حقوق پرستاری در آلمان

حقوق پرستاری در آلمان

آلمان یکی از کشورهای اروپایی بوده که مقصد بسیاری از مهاجران کاری، علی‌الخصوص ایرانیان است. جمعیت روبه پیری این کشور باعث شده تا سطح نیاز به مراقبت‌های بهداشتی افزایش پیدا کند و با وجود سیستم بهداشتی قوی و زیرساخت‌های عالی، دولت آلمان نیاز به نیروی کار جوانی دارد تا بتوانند به‌عنوان پرستار در این شغل ایفای نقش کنند. از جمله مزایایی که دولت برای ترغیب متقاضیان در نظر گرفته است، حقوق پرستاری در آلمان است که می‌تواند تضمین زندگی مرفه را برای متقاضیان این شغل داشته باشد.

 

برای استخدام در آلمان و دریافت مجوز اقامت، بهترین کار این است که قبل از اقدام به ارسال درخواست، شغل موردنظر خود را پیدا کنید. مؤسسه کاریابی کاربین، به‌واسطه همکاری با کمپانی‌های بین‌المللی معتبر این امکان را دارد تا شغل مناسب شما را یافته و به شما کمک کند تا استخدام شوید. سپس برای دریافت ویزای کاری نیز تا آخرین مرحله در کنار شما خواهد بود.

فرم مشاوره رایگان

آلمان یکی از کشورهای اروپایی بوده که مقصد بسیاری از مهاجران، علی‌الخصوص ایرانیان است.

آنچه خواهید خواند:

آلمان و فرصت‌های شغلی برای پرستاران

همان‌طور که پیش‌ازاین نیز ذکر کردیم، جمعیت آلمان روبه پیری است و به همین دلیل نیاز افراد به مراقبت‌های پزشکی هر روز بیشتر می‌شود. سیستم بهداشتی و زیرساخت‌های آلمان بسیار به‌روز و عالی هستند؛ اما نیروی کار پرستاری در آن بسیار کم است. کلینیک‌ها و بیمارستان‌ها هم نمی‌توانند بدون پرستاران به بقای خود ادامه دهند؛ به همین دلیل پرستاران می‌توانند همیشه امید به یافتن شغل موردنظر خود و کار در آلمان داشته باشند.

 

آن‌ها وظایف مختلفی را انجام می‌دهند و مراقبت از بیماران تنها یکی از عمده مسئولیت‌های آنان محسوب می‌شود. حتی زمانی که در آلمان بودجه کاهش پیدا کرد و اقتصاد دچار تزلزل شد، باز هم این پرستاران بودند که امنیت شغلی و حقوق مناسب دریافت می‌کردند.

فرصت شغلی همیشه برای پرستاران وجود دارد

پرستاران در آلمان چقدر حقوق می‌گیرند؟

البته قبل از هر کار باید بدانید که پرستاران فقط در بیمارستان کار نمی‌کنند، خانه‌های سالمندان، مراکز توان‌بخشی، محل نگهداری معلولان و مواردی ازاین‌دست نیز مکان‌هایی است که می‌توانید در آن استخدام شوید. شاید شما در محل رؤیایی خود مشغول به کار نشوید؛ اما امنیت شغلی برای پرستاران یکی از مزایای اصلی این رشته است.


حقوق پرستاری در آلمان به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ اما دستمزد ناخالص سالانه آنان نزدیک به 33000 یورو است. بسته به منطقه‌ای که کار می‌کنید، تجربه، ساعات کاری، شیفت‌های شب و صلاحیت‌هایی که دارید اضافه‌کاری نیز به‌صورت ماهیانه به شما تعلق می‌گیرد که بین 2800 تا 2900 یورو است. بااین‌حال موارد متعددی وجود دارد که می‌تواند بر این میزان نیز تأثیر بگذارد. بیایید با هم این عوامل مختلف را بررسی کنیم:

شما در کدام منطقه مشغول به کار هستید؟

یکی از عواملی که بر حقوق پرستاری در آلمان می‌تواند تأثیر مستقیم بگذارد منطقه‌ای است که در آن کار می‌کنید. برخی مناطق هستند که هم سالمندان زیادی دارد و هم برخی بیماری‌ها در آن رایج‌تر است؛ در نتیجه نیاز به پرستار در آن بیشتر احساس شده و چون شرایط کاری سخت‌تری دارد؛ در نتیجه دستمزد آن نیز بسیار بالاتر است. +به‌عنوان نمونه باید بدانید پرستارانی که در منطقه بایرن مشغول به کار هستند بیشترین دستمزد را دریافت می‌کنند. میانگین حقوق در این منطقه 2970 است. رتبه دوم به هسن با 2930 یورو در ماه و بادن – ووتمبرگ با همین میزان قیمت تعلق می‌گیرد.

مناطقی که در آلمان پرستاران بیشترین درآمد را دارند

نسبت بین حقوق ناخالص و مالیات

این نسبت در اصطلاح Brutto Netto نامیده می‌شود. Brutto میزان کل حقوقی است که به پرستار داده می‌شود، در مقابل نیز Netto مبلغی است که با کسر مالیات برای شما باقی می‌ماند. ازآنجا که میزان مالیاتی که از حقوق پرستار کسر می‌شود متفاوت است؛ در نتیجه این نسبت نیز می‌تواند مؤثر باشد.

بسته به شرکت خصوصی میزان حقوق متفاوت است

محل کار شما دولتی است یا خصوصی؟

چنانچه شما در آژانس‌های دولتی مشغول به کار هستید میزان دستمزدی که دریافت می‌‌کنید متناسب با قرارداد صنفی کارفرما تعیین می‌شود. این ارقام تعیین شده قطعی هستند و با هیچ روشی نمی‌توانید آن را کم یا زیاد کنید؛ اما اگر تجربه خود را افزایش دهید این مبلغ نیز بیشتر خواهد شد.


بر اساس این قرارداد پرستاران دارای یک سال سابقه کار، در سطح 2 قرار دارند و پس از سال سوم به سطح 3 ارتقا پیدا می‌کنند؛ در نتیجه میزان 3000 یورو ماهیانه به دستمزد آنان افزوده می‌شود. سقف دستمزد در آلمان 3500 یورو است؛ اما با دریافت مدرک لیسانس یا فوق‌لیسانس می‌توان این رقم را نیز پشت سر گذاشت.


درصورتی‌که در شرکت‌های خصوصی مشغول به کار شوید، میزان دستمزد شما را خود شرکت تعیین می‌کند. بااین‌حال که شرکت‌ها برای جذب بیشتر با یکدیگر بر سر حقوق پرستاری در آلمان رقابت می‌کنند؛ اما اغلب پایه حقوق در این شرکت‌ها نزدیک به 33000 یورو در ماه است که برای زندگی می‌تواند مبلغ مناسبی باشد.

چند ساعت در روز کار می‌کنید؟

از عوامل دیگر مؤثر در میزان حقوق پرستاری در آلمان ساعت و روز کارکردن شما است. ازآنجاکه دولت تلاش می‌کند تا بیشترین رفاه را برای کارمندان فراهم کند، معتقد است شب‌کاری برای سلامتی مضر است. اگر شما شیفت شب کار کنید هزینه بسیار بیشتری دریافت می‌کنید که بیمارستان باید بپردازد.


اگر در شیفت شب مشغول شوید به‌ازای هر ساعت بین 25 تا 30 درصد ساعات معمولی در روز حقوق می‌گیرید که 25 درصد اولیه آن معاف از مالیات است؛ در نتیجه پرستاران شب‌کار حقوق بسیار بیشتری دریافت می‌کنند. از طرفی کار در روز یکشنبه نیز مشمول 50 درصد حقوق ساعات معمولی؛ اما معاف از مالیات است و اگر در روز تعطیل کار کنید 150 درصد بیشتر از یک روز عادی حقوق می‌گیرید که 40 درصد آن از مالیات معاف است.

به دنبال جمعیت پیر نیاز به پرستار بیشتر است

فرصت‌های شغلی در آلمان

آلمان پر از فرصت‌های شغلی برای پرستارانی است که متقاضی استخدام در این کشور هستند. در حال حاضر نزدیک به 5000 فرصت شغلی و جای خالی برای پرستاران وجود دارد که پیش‌بینی می‌شود این رقم در سال‌های دیگر چندین برابر افزایش پیدا کند. البته اینکه شما از طریق چه کانالی استخدام شوید نیز بی‌تأثیر نیست. برای یافتن بهترین شغل‌ها بهتر است با مشاوران کاربین تماس بگیرید.


شرایط کاری مطلوب همراه با حقوق بسیار عالی از جمله مزایایی است که می‌توان برای این رشته در آلمان در نظر گرفت. علاوه‌براین که حقوق پرستاری در آلمان نیز بسیار بالا است ساعات کاری بین 38 تا 40 ساعت در هفته است که با اضافه‌کاری و شیفت شب، همان‌طور که اشاره کردیم، این رقم نیز افزایش پیدا می‌کند. از همه مهم‌تر اینکه می‌توانید برای دریافت شهروندی دائم آلمان نیز اقدام کنید و از مزایای داشتن پاسپورت این کشور نیز بهره‌مند شوید.

بیمارستان‌ها بر اساس قرارداد صنفی حقوق می‌پردازند

چقدر باید مالیات بپردازید

همان‌طور که در قسمت‌های قبلی نیز مشاهده کردید بخشی از حقوق پرستاری شامل پرداخت مالیات می‌شود؛ اما سؤال این است که نرخ مالیات چقدر است؟ در سال 2022 شخص حقیقی که در آلمان حقوق دریافت ‌کرده بود باید بین 14 تا 45 درصد مالیات پرداخت می‌کرد. اگر مجرد هستید و حقوق شما بیش از 270501 یورو است باید 45 درصد مالیات و 8 الی 9 درصد مالیات کلیسا پرداخت کنید. این رقم باید قبل از دریافت 5.5 درصد اضافه همبستگی باشد.

با نقش پرستار ثبت‌نام‌شده آشنا شوید

پرستارانی که در بیمارستان‌ها یا کلینیک‌های پزشکی مشغول به کار هستند لازم است تا ثبت‌نام شوند. البته اگر ثبت‌نام شوید در سایر مراکز درمانی و مراقبتی مانند مراکز توان‌بخشی، مراکز سالمندان و بخش‌های مراقبت سرپایی مثل درمانگاه‌ها نیز مشغول به کار شوید. در کل نقش اصلی این پرستاران ارتقای رفاه و سلامتی اعضای جامعه است.


میزان حقوق پرستاری در آلمان برای پرستاران ثبت‌نام‌شده بیشتر است. اگر هنوز به این مرحله نرسیده‌اید لازم است تا بدانید برای ثبت‌نام شدن باید مدرک کاردانی یا لیسانس در رشته پرستاری داشته باشید. برخی از کارفرماهایی که پرستاران ثبت‌نام‌شده را استخدام می‌کنند به دنبال تجربیات قبلی هستند. برای این کار لازم است تا از هیئت پرستاران ایالت خود مجوز بگیرید تا بتوانید دارو تجویز کنید.


شرکت‌ها اغلب به دنبال پرستارانی هستند که این دوره را گذرانده باشند، کار با ابزارهای مختلف را بشناسند، از استانداردهای به‌روز مطلع باشند. بااین‌وجود باید بدانید گذراندن این مراحل ارزش دارد؛ زیرا پرستارانی که در آلمان مشغول به کار هستند از استانداردهای بالایی برخوردارند و اکنون که اقتصاد آلمان در بهترین حالت خود قرار دارند این گروه نیز جزو گروه‌هایی هستند که بیشترین درآمد را کسب می‌کنند.

فرصت شغلی زیادی برای پرستاران وجود دارد

کلام پایانی

آلمان دارای سیستم بهداشتی بسیار پیشرفته‌ای است که تقریباً جزو رتبه‌های برتر در کل دنیا است، بااین‌حال این کشور دارای نقطه‌ضعفی به نام کمبود نیروی کار برای رشته پرستاری است؛ به همین دلیل است که متقاضیان این رشته اگر دارای مدرک معتبر باشند به‌سادگی می‌توانند در این کشور استخدام شوند، از مزایای آن برخوردار شده و زندگی خوبی در این کشور داشته باشند. برای استخدام در این کشور لازم است تا حتماً به سایت مجموعه کاربین سری بزنید و با متخصصان این مجموعه مشورت کنید. این مجموعه با مجوز رسمی از وزارت کار و همچنین همکاری با کمپانی‌های بین‌المللی کاریابی می‌تواند شما را به شغل موردنظر خود با حقوق بالا برساند. حقوق پرستاری در آلمان به حدی بالا است که ارزش دارد با متخصصان مجرب این مجموعه مشورت کنید.

سوالات متداول

حقوق پرستاری در آلمان به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ اما دستمزد ناخالص سالانه آنان نزدیک به 33000 یورو است.

فرم مشاوره زیر رو پُر کنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه 

نظرات کاربران

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی