حقوق و دستمزد در آلمان

حقوق و دستمزد در آلمان

حقوق و دستمزد در آلمان مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. آلمان بزرگترین اقتصاد اروپا را در اختیار دارد و یکی از ثروتمندترین کشورهای اروپا می باشد. این کشور نه تنها از نظر تولید ناخالص داخلی سرانه بلکه از نظر میانگین درآمد نیز کشوری ثروتمند است. این کشور به دلیل داشتن طبقه متوسطه مرفه، سیستم رفاهی، مراقبت های بهداشتی و آموزش بسیار خوب و رایگان به همراه محیط زیست پاک، امنیت عمومی و به طور کلی توزیع عادلانه و یکنواختی ثروت، در بین تمام کشور های جهان برجسته می باشد. بنابراین، می توانیم آلمان را به دلیل کیفیت عالی زندگی به عنوان یکی از بهترین کشورهای جهان برای مهاجرت بدانیم.

فرم مشاوره رایگان

آنچه خواهید خواند:

حقوق-و-دستمزد-در-آلمان

میانگین حقوق و دستمزد در آلمان

میانگین حقوق ناخالص در آلمان در سال 2017 برای تمام کارمندان در این کشور 3770 یورو در ماه بوده است. لازم به ذکر است که در این آمار مشاغلی از قبیل خوداشتغالی، پاره وقت و افرادی با درآمد بسیار پایین زیر سطح مشمول مالیات لحاظ نشده است. میانگین حقوق در آلمان در سال به صورت ناخالص (قبل از مالیات بر درآمد و سهم اجتماعی) حدود 45000 یورو می باشد. حداقل دستمزد در آلمان در حال حاضر کمتر از 1500 یورو در ماه است که 18000 یورو در سال نیز ممکن است که بشود.

 

 

لازم به ذکر است که تفاوت های عمده در سطح درآمد هنوز بین شرق و غرب در این کشور وجود دارد. میانگین حقوق در ایالت های فدرال غربی حدود 25 درصد (یا 800 یورو در ماه) بالاتر از میانگین در ایالت های شرقی است. یعنی کارمندان در آلمان شرقی به طور میانگین حدود 3000 یورو در ماه حقوق می گیرند (به استثنای شهر برلین).

 

 

کارمندان در ایالت های جنوبی – هسن (پایتخت ویسبادن)، بادن-وورتمبرگ (اشتوتگارت) و بایرن (مونیخ) – بالاترین میانگین دستمزد را دارند در حالی که در ایالت های – مکلنبورگ-فورپومرن (پایتخت شورین)، زاکسن-آنهالت (مگدبورگ) ) و براندنبورگ (پوتسدام) – کمترین حقوق را دریافت می کنند.

 

در واقع، کارمندان در ایالت فدرال هسن به طور میانگین 55 درصد بیشتر از همتایان خود در ایالت مکلنبورگ-فورپومرن درآمد دارند.

 

علاوه بر این، درآمد مردان آلمانی به طور میانگین نزدیک به 21 درصد بیشتر از زنان است. همچنین تفاوت‌هایی در سطح درآمد بین مناطق مختلف (شهرهای بزرگ و کوچک) وجود دارد. اما این تفاوت‌ها نسبت به تفاوت‌های بین مردان و زنان یا بین ایالت‌های فدرال قدیم و جدید کمتر قابل توجه است. بیشترین تفاوت در ایالت بایرن است، جایی که میانگین حقوق و دستمزد با حذف پایتخت مونیخ از میانگین ایالت، 7 درصد کاهش پیدا می کند.

 

 

میانگین حقوق و دستمزد در آلمان بر اساس حرفه

 

      شغل                                             درآمد

 • دکتر                                     85 هزار یورو در سال
 • وکیل                                    67 هزار یورو در سال
 • مدیر منابع انسانی                     65 هزار یورو در سال
 • مهندس                                 61 هزار یورو در سال
 • متخصص آی تی                      59 هزار یورو در سال
 • متخصص امور مالی                   58 هزار یورو در سال
 • مدیر فروش                            57 هزار یورو در سال
 • پژوهشگر علوم طبیعی                54 هزار یورو در سال
 • مدیر بازاریابی                          53 هزار یورو در سال
 • داروساز                                 53 هزار یورو در سال
 • معلم                                    50 هزار یورو در سال
 • معمار                                   45 هزار یورو در سال
 • روانشناس اجتماعی                   38 هزار یورو در سال
 • پرستار                                  35 هزار یورو در سال
 • مراقب                                  31 هزار یورو در سال
 • تاجر ماهر                              29 هزار یورو در سال
 • فیزیوتراپیست                         28 هزار یورو در سال
 • آشپز                                    25 هزار یورو در سال
 • پیشخدمت                            21 هزار یورو در سال
 • حداقل دستمزد                        18 هزار یورو در سال
میانگین-دستمزد-در-آلمان

میانگین حقوق و دستمزد در آلمان بر اساس جنسیت

مانند هر بخش دیگری از جهان، آلمان نیز در تلاش است تا شکاف دستمزدی جنسیتی که بین مردان و زنان وجود دارد را بهبود بخشد. اگرچه ابتکارات بسیار زیادی در آلمان برای از بین بردن این شکاف وجود دارد،  اما مطالعات همچنان نشان می دهند که درآمد مردان در کشور آلمان بیشتر از زنان است. به طور میانگین، مردان 49.752 یورو در سال (ناخالص) و زنان 42.936 یورو در سال (ناخالص) درآمد دارند.

 

شما می توانید برای کسب اطلاعات تکمیلی در مورد درآمد در آلمان بر اساس جنسیت، شغل و ایالت های آلمان با کارشناسان ما در موسسه کاریابی بین المللی کاربین در تماس باشید تا آنها شما را در جریان آخرین اخبار در این رابطه قرار دهند.

 

میانگین حقوق و دستمزد در آلمان بر اساس شهر

موقعیت مکانی و شهر مورد نظر شما برای مهاجرت نیز نقش بسزایی در میانگین درآمد شما در آلمان دارد. طبق گزارش های رسمی وزارت کار آلمان، میانگین حقوق ناخالص در محبوب ترین شهرهای آلمان به شرح زیر است:

      شهر                             درآمد

 • مونیخ                752 یورو در سال (ناخالص)
 • دوسلدورف           468 یورو در سال (ناخالص)
 • اشتوتگارت          580 یورو در سال (ناخالص)
 • هامبورگ            976 یورو در سال (ناخالص)
 • فرانکفورت          856 یورو در سال (ناخالص)
 • برلین                800 یورو در سال (ناخالص)

حداقل حقوق و دستمزد در آلمان

حداقل دستمزد در آلمان 9.82 یورو در ساعت است. با این حال، دولت آلمان در نظر دارد تا  در سال های آینده این رقم را به 12 یورو در ساعت برساند.

حداقل دستمزد در آلمان نرخی ثابت دارد و هر 15 ماه در مورد حقوق در آلمان ارزیابی های مجدد انجام می دهند.

طبق گزارش اداره آمار فدرال آلمان، کارمندان تمام وقت در کشور آلمان به طور میانگین 41 ساعت در هفته کار می کند. بنابراین حداقل دستمزد ناخالص برای یک کارمند تمام وقت در یک ماه 1.610،48 یورو می باشد.

کارمندان پاره وقت در کشور آلمان به طور میانگین 19.5 ساعت در هفته کار می کنند که حداقل دستمزد آنها  نیز به 765.96 یورو می رسد.

 

 

حقوق و دستمزد خوب در آلمان

اگر از هر فردی بپرسید که حقوق خوب در آلمان چقدر است، پاسخ های متفاوت دریافت خواهید کرد. این سوالی است که پاسخ آن به سبک زندگی و منطقه ای که شما به آن مهاجرت کرده اید دارد. در برخی شهرها، مانند مونیخ شما درآمد بیشتری خواهید داشت. با این حال، میانگین هزینه زندگی نیز ممکن است در این شهر ها برای شما بالاتر باشد.

 

 

وب سایت StepStone، که سایتی است که به مطالعه حقوق و دستمزد ها در آلمان می پردازد گزارش داده است که 43 درصد از مردم آلمان از دستمزد ناخالص سالانه خود راضی هستند. 41 درصد از آلمانی ها نیز گفتند که از حقوق 49.630 یورو در سال خود راضی نیستند. بنابراین، با وجود اینکه درآمد آنها در آلمان بالاتر از میانگین بوده است، احساس نمی کنند که این کافی می باشد.

 

 

اگر از خارج از کشور به آلمان مهاجرت می کنید و یک قرارداد کاری دارید، باید بدانید که برای دریافت مجوز کار یا کارت آبی اتحادیه اروپا باید حداقل حقوق دریافت کنید. شما در همین راستا می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد با کارشناسان ما در موسسه مهاجرتی کاربین در تماس باشید تا آنها شما را در جریان اخرین اخبار مهاجرتی در این مورد قرار دهند.

مقاله پیشنهادی : جاب آفر آلمان

حقوق-در-آلمان

حداقل حقوق و دستمزد در آلمان برای کارت آبی

حداقل حقوق ناخالص در آلمان برای دریافت کارت آبی اتحادیه اروپا 56400 یورو در سال است. برای مشاغل مورد تقاضا در زمینه های ریاضیات، علوم کامپیوتر، علوم طبیعی، مهندسی و پزشکی (به استثنای دندانپزشکی)، حداقل حقوق ناخالص کمتری معادل 43.992 یورو در سال برای دریافت کارت آبی اتحادیه اروپا نیاز می باشد.

حداقل حقوق و دستمزد در آلمان برای مجوز کار

شما برای آنکه مجوز کار در آلمان را دریافت کنید لازم است که کارفرمای آلمانی شما همان حقوقی را که همکاران آلمانی شما دریافت می کنند به شما پرداخت کند. این یکی از مهمترین مواردی است که آژانس کار فدرال آلمان پیش از اینکه به کارفرمای آینده شما مجوز استخدام بدهد بررسی می نماید.

حداقل دستمزد-در-آلمان

مالیات بر درآمد در آلمان

آلمان سیستم مالیاتی نسبتاً پیچیده ای دارد و مالیات بر درآمد شخصی نیز از این قاعده مستثنی نیست. برای افراد با درآمد بالا که بیش از 260 هزار یورو در سال درآمد دارند، یک نرخ تصاعدی مالیات بر درآمد شخصی وجود دارد که از صفر شروع می شود و به 45٪ ختم می شود. نرخ‌های مالیاتی 42% و 45% در براکت‌های مربوطه ثابت هستند در حالی که در براکت 9001 تا 54949 یورو نرخ مالیات از 14% به 42% افزایش می‌یابد.  برای کسب آگاهی بهتر در این مورد به جدول زیر توجه کنید.

 

نرخ مالیات بر درآمد شخصی در آلمان برای سال 2018

    فرد مجرد (یورو)                       زوج های متاهل (یورو)                              نرخ مالیات

 • 0 – 9000                                   0 – 18000                                           0%
 • 9001 – 54949                          18001 – 109898                        شروع 14% افزایش تا 42%
 • 54,950 – 260,532                    109,899 – 521,064                                    42%
 • بالای 260533                            بالای 521065                                         45%
 

اضافه هزینه همبستگی در آلمان

نوع دیگری از مالیات بر درآمد در آلمان نیز وجود دارد، که به اصطلاح اضافه‌ هزینه همبستگی گفته می شود که این رقم به 5.5 درصد می رسد، که علاوه بر مالیات بر درآمد معمولی است. اما به طور کل این مالیات توسط افراد کم درآمد پرداخت نمی‌شود.

به این معنا که افرادی که کمتر از 972 یورو در سال مالیات می پردازند از اضافه هزینه همبستگی معاف هستند در حالی که برای افرادی که بین 973 تا 1340 یورو مالیات سالانه می پردازند، اضافه هزینه همبستگی از صفر تا 5.5 درصد در نظر گرفته می شود.

مالیات همبستگی در سال 1991 به عنوان یک اقدام موقت برای کمک به تامین مالی هزینه های آلمان معرفی شد و علیرغم انتقادهای شدید در سال های اخیر هنوز این مالیات در آلمان وجود دارد و برنامه ای نیز برای حذف آن در نظر گرفته نشده است.

 

مالیات کلیسا در آلمان

علاوه بر این، مالیات کلیسا، که 8٪ یا 9٪ (بسته به ایالت فدرال) از درآمد افراد مشمول که اعضای کلیسا می باشند دریافت می شود. مبلغی که به عنوان مالیات کلیسا پرداخت می شود کاملاً کسر مالیات است. در همین حال اگر شما مایل به پرداخت مالیات کلیسا در آلمان نیستید، هرگز نباید در کلیسا نام خود را ثبت کنید. در غیر این صورت شما نیز باید مالیات کلیسا را پرداخت کنید.

 

کسر مالیات در آلمان

قانون مالیات بر درآمد شخصی آلمان اعم از مرتبط و غیرمرتبط با درآمد مشمول مالیات، مانند هزینه های آموزشی و ایاب و ذهاب، هزینه های دوگانه خانوار، هزینه های بیمه مربوط به کار، مشارکت در بیمه درمانی داوطلبانه و طرح های بازنشستگی را برای افراد واجد شرایط مجاز می داند. این کسر از مالیات نیز شامل مالیات کلیسا و انواع دیگر هزینه به عنوان مثال، مراقبت از کودکان، هزینه های مدرسه نیز می شود.

 

محاسبه مالیات بر درآمد شخصی در آلمان

این مثال ممکن است به شما این ایده را بدهد که اگر در آلمان بودید، چقدر باید مالیات پرداخت می کردید. فردی که میانگین حقوق ناخالص آن در آلمان 45 هزار یورو در سال است، مجرد است و عضو کلیسا نیست (هیچ مالیات کلیسا نمی پردازد) حقوق خالص آن کمی کمتر از 28 هزار یورو در سال می باشد.

 

با این حال، اگر آن فرد همسری داشته باشد که به میزان قابل توجهی درآمد کمتری دارد، حقوق خالص سالانه او بیش از 31 هزار یورو خواهد بود. با استفاده از همین مثال با حقوق ناخالص سالانه 60 هزار یورو، درآمد خالص فرد به ترتیب 35 هزار یورو خواهد بود. به همین ترتیب، با 80 هزار یورو در سال، تفاوت حقوق خالص 45 هزار یورو در مقابل 52 هزار یورو خواهد بود.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد شما می توانید که با کارشناسان ما در موسسه کاریابی بین المللی کاربین در تماس باشید تا آنها شما را در جریان آخرین اخبار مرتبط با درآمد و مالیات در آلمان قرار دهند. 

مالیات-در-آلمان

هزینه زندگی در آلمان

میانگین هزینه ها در آلمان به طور کلی با میانگین اتحادیه اروپا مطابقت دارد. یعنی زندگی در آلمان نسبت به کشورهای همسایه آن مانند لوکزامبورگ، سوئیس، دانمارک، بلژیک و حتی فرانسه و هلند، یا در کشورهای شمال اروپا (نروژ، سوئد و فنلاند) یا برابر است و یا کمتر می باشد. اما هزینه های زندگی در آلمان بیشتر از اسپانیا، پرتغال یا یونان می باشد.

هزینه های ماهانه زندگی در آلمان به طور میانگین 850 یورو (800 یورو برای دانشجویان آلمانی و 725 یورو برای دانشجویان بین المللی) برآورد می شود. این تقریباً همان مبلغ ماهیانه ای است که شما برای طول مدت اقامت خود در هنگام درخواست ویزای آلمان لازم است که ارائه کنید.

 

هزینه اجاره خانه در آلمان

اجاره بیشترین هزینه ای است که با توجه به تراکم جمعیت در آلمان شما باید پرداخت کنید. داشتن خانه در آلمان به طور معمول نسبتاً نادر است زیرا اکثر مردم در آپارتمان های اجاره ای زندگی می کنند. اما لازم به ذکر است که این موضوع اخیراً تغییر کرده است. بسیاری از آلمانی‌ها به علت بی‌ثباتی پولی و با نرخ‌های بهره پایین ترغیب می‌شوند که ملک خریداری کنند.

 

علاوه بر این، آلمان از سال 2010 شاهد افزایش شدید مهاجران خارجی بوده است که این امر منجر به افزایش تقاضا برای ملک در این کشور شده است. در نتیجه، قیمت ملک طی شش سال گذشته در کشور آلمان رشد ثابتی داشته است. در آلمان اجاره بها کمتر از قیمت ملک افزایش یافته است اما اخیراً این نیز رشد سریعی را نیز به خود دیده است.

 

با این حال، اجاره بها بسته به مکان بسیار متفاوت است. یک آپارتمان کوچک می تواند حداقل 400 یورو در ماه هزینه داشته باشد، که این می تواند شامل پرداخت قبوض آب و برق شود. اما ممکن است که همین آپارتمان بیش از 1000 یورو در مونیخ برای شما هزینه بر باشد. به همین ترتیب، اجاره یک آپارتمان دو خوابه می تواند تا 650 یورو در ماه (شامل آب و برق) اما تا 2000 یورو در شهر های بزرگتر نیز هزینه داشته باشد.

 

به طور کلی، شما باید 700 یورو در ماه پول اجاره یک آپارتمان (شامل قبوض آب و برق) و 1200 یورو در ماه برای اجاره یک آپارتمان دو خوابه در مکانی مناسب در آلمان هزینه کنید. در حال حاضر، میانگین اجاره آپارتمان در آلمان ۹ یورو در ماه به ازای هر متر مربع است (بدون احتساب آب و برق). شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بازار اجاره مسکن در شهر های بزرگ آلمان با کارشناسان ما در موسسه کاریابی بین المللی کاربین در تماس باشید تا آنها شما را در جریان اخرین اخبار و شرایط لازم آن قرار دهند.

 

هنگام اجاره یک آپارتمان، لازم است هزینه های دیگری غیر از اجاره را در نظر بگیرید. در صورت استفاده از یک مشاور املاک معمولاً از مستاجر ودیعه (معمولاً به ارزش اجاره یک ماهه اما می تواند تا سه ماه باشد) و کارمزد معادل اجاره یک ماه درخواست می شود. علاوه بر این، اجاره معمولاً از پیش پرداخت برداشت می شود (همیشه در ابتدای هر ماه). در آلمان ممکن است که از شما خواسته شود که Ablöse را اگر مستاجر قبلی کار قابل توجهی در آپارتمان انجام داده باشد، پرداخت کنید. از این رو، مستاجر جدید به جای اینکه به صاحبخانه، آبلوز را پرداخت کند لازم است که به مستأجر قدیمی این را پرداخت نماید.

 

هزینه خرید املاک در آلمان

درست مانند اجاره، قیمت ملک در آلمان به طور قابل توجهی بین مناطق و شهرها متفاوت است. به عنوان مثال، میانگین قیمت آپارتمان در هر متر مربع در دورتموند، هشتمین شهر بزرگ آلمان با جمعیت 600 هزار نفر که یکی از شهر های صنعتی غرب آلمان می باشد حدود 1700 یورو است. این را با 7500 یورو به ازای هر متر مربع در مونیخ مقابسه کنید که شهری بسیار گران قیمت (پایتخت ایالت فدرال جنوبی باواریا و سومین شهر بزرگ آلمان با جمعیت 1.5 میلیون نفر) می باشد.

 

ناگفته نماند که یک آپارتمان نوساز یا تازه بازسازی شده در یکی از مناطق برتر مونیخ برای شما بسیار بیشتر از 7500 یورو به ازای هر متر مربع هزینه بر خواهد بود. اما  به طور کلی می توانیم میانگین قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان در آلمان را 3100 یورو در نظر بگیریم.

 

هزینه حمل و نقل در آلمان

سیستم حمل و نقل عمومی آلمان در داخل و اطراف شهرها بسیار با کیفیت، کارآمد و با قیمت مناسب است، به خصوص اگر کارت های حمل ونقل ماهانه، سه ماهه یا سالانه با تخفیف دار را خریداری کرده باشید. هزینه های رفت و آمد در آلمان قابلیت کسر مالیات را دارد و این در هنگام استفاده از ماشین شخصی نیز به طور کلی در نظر گرفته می شود.

 

هنگام انجام اظهارنامه مالیاتی، افرادی که با ماشین شخصی خود به محل کار می‌روند می‌توانند 30 سنت برای هر کیلومتر کسر مالیات داشته باشند، این در حالی است که یک لیتر بنزین و گازوئیل به ترتیب حدود 1.40 و 1.25 یورو هزینه دارند. اگر هم قصد دارید که در آلمان خودرو بخرید ما به شما خرید خودروهای دست دوم را پیشنهاد می کنیم که موجب می شود هزینه زیادی را بابت خرید اتومبیل نکنید.

 

هزینه غذا و پوشاک در آلمان

هزینه های ماهیانه شما برای غذا تا حد زیادی به سبک زندگی شما بستگی دارد، چه دوست دارید بیرون غذا بخورید یا خودتان غذا درست کنید شما لازم است که در مورد هزینه های آن اطلاع کاملی را کسب کرده باشید.

به طور کلی قیمت مواد غذایی در سوپرمارکت ها در آلمان بسیار مناسب است. علاوه بر این، کارفرمایان آلمانی وعده های غذایی را با قیمت پایین در غذاخوری ها و رستوران ها ارائه می کنند.

 

به همین ترتیب، شما این امکان را خواهید داشت که لباس و البسه خود را در آلمان با قیمت ارزان خریداری کنید. با این حال، شما ممکن است برخی از خدمات مانند هزینه مراکز مراقبت از کودکان، خشکشویی، آرایشگاه یا پارکینگ را نیز پرداخت کنید.

مقاله پیشنهادی : بلوکارت آلمان

هزینه-زندگی-در-آلمان

پس انداز در آلمان

یک فرد مجرد در آلمان که حداقل دستمزد 1100 یورو در ماه را دارد، 250 یورو بالاتر از میانگین هزینه ماهانه 850 یورو در ماه می تواند پس انداز داشته باشد.

یک فرد مجردی که میانگین حقوق ۳۷۷۰ یورویی آلمانی در ماه دارد ۲۳۰۰ یورو درآمد خالص آن است که تقریباً سه برابر میانگین هزینه زندگی در کشور آلمان می باشد.

یک پرستار مجرد در آلمان 2900 یورو در ماه دریافت می کند که حداقل 1850 یورو در آمد آن خالص است که 1000 یورو بالاتر از میانگین هزینه زندگی یک فرد مجرد در آلمان می باشد.

یک پزشک متخصص نیز با میانگین حقوق ناخالص 7000 یورو در ماه، 3900 یورو پس از کسر مالیات دریافتی دارد که این نیز بیش از چهار برابر میانگین هزینه زندگی در کشور آلمان می باشد.

 

اینها تنها چند نمونه برای نشان دادن ارزش واقعی حقوق در کشور آلمان می باشد. هنگام مقایسه، فراموش نکنید که میانگین هزینه زندگی در آلمان عمدتاً به دلیل تفاوت در اجاره بها ممکن است که شامل تفاوت باشد. به طوری که شما با حقوق یکسان در شهر های آلمان مانند مونیخ به میزان قابل توجهی کمتر از مناطق کمتر ثروتمند آلمان ثروت می توانید جمع کنید.

 

سوالات متداول

متوسط ​​حقوق سالانه خوب در کشور آلمان بین 64000 تا 81000 یورو است. این حقوق ناخالص (حقوق قبل از مالیات یا مشارکت اجتماعی) به حرفه، صنعت و یا تحصیلات شما بستگی خواهد داشت.

درآمد میانگین ​​در آلمان طبق گزارش اداره آمار فدرال آلمان، در سال 2020 47.700 یورو یا 3.975 یورو در ماه بوده است.

با 70 هزار حقوق سالانه، در هر نقطه از آلمان می توانید زندگی خوبی داشته باشید. در حالی که مونیخ و اشتوتگارت در مقایسه با بقیه آلمان نسبتاً گران هستند، اما با این مقدار نیز می توانید در این شهر ها زندگی مناسبی را داشته باشید. 

فرم مشاوره زیر رو پُر کنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه 

نظرات کاربران

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی