مشاوره دریافت ویزای اوسبیلدونگ

مشاوره دریافت ویزای آوسبیلدونگ

اگر می خواهید به آلمان مهاجرت کنید، احتمالاً کلمات آلمانی Blue Card و آوسبیلدونگ را شنیده اید. حتما قصد دارید که در مورد دوره های آموزشی حرفه ای یا آوسبیلدونگ در آلمان و جزئیات انواع بیشتر آشنا شوید. در این مقاله ما به شما مشاوره دریافت ویزای آوسبیلدونگ را خواهیم داد و به هر سوالی در مورد آوسبیلدونگ که در ذهن شما ایجاد شده است پاسخ خواهیم داد.

آوسبیلدونگ که Ausbildung در آلمان گفته می شود، جایی است که می توانید بدون نیاز به سابقه کار یا مدرک دانشگاهی برای کار به آلمان مهاجرت کنید. لطفا توجه داشته باشید که گذراندن دوره آوسبیلدونگ حرفه ای در آلمان شما را واجد شرایط بسیاری از فرصت های شغلی بهتر در آلمان خواهد کرد.

فرم مشاوره رایگان

آنچه خواهید خواند:

آوسبیلدونگ

آوسبیلدونگ چیست؟

آوسبیلدونگ یک دوره کارآموزی در آلمان است که شامل دو نوع مختلف می شود که معمولا بین 2 تا 4 سال طول می کشد. در این دوره علاوه بر آوسبیلدونگ های تئوری، آوسبیلدونگ های عملی نیز خواهید داشت و پس از گذراندن این دوره آموزشی حرفه ای در آلمان می توانید به راحتی وارد بازار کار شوید.

 

شما پس از این دوره های می توانید حتی در بزرگترین شرکت های آلمانی مانند فولکس واگن، دایملر، آلیانز مشغول به کار شوید. حتی این امکان برای شما وجود خواهد داشت که در شرکت های BMW و زیمنس نیز استخدام شوید.

علاوه بر این، با برخی از دوره های آسبیلدونگ، معمولاً حقوقی دریافت می کنید که هزینه های زندگی شما در آلمان را پوشش می دهد.

شرایط لازم برای ثبت نام در آوسبیلدونگ آلمان

برای درخواست آوسبیلدونگ در آلمان، مدرک تحصیلی، مدرک زبان و سن شما مهم است که در زیر به آن خواهیم پرداخت:

از نظر تحصیلی باید حداقل مدرک دیپلم داشته باشید. همچنین اگر دروس دیگری مرتبط با رشته تحصیلی خود را گذرانده اید این می تواند تاثیر مثبتی در شانس شما برای مهاجرت از طریق روش آوسبیلدونگ آلمان داشته باشد. البته به یاد داشته باشید که مدرک تحصیلی شما باید توسط مراجع ذیصلاح در آلمان ارزیابی و تایید شود.

 

یکی از نکات جالب این است که برای ثبت نام در این دوره های آموزشی، مدرک دبیرستان، فنی و حرفه ای و کاردانش در ایران پذیرفته می شود. اگر دارای مدرک دیپلم یا کاردانی هستید و همچنین یک یا چند واحد در یک رشته خاص را گذرانده اید، می توانید برای این دوره ها اقدام کنید.

 

قوانین فعلی از نظر مهارت زبان این است که شما باید حداقل مدرک A2 در زبان آلمانی داشته باشید.

 

بدیهی است برای اینکه به راحتی دروس عملی را دنبال کنید و امتحانات نهایی را با موفقیت پشت سر بگذارید بهتر است سطح زبان آلمانی بالایی مانند B2 داشته باشید. به طور کلی، سطح زبان به رشته آوسبیلدونگ شما نیز بستگی دارد و در برخی موارد دانش زبان انگلیسی می تواند مفید باشد. حداقل مدرک A2 در زبان آلمانی لازم است که ارائه کنید.

 

نکته بعدی که باید در نظر گرفت این است که سن شرکت در دوره های کارآموزی آلمان آوسبیلدونگ بین 18 تا 25 سال است. البته امکان ثبت نام در آوسبیلدونگ را برای برخی از مشاغل بیش از 25 سال نیز در نظر گرفته اند.

اگر آلمانی را خوب فرا نگرفته اید، به یاد داشته باشید که بهتر است یادگیری زبان آلمانی را از دو سال قبل و پیش از رسیدن به حداکثر سن قابل قبول ۲۵ سالگی شروع کنید.

مدارک-مورد-نیاز-اوسبیلدونگ

حقوق آوسبیلدونگ در آلمان

حقوق شما با آوسبیلدونگ در آلمان بستگی به رشته ای دارد که در آن تحصیل می کنید و اینکه در کجای آلمان قرار دارید و غیره. حقوق شما ممکن است بسته به موارد دیگر نیز متفاوت شود.

حداقل دستمزد فعلی در آلمان حدود 10 یورو در ساعت است، بنابراین شما می توانید 40 ساعت در هفته کار کنید و حدود 1600 یورو در ماه درآمد داشته باشید. حقوق شما در این دوره ها بسته به فاکتورهای مختلفی که در بالا ذکر شد می تواند از 500 تا 1200 یورو در ماه متغیر باشد، اما نگران نباشید، این برای تامین هزینه های زندگی شما در آلمان کافی است.

 

اگر بیش از 8450 یورو در سال از دوره های آوسبیلدونگ دریافت کنید، باید مالیات خود را نیز پرداخت کنید.

پس از گذراندن موفقیت آمیز این دوره می توانید به عنوان فردی با مهارت کاری استخدام شوید و ماهیانه بین 1800 تا 3800 یورو حقوق نیز دریافت کنید.

 

یکی از عواملی که به حقوق شما بستگی دارد، نوع دوره آوسبیلدونگ است که می گذرانید. در این مقاله با ما همراه باشید تا با انواع و رشته های آوسبیلدونگ آلمان بیشتر آشنا شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر همچنین به شما پیشنهاد میکنیم که با کارشناسان ما در موسسه کاریابی بین المللی کاربین در ارتباط باشید.

انواع دوره های آوسبیلدونگ در آلمان

دو نوع مختلف آوسبیلدونگ در آلمان وجود دارد که هر کدام شرایط و مزایای خاص خود را دارند. در کل دو نوع آوسبیلدونگ وجود دارد: آوسبیلدونگ مبتنی بر مدرسه و آوسبیلدونگ دوگانه.

 

آوسبیلدونگ مدرسه ای

اولین نوع کارآموزی آلمانی Training School یا آوسبیلدونگ Schülice نام دارد. این دوره ها توسط آموزشگاه های حرفه ای یا کالج های حرفه ای تدریس می شود. این مراکز می توانند دولتی و یا خصوصی باشند. لطفا توجه داشته باشید که در صورت ثبت نام در این دوره ها در یک مرکز خصوصی باید هزینه های آن را پرداخت کنید.

 

در دوره های آموزشی با آوسبیلدونگ حرفه ای مبتنی بر مدرسه، زمان بیشتری صرف آوسبیلدونگ تئوری می شود تا فعالیت های عملی. یعنی ابتدا آوسبیلدونگ کامل تئوری را می بینید و سپس کار عملی شما معمولا شروع می شود. این دوره ها در رشته های پرستاری، مشاغل تجاری و مهندسی صنایع ارائه می شود.

 

با این نوع دوره های آموزشی، شما معمولاً حقوق کارآموزی دریافت نمی کنید، مگر در زمینه هایی مانند پرستاری. که در این مدت می توانید 10 ساعت در هفته جداگانه به کار مشغول شوید.

برای گذراندن این دوره ها، ابتدا باید مدرک دیپلم خود را تایید کرده و سپس در دانشگاه یا مدرسه ای که دوره های کارآموزی به زبان آلمانی ارائه می دهد ثبت نام کنید.

 

گاهی اوقات تجربه کاری شما در این زمینه می تواند در ارزیابی درخواست شما مفید باشد. با این حال، هر چه نمرات و دانش شما به زبان آلمانی بهتر باشد، شانس شما برای پذیرش در دوره اوسبیلدونگ نیز بیشتر می شود.

 

آوسبیلدونگ دوگانه آلمان

با این نوع آوسبیلدونگ که به آن آوسبیلدونگ دوگانه می گویند، شما ترکیبی از استدلال های نظری و عملی را فرا خواهید گرفت.

برای گذراندن این دوره ها باید قبل از شروع دوره در یک شرکت کار کنید. با دوره های کارآموزی دوگانه، شما معمولاً حدود 40 درصد از هفته خود را در کلاس های تئوری در یک کالج فنی و بقیه را در شرکتی که برای آن استخدام شده اید به صورت عملی می گذرانید.

 

دوره های آموزشی دوگانه معمولاً 2 تا 3 سال طول می کشد، اما بسته به تخصص انتخاب شده می تواند تا 4 سال نیز به طول انجامد. با این کمک هزینه آموزشی، کارآموز به نوعی حقوق دریافت خواهد کرد.

آوسبیلدونگ دوگانه محبوب ترین شکل کارآموزی در آلمان است. حقوق مناسب، فرصت های شغلی پس از فارغ التحصیلی، فرصت کار در بهترین شرکت های آلمانی و در نهایت حق اقامت دائم آلمان پس از 5 سال از مهم ترین مزایای شرکت در دوره های کارآموزی آوسبیلدونگ هستند.

رشته های آوسبیلدونگ آلمان

قبلاً اشاره کردیم که تنوع دوره های ارائه شده در آوسبیلدونگ آلمان بسیار عالی است. در حال حاضر بین 320 تا 400 دوره کارآموزی به زبان آلمانی ارائه می شود. لطفاً توجه داشته باشید که همه مشاغل در همه شهرهای آلمان موجود نیستند و باید در آن منطقه بازار کار وجود داشته باشد تا بتوانید درخواست دهید.

دوره های بسیار متنوعی از آشپزی و فروش گرفته تا پرستاری، فنی و نجاری و مکانیک خودرو در دوره های آوسبیلدونگ ارائه می شود.

برخی از محبوب ترین رشته های آوسبیلدونگ عبارتند از:

 

 

 • آرایشگری
 • IT
 • شیمی و فیزیک
 • دندانپزشکی
 • کار کردن در ارتفاع
 • مالی و حسابداری
 • تعمیرکار خودرو
 • پرستاری
 • مدیریت
 

و اگر می خواهید نگاه دقیق تری به لیست دوره های ارائه شده بیندازید، می توانید با کارشناسان ما در موسسه کاریابی بین المللی کاربین در تماس باشید تا آنها شما را در جریان تازه ترین شغل های محبوب آوسبیلدونگ قرار دهند.

مشاغل-مورد-نیاز-اوسبیلدونگ

بهترین آوسبیلدونگ در آلمان

جویندگان کار در آلمان یا آوسبیلدونگ در آلمان از سازمان های دولتی کمک و حمایت دریافت می کنند. در آلمان، اداره فدرال کار Bundesagentur für Arbeit مسئول این امر است.

همچنین می توانید برای یافتن دوره آموزشی آوسبیلدونگ خود در آلمان با مراکز مشاوره بزرگسالان Jugend Migrations Dienst یا Migrations Beratung für Erwachsene یا Migration Beratung für Erwachsenen تماس بگیرید. همچنان این امکان نیز وجود دارد که برای پیدا کردن دوره های آوسبیلدونگ مناسب برای خود در آلمان با کارشناسان ما در موسسه کاریابی بین المللی کاربین در تماس باشید.

محدوده زمانی شروع دوره های آوسبیلدونگ در آلمان

تاریخ شروع هر دوره آوسبیلدونگ در آلمان کاملاً به شهر و شرکتی که می خواهید در آن دوره کارآموزی خود را سپری کنید بستگی خواهد داشت.

شرکت ها، سازمان ها و کارخانجات بزرگ آلمانی معمولاً شش ماه تا یک سال و نیم قبل از شروع دوره های آوسبیلدونگ درخواست ثبت نام قبول می کنند.

شما باید در سایتی که در این فراخوان ها مشخص شده است ثبت نام خود را انجام دهید. البته در برخی موارد می توان تا یک ماه پیش از شروع دوره ثبت نام خود این امر را نیز انجام دهید. این دوره ها نیز مانند دوره های دانشگاهی دو بار در سال برگزار می شود و برای ترم تابستان و زمستان این امکان برای شما وجود دارد که درخواست خود را ارائه کنید.

 

بنابراین دوره های کارآموزی آلمان در دو ترم آغاز می شود، اولی در فوریه و مارس و دومی بین آگوست و سپتامبر.

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در آوسبیلدونگ آلمان

بسته به رشته ای که مد نظر شماست، ممکن است شرکت ها و مدارس آلمانی به مدارک متفاوتی از شما نیاز پیدا کنند. اما ابتدا به این نکته توجه داشته باشید که اگر از ایران برای کارآموزی در آلمان اقدام می کنید و خارج از اتحادیه اروپا هستید، نیاز به ویزای آلمان خواهید داشت.

بنابراین علاوه بر مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در این دوره، باید مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای اوسبیلدونگ آلمان را نیز تهیه کنید. در زیر لیستی از همه چیزهایی که برای تکمیل مراحل ویزا و پذیرش برای این دوره نیاز دارید آمده است:

 

رزومه Lebenslauf

برای گرفتن ویزای سفارت برای گذراندن دوره آوسبیلدونگ آلمان باید با ارائه یک برنامه قوی و مرتبط نشان دهید که برای شرکت در این دوره علاقه مند هستید و می توانید در آینده در این زمینه موفق شوید.

 

 • دو نسخه از فرم درخواست ویزا امضا شده و تکمیل شده
 • 2 عدد عکس پاسپورت
 • کاورلتر
 • گذرنامه معتبر
 • قرارداد آوسبیلدونگ در آلمان در دو نسخه ارائه می شود و شامل مشخصات کارفرما، حقوق ناخالص ماهانه، مدت آموزش حرفه ای و شرح شغل می باشد.
 • دو فرم شرح شغل تکمیل شده توسط کارفرما که Stellenausschreibung نام دارد.
 • حداقل سطح A2 مدرک مهارت زبان آلمانی
 

ترجمه مدارک تحصیلی

برای گذراندن دوره های آوسبیلدونگ در آلمان نیازی به مدرک دانشگاهی مانند فوق لیسانس، لیسانس یا فوق لیسانس ندارید و مدرک دیپلم شما کافی است. توجه داشته باشید که دیپلم ایرانی معادل سال دهم دبیرستان در آلمان است و در صورت داشتن مدرک پیش دانشگاهی یک سال به آن اضافه خواهد شد. البته مدارک حرفه ای و دوره های کار آموزی نیز معتبر می باشد.

 

تجربه کاری

تجربه حرفه ای قبلی می تواند تاثیر مثبتی بر موفقیت این دوره داشته باشد، همانطور که جستجو برای دوره اولیه اولیه اوسبیلدونگ مناسب است. بنابراین توصیه می کنیم تمام مدارک کار بیمه شده و بیمه نشده خود را جمع آوری کرده و همراه با ترجمه آلمانی همراه با دیگر مدارک خود ارسال کنید.

 

 • پرداخت هزینه ویزا 75 یورو در ماه
 • تمکن مالی حداقل 853 یورو در ماه
 • بیمه درمانی یا همان بیمه سلامت
 

در نظر داشته باشید که ممکن است شرکت ها شرایط خاصی برای پذیرش در این دوره ها نداشته باشند، اما افرادی که نمرات بالاتر و دانش بهتری از زبان آلمانی داشته باشند، شانس بیشتری برای شرکت و پذیرش در دوره های آلمانی آوسبیلدونگ خواهند داشت.

 

همچنین در هنگام درخواست کارآموزی حرفه ای در آلمان به این نکته توجه داشته باشید که در طی این دوره نمی توانید خانواده خود را به آلمان بیاورید و نمی توانید برای ویزای همراه آوسبیلدونگ آلمان اقدام کنید.

شرایط-مورد-نیاز-اوسبیلدونگ

مزایای آوسبیلدونگ در آلمان

آوسبیلدونگ آلمان را نمی توان معادل فنی و حرفه ای در ایران دانست. زیرا این آموزش ها علاوه بر کیفیت بالا و رشته های گسترده در توسعه نیروی کار ماهر مزیت هایی را نیز دارند که در ادامه می توان به مهمترین آنها اشاره کرد:

 

 • هنگامی که دوره ای را به پایان رساندید و اعتبار جهانی مدرک اوسبیلدونگ آلمان را به پایان رساندید، حقوق دریافت خواهید کرد.
 • با توجه به تقاضای بالای نیروی ماهر در آلمان، پس از گذراندن موفقیت آمیز دوره آوسبیلدونگ در آلمان، فرصت های شغلی بسیار زیادی برای شما فراهم است.
 • پس از گذراندن موفقیت آمیز دوره، افراد حرفه ای می توانند بدون محدودیت و کاملا قانونی در بسیاری از شرکت های آلمانی استخدام شوند.
 • برای به دست آوردن بهترین فرصت های شغلی در آلمان، توصیه می کنیم روی مهارت های ارتباطی و شخصی کار کنید و در دوره آوسبیلدونگ بهترین نمرات را کسب کنید.
 • پس از گذراندن این دوره و عقد قرارداد کاری می توانید ویزای سفر خانواده خود را دریافت کرده و با خود به آلمان ببرید.
 • یکی دیگر از ویژگی های مهم دوره های آوسبیلدونگ داشتن ویزای کار است که پس از آن می توان پس از 5 سال برای اقامت دائم اقدام کرد.

نتیجه گیری

دوره های تحصیل در آوسبیلدونگ آلمان فرصت های شغلی خوبی را در بازار کار آلمان بدون نیاز به تحصیل در دانشگاه های آلمان به شما می دهد.

بنابراین، اگر همچنان قصد مهاجرت کاری به آلمان را دارید، توصیه می‌کنیم دوره‌های آوسبیلدونگ به همراه پیشنهاد شغلی آلمان به‌عنوان فرصتی برای کسب تجربه واقعی و ورود به شرکت‌های آلمانی منحصربه‌فرد را در نظر داشته باشید.

 

موسسه مهاجرتی کاریابی بین المللی کاربین به صورت تخصصی در امور مهاجرت از طریق تحصیلی، کاری و سرمایه گذاری فعالیت دارد و دارای مجوز رسمی از وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی می باشد.

برای دریافت مشاوره و ارزیابی رایگان در مورد مهاجرت به آلمان و یا مشاوره دریافت ویزای اوسبیلدونگ با وکیلان و کارشناسان ما در امور مهاجرت در موسسه کاریابی بین المللی کاربین با شماره تلفن های 28111107 021 و یا 22654650 در ارتباط باشید.

سوالات متداول

اگر می خواهید بدون مدرک در آلمان کار کنید، می توانید با تحصیلات فنی در آلمان تجربه کاری لازم را در آوسبیلدونگ کسب کرده و وارد بازار کار آلمان شوید.

دوره کارآموزی آوسبیلدونگ 2 تا 4 سال می باشد. در این مدت آموزش عملی و آموزش تئوری دریافت خواهید کرد.

درآمدی که با دوره کارآموزی اوسبیلدونگ در آلمان به دست می آورید بسته به منطقه ای که در آن کار می کنید متفاوت است. ما به شما پیشنهاد می کنیم که برای کسب اطلاعات تکمیلی با کارشناسان ما در موسسه کاریابی بین المللی کاربین در تماس باشید.

حداقل مدرک تحصیلی برای کار در این دوره ها مدرک دیپلم است.

حداقل سن 18 سال و حداکثر سن 25 سال است. لطفا توجه داشته باشید که یادگیری زبان آلمانی نیز زمان زیادی می برد. بنابراین بهتر است از دو سال قبل از رسیدن به حداکثر سن، شروع به یادگیری زبان آلمانی کنید.

فرم مشاوره زیر رو پُر کنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه 
WhatsApp
Telegram
Twitter
LinkedIn

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی

کار در قبرس شمالی
کار در قبرس شما‌لی

کار در کشورهای اروپایی همیشه از اولویت‌های متقاضیان کار در سراسر دنیا بوده است. فرایند کاریابی در کشورهای اروپایی می‌تواند دشوار باشد؛ چرا که اولویت

بیشتر
مهاجرت به کره جنوبی
مهاجرت به کره جنوبی

آیا قصد مهاجرت به کره جنوبی را دارید، اما نمی دانید چگونه باید این کار را انجام دهید؟ هنگام مهاجرت به یک کشور جدید، چه

بیشتر