معادل سازی مدرک پرستاری در آلمان

معادل سازی مدرک پرستاری در آلمان

استخدام در یک کشور دیگر می‌تواند دارای فراز و نشیب‌هایی باشد، علی‌الخصوص اگر شما به مدرکی تکیه کرده باشید که در دانشگاه کشور خودتان دریافت کرده‌اید. آلمان نیازمند نیروی کار برای استخدام در مشاغلی مانند پرستاری است؛ اما این دلیل نمی‌شود که با استخدام تعداد زیادی دانش‌آموخته این رشته با سطوح مختلف، سیستم بهداشتی خود را زیر سؤال ببرد. معادل سازی مدرک پرستاری در آلمان مراحل خاصی دارد که باید از آن آگاه باشید و با انجام این مراحل برای استخدام اقدام کنید.


در این بین، داشتن مدرک یا معادل‌سازی آن تنها راه استخدام در یک کشور دیگر نیست. شما لازم است قبل از هر اقدامی با متخصصین مجموعه کاربین در تماس باشید و از آن‌ها راهنمایی بخواهید. این مؤسسه به دلیل همکاری انحصاری با کمپانی‌های بزرگ کاریابی بین‌المللی می‌تواند در این مسیر شما را همراهی کند.

فرم مشاوره رایگان

برای استخدام باید چه مدارکی با خود ببرید؟

آنچه خواهید خواند:

مدرک شما جایگاه شما را نشان می‌دهد

اگر شما مدرک پرستاری خود را از دانشگاه‌هایی گرفته‌اید که در کشورهای اتحادیه اروپا قرار ندارند، لازم است تا برای معادل سازی مدرک پرستاری در آلمان اقدام کنید. به عبارت ساده‌تر، بدون معادل‌سازی، دولت آلمان مدرک شما را به رسمیت نمی‌شناسد و نمی‌تواند صلاحیت شما را تأیید کند. پروسه‌ای که طی آن مدرک شما تأیید می‌شود، گاهی به یک سال زمان نیاز دارد، البته بدون مدرک نیز می‌توانید پرستار شوید. در هر صورت، شما در یکی از دو جایگاه زیر قرار می‌گیرید:

پرستار کارآموز

اگر مدرک شما هنوز معادل‌سازی نشده است یا مدرکی ندارید، جای نگرانی نیست. می‌توانید به‌ عنوان پرستار کارآموز در این کشور مشغول به کار شوید. این که شما از کدام کشور به آلمان آمده‌اید، تأثیری در این روند ندارد؛ آنچه می‌تواند مؤثر باشد تسلط به زبان و نمرات دیپلم شما است. برای این منظور لازم است دوره‌های آموزش حرفه‌ای را سپری کنید که مختص افراد علاقه‌مند به پرستاری است که صلاحیت کافی را ندارند.

پرستاران ثبت‌نام شده

پرستارانی که موفق به معادل سازی مدرک پرستاری در آلمان شده‌اند، به‌ عنوان مراقب سلامت و بیماری شناخته می‌شوند. مراکز بسیار زیادی متقاضی استخدام این افراد هستند. بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها، مراکز نگهداری معلولان، مراکز توان‌بخشی یا حتی مدارس حرفه‌ای نیاز دارند تا از یک پرستار ثبت‌نام شده کمک بگیرند. حقوق این پرستاران نیز نسبت به کارآموزان بسیار بیشتر است.

پرستاران ثبت‌نام‌شده در بیمارستان مشغول به کار می‌شوند

شرایط معادل‌سازی مدارک پرستاری

برای این که مدرک شما معادل‌سازی شود، موارد بسیار زیادی مانند ملیت، کشوری که در آن اقامت دارید و کشوری که در آن تحصیل کرده‌اید، بسیار مؤثر هستند. برخلاف ساکنان و فارغ‌التحصیلان کشورهای اروپایی این مسیر برای اتباع سایر کشورها کمی دشوار و زمان‎‌بر است. علاوه بر این، مسئله معادل سازی مدرک پرستاری در آلمان نیازمند آن است که استانداردهای دیگری را نیز به دست آورید. این موارد به دلیل قانونمند بودن حرفه پرستاری و اهمیت سیستم بهداشتی برای دولت آلمان است؛ پس منتظر قوانین بسیار محکم و مسیر پیچیده باشید.

تحصیلات شما چقدر است؟

اولین موردی که در معادل‌سازی و تبدیل شما از یک کارآموز به یک پرستار ثبت‌نام‌شده تأثیر می‌گذارد، مدرک دانشگاهی است. این مدرک برای اتباع کشورهای غیر اتحادیه اروپا باید همراه با سه سال تحصیل و تجربه کاری باشد. مدرک شما بررسی می‌شود تا مشخص شود که کدام عناوین کمتر پوشش داده شده‌اند و به کدام‌ یک اصلاً پرداخته نشده است. مدارک برخی از کشورها با دوره‌های آلمان بیشتر تطابق دارند؛ با این ‌حال، داشتن مدرک لیسانس یا فوق ‌لیسانس می‌تواند تأثیر بسزایی داشته باشد.

گاهی لازم است برای معادل‌سازی دوره کارآموزی بگذرانید

تسلط به زبان آلمانی

برای کار در آلمان شما باید یکی از سطوح B1 یا B2 از GOETHE/TELC/OSD را داشته باشید. از آنجایی که باید با بیمارانی ارتباط برقرار کنید که زبان آن‌ها آلمانی است، تسلط به زبان آلمانی اهمیت به سزایی دارد. همچنین لازم است تا زمانی که مشغول کار یا کارورزی هستید، گزارش روزانه بنویسید و این مستلزم آن است که به زبان آلمانی تسلط داشته باشید. تسلط به زبان آلمانی ممکن است نیاز به یک سال زبان‌آموزی داشته باشد. برای تسریع این زمان بهتر است در طول دوره کارآموزی تلاش کنید تا سطح دوره خود را افزایش دهید و به‌ این‌ ترتیب، با سرعت بیشتری بتوانید با بیماران ارتباط برقرار کنید.

صلاحیت شما بررسی می‌شود

قبل از این که اقدام به اقامت کنید، بهتر است به دنبال استخدام در آلمان باشید. پس از این که پیشنهاد کاری دریافت کردید، اولین اقدامی که باید انجام دهید، این است که مدارک خود را مبنی بر تحصیلات یا تجربه در این زمینه به مقامات ایالتی که در آن قرار دارید، ارائه دهید تا مشخص شود تا چه میزان صلاحیت کار دارید و چه میزان باید کارآموز باقی بمانید. برای این کار اصولی وجود دارد که آن‌ها را با یکدیگر بررسی می‌کنیم.

لازم است گزارش روزانه بنویسید

گام اول: آیا مدرک شما نیاز به تأیید دارد؟

مدرک خود را از چه کشوری دریافت کرده‌اید؟ اگر مدارک شما متعلق به ایران یا هر کشوری است که جزء اتحادیه اروپا نیست، لازم است که فرایند تأیید مدارک خود را طی کنید. برای معادل سازی مدرک پرستاری در آلمان لازم است تا فرایندی موسوم به QR را طی کنید تا به یک پرستار ثبت‌نام ‌شده تبدیل شوید. حتی اگر مدرک شما از نظر فنی بسیار باارزش‌تر از مدارک 3 ساله‌ای باشد که دولت آلمان به پرستاران خود می‌دهد، باز هم دولت آلمان باید صلاحیت شما را بررسی کند.


نکته‌ای که باید بدانید این است که این فرایند بسته به ایالتی که قرار است در آن استخدام شوید، متفاوت خواهد بود. هر کدام از این 16 ایالت ممکن است تصمیماتی را بر اساس نیاز خود اتخاذ کنند که با دیگر ایالات متفاوت باشد. این فرایندها از نظر جدول زمانی نیز با یکدیگر بسیار متفاوت هستند. برخی نزدیک به 6 هفته زمان نیاز دارند و در برخی از ایالات ممکن است معادل‌سازی 10 ماه زمان ببرد. در نهایت، ایالت و کارفرمای شما تعیین می‌کنند که چقدر در صف انتظار بمانید.

گام دوم: کارفرمای مختلف، فرایند متفاوت

فراموش نکنید که گاهی ممکن است معادل‌سازی بسته به نیاز کارفرما، زمان متفاوتی را به طول بینجامد. این که کدام یک از معیارهای فرایند QR متناسب با نیاز کارفرمای مورد نظر شما است، می‌تواند منجر به زمان مختلفی برای این تأییدیه شود. گاهی خود کارفرما آموزش شما را به عهده می‌گیرد و گاهی لازم است تا شما را به دانشکده پرستاری معرفی کند و آموزش شما را به آن‌ها بسپارد.

کارفرما میزان فرایند را تعیین می‌کند

فرایند QR چه مسیری دارد؟

همان‌ طور که گفتیم، معادل سازی مدرک پرستاری در آلمان نیازمند طی‌ کردن فرایند QR است. اما سؤال اصلی این است که این فرایند شامل چه مراحلی بوده و از چه مسیری باید طی شود تا مدرک شما تأیید شده و معادل‌سازی شود؟ این فرایند دارای دو گزینه اصلی است که در ادامه بیان می‌کنیم.

Lehrgang- QR Measure

در این مرحله لازم است تا یک دوره کارآموزی طی شود که کارفرما آن را تأیید می‌کند. در این دوره، بر اساس صلاحدید کارفرما تمامی نقاط ضعفی که بر اساس شناسایی مقامات محلی به ‌دست ‌آمده‌اند، تمرین می‌شوند. مقامات محلی بررسی می‌کنند تا بدانند در دانشگاهی که شما مدرک خود را دریافت کرده‌اید، چه موضوعاتی پوشش داده نشده‎‌‌اند یا به‌ اندازه کافی آن‌ها را مطالعه نکرده‌اید. در صورتی ‌که سابقه کار داشته باشید، این کارآموزی می‌تواند کاهش پیدا کند؛ ولی به‌ صورت کلی بین 4 الی 10 ماه زمان نیاز دارد.


در پایان این دوره لازم است تا از شما امتحاناتی به‌ صورت شفاهی به عمل آید. نتیجه این آزمون تعیین می‌کند که آیا برای کار آماده هستید یا خیر. باید در نظر داشته باشید که برخی از کارفرمایان نمی‌توانند این گزینه را در نظر بگیرند؛ زیرا برای ارائه آموزش تأیید نشده‌اند؛ در نتیجه لازم است از دانشکده پرستاری کمک بگیرند.

Kenntnisprüfung- QR Measure

مرحله بعدی برای معادل سازی مدرک پرستاری در آلمان این است که در دوره آماده‌سازی برای دانشکده پرستاری شرکت کنید و آزمون تئوری و عملی را پشت سر بگذرانید. این که دوره آمادگی شما به چه نحوی باشد، می‌تواند بسیار متفاوت باشد. گاهی در کشور خودتان باید این کار را انجام دهید و گاهی نیز ممکن است همان دوره کارآموزی باشد که کارفرما برای شما در نظر گرفته است. این دوره بین 1 تا 6 ماه می‌تواند متفاوت باشد و باید بر اساس نظر کارفرما، آژانسی که به ‌واسطه آن کار پیدا کرده‌اید و دانشکده پرستاری که بر سپری کردن فرایند QR نظارت می‌کند، تعیین شود. در تعیین این دوره اصلاً مقامات محلی دخالت نمی‌کنند.

باید در دوره کارآموزی شرکت کنید
کلام پایانی

اگر تصمیم دارید در کشور دیگری مانند آلمان استخدام شده و مشغول به کار شوید، لازم است تا حتماً یا تجربه کافی داشته باشید یا مدرک معتبری ارائه دهید که بتواند صلاحیت شما را در این زمینه تأیید کند. برای مشاغل پر متقاضی مانند پرستاری در آلمان داشتن مدرک معتبر حرف اول را می‌زند. معادل سازی مدرک پرستاری در آلمان به شما کمک می‌کند تا بتوانید از یک کارآموز پرستاری به یک پرستار ثبت‌نام ‌شده تبدیل شوید و به ‌این ‌ترتیب می‌توانید در مراکز بهتری استخدام شوید و حقوق بهتری دریافت کنید. بهترین کار این است که به مؤسسه کاربین مراجعه کنید. این مؤسسه که از وزارت کار ایران مجوز رسمی دارد، به دلیل همکاری انحصاری با کمپانی‌های بین‌المللی کاریابی می‌تواند بهترین شرایط و فرصت‌ها را در اختیار شما قرار دهد و تا دریافت ویزا با شما همراه شود.

سوالات متداول

شما باید یکی از سطوح B1 یا B2 از GOETHE/TELC/OSD را داشته باشید.

برخی نزدیک به 6 هفته زمان نیاز دارند و در برخی از ایالات ممکن است معادل‌سازی 10 ماه زمان ببرد.

فرم مشاوره زیر رو پُر کنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه 

نظرات کاربران

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی