زندگی در استرالیا

شرایط و هزینه های زندگی در استرالیا

بدون شک یکی از بهترین کشور‌های جهان برای کار، کشور زیبا و خاص استرالیا است. استرالیا کشوری توسعه یافته است که اقتصاد قوی، احترام به حقوق شهروندی و شرایط مناسب آب و هوایی از نکات ویژه‌ی زندگی در آن است. در مقایسه با بسیاری از کشور‌های جهان، استانداردهای زندگی در استرالیا نسبتا بالا است. رشد اقتصادی در استرالیا بر نحوه زندگی مردم تاثیر زیادی گذاشته است، و باعث شده که مردم از رفاه بالایی در زندگی برخوردار باشند.

 

 

استرالیا بر روی زیر ساخت‌های رفاهی، اجتماعی و درمانی سرمایه گذاری زیادی کرده است. به‌دلیل بالا بودن استانداردهای زندگی در استرالیا، تعداد زیادی از افراد با فرهنگ‌های مختلف به استرالیا مهاجرت کرده‌اند. براساس گزارش‌های سازمان توسعه و همکاری اقتصادی در 15 سال گذشته سطح زندگی در استرالیا در شرایط عالی قرار داشته است. میزان وقوع جرم و جنایت در کشور استرالیا نسبت به اکثر نقاط جهان بسیار پایین است. استرالیا در رتبه دوم شاخص توسعه انسانی قرار دارد. کیفیت شرایط بهداشتی، آموزشی، رفاه اجتماعی، آزادی اقتصادی، آزادی‌های مدنی و حقوق سیاسی در این کشور بسیار بالا است. سیدنی و ملبورن بزرگ‌ترین شهر‌های استرالیا هستند. معمولا در رتبه‌بندی اکونومیست، ۳ تا ۴ شهر استرالیا در رده‌ی ۱۰ شهر برتر دنیا قرار دارند.ما در این مقاله شرایط زندگی در استرالیا را مورد بررسی قرار می دهیم. در ادامه‌ی مطلب همراه ما باشید.

این مقاله صرفا جهت اطلاع رسانی است.

فرم مشاوره رایگان

آنچه خواهید خواند:

استرالیا

شرایط زندگی در استرالیا از جنبه فرهنگی

مردم استرالیا بیشتر به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند، ولی نوع نوشتار و لهجه‌ی مردم در این کشور متفاوت است. گفته می‌شود در استرالیا بیش از 200 زبان بومی وجود دارد. نوع برخورد مردم استرالیا به‌صورت رسمی نیست و رفتار مردم دوستانه‌تر بوده و با نام کوچک یکدیگر را صدا می‌زنند. معمولا در استرالیا مردم زمانی که برای اولین بار می‌خواهند به خانه‌ی کسی بروند هدیه‌ای برای میزبان در نظر می‌گیرند.

 

در کشور استرالیا مردم در موضوعات و بحث‌های کاری بسیار رک هستند و تعارفی با یکدیگر ندارند. مردم در کارهای کوچک هم با هم مشورت می‌کنند و اصولا تصمیم‌گیری به‌صورت جمعی بسیار مهم محسوب می‌شود. مردم در استرالیا و برخلاف فرهنگ ما در ایران  به‌سادگی از کلمه‌ی نه استفاده می‌کنند. در این کشور یک شخص نسبت به فردی دیگر برتری ندارد و جایگاه شهروندی برای همه یکسان است.

 

شرایط فرهنگی در استرالیا به‌دلیل حضور مهاجران از سراسر جهان بسیار متنوع است. این امر سبب می‌شود که شما در جامعه به‌عنوان یک مهاجر انگشت‌نما نباشید و باهوش، دانش بالای زبان انگلیسی و نگرش درست فرصت‌های شغلی مناسبی پیدا کنید.

اقتصاد در استرالیا

بخش خصوصی در اقتصاد استرالیا بسیار تاثیرگذار است. میزان تولید داخلی ناخالص در استرالیا بالا بوده و نقش مهمی را در بهبود شرایط اقتصادی این کشور دارد. در زمینه‌های کشاورزی، تولید پشم و گندم، استخراج طلا و زغال این کشور رتبه خوبی دارد. از نظر میزان منابع طبیعی استرالیا بسیار قدرتمند است. استرالیا بزرگ‌ترین تولید کننده طلا در جهان است.در استرالیا زمینه استخراج و تولید مواد معدنی و کانی‌ها مانند نیکل، مس و آلمینیوم فراهم است و میزان  درآمدزایی آن برای این کشور بسیار اهمیت دارد.


از لحاظ اقتصادی بیشتر مردم در طبقه‌ی متوسط قرار دارند. فرصت‌‌های شغلی در این کشور در دسترس همه قرار دارد و مردم این کشور از سطح بالایی از رفاه برخوردار هستند. نرخ بیکاری در این کشور بسیار پایین است و در بیشتر شهرها، شغل‌های مناسبی برای بسیاری از جوانان و دانشجویان بین‌المللی وجود دارد. با‌توجه به اینکه میزان نرخ حداقل دستمزد در استرالیا در بالاترین حد ممکن قرار دارد، حتی شغل‌های معمولی هم دستمزدی بیشتر از کشورهای اروپایی برای کارکنان خود فراهم می‌کنند.


در استرالیا، میزان درآمد به‌صورت میانگین 34 هزار دلار در سال است. شکاف طبقاتی قابل توجهی بین ثروتمندان و فقیران در این کشور وجود دارد. تقریبا  20 درصد از جمعیت طبقه‌ی مرفح، پنج برابر بیشتر از 20 درصد پایین جمعیت درآمد دارند.

شرایط زندگی در استرالیا از لحاظ کار و درآمد

دستمزد-در-استرالیا

حدود 72 درصد از افراد 15 تا 64 ساله در این کشور مشغول به کار هستند. حدود 78 درصد مردان و 67 درصد زنان دارای شغل و درآمد هستند. در استرالیا حدود 13 درصد از کارکنان ساعت‌های بسیار طولانی مشغول به کار هستند.


برای کار در این کشور افراد باید در یک زمینه تخصص داشته باشند و تلاش کنند از ساده‌ترین راه برای رسیدن به درآمد مناسب استفاده کنند. میزان درآمد براساس تجربه کاری تعیین می‌شود. کسانی که از 1 تا 4 سال تجربه کاری دارند، بین 17 الی 24 دلار در هر ساعت درآمد دارند. در صورتی که  فرد بین 5 تا 9 سال، تجربه کاری داشته باشد می‌تواند درامدی در حدود 37 دلار در ساعت داشته باشد.


حداقل دستمزد در استرالیا

براساس قانونی که از سوی دولت تعیین شده است حقوق کارگر و کارفرما پرداخت می‌شود. به‌طور معمول در کشور استرالیا برای هر شغل قوانین درآمدی خاصی در نظر گرفته می‌شود. فاکتورهایی که برای تعیین میزان دستمزد افراد در قانون دیده شده است بسیار اهمیت دارند. با توجه به سن، تحصیلات، میزان توانایی در یک تخصص خاص، تجربه و سابقه کار و میزان تسلط به زبان انگلیسی از مهم‌ترین این فاکتور‌ها هستند.


برای هر یک ساعت کار یک کارگر ساده در استرالیا می تواند درامدی برابر با 17 دلار و 25 سنت داشته باشد. دانستن زبان انگلیسی در این کشور سبب می‌شود که 21 درصد میزان حقوق فرد افزایش یابد. به‌عنوان مثال اگر شما یک مهندس مکانیک باشید که تازه از دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‌ است و به زبان انگلیسی تسلط دارد، شما برای هر ساعت کار بین 23 الی 29 دلار درآمد خواهید داشت. در صورتی که شما تجربه کافی ندارید و اگر سابقه کار بیشتری هم داشته باشید این مبلغ افزایش می‌یابد.


میانگین درآمد مردم استرالیا

در استرالیا مشاغل مربوط به مهندسی درآمد قابل توجهی دارند. حداقل حقوق یک مهندس 101 هزار دلار است و در صورتی که فرد سابقه کار مناسی هم داشته باشد، حقوق او به 150 هزار دلار در سال  می‌رسد. مهندس برق در کشور استرالیا 119000 دلار و مهندس الکترونیک در این کشور 123000 دلار در سال درآمد خواهند داشت. مهندسان مکانیک که از جدیدترین متریال‌های تعمیراتی استفاده می‌کنند بیش از 140000 دلار درآمد دارند. مهندس عمران نیز در کشور استرالیا 133000 دلار برای زمانی که تجربه کاری خوبی دارد دریافت خواهد نمود.


شغل‌های مدیریتی و اجرایی در استرالیا مسئولیت بسیاز زیادی دارند، اما درآمد خوبی هم برای افراد خواهند داشت. اگر شما دارای مدرک کارشناسی مدیریت باشید، در سال درآمد شما به 182 هزار دلار می‌رسد. مشاغل مدیریتی در استرالیا 74 درصد برای مردان و در حدود 26 درصد برای زنان در نظر گرفته شده است.

حال در این ویدئو به بررسی مالیات بر درآمد در استرالیا میپردازیم:

بهترین مشاغل کشور استرالیا را بشناسید

مشاغل مهم استرالیا

کار در استرالیا بسیار شرایط خوبی دارد و مشاغل پردرآمد زیادی در این کشور وجود دارد. در یک نگاه کلی این مشاغل بسیار تخصصی هستند و حضور در آنها احتیاج به دانش، تجربه و مدارک دانشگاهی معتبر دارد. در ادامه چند شغل پردرآمد در استرالیا را بررسی می‌کنیم.

 

جراحی

براساس گزارش اداره‌ی مالیات استرالیا، جراحان به‌طور متوسط در سال 394,866 هزار دلار درآمد دارند. این میانگین درآمد شغل جراحی در کشور استرالیا است که موفق‌ترین شغل از نظر میزان درآمد در این کشور است.

 

پزشکان و متخصصان بیهوشی

متخصص بیهوشی دومین شاغل پردرآمد در استرالیا محسوب می‌شود. به علت  میزان بالای حساسیت این تخصص، در تعداد بسیاری از کشورهای دیگر دنیا این افراد بالاترین درآمد را دارا هستند. میانگین درآمد یک متخصص بیهوشی در استرالیا به‌صورت میانگین سالانه  367,000 دلار است.

 

روانپزشکی

درآمد پزشک روانشناس به‌طور متوسط سالی 210,000 هزار دلار است.

 

مشاوران بخش سرمایه‌گذاری

در هر سال میلیاردها دلار در صنایع مختلف استرالیا سرمایه‌گذاری می‌شود. سهم درآمد مشاوران حرفه‌ای در این بخش به‌صورت سالیانه 260,000 دلار است.

 

داروسازی

از مشاغل پردرآمد در استرالیا محسوب می‌شود. درآمد سالیانه‌ی یک داروساز 200,000 دلار است.

 

وکیل

شغل وکالت در بیشتر کشورهای دنیا در بین 10 شغل موفق قرار دارد. در استرالیا رشته‌های مربوط به وکالت به‌طور متوسط سالی 195,000 هزار دلار درآمد دارند.

 

مهندسان معدن

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، استرالیا یکی از کشور‌های غنی از نظر معادن طبیعی است. با توجه به زیرساخت های صنعتی بزرگ این کشور در صنایع مربوطه، حضور در این صنعت درآمد خوبی را برای شما خواهد داشت. اگر تخصص شما در حوزه‌های استخراج معدن و زیر ساخت‌های آن باشد، ممکن است درآمد شما در سال تا 167,000 هزار دلار باشد.

شرایط زندگی در استرالیا از جهت هزینه‌های زندگی

شرایط-زندگی-در-استرالیا

باید گفت که و در مقایسه با سایر کشور‌های جهان بیشتر است. هزینه‌های ماهیانه هر خانواده باتوجه به نوع زندگی تغییر می‌کند. بیشتر هزینه‌های زندگی در این کشور به اجاره یا خرید خانه، حمل و نقل، خدمات شهری و بیمه مربوط می‌شود. به‌طور متوسط مخارج ماهیانه در استرالیا در حدود 2500 تا 3000 دلار استرالیا است. مخارج سالیانه حدود 35000 تا 40000 دلار تخمین زده می‌شود. مخارج یک فرد در استرالیا بین 400 تا 600 دلار در هفته است.


 هزینه‌ی اجاره و خرید آپارتمان

هر فرد حدودا 30 درصد از درآمد ماهیانه خود را به اجاره اختصاص می‌دهد. هزینه‌ی یک ماه اجاره آپارتمان تک خواب در مرکز یک شهر استرالیا 1776.64 دلار است، اما اگر بخواهید همان آپارتمان را در خارج از مرکز شهر اجاره کنید، باید در حدود 1298.31 دلار هزینه در نظر بگیرید. اگر شما بخواهد که در خارج از مرکز شهر آپارتمان سه خواب اجاره کنید، باید در حدود 1990.50 هزینه کنید. هزینه‌ی همان آپارتمان در مرکز شهر 3073.04 دلار است.


هزینه خرید یک آپارتمان ۵۰ متری در شهرهای بزرگ استرالیا مانند سیدنی و ملبورن، حداقل ۳۰۰ هزار دلار استرالیا است. حداقل هزینه حدوی خرید خانه 2 خواب در ملبورن و با متراژ بنای ۱۰۰ تا ۱۵۰ متر و زمین حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ متر، ۵۰۰ هزار دلار استرالیا است.


هزینه‌های حمل و نقل

قیمت بلیط اتوبوس داخل شهری در استرالیا، 3 دلار است. روزانه تقریبا 8 دلار هزینه رفت و آمد شما با اتوبوس می‌شود. هزینه بلیط تراموا نزدیک به 2 دلار و هزینه قطار هم 2 دلار استرالیا است. هزینه تاکسی در استرالیا برای هر کیلومتر حدودا 1 دلار استرالیا محاسبه می‌شود.


قیمت بلیط اتوبوس بین شهری معمولا بین 80 تا 100 دلار استرالیا می‌باشد. قیمت پروازهای داخلی از حدود 60 دلار شروع شده و ممکن است براساس مسافت طی شده تا نزدیک به 300 دلار افزایش پیدا کند.

شهرهای مهم استرالیا کدامند؟

australia

تعداد شهرهای استرالیا بسیار زیاد و از لحاظ فرهنگی متفاوت از هم می‌باشند. در اکثر شهرها شرایط و کیفیت زندگی نسبتاً مطلوب است و سالانه تعداد زیادی از مهاجران در سراسر دنیا شهرهای استرالیا را برای سکونت انتخاب می‌کنند. در ادامه مطلب چند شهر مهم استرالیا را بررسی می‌کنیم.

 

سیدنی

شهر سیدنی استرالیا نماد این کشور شده است و تقریبا همه تصاویر اپراهاوس سیدنی را مشاهده کردیم. سیدنی پایتخت ایالت نیو ساوت ولز است و پرجمعیت‌ترین شهر استرالیا هم محسوب می‌شود. میزان نرخ بیکاری در این شهر و در سال 2020 حدودا 5% بوده است. میزان حقوق دریافتی افراد در این شهر میانگین 66 هزار دلار استرالیا می‌باشد. مشاغل مشهور در سیدنی حسابداری و مدیر عملیاتی است.

 

ملبورن

ملبورن پایتخت ایالت ویکتوریا در حدود 5 میلیون نفر جمعیت دارد. کارمندان در شهر ملبورن معمولا 60 هزار دلار درآمد سالیانه دارند. مشاغل مشهور در ملبورن طراح گرافیک و حسابدار است. مشهورترین صنایع در ملبورن IT، خرده فروشی و خدمات مالی هستند. ملبورن از نظر شرایط آموزشی، سرگرمی، بهداشتی، تحقیق و توسعه و گردشگری جایگاه مهمی در استرالیا دارد.

 

آدلاید؛ محبوب ایرانیان

آدلاید پایتخت ایالت استرالیا جنوبی، شهری با جمعیتی در حدود 5 میلیون نفر است. این شهر در بین شهرهای ریجینال استرالیا قرار دارد و یکی از بهترین شهرهای استرالیا برای تحصیل است. نرخ بیکاری در شهر آدلاید در سال 2020 در حدود 7/5% بوده است.

 

کانبرا

کارمندان دولتی که برای استرالیا یا ACT کار می‌کنند بیشتر ساکن این شهر یعنی پایتخت کشور استرالیا هستند. کانبرا از نرخ بیکاری پایین و بالاترین درآمد متوسط ​​تمام‌وقت در کل استرالیا برخوردار است و این مورد، دلیلی ایده‌آل برای کار در این شهر معروف است.

شهرهای مهم استرالیا

مزایا و معایب زندگی در استرالیا

مزایای زندگی در استرالیا چیست؟

1- زبان انگلیسی زبان رسمی استرالیا است و این موضوع سبب شده است مردم جهان با هر زبانی، تمایل بیشتری به کار و زندگی در استرالیا داشته باشند، چرا که زبان انگلیسی به نوعی زبان دوم مردم جهان است.

2- میزان دستمزد و حقوق کارگران و کارمندان در هر شهر  استرالیا بالا و چشم‌گیر است.

3- استرالیا یکی از بهترین سیستم‌های درمانی را در جهان دارد. این سیستم درمانی از دو بخش خصوصی و دولتی تشکیل شده است و تمام بیمارستان‌های استرالیا از قوانین بیمه درمانی این کشور تبعیت می‌کنند.

4- استرالیایی‌ها مردمی خون گرم و مهمان‌دوست هستند. همین دلیل سبب شده است که تمامی ملیت‌ها جذب این کشور شده و در کنار هم با آرامش کار و زندگی خود را سپری کنند.

5- دانشگاه‌های این کشور از برترین دانشگاه‌های جهان به‌شمار می‌روند.

6- بالا بودن امنیت اجتماعی


نکات منفی زندگی در استرالیا

1- در این کشور تمامی استانداردهای رفاهی و اجتماعی رعایت می‌شود، و شما مجبور هستید برای بهره‌مندی از این امکانات هزینه‌های بیشتری را پرداخت کنید.

2- برای خرید مسکن در کشور استرالیا باید هزینه‌‌ی نسبتا زیادی را پرداخت کنید.

ممنون از همراهی شما.

فرم مشاوره زیر رو پُر کنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه 

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی