ویزای آلمان

ویزای آلمان

آلمان یکی از کشورهای اروپایی است که به دلیل شرایط اقتصادی مطلوب، به یکی از کشورهای مهاجرپذیر تبدیل شده است. بیشتر افرادی که قصد مهاجرت به اروپا را دارند، این کشور را در لیست مقاصدی که قرار است بررسی کنند، جای می‌دهند. البته این کشور مقصد گردشگری جذابی نیز هست و توریست‌های بسیاری به‌قصد بازدید از مناظر آن، به آلمان سفر می‌کنند. به‌عنوان یک فرد ساکن ایران، اگر قصد ورود به این کشور را دارید باید ویزای آلمان را دریافت کنید.


ما در این مقاله به چگونگی دریافت ویزای این کشور و شرایط آن خواهیم پرداخت. تقاضای بسیار برای دریافت ویزای این کشور سبب شده این مسیر با سخت‌گیری‌های زیادی همراه شود. بااین‌حال افراد زیادی از ایران قصد رفتن به این کشور را دارند و این مقاله راهنمای خوبی برای آن‌ها خواهد بود.

فرم مشاوره رایگان

دریافت ویزای آلمان برای سفر به این کشور

آنچه خواهید خواند:

آیا دریافت ویزا برای ورود به آلمان ضروری است؟

در همه کشورها برخی شهروندان خارجی بدون داشتن ویزا می‌توانند وارد آن شوند و برخی باید حتماً ویزا بگیرند. ورود به آلمان نیز برای شهروندان 62 کشور بدون دریافت ویزا امکان‌پذیر است؛ البته تنها درصورتی‌که فرد بخواهد به‌منظور گردش و بازدید یا رسیدگی به امور تجاری خود در مدت‌زمان کمتر از 90 روز در آلمان حضور داشته باشد. البته ایران جزو این 62 کشور نیست؛ بنابراین ایرانیان باید ویزای آلمان را پیش از ورود به این کشور دریافت کنند.

سفر به آلمان؛ با ویزا یا بدون ویزا؟

ویزای آلمان؛ انواع و کاربرد

پیش از سفر آلمان باید هدف خود را مشخص کرده و بر اساس آن ویزای مخصوص را دریافت کنید. به‌طورکلی ویزا این کشور به دو دسته کوتاه‌مدت و بلندمدت تقسیم شده و هر یک چندین نوع ویزا را شامل می‌شود. در ادامه رایج‌ترین انواع ویزای آلمان را بیان خواهیم کرد.

ویزای توریستی

این نوع ویزا به کسانی تعلق می‌گیرد که قصد ملاقات دوستان یا اقوام خود را در آلمان دارند و یا می‌خواهند از این کشور بازدید داشته باشند.

ویزای پیوستن به خانواده یا شریک

کسانی می‌توانند این ویزا را دریافت کنند که اعضای نزدیک خانواده یا شرکای آن‌ها ساکن آلمان هستند و قصد دارند برای زندگی یا کار با ایشان به آلمان بیایند.

ویزای تحصیلی و آموزش زبان

کسانی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌های آلمان را دارند یا می‌خواهند در دوره‌های آموزش زبان آلمانی شرکت کنند، باید این ویزا را بگیرند.

ویزای کاری و جستجوی کار

اگر در آلمان کار پیدا کرده‌اید و قصد رفتن به این کشور را دارید، این نوع ویزای آلمان مخصوص شما است. اگر قصد دارید در آلمان به دنبال شغل بگردید، باید برای ویزای جستجوی کار را درخواست کنید.

ویزای تجاری

تاجرانی که به‌قصد تجارت وارد آلمان می‌شوند و مایل‌اند بیشتر از 90 روز در آلمان اقامت داشته باشند، باید ویزای تجاری بگیرند.

ویزای ترانزیت فرودگاهی

این نوع ویزا به کسانی تعلق می‌گیرد که در حین سفر هوایی، باید از فرودگاهی در آلمان عبور کنند. البته تعداد متقاضیان این نوع ویزا محدود است.

ویزای پژوهشگر مهمان

اگر دانشمند یا محقق خارجی از طرف یک مؤسسه آلمانی دعوت به مطالعه یا تحقیق شده باشد، به این نوع ویزا نیاز دارد.

ویزای کارآموزی

کسانی که جزو اتباع کشورهای جهان سوم به شمار می‌آیند، می‌توانند با استفاده از این نوع ویزا در دوره‌های کارآموزی و آموزشی آلمان شرکت کنند.

ویزای درمانی

افراد خارجی که بیماری خاصی دارند و باید برای درمان به آلمان بیایند، باید ویزای درمانی دریافت کنند.

ویزای نمایشگاهی

این ویزا به کسانی که قصد شرکت در یک نمایشگاه تجاری در کشور آلمان را دارند، تعلق می‌گیرد.

ویزای رویدادهای فرهنگی

برای حضور در آلمان به‌منظور فیلم‌برداری برخی سکانس‌ها یا شرکت در رویدادهای مختلف فرهنگی، ورزشی و مذهبی به این نوع ویزا نیاز خواهید داشت.

نمایی از کشور آلمان هنگام غروب خورشید

شرایط لازم برای دریافت ویزای آلمان

ممکن است شرایط ورود به آلمان برای شهروندان کشورهای مختلف، متفاوت باشد. سفارت خانه‌های آلمان که در هر کشوری وجود دارند، دارای فهرستی از شرایط لازم برای دریافت ویزای این کشور هستند؛ بنابراین اگر قصد دریافت ویزای آلمان را دارید، می‌توانید به سفارت خانه این کشور در تهران مراجعه و از شرایط دقیق اطلاع پیدا کنید. مدارک کلی که برای درخواست ویزا ضروری هستند را در ادامه بیان می‌کنیم.

مدارک ضروری برای دریافت ویزای آلمان

فرم درخواست تکمیل شده

این فرم از سایت‌های معتبر قابل دانلود است. توجه کنید که اطلاعات خواسته شده باید درست و صادقانه نوشته شوند؛ زیرا در نهایت توسط مسئولان مربوطه با دیگر مدارک شما مطابقت داده می‌شوند.

پاسپورت

در صورت نداشتن این مدرک ویزایی به شما تعلق نمی‌گیرد. توجه کنید که اعتبار پاسپورت شما به پایان نرسیده باشد.

عکس

سفارت آلمان استانداردهایی برای عکس‌ها تعیین کرده است که باید با آن‌ها مطابقت داشته باشند. همچنین عکسی که تحویل می‌دهید را باید در سه ماه اخیر گرفته باشید.

بیمه سلامت

مدرکی که ثابت کند شما بیمه سلامت سفر دارید برای دریافت ویزا ضروری است. این بیمه تمام بیماری‌ها، حوادث و برگرداندن بدن شما به کشور در صورت فوت را تحت پوشش قرار می‌دهد. حداقل مبلغ پرداختی برای این بیمه، 30000 یورو است.

برنامه سفر

شما باید مدارکی که نشان می‌دهند بلیت هواپیما رزرو کرده‌اید را در هنگام دریافت ویزا ارائه دهید. علاوه‌برآن برای دریافت ویزا مدرکی که نشان می‌دهد برنامه شما در صورت اقامت در کشور آلمان چیست، باید نشان داده شود.

اثبات تمکن مالی

سفارت خانه برای صدور ویزای آلمان باید اطمینان حاصل کند که شما در طول اقامت در این کشور می‌توانید از پس هزینه‌های خود بربیایید؛ به همین منظور باید مدرکی را ارائه دهید که ثابت می‌کند به‌ازای هر یک روز اقامت در آلمان حداقل 45 یورو دارید. مدرکی که این موضوع را به اثبات می‌رساند، می‌تواند صورت‌حساب بانکی شما یا شخص ثالثی که قرار است شما را از لحاظ مالی تأمین کند، باشد. مدرک فرد ثالث باید تمایل او به تأمین مالی متقاضی ویزا را نیز اثبات کند.

شرایطی که برای دریافت ویزای آلمان ضروری است

برای درخواست ویزای آلمان چه مراحلی را باید گذراند؟

اگر تصمیم شما برای سفر به آلمان جدی است، باید بدانید که گذر از چه مراحلی برای دریافت ویزای آن کشور ضروری است. فعالیت‌هایی که باید در این مسیر انجام شوند، می‌بایست با هماهنگی و کمک سفارت آلمان باشند. در ادامه تمام مراحل درخواست این مجوز را بیان می‌کنیم.

مراحل دریافت ویزا برای سفر به آلمان

گام اول؛ آماده‌کردن مدارک و درخواست نامه ویزا

ویزای آلمان چند نوع است و شما باید ویزای موردنظر خود را از میان آن‌ها انتخاب کنید. درباره هزینه‌ها و شرایط دریافت آن با افرادی که در این حوزه آگاهی دارند، مشورت کنید. شما می‌توانید با مراجعه به سفارت خانه آلمان نیز یک چک‌لیست از مدارک مورد نیاز بگیرید. سپس فرم درخواست ویزا را تکمیل کرده و آن را امضا کنید. توجه داشته باشید که فرم مذکور باید حتماً چاپ شده باشد و فرم‌های دست‌نویس رد می‌شوند. سپس مدارک مورد نیاز را آماده کرده و مطمئن شوید که بودجه مالی شما کفاف دریافت ویزا و هزینه‌های پس از ورود به آلمان را می‌دهد.

چگونه ویزای آلمان را دریافت کنم؟

گام دوم؛ تعیین یک قرار ملاقات

برای تحویل مدارک تکمیل شده، نمی‌توان در زمان دلخواه به سفارت خانه مراجعه کرد؛ بلکه باید یک قرار ملاقات از قبل رزرو شده داشته باشید. در غیر این صورت هیچ مسئولی مدارک شما را نمی‌پذیرد. برای تعیین زمان مراجعه می‌توانید به‌صورت آنلاین و از طریق سایت سفارت آلمان در ایران اقدام کنید. اولین وقت ملاقاتی که می‌توانید رزرو کنید، 6 ماه پیش از زمان ورود به آلمان است.

گام سوم؛ مراجعه به سفارت خانه

در گام بعدی دریافت ویزای آلمان پس از ورود به سفارت خانه، قرار ملاقات شما چک می‌شود. درصورتی‌که به‌موقع مراجعه کرده باشید، مسئولان حاضر در سفارت یک توکن به شما می‌دهند. مراجعه به‌موقع به این مرکز بسیار مهم است؛ به‌طوری‌که اگر با بیش از 10 دقیقه تأخیر مراجعه کنید، احتمال عدم‌پذیرش و رسیدگی به درخواست شما وجود دارد.

گام چهارم؛ تحویل مدارک

پس از اینکه توکن را دریافت کردید، می‌توانید به مسئول رسیدگی به درخواست‌های ویزا مراجعه کنید. در این مرحله که ممکن است تنها 10 دقیقه به طول بیانجامد، مدارک شما توسط مسئول مربوطه مورد بررسی قرار می‌گیرند. همچنین شما باید درباره سابقه و هدف خود از سفر به آلمان توضیحاتی ارائه کنید. پیش از تحویل مدارک می‌بایست از دو موضوع اطمینان حاصل کنید که شامل گزینه‌های زیر می‌شوند:


1- فرم درخواست ویزا به‌صورت کامل و درست پر و امضا شده باشد.
2- تمام مدارک مورد نیاز تهیه و طبق چک‌لیستی که سفارت خانه تعیین کرده، مرتب شده باشد.


اگر این دو موضوع را رعایت نکرده باشید، مسئول مربوطه مدارک را تأیید نمی‌کند؛ بنابراین شما باید برای مراجعه دوباره یک توکن دیگر بگیرید. اگر هم نکات رعایت شده باشند، سفارت خانه فرم درخواست، مدارک تحویل داده شده و گذرنامه شما را موقتاً نگه می‌دارد؛ بنابراین شما نمی‌توانید گذرنامه خود را پس بگیرید و در صورت درخواست بازپس‌گیری، درخواست ویزای شما لغو خواهد شد؛ در نتیجه برای گرفتن ویزا باید مجدداً درخواست نامه تنظیم کنید.

تهیه مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای آلمان

گام پنجم؛ واردکردن اطلاعات متقاضی به سیستم

بعد از اینکه تمام مدارک تأیید شد، مسئول مربوطه اطلاعات متقاضی ویزای آلمان را وارد سیستم آنلاین کنسولگری آلمان می‌کند. سپس یک نسخه چاپی به شما تحویل داده می‌شود. این نسخه که اطلاعات درخواست نامه شما را نمایش می‌دهد، باید به‌دقت مورد بررسی قرار گیرد تا از درستی جزئیات موجود در آن اطمینان حاصل شود. این فرایند ممکن است 10 دقیقه طول بکشد.


بعد از بررسی دقیق، نسخه داده شده را امضا کرده و به مسئول سفارت خانه تحویل دهید. درصورتی‌که این نسخه برای افراد کم‌تر از 18 سال باشد، باید توسط پدر و مادر او امضا شود. سپس می‌بایست هزینه ویزا را پرداخت کنید و یک رسید تحویل بگیرید. فراموش نکنید این رسید را تا پردازش اطلاعات و دریافت نتیجه درخواست ویزا نگه دارید. این رسید را برای گرفتن پاسپورت خود هم نیاز خواهید داشت.

گام ششم؛ احراز هویت با استفاده از روش بیومتریک

در مرحله بعد اثر انگشت‌های شما با استفاده از یک اسکنر دیجیتالی انگشت جمع‌آوری و ثبت می‌شوند. انجام این فرایند برای هر فرد به 7 الی 8 دقیقه زمان نیاز دارد. پس از پایان این مرحله، درخواست شما تکمیل شده و در روز کاری بعدی برای کنسولگری ارسال می‌شود.

احراز هویت متقاضیان پیش از صدور ویزا

هزینه دریافت ویزای آلمان

شاید تعجب کنید که هزینه ویزای آلمان بسیار کم‌تر از کشورهایی همچون کانادا، آمریکا و حتی هند است. البته هزینه هر نوع ویزا به نسبت هدف و طول مدت اقامت، متفاوت است. به‌طورکلی برای دریافت ویزاهای کوتاه‌مدت آلمان حدود 80 یورو باید پرداخت شود. ویزاهای بلندمدت این کشور هم حدود 75 یورو هزینه دارند. البته سیاست‌هایی برای معافیت از پرداخت هزینه ویزا برای برخی از متقاضیان در نظر گرفته شده‌اند که باید درباره آن از سفارت خانه سؤال کنید.

رسیدگی به درخواست ویزا چه مدت طول می‌کشد؟

سفارت خانه‌های آلمان مسئول رسیدگی به درخواست‌های ویزا هستند و مدت‌زمان آن بنا بر شرایطی که دارند، متفاوت است. همچنین مدت‌زمان رسیدگی به این درخواست‌ها به ملیت فرد نیز بستگی دارد. به‌طورکلی ممکن است در طول 10 تا 15 روز کاری به این نوع درخواست‌ها رسیدگی شود. اگر تعداد متقاضیان زیاد باشد، احتمال افزایش مدت‌زمان ذکر شده وجود دارد.

رسیدگی به درخواست ویزا توسط سفارت خانه آلمان
سخن پایانی

آلمان از جمله کشورهایی است که سالانه افراد زیادی به‌منظور بازدید یا اقامت طولانی‌مدت به آن سفر می‌کنند؛ از همین جهت میزان تقاضای ویزای این کشور زیاد است. اگر شما قصد سفر به این کشور را دارید باید از مراحل و شرایط دریافت ویزای آن اطلاع داشته باشید تا بتوانید به هدف خود برسید. ما در این مقاله به موضوع دریافت ویزای آلمان پرداختیم و نکاتی که به شما در مسیر رسیدن به آن کمک می‌کند را بیان کردیم. علی‌رغم ارزان بودن هزینه ویزای این کشور، هزینه‌های زندگی در آلمان نسبتاً بالا است؛ بنابراین اگر از توانایی مالی خود اطمینان دارید، برای گرفتن ویزا درخواست کنید.

سوالات متداول

• فرم درخواست تکمیل شده
• پاسپورت
• عکس
• بیمه سلامت
• برنامه سفر
• اثبات تمکن مالی

گام اول؛ آماده‌کردن مدارک و درخواست نامه ویزا
گام دوم؛ تعیین یک قرار ملاقات
گام سوم؛ مراجعه به سفارت خانه
گام چهارم؛ تحویل مدارک
گام پنجم؛ واردکردن اطلاعات متقاضی به سیستم
گام ششم؛ احراز هویت با استفاده از روش بیومتریک

هزینه هر نوع ویزا به نسبت هدف و طول مدت اقامت، متفاوت است. به‌طورکلی برای دریافت ویزاهای کوتاه‌مدت آلمان حدود 80 یورو باید پرداخت شود. ویزاهای بلندمدت این کشور هم حدود 75 یورو هزینه دارند.

فرم مشاوره زیر رو پُر کنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه 
WhatsApp
Telegram
Twitter
LinkedIn

نظرات کاربران

2 پاسخ

    1. سلام . روز شماهم بخیر . دریافت ویزای آلمان بستگی به نوع ویزا و شرایط فعلی شما میتونه بین 6 ماه تا 2 سال متفاوت باشه .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی

کار در گرجستان
کار در گرجستان

امروزه بسیاری از افراد خواهان مهاجرت به کشور گرجستان هستند. راه‌های مختلفی برای مهاجرت به این کشور وجود دارد. اخذ ویزا برای کار در گرجستان

بیشتر
کار در لوکزامبورگ
کار در لوکزامبورگ

لوکزامبورگ کشوری در میانه اروپا است که با داشتن نرخ پایین بیکاری آوازه جهانی دارد. بسیاری از متقاضیان مهاجرت به اروپا به دنبال کشوری با

بیشتر
کار در فیلیپین
کار در فیلیپین

با اینکه بسیاری از افراد تصور می‌کنند که کشورهای اروپایی مقصد مناسبی برای مهاجرت کاری هستند؛ اما کار در فیلیپین نیز مزایای خاص خودش را

بیشتر