ویزای ۱۸۹ استرالیا

ویزای 189 استرالیا

در این مقاله شرایط، مدارک و امتیازات لازم برای یکی از جدیدترین و پرطرف‌دارترین ویزاهای استرالیا یعنی ویزای 189 استرالیا توضیح داده ‌شده است. باتوجه‌به اینکه استرالیا یکی از کشورهای پیشرفته در جهان بوده و همواره سعی داشته است خود را با تکنولوژی و دانش جهانی به‌روزرسانی کند، پس نیاز فراوانی به نیروی کار متخصص، بامهارت و با توانایی‌های بالا دارد و بخشی از این نیاز را از طریق جذب مهاجر با کمک انواع ویزاهای مهاجرتی تأمین می‌کند.

فرم مشاوره رایگان

مسیر دریافت ویزای 189 استرالیا

آنچه خواهید خواند:

برنامه اقامت کاری به استرالیا

استرالیا از طریق برنامه مهاجرتی ماهر یا مهارتی هرساله تقریباً 190000 نفر را به‌عنوان مهاجر در کشور خود می‌پذیرد. باتوجه‌به برنامه مهاجرت عمومی general skilled migration (GSM) بیشترین آمار ویزاهای دائم در استرالیا صادر می‌شوند و می‌توان گفت بهترین گزینه برای اقامت دائم در کشور مذکور استفاده از این نوع ویزا است. شما با داشتن مهارت در مشاغل خاص و حتی بدون داشتن کارفرما یا حمایت اعضای خانواده می‌توانید برای اقامت درخواست دهید.

ویزای 189 استرالیا

ویزای 189 استرالیا یا ویزای مستقل برای افراد ماهر زیر کلاس 18 (Subclass 189 Skilled Independent) یکی از انواع ویزاهای مهارتی استرالیا است. در واقع اگر فکر می‌کنید در کشور یا شهری که زندگی می‌کنید، یک مهارت یا تخصص خاص دارید یا در رشته‌ای که تحصیل‌کرده یا مشغول به تحصیل هستید، فردی خاص بوده یا به نرم‌افزار تخصصی خاصی مسلط هستید، پس این ویزا برای شما است.


Subclass 189 Skilled Independent برای افرادی است که می‌خواهند به طور دائم در استرالیا کار کرده و با دریافت اقامت دائم، برای همیشه به این کشور مهاجرت کنند. Skilled Independent visa (زیر کلاس 18) در واقع حدود 10 سال است که به وجود آمده و جایگزین ویزای زیر کلاس قبلی خود شده است. لازم به ذکر است ویزای مذکور نسبت به سایر برنامه‌های مهاجرتی مهارتی، جدیدتر بوده و تنها یک ویزای دائمی دعوت به استرالیا برای کارگر ماهر است.


معیارهای اصلی و اولیه موردنیاز برای دریافت ویزای 189 استرالیا باتوجه‌به بندهای قانون مهاجرت استرالیا به‌صورت یک لیست آورده شده‌اند:
• ارزیابی میزان توانمندی مثبت برای مشاغل و مهارت‌هایی که جزو لیست مهارت‌های استراتژیک میان‌مدت یا بلندمدت (MLTSSL) هستند.
• داشتن مدرک زبان انگلیسی با حداقل نمره قابل‌قبول
• دریافت دعوت‌نامه برای ارائه درخواست به سفارت
• حداکثر سن هنگام درخواست صدور دعوت‌نامه 45 سال است.
• کسب حداقل 65 امتیاز در آزمون مهارتی متناسب با تخصص خود

زندگی و کار در استرالیا با ویزای 189

فهرست مهارت‌های استراتژیک میان‌مدت و بلندمدت استرالیا

فهرست مهارت‌های استراتژیک میان‌مدت و بلندمدت استرالیا یا The Medium and Long Term Strategic Skills List (MLTSSL) مجموعه‌ای از 170 شغل است که افراد به‌واسطه تسلط بر مهارت‌های موردنیاز این مشاغل می‌توانند درخواست ویزای زیر کلاس 189 استرالیا را بدهند. برای اینکه بتوانید تعیین کنید آیا مدارک، تجربه و مهارتتان با لیست MLTSSL مطابقت دارد یا خیر، ابتدا باید عنوان شغل را جستجو کنید.

 

بسیاری‌ از مشاغل به‌گونه‌ای هستند که عنوانشان به طور کافی آن‌ها را توضیح می‌دهد؛ اما طبقه‌بندی‌کردن بعضی از مشاغل خاص سخت‌تر است. برای آنکه مطمئن شوید شغل شما جزو MLTSSL است یا خیر، بهترین راه جست‌وجوکردن ANZSCO و مشاهده شرح وظایف آن شغل است. در ادامه برای درک بهتر این موضوع یک مثال خواهیم زد:

 

اگر رشته شما مهندسی عمران است با سرچ کردن کد این رشته (233211) متوجه می‌شوید که مهندسی عمران جزو لیست MLTSSL بوده و اداره آمار استرالیا (ABS) از یک مهندس عمران که قصد کار در استرالیا را داشته، چه انتظاراتی دارد؟ برای دریافت ویزای 189 استرالیا، توانایی‌ها و مهارت‌های شما باید حداقل به میزان 60 درصد آنچه در اداره آمار استرالیا اعلام‌ شده است، باشد. باتوجه‌به اینکه هرساله لیست MLTSSL دچار تغییر شده و مشاغلی به آن اضافه می‌شوند، بهتر است قبل از اقدام برای انواع ویزاهای کاری یا مهارتی استرالیا مانند ویزای زیر کلاس 189، آخرین فهرست منتشرشده از این لیست را مشاهده کنید.

الزامات زبان انگلیسی برای دریافت ویزا Subclass 189 Skilled Independent

متقاضیان دریافت ویزای 189 استرالیا ملزم به شرکت در آزمون زبان انگلیسی آیلتس (IELTS)، OET، تافل ibt یا PET هستند و باید حدنصاب نمره خوبی را برای دریافت ویزا کسب کنند. در زیر می‌توانید الزامات را مشاهده کنید:


• آزمون آیلتس (IELTS): کسب حداقل نمره 6 در هریک از 4 مهارت‎‌های Speaking، Listening، Writing و Reading
• آزمون OET: کسب حداقل نمره B در هر یک از 4 مهارت Speaking، Listening، Writing و Reading
• آزمون تافل iBT (TOEFL iBT): حداقل نمره 18 در بخش Speaking، 13 در بخش Reading، 21 در بخش Writing و 12 در بخش Listening
• آزمون آکادمیک PTE (PTE Academic): کسب حداقل 50 امتیاز در هر یک از چهار بخش Speaking، Listening، Writing و Reading

آزمون زبان آیلتس برای دریافت ویزا

دعوت به اپلای برای ویزای مهارتی 189 استرالیا

پروسه ویزای 189 استرالیا زمانی به طور رسمی توسط وزارت امور داخلی استرالیا (DHA) بررسی خواهد شد که شما دعوت‌نامه‌ای رسمی برای ویزای خودتان دریافت کنید. برای اینکه همه چیز به‌خوبی انجام شود، باید اطلاعات کافی را دررابطه‌با آن به دست بیاورید.

شرط سنی زیر 45 سال برای ویزا

برنامه مهاجرت مهارتی یا skilled migration program فقط مخصوص متقاضیانی است که در زمان دریافت دعوت‌نامه، سنشان زیر 45 سال باشد. برای زوج‌ها (married or defacto)، درصورتی‌که یکی از آن‌ها بالای 45 سال باشد؛ اما شریک یا همسر زیر 45 سال باشد، همسر یا شریک زیر 45 سال می‌تواند برای این ویزا درخواست بدهد. شرط سنی زیر 45 سال فقط برای متقاضی اصلی است و همسر متقاضی می‌تواند بالای 45 سال باشد.

شرط سنی حداقل 45 سال ویزای 189

پیشنهاد میکنیم مقاله ویزای gsm استرالیا رو مطالعه کنید.

کسب حداقل 65 امتیاز

برای اینکه درخواست ویزای 189 استرالیا معتبر و شانس پذیرش بالایی داشته باشد، باید طبق جدیدترین مقررات از سال 2018 به بعد، حداقل 65 امتیاز داشته باشید. این امتیاز مجموعه‌ای از معیارهای مختلف مانند سن، سطح زبان انگلیسی و موارد دیگری است که فرد در زمان دریافت دعوت‌نامه باید آن‌ها را داشته باشد. در جدول زیر می‌توانید اطلاعات کاملی را به دست بیاورید.

معیار

دسته‌بندی

امتیاز

سن

سن 18 تا 24 سال

سن 25 تا 32 سال

سن 33 تا 39 سال

سن 40 تا 44 سال

25 امتیاز

30 امتیاز

25 امتیاز

15 امتیاز

توانایی زبان انگلیسی

Competent English — IELTS 6 / PTE 50

Proficient English — IELTS 7 / PTE 65

Superior English — IELTS 8 / PTE 79

0 امتیاز

10 امتیاز

20 امتیاز

نیروی ماهر در خارج از استرالیا

حداقل سه سال؛ اما کمتر از پنج سال

حداقل پنج سال؛ اما کمتر از هشت سال

حداقل هشت و حداکثر 10 سال

5 امتیاز

10 امتیاز

15 امتیاز

نیروی ماهر در استرالیا

حداقل یک؛ اما کمتر از سه سال

حداقل سه؛ اما کمتر از پنج سال

حداقل پنج؛ اما کمتر از هشت سال

حداقل هشت و حداکثر 10 سال

5 امتیاز

10 امتیاز

15 امتیاز

20 امتیاز

مدرک تحصیلی (Educational qualifications)

دکتری / PHD

لیسانس / فوق‌لیسانس

دیپلم

20 امتیاز

15 امتیاز

10 امتیاز

شرایط تحصیل در استرالیا

افرادی که قصد تحصیل داشته باشند نیز باید نسبت به ارائه مدارک گوناگون همچون دیپلم اقدام کنند. علاوه‌برآن اگر از یک مؤسسه آموزشی استرالیا مدرک دریافت کرده باشند، باید آن را تحویل دهند. تمامی این موارد در کنار هم جمع می‌شوند و شرایط تحصیل در استرالیا را برآورده خواهند کرد. لازم به ذکر است ارائه این مدارک 5 امتیاز دارد. به‌غیراز شرایط تحصیل، فاکتورهای دیگری نیز وجود دارند که توجه به آن‌ها بسیار اهمیت دارد؛ از جمله:


• مدارک معتبر زبان جامعه: 5 امتیاز
• تحصیل در منطقه‌ای از استرالیا یا یک منطقه شهری با رشد کم (به‌استثنای آموزش از راه دور): 5 امتیاز
• مدارک مهارت شریک: 5 امتیاز
• کارشناسی ارشد استرالیایی در STEM (2 سال تحصیل): 10 امتیاز
• شریک انگلیسی: 5 امتیاز
• مجرد بودن متقاضی: 10 امتیاز

میزان تجربه کاری

برای تجربه کاری شما باید حداقل 20 ساعت در هفته در شغلی که می‌خواهید با آن مهاجرت کنید یا یک شغل نزدیک به آن، کار کرده باشید. توجه کنید که در ازای کار باید حتماً حقوق دریافت کرده باشید. به‌طورکلی کارهای داوطلبانه یا کارآموزی بدون حقوق جزو تجربه کاری برای دریافت ویزای 189 استرالیا نخواهند بود.

ویزای مهارتی استرالیا

4 مرحله برای دریافت زیر کلاس 189 استرالیا

• ارزیابی شغل
• ارسال ابراز علاقه (EOI)
• دریافت دعوت‌نامه برای درخواست (ITA)
• اعطای ویزا
برای دریافت ویزای 189 استرالیا، شما باید مستقیماً به دولت فدرال استرالیا درخواست دهید. در واقع هیچ دخالت ایالتی در دریافت این ویزا وجود ندارد. در ادامه 4 مرحله دریافت زیر کلاس 189 را بیشتر شرح خواهیم داد؛ پس تا انتها ما را دنبال کنید.

4 مرحله برای دریافت زیر کلاس 189 استرالیا

ارزیابی شغل

برای تأیید شغل و سابقه کاری شما نیاز دارید که علاوه بر ارائه مدارک مستند مبنی بر سابقه کاری، شغلتان نیز توسط یک نهاد معتبر در استرالیا ارزیابی شود. بسته به اینکه برای کدام شغل و مرجع ارزیابی درخواست می‌دهید، هزینه ارزیابی دریافتی از شما متفاوت است و حدود 3 ماه طول می‌کشد تا نتیجه ارزیابی به شما اطلاع داده شود. در پایان در صورت دریافت نامه با نتیجه مثبت از نهاد استرالیایی، می‌توانید مراحل بعدی را برای دریافت ویزا انجام دهید.

Expression of Interest (EOI)

در این مرحله شما علاقه‌نامه‌ای را به وزارت امور داخلی استرالیا مبنی بر تمایلتان برای کار و استفاده از مهارتتان در این کشور ارسال می‌کنید. زمان بررسی علاقه‌نامه شما توسط وزارت امور داخلی می‌تواند از یک ماه تا 12 ماه و در برخی موارد نادر تا 18 ماه طول بکشد.

دعوت به درخواست (ITA) و اعطای ویزا استرالیا

زمانی که دعوت‌نامه رسمی خودتان را از وزارت امور داخلی دریافت کردید، در واقع 90 درصد راه پذیرش را رفته‌اید. برای ادامه باید ابتدا هزینه ویزای خود و در صورت داشتن همراه، مجموع هزینه ویزاها را بپردازید، اسناد موردنیاز برای تأیید ادعای خود در EOI را ارسال کنید و هر مدرک دیگری که توسط DHA ممکن است نیاز شود را به همراه داشته باشید. بعد از بررسی تمامی مدارک، در نهایت ویزای شما صادر می‌شود. اعتبار اولیه این ویزا 5 ساله است.

اعطای ویزای 189 به متقاضی واجد شرایط
سخن آخر

برای دریافت ویزای 189 استرالیا باید از شرایط مختلفی بهره‌مند باشید. هرکدام از این شرایط اهمیت ویژه‌ای دارند و توانسته‌اند امتیازات گوناگونی را به خود اختصاص دهند. برای اینکه بتوانید با کمک این ویزا، اقامت را دریافت کنید، حتماً باید شرایط را مورد بررسی قرار دهید. همچنین تسلط به زبان نیز از اهمیت بالایی برخوردار است و امتیازات مخصوص به خود را دارد؛ پس قبل از ارسال هرگونه دادخواست، نسبت به کسب اطلاعات لازم اقدام کنید.

مقاله پیشنهادی:

ویزای کار استرالیا

سوالات متداول

• ارزیابی شغل
• ارسال ابراز علاقه (EOI)
• دریافت دعوت‌نامه برای درخواست (ITA)
• اعطای ویزا

فرم مشاوره زیر رو پُر کنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه 

نظرات کاربران

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی