معتبرترین پاسپورت های جهان

معتبرترین پاسپورت های جهان

پاسپورت را می‌توان یک مدرک شناسایی بین‌المللی دانست که همه افراد برای مسافرت به مناطق مختلف جهان به آن نیاز دارند. همین امر موجب شده است که بسیاری به دنبال شناخت معتبرترین پاسپورت های جهان باشند. به طور کلی می‌توان گفت که اعتبار پاسپورت نقش مهمی در ارزش آن ایفا می‌‌کند.


کشورهایی که دارای پاسپورت‌های معتبر هستند، معمولاً حتی از نظر مهاجرتی نیز گزینه مناسبی به شمار می‌آیند. علاوه بر این، اگر قصد دارید از پاسپورت یک کشور برای دریافت اقامت کشور دیگری استفاده کنید، پاسپورت کشور مبدأ باید از اعتبار خوبی برخوردار باشد.


پرسش‌های زیاد کاربران در این زمینه ما را بر آن داشت تا به بررسی برترین پاسپورت‌های جهان بپردازیم. اگر شما نیز از جمله افرادی هستید که قصد دارند با این پاسپورت‌ها آشنا شوند، توصیه می‌کنیم که ادامه متن را از دست ندهید.

این مقاله صرفا جهت اطلاع رسانی است.

فرم مشاوره رایگان

پاسپورت را می‌توان یک مدرک شناسایی بین‌المللی دانست که همه افراد برای مسافرت به مناطق مختلف جهان به آن نیاز دارند.

آنچه خواهید خواند:

چه عاملی اعتبار یک پاسپورت را تعیین می‌کند؟

یکی از پرسش‌های بسیار رایج در زمینه معتبرترین پاسپورت های جهان آن است که اعتبار پاسپورت‌های مختلف دقیقاً بر اساس چه موضوعی سنجیده می‌شود؟ در واقع، چه عاملی را به عنوان یک فاکتور اساسی جهت تعیین اعتبار پاسپورت انتخاب می‌کنند؟ با درک پاسخ این پرسش می‌توانید آشنایی بیشتری در رابطه با این نوع رتبه‌بندی‌ها داشته باشید.


به طور کلی باید گفت که رتبه پاسپورت بر اساس تعداد کشورهایی مشخص می‎شود که دارندگان آن می‌توانند بدون ویزا به آن‌ها سفر کنند. به عنوان مثال؛ رتبه پاسپورتی که دارنده آن تنها می‌تواند به صد کشور جهان بدون ویزا سفر کند، نسبت به رتبه پاسپورتی که دارنده آن می‌تواند به صد و یک کشور جهان سفر کند، پایین‌تر است.


همان‌ طور که می‌دانید، ویزا نقش مهمی در مسافرت‌های بین‌المللی ایفا می‌کند. شما تا زمانی که ویزا یا روادید یک کشور خاص را نداشته باشید، نمی‌توانید به آن کشور مسافرت کنید. این در حالی است که با داشتن معتبرترین پاسپورت‌های جهان امکان مسافرت به بسیاری از کشورهای جهان حتی بدون اخذ ویزا وجود دارد. یک پاسپورت مناسب نیاز به استفاده از ویزا یا روادید را برای کاربر از بین می‌برد.

یکی دیگر از پرسش‌های مربوط به معتبرترین پاسپورت های جهان در مورد مؤسساتی است که اقدام به رتبه‌بندی پاسپورت‌های مختلف می‌کنند.

چه مؤسساتی پاسپورت‌ها را رتبه‌بندی می‌کنند؟

یکی دیگر از پرسش‌های مربوط به معتبرترین پاسپورت های جهان در مورد مؤسساتی است که اقدام به رتبه‌بندی پاسپورت‌های مختلف می‌کنند. به طور کلی باید گفت که در سطح جهانی تنها دو مؤسسه دارای ارزیابی‌های مناسبی برای رتبه‌بندی پاسپورت‌های مختلف هستند و به همین دلیل، در زمان تشخیص رتبه پاسپورت به این دو منبع مراجعه می‌‌شود. این دو منبع عبارت‌اند از:


• مؤسسه هنلی
• مؤسسه پاسپورت ایندکس

 

حال شاید این پرسش برای شما به وجود بیایید که از بین این دو مؤسسه رتبه‌بندی کدام‌ یک از آن‌ها معتبرتر هستند؟ در پاسخ به این پرسش باید بگوییم که هم مؤسسه هنلی و هم مؤسسه پاسپورت ایندکس از جدید‌ترین آمارهای مربوطه استفاده می‌کنند و به همین دلیل، می‌توانید از بابت صحت رتبه‌بندی آن‌ها اطمینان داشته باشید.

برای سال‌ها این دو مؤسسه به عنوان مرجع انتخاب معتبرترین پاسپورت های جهان مورد استفاده بسیاری از کاربران قرار گرفته‌اند. یکی از مهم‌ترین مواردی که موجب اعتبار رده‌بندی این دو مؤسسه شده است، بهره‌گیری از آمارهای دقیق حمل و نقل هوایی یا iata است. دو مؤسسه مذکور دقت بالایی در ارائه این آمار دارند و تحت حمایت هیچ ‌دولت خاصی نیستند. به همین دلیل، همواره رتبه‌بندی‌هایی دقیق و فارغ از جناح‌بندی‌های سیاسی و جغرافیایی را به کاربران خود ارائه می‌دهند.

یکی دیگر از پرسش‌های مربوط به معتبرترین پاسپورت های جهان در مورد مؤسساتی است که اقدام به رتبه‌بندی پاسپورت‌های مختلف می‌کنند.

نکته مهم

یکی از مهم‌ترین نکات در زمینه شناخت و رتبه‌بندی معتبرترین پاسپورت های جهان توسط دو مؤسسه هنلی و پاسپورت ایندکس، عدم رتبه‌بندی پاسپورت‌ها بر اساس ماهیت آن‌ها است. احتمالاً از این امر مستحضر هستید که علاوه بر پاسپورت‌های عادی، پاسپورت‌های دیگری همانند پاسپورت‌های دیپلماتیک نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.


به عنوان مثال؛ در کشور ترکیه ۴ نوع مختلف پاسپورت ارائه می‌شوند که هر کدام از آن‌ها دارای رتبه‌بندی خاص خود هستند. مؤسسه هنلی و مؤسسه پاسپورت ایندکس تنها پاسپورت‌‌های عمومی را رتبه‌بندی می‌کنند و به همین دلیل، نمی‌توان از آمار آن‌ها برای رتبه‌بندی پاسپورت‌های دیپلمات، اضطراری و … استفاده کرد. ممکن است یک کشور در صدر فهرست معتبرترین پاسپورت های جهان قرار گیرد، اما همان کشور پاسپورت دیپلمات خوبی نداشته باشد. بنابراین، اگر به دنبال انتخاب چنین پاسپورت‌هایی هستید، باید بگوییم که آمارهای دو مؤسسه هنلی و پاسپورت ایندکس چندان گزینه مناسبی محسوب نمی‌شوند.

متغیر بودن فهرست

نمی‌توان از رتبه‌بندی معتبرترین پاسپورت های جهان توسط مؤسسات هنلی و پاسپورت ایندکس صحبت کرد، اما به بررسی متغیر بودن این نوع فهرست‌بندی نپرداخت. اگرچه این دو مؤسسه در ابتدای هر سال برترین پاسپورت‌های موجود در جهان را به کاربران خود معرفی می‌کنند، اما این رتبه‌بندی در طول سال شاهد تغییرات مختلفی خواهد بود.

 

دلیل این امر نیز تغییرات سیاسی و بین‌المللی خاصی است که در بحث روادید بین کشورهای مختلف صورت می‌گیرد. به عنوان مثال؛ پس از جنگ روسیه با اکراین، اعتبار پاسپورت کشور روسیه افت شدیدی را تجربه کرد. چنین مواردی می‌توانند روی رتبه‌بندی معتبرترین پاسپورت های جهان نیز اثر بگذارند و موجب سقوط یا معتبر شدن یک پاسپورت خاص شوند.

 

شما می‌توانید با مراجعه به سایت‌های مؤسسه هنلی و پاسپورت ایندکس این نوع تغییرات را به صورت لحظه‌ای مشاهده کنید تا بتوانید در آن زمان خاص، اطلاعاتی را در مورد برترین پاسپورت حال حاضر جهان به دست آورید. خوشبختانه خدمات این دو مؤسسه کاملاً رایگان است و همه کاربران می‌توانند از آن‌ها بهره‌مند شوند.

با توجه به این نوع رتبه‌بندی می‌توان گفت که کشور ژاپن دارای رتبه اول معتبرترین پاسپورت های جهان است.

برترین پاسپورت های موجود در جهان از نظر مؤسسه هنلی و پاسپورت ایندکس

حال که با نحوه کلی ارزیابی معتبرترین پاسپورت های جهان توسط مؤسسات هنلی و ایندکس آشنا شده‌اید، بهتر است که به بررسی برترین پاسپورت‌های جهان بپردازیم. این رتبه‌بندی به شکل زیر است:


• رتبه اول بهترین پاسپورت‌های جهان: کشور ژاپن
• رتبه دوم بهترین پاسپورت‌های جهان: کشور سنگاپور و کشور کره جنوبی
• رتبه سوم بهترین پاسپورت‌های جهان: کشورهای آلمان و اسپانیا
• رتبه چهارم بهترین پاسپورت‌های جهان: کشورهای فنلاند، ایتالیا و لوکزامبورگ
• رتبه پنجم بهترین پاسپورت‌های جهان: کشورهای اتریش، دانمارک، هلند و سوئد
• رتبه ششم بهترین پاسپورت‌های جهان: کشورهای فرانسه، ایرلند، پرتغال و انگلستان
• رتبه هفتم بهترین پاسپورت‌های جهان: کشورهای نروژ، بلژیک، نیوزیلند، سوئیس و آمریکا
• رتبه هشتم بهترین پاسپورت‌های جهان: کشورهای استرالیا، کانادا، یونان
• رتبه نهم بهترین پاسپورت‌های جهان: کشور مجارستان


با توجه به این نوع رتبه‌بندی می‌توان گفت که کشور ژاپن دارای رتبه اول معتبرترین پاسپورت های جهان است. با داشتن ویزای این کشور می‌توانید به 198 کشور جهان مسافرت کنید که واقعاً عدد بسیار مناسبی محسوب می‌شود.
در رتبه بعدی کشور‌های سنگاپور و کره جنوبی به صورت مشترک قرار می‌گیرند. همه دارندگان پاسپورت‌های این دو کشور نیز می‌توانند بدون داشتن هیچ ‌گونه روادید یا ویزای خاصی به 192 کشور جهان مسافرت کنند. با توجه به این امر می‌توان گفت که فاصله چندانی بین رتبه‌ اول و دوم و جود ندارد.

دلیل این امر نیز تغییرات سیاسی و بین‌المللی خاصی است که در بحث روادید بین کشورهای مختلف صورت می‌گیرد.

شاید بپرسید که با داشتن پاسپورت جمهوری اسلامی ایران می‌توان به چند کشور مختلف بدون داشتن ویزا سفر کرد؟ برای پاسخ به این پرسش باید گفت که شما با داشتن این پاسپورت می‌توانید به 43 کشور جهان بدون داشتن ویزا مسافرت کنید.

لزوم دریافت پاسپورت کشور‌های دیگر

احتمالاً با توجه به بررسی لیست معتبرترین پاسپورت های جهان به درک این موضوع رسیده‌اید که پاسپورت کشورمان به هیچ وجه رتبه خوبی در جهان ندارد. این به آن معنا است که شما برای سفر به هر یک از کشورهای مهم جهان از جمله کشورهای اروپایی و کشورهای واقع در آمریکای شمالی حتماً باید ویزا بگیرید.


فرایند گرفتن ویزا نیز یک روند زمان‌بر و خسته‌کننده است. در برخی از موارد، دریافت ویزای کشورهایی همچون ایالات متحده آمریکا با پاسپورت کشور ایران آن چنان دشوار و زمان‌بر می‌شود که درخواست‌کننده از خیر آن می‌گذرد. این در حالی است که دارندگان پاسپورت کشورهایی همچون آلمان یا بریتانیا به سادگی آب خوردن و حتی بدون نیاز به دریافت ویزای خاصی می‌توانند بدون مشکل به مهم‌ترین کشورهای جهان مسافرت کنند.


با داشتن پاسپورت کشورهای معتبر این امکان در اختیار شما قرار می‌‌گیرد که برای همیشه از شر گرفتن ویزا راحت شوید. در واقع، مهم‌ترین مزیت معتبرترین پاسپورت های جهان نیز همین امر محسوب می‌شود. با توجه به رتبه بسیار پایین پاسپورت ایران در رتبه‌بندی‌های اعلام شده، دریافت پاسپورت یک کشور مناسب برای کلیه افرادی که همواره قصد مسافرت به کشورهای خارجی را دارند، یک ضرورت محسوب می‌شود.

با داشتن پاسپورت کشورهای معتبر این امکان در اختیار شما قرار می‌‌گیرد که برای همیشه از شر گرفتن ویزا راحت شوید.

روش‌های دریافت پاسپورت کشورهای مختلف

شما برای دریافت معتبرترین پاسپورت های جهان باید اقامت کشور مورد نظر را اخذ کنید. در واقع، پاسپورت کشور مورد نظر تنها زمانی در اختیار شما قرار می‌گیرد که شما شهروند آنجا شناخته شوید. به همین منظور باید باید با استفاده از راهکارهای مختلف مهاجرتی ابتدا شهروند کشور مربوطه شوید و سپس درخواستی را مبنی بر دریافت پاسپورت دلخواه خود ارائه کنید. روش‌های مختلفی برای دریافت اقامت کشورهای مختلف و به طبع، پاسپورت آن‌ها وجود دارد.

سرمایه‌گذاری

یکی از روش‌های کسب معتبرترین پاسپورت های جهان، دریافت اقامت کشورهای ارائه‌کننده این پاسپورت‌ها به وسیله سرمایه‌گذاری است. شما در این روش باید مبلغ خاصی را که توسط دولت کشور مورد نظر اعلام می‌شود، در یکی از شرکت‌های مربوطه سرمایه‌گذاری کنید. سرمایه‌گذاری گزینه مناسبی برای افرادی محسوب می‌شود که دارای بودجه مالی بالایی هستند و می‌توانند ریسک‌پذیر باشند.

کاریابی کاربین در این زمینه خدماتی ارائه نمیدهد.

دریافت اقامت با استفاده از جاب آفر

بهترین راهکار موجود برای کسب اقامت کشورهای ارائه‌دهنده معتبرترین پاسپورت های جهان، استفاده از جاب آفر است. در این روش شما باید از یک کارفرمای موجود در کشور مربوطه پیشنهاد کاری دریافت کنید. پس از دریافت پیشنهاد کاری مربوطه به آن کشور مهاجرت می‌کنید و از پنج الی شش سال امکان دریافت ویزا به شما داده می‌شود. به طور کلی باید گفت که جاب آفر به دلیل سادگی و پایین‌ بودن هزینه‌های مربوطه یک انتخاب عالی برای اکثر ایرانیان محسوب می‌شود.

مهم‌ترین امری که باید در زمینه دریافت جاب آفر به آن دقت کنید، بهره‌گیری از مؤسسات کاریابی معتبر مانند مجموعه کاریابی بین‌المللی کاربین است. کاربین با کارفرمایان خارج از کشور ارتباط دارد و به همین دلیل، می‌تواند موقعیت‌های شغلی مناسبی را برای شما عزیزان مشخص کند.

شما برای دریافت معتبرترین پاسپورت های جهان باید اقامت کشور مورد نظر را اخذ کنید
سخن پایانی

پاسپورت یک مدرک شناسایی مهم در سطح جهانی محسوب می‌شود. امروزه مشخص شده است که بین اعتبار پاسپورت و پیشرفت کشور صادرکننده آن یک رابطه مستقیم وجود دارد. بنابراین، اگر به دنبال یک کشور مناسب برای مهاجرت هستید، باید به پاسپورت آن کشور نیز دقت کنید.

در این متن به بررسی معتبرترین پاسپورت های جهان پرداختیم. همان ‌طور که گفته شد، پاسپورت کشور ژاپن و پاسپورت کشور امارات متحده عربی، برترین پاسپورت‌های جهان محسوب می‌شوند. چنانچه نیازمند کسب اطلاعات بیشتر در زمینه کار در خارج از کشور هستید، تنها کافی است با کارشناسان مجموعه کاریابی کاربین تماس بگیرید تا شما را در این زمینه یاری کنند.

مقاله پیشنهادی:

درباره آلمان

سوالات متداول

به طور کلی می‌توان گفت که پاسپورت ژاپن و امارات متحده عربی بهترین پاسپورت‌های جهان هستند.

آنچه ارزش یک پاسپورت را تعیین می‎کند، تعداد کشورهایی است که دارنده پاسپورت می‌تواند بدون داشتن ویزا  به آن‌ها مسافرت کند.

برای دریافت این پاسپورت‌‌ها باید اقامت کشور مورد نظر را دریافت کنید.

فرم مشاوره زیر رو پُر کنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه 

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی