خوداشتغالی در آلمان

خود اشتغالی در آلمان

گزینه های بسیار زیادی در آلمان برای کسانی که می خواهند برای خودشان کار کنند وجود دارد. آلمان چهارمین اقتصاد قدرتمند جهان است و مهاجران بسیاری به علت شرایط زندگی بسیاری خوبی که کشور آلمان دارد برای داشتن یک زندگی بهتر به این کشور مهاجرت می کنند. برای کمک به مهاجرت شما برای کار در این کشور پیشرفته ما این راهنمای جامع را در مورد چگونگی خوداشتغالی در آلمان گردآوری کرده ایم.

برای اطلاع از اینکه دقیقاً خوداشتغالی در کشور آلمان چیست، چگونه بیمه شوید، مالیات خود را انجام دهید، و گزینه بانکی مناسب برای کسب و کار در آلمان چیست، این مقاله را تا انتها مطالعه کنید. همچنین جدولی را در زیر آماده کرده ایم که مهم ترین اصطلاحات و مفاهیم را در آن می توانید پیدا کنید.

فرم مشاوره رایگان

آنچه خواهید خواند:

خوداشتغالی-در-آلمان

چگونه در آلمان خوداشتغال شویم؟

پیش از همه برای خود اشتعالی شما باید به این نکات توجه کنید.

 

 • تفاوت بین مشاغل آزاد و خوداشتغالی در آلمان را بدانید: این موضوع بر حرفه و الزامات خود اشتغالی شما تأثیر می گذارد.
 • هنگام انتخاب بیمه درمانی، وضعیت کاری و شخصی خود را با دقت در نظر بگیرید تا بین بیمه های دولتی و خصوصی تصمیم بگیرید
 • درباره قوانین مالیاتی آلمان برای مشاغل آزاد و فریلنسر ها تحقیق کنید: بسته به درآمد بررسی کنید که چقدر مالیات بر ارزش افزوده باید داشته باشید.
 • یک حساب بانکی تجاری را انتخاب کنید که به بهترین وجه، مناسب کسب و کار شما باشد.
 • اطمینان حاصل کنید که هر فاکتوری که ارسال می کنید دارای اطلاعات اجباری است
 • در مورد قوانین استخدام کارمندان در آلمان اطلاع کاملی را کسب کنید تا بعداً با مشکل جدی مواجه نشوید.

تفاوت بین کار آزاد و خوداشتغالی چیست؟

در آلمان، اصطلاحات و شرایط متفاوتی در رابطه با نوع کار شما در زمان خوداشتغالی وجود دارد. در این مقاله، ما از “خوداشتغالی” به عنوان یک اصطلاح کلی استفاده خواهیم کرد، با این حال تفاوت های اساسی بین کار آزاد (Freiberufler) و خوداشتغالی (Gewerbtreibende) وجود دارد.

 

فریلنسری در آلمان

به طور کلی، فریلنسرها در آلمان آزادی بیشتری نسبت به افراد خوداشتغال دارند. به عنوان یک فریلنسر، نیازی به عضویت در یک انجمن صنفی یا داشتن یک محل تجاری ثبت شده مانند یک دفتر ندارید. برای به دست آوردن مشتری نیازی به مدارک حرفه ای خاصی نخواهید داشت، زیرا مجموعه ای متفاوت از وظایف را نسبت به افراد خوداشتغال انجام می دهید. فریلنسرها معمولاً کارمند ندارند و به صورت قراردادی با مشتریان خود کار می کنند و معمولاً چندین مشتری را در یک زمان در دستور کار خود قرار می دهند.

اینها انواع “حرفه هایی هستند که توسط فریلنسرها انجام می شود:

 

 • متخصصان حقوق و مالیات (وکلا، حسابداران)
 • نویسندگان و هنرمندان (روزنامه نگاران، عکاسان، موسیقیدانان)
 • متخصصان پزشکی (پزشکان، دندانپزشکان، درمانگران)
 • مربیان (معلمان)
 • مهندسان و معماران

 

خود اشتغالی در آلمان

خوداشتغالی در آلمان به چند مرحله دیگر نسبت به فریلنسر اطلاق می شود. در حالی که مشاغل آزاد فقط باید در اداره مالیات ثبت نام کنند، مشاغل خوداشتغال باید انجمن صنفی مناسب را پیدا کرده و در آنها ثبت نام انجام دهند. انجام این کار شما را بیمه می کند و شما را در قبال کارهایی که انجام می دهید مسئول می داند تا در صورت نیاز مشتریان بتوانند با انجمن مربوطه تماس بگیرند. عضویت در یک انجمن صنفی همچنین زمانی کمک می کند که یک قانون خاص بر گروه خاصی از تجار تأثیر بگذارد. هنگامی که به یک انجمن صنفی تعلق دارید، بسیج کردن و درخواست تغییر بسیار آسان تر است.

 

متخصصان خوداشتغال معمولاً به یک دفتر یا کارخانه نیاز دارند که در آن کار کنند، به دلیل کارهایی که شامل تولید است و به کارمندان نیاز دارند. انواع کار خوداشتغالی به این چهار دسته تقسیم می شوند:

 

 • صنایع دستی (جواهرات، پوشاک)
 • صنعتی (حمل و نقل، کشاورزی، ساختمانی)
 • بازرگانی (خرید و خدمات خرده فروشی)
 • توریستی (هتل ها، رستوران ها)
خوداشتغالی-و-کار-آزاد-در-آلمان

گزینه های خوداشتغالی در آلمان

هنگام ثبت نام به عنوان فریلنسر یا خوداشتغال در آلمان، با چند گزینه مواجه خواهید شد. بهتر است قبل از انجام مراحل ثبت نام، این موارد را بدانید. در زیر مراحل ثبت نام مورد نیاز و انجمن های مربوطه را ارائه خواهیم داد تا بتوانید قبل از مهاجرت با این موارد در حد ممکن آشنا شوید.

 

ثبت نام به عنوان فریلنسر

اولین قدم شما، ثبت نام برای کار به عنوان فریلنسر و اطمینان از داشتن مجوز کار مناسب است. اگر در آلمان زندگی می کنید ویزای شما محدودیت ها و الزاماتی را برای شما به عنوان یک فریلنسر اعمال می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر شما می توانید با کارشناسان ما در موسسه بین المللی کاربین در تماس باشید تا آنها شما را در جریان آخرین موارد خود اشتغالی در آلمان قرار دهند.

 

پس از دریافت مجوز کار مناسب، باید پرسشنامه ای به نام «Fragenbogen zur steuerliche Erfassung» را تکمیل کنید. می توانید آن را در Finanzamt (اداره مالیات) محلی خود دانلود و ارسال نمایید، یا آن را به صورت آنلاین از طریق ELSTER ارسال کنید.

تنها مرحله دیگری که باید پیش رو بگذارید این است که شناسه مالیاتی یا ‘steuerliche Identifikationsnummer’ خود را دریافت کنید. این مورد برای همه کسانی که مایل به کار در آلمان هستند، چه با ویزا یا در اتحادیه اروپا، چه خوداشتغالی یا روش های دیگر، الزامی است.

 

ثبت نام به عنوان تاجر

علاوه بر دریافت ویزای مناسب و شناسه مالیاتی خود، ثبت نام به عنوان یک تاجر مستلزم ثبت نام در دفتر تجاری مربوطه یا Gewerbeamt است. اگر مطمئن نیستید که کسب و کار شما در کدام مرجع تجاری قرار دارد، با همکاران یا دوستان خود در همان صنعت مشورت کنید یا به صورت آنلاین با انجمن ها و صفحات رسانه های اجتماعی اختصاص در تماس باشید.

برای دریافت و تکمیل درخواست بین 20 تا 60 یورو هزینه باید پرداخت کنید. شما لازم است که آن را از طریق پست به Finanzamt محلی خود ارسال کنید و منتظر بمانید تا آنها با شما تماس بگیرند. آنها به شما اطلاع می دهند که تجارت شما ثبت شده است و سپس می توانید برای کار در آلمان به عنوان خود اشتغال مشغول به کار شوید.

مقاله پیشنهادی : بلوکارت آلمان

مقررات کسب و کارهای کوچک در آلمان

در آلمان، مقررات کسب و کار کوچک که به Kleinunternehmerregelung معروف می باشد قانونی مربوط به صاحبان مشاغل کوچک با درآمد کم است. با ثبت نام به عنوان یک Kleinunternehmer یا کسب و کار کوچک، نیازی به پرداخت مالیات بر ارزش افزوده نخواهید داشت. این تا زمانی است که درآمد سالانه کسب و کار شما از 22000 یورو در سال اول تجاوز نکرده باشد و در سال جاری از 50000 یورو تجاوز نکند.

راه-انداری-کسب-و-کار-های-کوچک

بیمه درمانی در آلمان برای افراد خوداشتغال

همه افرادی که به طور قانونی در آلمان زندگی می کنند ملزم به داشتن بیمه درمانی هستند. در این الزام، انتخاب بیمه درمانی دولتی و یا خصوصی را پیش روی خود خواهید داشت. برای افراد شاغل، معمولاً استفاده از بیمه سلامت عمومی ساده‌تر و ارزان‌تر است. فریلنسر یا کارمند خوداشتغال بودن اوضاع را کمی پیچیده می کند.

 

بیمه سلامت عمومی برای افراد خوداشتغال

در حالی که بیمه درمانی کارکنان در آلمان به صورت کسر از حقوق ماهانه پرداخت می شود، افراد خوداشتغال به طور جداگانه هزینه آن را پرداخت خواهند کرد. هزینه ها به درآمد سالانه شما بستگی خواهد داشت.

با حداقل درآمد شما به عنوان یک فرد خوداشتغال برای کسب و کار برای بیمه درمانی باید 1038.33 یورو در ماه پرداخت کنید. با این حال، این مبلغ صرفاً برای هزینه بیمه درمانی اجباری خوداشتغال در آلمان طراحی شده است. بنابراین حتی اگر کمتر از این درآمد داشته باشید، باز هم هزینه بیمه سلامت عمومی را باید پرداخت کنید.

حداقل هزینه ای که برای بیمه درمانی پرداخت می کنید بین 160 تا 190 یورو است.

از مهمترین تامین کننده های بیمه در آلمان می توانیم به این موارد اشاره داشته باشیم:

 

 • AOK
 • TK
 • Barmer GEK

بیمه درمانی خصوصی برای افراد خوداشتغال

بیمه سلامت عمومی به دلیل کارمزدهای بالای آن، در بین افراد آزاد و خوداشتغال از محبوبیت کمتری برخوردار است. در یک طرح خصوصی، شما به احتمال زیاد هزینه ثابت کمتری را پرداخت می کنید. البته این بستگی به نوع طرح بیمه خصوصی شما دارد.

ارائه دهندگان بیمه درمانی خصوصی در آلمان بسیار بیشتر از بیمه های دولتی هستند، بنابراین شما باید در هنگام انتخاب یکی از آنها تحقیقات لازم را انجام دهید. به طور کلی، همه آنها هزینه کم و ثابتی را وعده می دهند و برای پوشش اضافی هزینه بیشتری دریافت می کنند. نوع نیازهای پوششی که هزینه شما را افزایش می دهد عبارتند از:

 

 • بیمه خانواده (هزینه هر کودک به صورت جداگانه باید پرداخت شود)
 • بیمه درمان های خاص (داروهای جایگزین)
 • بیمه بیماری های طولانی مدت یا نیازهای اضافی سلامتی
 • بیمه والدین در خانه های نگهداری
 

اگر این موارد در مورد شما به عنوان یک فریلنسر صدق می کند، مطمئن شوید که محاسبه کرده اید که در نهایت چقدر در ماه برای شما هزینه خواهد داشت. بیمه سلامت عمومی بیشتر تحت درآمد شما تغییر می کنند، بنابراین بسته به شرایط ممکن است که بیمه ای که دریافت می کنید ارزانتر باشد.

مالیات در آلمان برای افراد خوداشتغال

کسب درآمد با خود اشتغالی آزادی بیشتری را در زندگی کاری شما به ارمغان می آورد، اما متأسفانه با اظهارنامه مالیاتی پیچیده تری ممکن است که گرفتار شوید. این به این دلیل است که شما هزینه‌ها، پرداخت‌های بیمه درمانی و درآمد کمتری نسبت به یک فرد شاغل را خواهید داشت.

سه جنبه اصلی مالیات برای افراد خوداشتغال و مشاغل آزاد در آلمان وجود دارد که باید در نظر داشته باشید.

 

1. سیستم مالیاتی

در مرحله اول، مهم است که بدانیم آلمان چگونه از افراد خوداشتغال مالیات می گیرد. بسته به درآمدتان، 14 تا 45 درصد درآمدتان را پرداخت خواهید کرد. بدیهی است که هرچه درآمد بالاتری داشته باشید، شما به دسته 45 درصد نزدیکتر می شوید

دسته های درآمدی به این ترتیب تقسیم می شوند:

 • تا 9744 یورو در سال: معاف از مالیات بر درآمد
 • 9745 یورو – 57918 یورو در سال: 14% تا 42%
 • 57919 یورو – 274612 یورو در سال: 42 درصد
 • بیش از 274613 یورو در سال: 45%
 

2. مالیات بر ارزش افزوده

پرداخت مالیات بر ارزش افزوده وضعیت مالیاتی را برای مشاغل آزاد پیچیده تر می کند. کالاها یا خدماتی که ارائه می شود شامل مالیات بر ارزش افزوده نیز می شوند.

شما اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده خود را ماهانه یا سه ماهه ارسال می کنید (این امر به دستورالعمل های ارائه شده توسط Finanzamt محلی شما بستگی دارد) و می توانید آن را به صورت دیجیتالی از طریق ELSTER ارسال کنید.

همچنین توجه داشته باشید: خود اشتعال (Kleinunternehmers) ملزم به پرداخت مالیات بر ارزش افزوده نیست.

 

3. گزینه های مالیاتی

از آنجایی که انجام مالیات به عنوان یک فرد خوداشتغال بسیار پیچیده‌ است، باید با گزینه‌های بسیاری که در آنجا وجود دارد آشنا شوید تا زندگی مالیاتی شما آسان‌تر شود. این امر به ویژه در صورتی مهم است که زبان آلمانی شما آنقدر خوب نیست که بر اصطلاحات عوارض مالیاتی و حسابداری تسلط داشته باشید. در همین راستا به شما پیشنهاد می کنیم که کتابهای مرتبط با اصلاحات اقتصادی و مالیاتی را دریافت کنید و بخوانید تا بتوانید بهتر در این موارد تصمیم گیری کنید.

 

مالیات-در-آلمان

خوداشتغالی کاذب در آلمان (Scheinselbstständigkeit)

“خوداشتغالی کاذب” Scheinselbstständigkeit می تواند منجر به حذف طبقه بندی شما به عنوان یک فریلنسر در آلمان شود و عواقب مالی جدی در پی داشته باشد. این زمانی اتفاق می‌افتد که شخصی به‌عنوان فریلنسر در آلمان به‌طور رسمی ثبت‌نام کرده باشد، اما در واقع به دلیل شرایط کاری و وظایف، از نظر قانونی کارمند باشد. این مربوط به قوانین کار آلمان است که کارفرمایان را ملزم به ثبت نام رسمی کارمندان خود برای حفظ حقوق افراد می کند. شرکتی که نتواند این کار را انجام دهد ممکن است با عواقب قانونی و مالی جدی روبرو شود و آینده شغلی آنها به عنوان یک فرد زیر سوال ببرد.

بانکداری در آلمان برای افراد خوداشتغال

هنگام راه اندازی برای خوداشتغالی هرگز نباید از انتخاب خدمات بانکی یا مالی خود غافل شوید. آنچه خدمات مالی شما ارائه می دهد می تواند کارها را برای شما به عنوان یک صاحب کسب و کار ساده تر و کارآمدتر کند و باید نسبت به گزینه های بانکداری سنتی که برای استفاده عمومی طراحی شده اند انعطاف پذیرتر باشد.

جدا کردن هزینه‌های شخصی و تجاری، ارائه کارت‌های نقدی تیم به کارکنان، و اتصال با نرم‌افزار حسابداری برای ساده‌سازی حسابداری، همگی از ویژگی‌های بسیار سودمندی هستند که با افتتاح حساب بانکی تجاری به دست می‌آیند.

هنگام انتخاب حساب بانکی تجاری مناسب به این ویژگی ها توجه کنید:

 

 • دسترسی به نرم افزار حسابداری و یکپارچه سازی حساب
 • کارت های تیمی برای هزینه های کارکنان با محدودیت های قابل تنظیم هزینه
 • رابط کاربری ساده و مناسب
 • مدل کسب و کار خنثی

صورتحساب در آلمان برای افراد خوداشتغال

الزامات صورتحساب بسته به شرایط راه اندازی کسب و کار یا به عنوان یک فریلنسر متفاوت است. با این حال، هر کجا که باشید، صدور صورتحساب بخش بزرگی از زندگی شما با شغل خوداشتغالی خواهد بود.

 

بیایید برخی از الزامات قانونی عمده برای صورتحساب در آلمان را مرور کنیم:

 • نام کامل، آدرس، طرف صورتحساب، گیرنده خدمات
 • شماره مالیات یا شناسه مالیات بر ارزش افزوده
 • تاریخ فاکتور
 • شماره فاکتور
 • شرح خدمات ارائه شده یا کالاهای ارائه شده
 • مبلغ فاکتور، مبلغ مالیات بر ارزش افزوده، معافیت مالیاتی (در صورت وجود)

 

فاکتورهای کوچک (تا 250 یورو)

فاکتورهای کوچک یا Kleinbetragsrechnungen فقط باید حاوی بخشی از اطلاعات اجباری ذکر شده در بالا باشند:

 • نام و آدرس طرف فاکتور
 • تاریخ فاکتور
 • شرح خدمات ارائه شده یا کالاهای ارائه شده
 • مبلغ فاکتور، مبلغ مالیات بر ارزش افزوده، معافیت مالیاتی (در صورت وجود)
صورت-حساب-در-آلمان

استخدام در آلمان برای خوداشتغالی

آشنایی با قوانین استخدام در آلمان در هنگام خوداشتغالی در این کشور بسیار مهم است. آلمان قوانین کار کاملاً سختگیرانه ای برای محافظت از افراد دارد و عدم رعایت آنها می تواند عواقب جدی برای آینده شما به عنوان یک صاحب کسب و کار یا شغل آزاد داشته باشد.

برای اینکه خود را در برابر این عواقب بالقوه ایمن کنید و با کارکنان خود با احترام رفتار کنید، هنگام بررسی استخدام، این الزامات قراردادی را برای کارمندان باید رعایت کنید:

 

 

قرارداد کاری

قرارداد کار (arbeitsvertrag) باید توسط شما به عنوان کارفرما تنظیم شود. این جایی است که شما شرایط استخدام را برای کارمند رعایت می کنید، اما مطمئن شوید که با بند 305 ff قانون مدنی آلمان آشنا هستید. این قانون با تعیین شرایط قانونی هر قرارداد کاری از کارمند حمایت می کند. اگر قرارداد شما با این شرایط مطابقت نداشته باشد، می تواند بی اعتبار شود.

نتیجه گیری

خوداشتغالی در آلمان به شما پیشنهاد می شود. پیش از مهاجرت شما باید اطلاعات کاملی را در مورد خود اشتغالی در آلمان کسب کنید. سطح اطلاعات می تواند برای شما گیج کننده باشد. فکر کنید که چه نوع موقعیت خوداشتغالی برای شما و سرمایه گذاری شما مناسب تر است (فریلنسر یا تاجر).

اگر هنوز تصمیم خود را نگرفته‌اید و در مورد گزینه‌ها مردد هستید، امیدواریم این پست جامع چند چیز را برای شما روشن کرده باشد و به شما کمک کرده باشد که انتخاب‌های خود را با اطلاعات بیشتر محدود کنید.

 

موسسه کاریابی بین المللی کاربین به صورت تخصصی در امور مهاجرت کاری فعالیت دارد و دارای مجوز رسمی از وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی می باشد.

برای دریافت مشاوره و ارزیابی رایگان در مورد مهاجرت کاری به کشور مورد نظر خود و یا خود اشتغالی در آلمان با وکیلان و کارشناسان ما در امور مهاجرت در موسسه کاریابی بین المللی کاربین با شماره تلفن های 28111107  021 و یا 22654650 در ارتباط باشید.

 

برای کسب اطلاع از آخرین اخبار و قوانین کاریابی به کشور مورد نظر خود ما را در شبکه های اجتماعی دنبال نمایید و یا سوالات خود را از طریق ایمیل موسسه کاریابی کاربین به آدرس info@karbinco.com ارسال نمایید تا کارشناسان در کمترین زمان ممکن پاسخگوی سوالات شما باشند.

 

همچنین می توانید سوالات خود را در مورد خود اشتغالی در آلمان در پایان این متن در بخش دیدگاه ها مطرح نمایید تا مشاوران کاریابی ما به سوالات شما جواب دهند.

در ضمن، پیشنهاد می کنیم که برای بررسی بیشتر شرایط خود برای مهاجرت به کشور مورد نظر خود فرم کاریابی آنلاین کاربین را تکمیل نمایید تا کارشناسان ما با شما ارتباط برقرار نمایند.

 

سوالات متداول

شما باید با شرایط aufhebungsvertrag زمانی که قرار است قرار کاری خود را فسخ کنید اشنایی کاملی را داشته باشید. لازم است که بدانید در صورت فسخ قرارداد کارمند، غرامت مالی باید ارائه دهید. ما به شما پیشنهاد می کنیم که برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد با کارشناسان ما در موسسه کاریابی بین المللی کاربین در تماس باشید.

کارفرمایان در آلمان باید هنگام استخدام رسمی کارمندان، شرایط مدت قرارداد را مشخص کنند. اینها می توانند اشکال مختلفی داشته باشند: حداکثر دو سال یا چهار سال قرارداد با مدت معین تعیین کنید

اگر کارمند شما پس از پایان قرارداد مدت معین به کار خود ادامه دهد و شما کاری انجام ندهید، این قرارداد به طور خودکار به یک قرارداد نامحدود تبدیل می شود. مراقب باشید که اجازه ندهید این اتفاق بیفتد، زیرا کارمند شما پس از آن دلایلی برای شکایت از شما پیدا خواهد داشت و می توانید قرارداد خود را دائمی کنید.

اخراج کارمند خود در آلمان مستلزم یک Kündigung یا اخطار لغو است. در این شرایط، شما باید به کارمند ثابت کنید که با یک سند کتبی و امضا شده، اخطاریه داده اید. کارمند پنج روز فرصت دارد تا صحت اخطاریه را جویا شود و در اخطاریه باید دلیل خاتمه کار نیز ذکر شود.

مرخصی زایمان والدین شما را به عنوان کارفرما از دادن اخطار فسخ به کارمندتان محدود می کند. برخی از وظایف کاری نیز محدود است و کارمند اجازه ندارد شش هفته قبل از زایمان یا هشت هفته بعد از زایمان کار کند.

فرم مشاوره زیر رو پُر کنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه 

نظرات کاربران

guest
2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
hermesgh0u
مدیر
پاسخ به  داود بحری
4 ماه قبل

سلام و درود بر شما
میتونید از طریق سرمایه گذاری یه کارگاه ثبت کنید تو آلمان. برای اطلاع از جزئیات با شماره 02191070170 تماس بگیرین.

داود بحری
داود بحری
4 ماه قبل

سلام
من میخوام کارگاه با یکسری دستگاه ها بزنم و محصول های خاص خودم رو تولید و در فروشگاههای اینترنتی به فروش برسونم .
در ایران هم در کنار کار خودم که مهندسی هست محصولاتی رو تولید و در دیجیکالا میفروشم .

بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی