی خود در ارتش بمانید.

پیش‌نیازهای لازم برای گذراندن دوره‌های خلبانی در آلمان

 برای گذراندن دوره‌های خلبانی در آلمان باید حداقل سن لازم، یعنی 16 سال را داشته باشید. به‌علاوه برای شروع نیاز است برخی مدارک پزشکی که به شما گفته می‌شود را آماده کنید. بهترین راه برای آماده‌سازی کلیه مدارک، صحبت با مرکزی است که قصد گذراندن دوره‌ها را در آن دارید. با این کار از تمام مدارک پزشکی لازم مطمئن خواهید شد.


البته برای گذراندن آوسبیلدونگ خلبانی در آلمان باید حداقل مدرک تحصیلی شما دبیرستان باشد. ازآنجایی‌که زبان انگلیسی یک زبان بین‌المللی است و در کار خلبانی بسیار مورد استفاده خواهد بود باید سطح استاندارد زبان انگلیسی شما حداقل در حد سطح 4 باشد. بهتر است بدانید اگر بالای 65 سال سن دارید دیگر مجاز به شرکت در دوره‌های خلبانی کشور آلمان نخواهید بود.

مدت‌زمان لازم برای دوره‌های خلبانی آلمان

دوره‌های خلبانی در کشور آلمان به چقدر زمان نیاز دارد؟

اینکه دوره‌های آموزشی شما برای خلبانی چقدر زمان می‌برد در واقع به هدف نهایی خودتان بستگی خواهد داشت. برای دریافت مدرک خلبانی تجاری یا CPL در کشور آلمان، باید به طور متوسط بین یک تا دو سال زمان را در نظر بگیرید (در برخی موارد ممکن است این مدت‌زمان به سه سال نیز برسد)؛ اما برای دریافت مدرک خلبانی هواپیماهای خصوصی یا PPL تنها 3 تا 6 ماه زمان نیاز خواهید داشت.


تمام مدارک خلبانی به شما امکان کسب درآمد از مدرک خود را نمی‌دهند. اگر مدرک شما پرواز با هواپیمای خصوصی است اجازه ندارید افراد دیگر را سوار کنید. با کامل کردن دوره‌های خلبانی تجاری می‌توانید در برخی خطوط هواپیمایی مشغول به کار شوید؛ اما قبل از شروع حتماً در مورد پیش‌نیازهای استخدام در هر خط‌هوایی تحقیقات کاملی داشته باشید.

خصوصیاتی که باید برای خلبان شدن داشته باشید

برای اینکه بتوانید در آوسبیلدونگ خلبانی در آلمان موفق باشید باید از نظر شخصیتی و ظاهری خصوصیات لازم را داشته باشید. این موارد در ادامه برای شما آورده شده‌اند:


• اولین مورد تناسب‌اندام لازم و مورد قبول است.
• از نظر سلامت بدنی نباید هیچ محدودیتی داشته باشید.
• قد شما باید در بازه بین 165 تا 19 سانتی‌متر باشد.
• فردی وقت‌شناس و قابل‌اعتماد باشید.
• انگیزه شما برای این کار متقاعدکننده باشد.
• مسئولیت‌پذیر باشید.
• مهارت‌های گفتاری خوبی داشته باشید.
• فردی دقیق باشید.
• توانایی کار کردن به شکل گروهی و رعایت قوانین را داشته باشید.
• بتوانید به سفرهای مکرر و طولانی‌مدت بروید.
• بینایی شما در حد خوبی باشد.

آوسبیلدونگ خلبانی در آلمان

آیا افرادی از ملیت‌های دیگر می‌توانند در آلمان خلبان شوند؟

به‌عنوان یک شهروند کشور آلمان مسلماً شما از سطح اطلاعات خوبی برای خلبان شدن در این کشور برخوردار هستید. شاید در خود پرواز تنها دانستن زبان انگلیسی برای شما کافی باشد اما مکالمات مؤثر در طول مکالمات کاری خود اغلب نیاز به دانستن زبان آلمانی خواهید داشت. اگر خودتان از شهروندان آلمان نیستید باید مدرک معتبر و شناخته‌ای را در تحصیلات دانشگاهی خود داشته باشید. لازم است تأیید شود که مدرک تحصیلی شما برابر با مدرک خلبانی در این کشور است؛ در غیر این صورت باید در ابتدا مراحل آوسبیلدونگ خلبانی در آلمان را پشت سر بگذارید.

هزینه دوره‌های آموزش خلبانی در کشور آلمان چقدر است؟

برای اینکه بتوانید دوره‌های لازم برای خلبانی در کشور آلمان را پشت سر بگذارید لازم است تقریباً چیزی بین 50 هزار تا 100 هزار یورو هزینه کنید. برخی از شرکت‌ها این مبلغ را به شما قرض داده و بعدها آن را از حقوقتان کسر خواهند کرد. در برخی موارد دیگر، لازم است مقداری به این مبلغ اضافه شود. البته در بسیاری از مدرسه‌های آموزشی یا خطوط هوایی به شما وام‌هایی برای گذراندن دوره‌های آموزشی داده می‌شود.

انتخاب مدرسه آموزشی پرواز در آلمان

در زمان انتخاب مدرسه آموزشی برای پرواز به چه نکاتی دقت داشته باشیم؟

به جز دو گزینه بسیار مهم کم‌هزینه‌بودن و کیفیت بالای آموزش، در زمان انتخاب مرکزی برای آوسبیلدونگ خلبانی در آلمان باید توجه ویژه‌ای به روابط این شرکت‌ها با خطوط هواپیمایی داشته باشید. از مؤسسه مورد نظر خود قبل از ثبت‌نام بخواهید برای شما در مورد ارتباطاتی که با خطوط هواپیمایی دارد توضیح دهد. از آن‌ها بخواهید توضیح دهند در چه شرایطی شما را برای کار به شرکت‌های هواپیمایی معرفی خواهند کرد. اطمینان یابید روابط خوب این مؤسسه تنها با یک شرکت هواپیمایی نبوده و این روابط شخصی نبوده و سازمان‌یافته هستند. توافق همکاری میان مدرسه‌های آموزش خلبانی و خطوط هواپیمایی برای شناخت محیط مناسبی برای کار کردن در آینده بسیار مهم است.

تست صلاحیت برای خلبانی در آلمان

در تمام مدارس آموزش خلبانی یا خطوط هواپیمایی قبل از شروع‌کردن آوسبیلدونگ خلبانی در آلمان از شما یک تست برای ارزیابی صلاحیتتان گرفته خواهد شد. اغلب این تست ارزیابی شامل یک آزمون کامپیوتری است که در آن نکات زیر مورد بررسی قرار خواهد گرفت:
• اطلاعات فنی و فیزیکی پایه دراین‌رابطه
• دانش شما از ریاضیات
• مهارت‌های شما در زبان انگلیسی
• سطح واکنش‌پذیری
• توانایی تمرکز روی موضوعات مختلف
توانایی شما برای کار کردن به شکل گروهی و رفتارتان نیز ارزیابی خواهد شد. این بررسی از طریق مصاحبه‌های شخصی یا مکالمات گروهی صورت می‌گیرد. درصورتی‌که در این تست‌ها موفق باشید می‌توانید برای گذراندن دوره‌های آموزش خلبانی در مؤسسه مورد نظر خود ثبت‌نام کنید.

درآمد خلبان‌ها در آلمان

بعد از گذراندن دوره‌های آموزشی می‌توانید به‌عنوان یک خلبان در این کشور مشغول به کار شوید. دستمزد شما در کار خلبانی تا حد زیادی به جایی بستگی دارد که برای آن کار می‌کنید. البته این مقدار به تجربه کاری و طول زمان خدمت شما نیز بستگی خواهد داشت. حقوق ماهانه خلبان‌ها در کشور آلمان ماهانه بین 5 هزار تا 12 هزار یورو خواهد بود.

هزینه دوره‌های خلبانی در آلمان
کلام آخر

خلبانی شغلی است که به نظر بسیار جذاب می‌رسد و افراد زیادی از کودکی رؤیای آن را در سر دارند. می‌توانید در کشور آلمان به‌عنوان یک خلبان مشغول به کار شده و از این طریق اقامت خود را نیز دریافت کنید. البته برای این کار لازم است تمام شرایط لازم را داشته باشید.


باید در ابتدا برای گذراندن آوسبیلدونگ خلبانی در آلمان در یکی از موسسه‌های آموزشی ثبت‌نام کنید. قبل از شروع ثبت‌نام، در مورد شرایط لازم خوب تحقیق کرده و شرایط لازم در خودتان را بررسی کنید. اگر نیاز به راهنمایی‌های بیشتری دارید می‌توانید با کاریابی بین‌المللی کاربین در تماس باشید. اگر قصد کار در کشورهای دیگر را دارید مؤسسه کاریابی کاربین می‌تواند بهترین راهنما برای شما باشد. این مجموعه با سابقه عالی و بیشترین پرونده‌های موفق، بهترین گزینه برای پیدا کردن کار در کشورهای دیگر خواهد بود.

مقاله پیشنهادی:

کار در آلمان

سوالات متداول

حقوق ماهانه خلبان‌ها در کشور آلمان ماهانه بین 5 هزار تا 12 هزار یورو خواهد بود.

مدرسه‌های پرواز
برنامه مدرک دانشگاهی مرتبط با پرواز
برنامه خلبانی خطوط هوایی
عضو ارتش شوید

فرم مشاوره زیر رو پُر کنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه 

نظرات کاربران

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی