تبدیل ویزای تحصیلی به کاری در آلمان

تبدیل ویزای تحصیلی به کاری در آلمان

تبدیل ویزای تحصیلی به کاری در آلمان یکی از موضوعاتی است که می خواهیم در این مقاله به طور کامل به آنها بپردازیم. آلمان دارای یکی از بزرگترین ذخایر نیروی کار مهاجر در جهان است. تعداد قابل توجهی از این افراد با مهارت کاری و دارای مدرک تحصیلی هستند. مدرک تحصیلی از یک دانشگاه آلمانی مسیر مطلوبی را برای شما به جهت ورود بازار کار آلمان فراهم می کند. مهاجران بسیاری از سراسر جهان سالانه برای تحصیل به آلمان مهاجرت می کنند. هدف بسیاری از کسانی که به این کشور برای تحصیل مهاجرت می کنند، این است که با پیدا کردن کار بتوانند در این کشور مجوز اقامت کاری خود را نیز دریافت کنند.

 

همیشه سوالات بسیار زیادی در ذهن دانشجویانی که به آلمان مهاجرت می کنند، ممکن است که وجود داشته باشد. سوالاتی مانند: آیا بعد از تحصیل می توانم مجوز کار بگیرم؟ فرصت برای تغییر ویزا در آلمان وجود دارد؟ آیا با ویزای کار آلمان اجازه اقامت را می توانم داشته باشم؟

 

شما می توانید ویزای دانشجویی آلمان خود را با ویزای کار تغییر دهید. اگر به تازگی مدرک خود را به پایان رسانده اید و به دنبال پیدا کردن شغل با مهارت کاری هستید، آلمان بهترین کشور برای مهاجرت شما می باشد.

با وجود این مطلوبیت، شما نمی توانید به سادگی ویزای دانشجویی خود را به ویزای کاری تمدید کنید. برای تبدیل ویزای دانشجویی خود لازم است که این مقاله را تا انتها مطالعه کنید تا اطلاعات کاملی را در این زمینه بدست آورید.

فرم مشاوره رایگان

آنچه خواهید خواند:

تبدیل-ویزای-تحصیلی-به-کاری-آلمان

نحوه تغییر ویزای دانشجویی به ویزای کاری آلمان

مرحله اول، تمدید مجوز اقامت است. در طول تمدید، باید کاری در آلمان مرتبط با مدرک تحصیلی خود پیدا کنید. هنگامی که با موفقیت یک درخواست شغلی در یک صنعت مناسب به دست آوردید، می توانید برای ویزای کاری آلمان اقدام کنید. ما در ادامه کاملا به این بحث خواهیم پرداخت.

 

تمدید مجوز اقامت در آلمان

تمدید مجوز اقامت خود از پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه اولین قدم مهم برای دریافت ویزای کاری است. با این تمدید، شما مجاز به اقامت 18 ماهه در آلمان برای جستجوی کار خواهید داشت. این کار باید مربوط به مدرک تحصیلی شما باشد که در آلمان از طریق ویزای دانشجویی به دست آورده اید. شما مجاز خواهید بود در این دوره بدون نیاز به مجوزهای اضافی از آژانس کار فدرال، در آلمان اقامت داشته باشید.

 

برای کسب این تمدید، باید در اداره محلی اتباع خارجی در آلمان درخواست خود را ارائه دهید. شما باید پاسپورت خود، مدرک از دانشگاه، مدرکی مبنی بر داشتن بیمه درمانی و مدرکی مبنی بر اینکه تمکن مالی مورد نظر را دارید را ارائه کنید. این را می توان از طریق کپی از صورتحساب بانکی یا نامه ای از ضامن با اثبات اینکه آنها می توانند از شما حمایت کنند، انجام دهید.

 

اگر پس از تحصیل در آلمان به کشور بازگشت داشته باشید، روند کمی متفاوت خواهد بود. در عوض، شما باید از طریق سفارت آلمان برای ویزای شش ماهه برای جستجوی کار در آلمان اقدام کنید. باز هم این کار باید مربوط به مدرک شما باشد.

درخواست ویزای کار از خارج از آلمان

هنگامی که یک پیشنهاد شغلی در یک صنعت مناسب دارید، برای شروع کار جدید باید ویزای کار دریافت کنید. این مسئولیت شما و نه کارفرمای شما خواهد بود که برای ویزا درخواست دهید.

 

نحوه اخذ ویزای کار آلمان

فرآیند درخواست ویزای کار آلمان می تواند طولانی و پیچیده باشد. ابتدا باید مدارک مربوطه را به اداره اتباع خارجی محلی خود ارسال کنید. باید دقیقاً در مورد آنچه مورد نیاز است به شما اطلاعات کاملی داده شود، شما همچنین می توانید با وکلای مهاجرت ما در آلمان در تماس باشید تا آنها شما را در مورد این فرآیند به خوبی راهنمایی کنند.

پس از ارائه مدارک لازم، باید مصاحبه را رزرو کنید و در این جلسه نیز شرکت داشته باشید. این مصاحبه نباید به ویژه چالش برانگیز باشد زیرا هدف آن این است که نشان دهد که شما هدف درستی دارید و با درخواست شما سازگار است.

 

می توانید انتظار داشته باشید که زمان درخواست شما بین یک تا سه ماه طول بکشد. طول این مدت توسط عوامل غیرقابل کنترلی تعیین می شود، مانند میزان شلوغی اداره اتباع خارجی محلی. با این حال، اگر مطمئن شوید که تمام اسناد شما مرتب هستند، احتمالاً باید مدت زمان کوتاه تری را صبر کنید.

 

زمانی که درخواست شما پذیرفته شد، ویزای کاری به شما ارائه خواهد شد. در این سند، عکس شما و اطلاعاتی در مورد مدت زمان اقامت در آلمان و نوع کاری که می توانید در آن شرکت انجام دهید نیز ارائه می شود.

تمام این اطلاعات در پاسپورت شما وجود خواهد داشت.

ویزای-کاری-آلمان

مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای کاری آلمان

مدارک بسیار زیادی برای ارائه درخواست شما وجود دارد. درخواست شما باید به نزدیکترین اداره مهاجرت اتباع خارجی برده شود تا درخواست شما مورد ارزیابی قرار گیرد.

 

 • در مرحله اول، شما به دو نسخه از فرم های درخواست تکمیل شده نیاز دارید. هر دو درخواست شما باید توسط خودتان امضا گردد.
 • شما باید دو عکس پاسپورت ارائه دهید. این تصویر برای ویزای شما استفاده خواهد شد.
 • طبیعتا یک پاسپورت معتبر نیز لازم خواهید داشت.
 • همچنین باید ثابت کنید که در آلمان اقامت دارید. برای این کار یک برگ از قبض آب و برق با نام شما و آدرس آلمانی مورد نیاز است.
 • مدارک بعدی توسط کارفرمای شما ارائه خواهد شد. با این حال، این شما هستید و نه دولت که باید آنها را از کارفرما دریافت کند.
 • آلمان کارگران مهاجر خود را ملزم به داشتن بیمه درمانی معتبر می کند که شما باید با گواهی بیمه درمانی آن را ثابت کنید. کارمند شما باید این مورد را همراه با تعهد خود برای پوشش دادن به شما فراهم کند.
 • در مرحله بعد، باید ثابت کنید که کار مرتبطی به شما پیشنهاد شده است. شما ممکن است یک قرارداد یا پیشنهاد الزام آور برای این کار ارائه دهید، باید حقوق و پیشنهاد شغلی شرح داده شده باشد. در برخی شرایط، ممکن است از کارفرمای شما خواسته شود تا ثابت کند که قادر به استخدام یک شهروند آلمانی برای موقعیت شما نبوده است.
 • مدارک مورد نیاز زیر برای اثبات داشتن مهارت‌ها و صلاحیت‌های مربوطه و همچنین اطمینان از داشتن شخصیت خوب استفاده می‌شود.
 • رزومه ای که جزئیات مهارت ها و صلاحیت های شما را نشان می دهد، و همچنین گواهی هایی که ثابت می کند حق ادعای آنها را دارید، اولین شرط است.
 • شخصیت خوبی را نیز لازم است که نشان دهید که این نیز از طریق سابقه کیفری اثبات می شود.
 • درخواست شما باید با یک کاور لتر (cover letter) منحصر به فرد ارائه شود که هدف و طول مدت نیز توضیح داده شود.
 • اقامت شما،
 • و همچنین باید یک اعلامیه صحت اطلاعات ارائه دهید. این اعلامیه توافقی است مبنی بر اینکه اگر اطلاعات نادرستی در درخواست خود ارائه کرده باشید، ممکن است که از آلمان اخراج شوید.

هزینه درخواست تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری آلمان

برای تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری، باید هزینه درخواست ۷۵ یورو را پرداخت کنید. در صورت داشتن همسر، فرزند یا والدینی که شهروند آلمان هستند، این هزینه نصف می شود.

هزینه-تبدیل-ویزای-تحصیلی-به-کاری

تبدیل اقامت تحصیلی به اقامت کاری در ایالت های آلمان

همانطور که می دانید مهاجرت تحصیلی یکی از محبوب ترین روش های مهاجرت به آلمان است. هر ساله افراد بسیار زیادی برای تحصیل به ایالت های نوردراین-وستفالن، بادن-وورتمبرگ بادن-وورتمبرگ و باواریا به علت داشتن کیفیت زندگی بالا و دانشگاه های بسیار معروف و با کیفیت مهاجرت می کنند.

 

علاوه بر این، هدف اصلی بسیاری از دانشجویان بین المللی برای مهاجرت به آلمان تبدیل ویزای دانشجویی خود به ویزای کاری در کشور مقصد می باشد.

در نتیجه، کشورهایی که مایل به پذیرش دانشجویان بین المللی هستند، برنامه های متنوعی را برای تغییر ویزای  این افراد در نظر گرفته اند. خوشبختانه در بسیاری از کشورها مانند آلمان اگر متقاضی طبق قوانین آن کشور تحصیل و کار کند، پس از چند سال می تواند اقامت دائم و در نهایت پاسپورت آلمان را نیز دریافت کند.

 

نکته مهم این است که انتخاب رشته دانشگاهی بسیار مهم است. توصیه می‌کنیم رشته‌ای را انتخاب کنید که پس از فارغ التحصیلی این امکان را داشته باشید که شغلی خوبی را در ایالت مورد نظر خود دریافت کنید.

بدین ترتیب می توانید در زمان مناسب در رشته مورد نظر خود شغل مورد نظر خود را نیز انتخاب کنید. در زیر به برخی از شرایط در ایالت های آلمان خواهیم پرداخت.

 

تبدیل اقامت تحصیلی به اقامت کاری در نوردراین-وستفالن

یکی از دغدغه های اصلی دانشجویان بین المللی در نوردراین-وستفالن تبدیل اقامت دانشجویی خود به اقامت کاری و در نهایت اخذ اقامت دائم می باشد. دانشجویان بسیاری با ویزای دانشجویی در نوردراین-وستفالن تحصیل می کنند. آنها این فرصت را دارند که سه ماه پیش از فارغ التحصیلی برای اقامت کاری در نوردراین-وستفالنن درخواست خود را ارائه کنند.

 

علاوه بر این، دانشجویان نوردراین-وستفالن بسته به مدرک تحصیلی خود این امکان را دارند که تا ۲۰ ساعت در هفته در حین تحصیل به کار نیز بپردازند.

طبق قانون مهاجرت این ایالت دانشجویان می توانند ظرف 90 روز پس از فارغ التحصیلی شغل مورد نظر خود را در این ایالت پیدا کنند. هنگامی که آنها شغلی پیدا کنند، مجوز آنها به مجوز کاری تغییر می کند. این به معنای مجوز کار در نوردراین-وستفالن است. این مجوز به آنها اجازه می دهد تا به صورت پاره وقت یا تمام وقت، ترجیحاً در رابطه با رشته تحصیلی خود در این ایالت مشغول به کار شوند.

 

تبدیل اقامت تحصیلی به اقامت کاری در ایالت باواریا

ایالت باواریا یکی از محبوب ترین ایالت ها برای دانشجویان بین المللی است. در بسیاری از شهر های این ایالت مانند مونیخ و آوسبورگ متقاضیانی که در رشته یا دانشگاه خاصی تحصیل می کنند، برای دریافت مجوز کار نیاز به شغل دارند.

افراد همچنین می توانند پس از فارغ التحصیلی از برنامه مهارت کاری ایالتی برای دریافت اقامت کاری استفاده کنند.

 

همچنین با توجه به سطح زبان بالای B1، افراد می توانند پس از فارغ التحصیلی اقامت ایالت باواریا را نیز دریافت نمایند.

لازم به یادآوری است که تغییر اقامت دانشجویی به اقامت کاری در ایالت باواریا به مدت زمان تحصیل دانشجو بستگی دارد. طبق قوانین ایالت باواریا، هر فردی که به مدت هشت ماه تا دو سال در ایالت باواریا تحصیل کند، می تواند در حین تحصیل مجوز کاری نیز دریافت نماید.

 

همچنین پس از فارغ التحصیلی فرصت خواهید داشت تا محل سکونت خود را نیز تغییر دهید. توصیه به دانشجویان بین المللی این است که بلافاصله پس از فارغ التحصیلی برای دریافت اقامت کاری در این ایالت اقدام کنند.

 

تبدیل اقامت تحصیلی به اقامت کاری در ایالت بادن-وورتمبرگ

ایالت بادن-وورتمبرگ یکی از چندین ایلات آلمان است که مهاجران بسیاری آرزوی زندگی در آن را دارند. بسیاری از معتبرترین دانشگاه های آلمان از جمله دانشگاه هایدلبرگ، روتلینگن، اسلینگن و بادن-وورتمبرگ در این ایالت واقع شده اند و فرصت های ویژه ای برای دانشجویان بین المللی برای تحصیل در این ایالت ارائه می شود.

 

دانشجویان بین المللی بسته به مدرک تحصیلی خود می توانند تا 20 ساعت در هفته در این ایالت کار کنند. تمرکز اصلی برای دانشجویان بین المللی تبدیل اقامت تحصیلی به اقامت کاری است. بعد از فارغ التحصیلی شما می توانید برای پیدا کردن کار در این کشور بمانید و در صورت داشتن شرایط درخواست پس از پیدا کردن کارفرما ویزای تحصیل خود را به ویزای کاری تبدیل نمایید.

اگر بتوانید به مدت 5 سال در ایالت بادن-وورتمبرگ کار کنید، می توانید برای دریافت اقامت دائم آلمان نیز اقدام کنید. اگر 8 سال نیز بگذرد این امکان برای شما به وجود خواهد آمد که پاسپورت آلمانی خود را دریافت کنید.

مدارک-مورد-نیاز-ویزای-کاری-آلمان

مدارک مورد نیاز برای ویزای کار آلمان

برای درخواست ویزای کار آلمان، در صورتی که دوره کاری بیش از 90 روز باشد، باید برای ویزای بلند مدت ملی (نوع D) درخواست خود را ارائه دهید. در درخواست ویزای ملی (نوع D) خود باید با مدارکی که علاوه بر مدارک لازم، مشخص کنید که برای مقاصد کاری قصد دارید که اقدام کنید.

لیست مدارک ویزای ملی (نوع D)؛

 

 • تکمیل فرم درخواست: فرم درخواستی که باید برای ویزای کار آلمان پر شود باید توسط متقاضی به زبان آلمانی پر شود و اطلاعات مورد نیاز در آن به طور کامل تکمیل شود. در صورت عدم وجود اطلاعات کافی در فرم درخواست، درخواست شما نامعتبر تلقی می شود. امضای فرم های درخواست باید توسط متقاضی تکمیل شود. این فرمی است که از چندین صفحه تشکیل شده و اطلاعات دقیقی را درخواست می کند. در صورت تماس با نماینده ویزای آلمان در خصوص پر کردن فرم درخواست، مرکز ویزا می تواند خدمات مشاوره ای را به شما ارائه دهد. شما می توانید فرم درخواست ویزای ملی آلمان را در بخش “فرم و درخواست” صفحه مرکز ویزا آلمان مشاهده کنید و همچنین می توانید از وب سایت رسمی کنسولگری آلمان به آن دسترسی داشته باشید.
 
 • پاسپورت: پاسپورت شما که هنگام درخواست ویزای مجوز کار آلمان مورد نیاز است، باید حداقل یک سال اعتبار داشته باشد. در صورتی که متقاضی گذرنامه نداشته باشد، باید مدارک لازم برای درخواست گذرنامه را دریافت کرده و به ناظران شعب گذرنامه در ادارات پلیس استان ها یا مناطق ارائه کند. شما این امکان را دارید که به صورت آنلاین برای پاسپورت خود اقدام کنید.
 
 • ۲ عکس در سایز گذرنامه: عکس‌های بیومتریک درخواستی باید عکس‌های فعلی باشند که حداکثر ۶ ماه پیش گرفته شده‌اند و باید با مشخصات بیومتریک شما مطابقت داشته باشند. اندازه عکس های بیومتریکی که باید بگیرید باید 35×45 میلی متر باشد. عکس متقاضی باید از صورت متقاضی گرفته شود و صورت وی پوشیده نشده باشد و یا موها جلوی صورت وی را نپوشیده باشند. کنسولگری آلمان ممکن است به دلایل مذهبی استثنا قائل شود و حتی در چنین مواردی نباید چشم ها بسته باشند.
 
 • فتوکپی شناسنامه: یک کپی از شناسنامه از تمام صفحات آن به همراه ترجمه رسمی ان لازم است که به اداره مهاجرت آلمان ارائه شود.
 
 • ثبت هویت: این مدرک باید حاوی اطلاعات هویتی فرد متقاضی مجوز کار آلمان و کلیه رویدادهای مربوط به ثبت تولد وی می باشد. قسمت افکار در نمونه ثبت نام جمعیت افراد باید به طور کامل پر شود. از جمله اطلاعاتی که باید در این برگه آورده شود عبارتند از :
  • مدارک ازدواج های قبلی
  • اطلاعات هویتی شامل فرزندان متولد شده از شما
  • مدارک در رابطه با طلاق ها در صورت نیاز و وجود
  • اطلاعات مربوط به مادر و پدر: حاوی اطلاعاتی مانند اطلاعات شهروندی. اگر این اطلاعات وجود نداشته باشد، درخواست شما نامعتبر تلقی می شود. با وجود این اطلاعات در نمونه ثبت نام کامل هویت شما، کنسولگری آلمان ممکن است مدارک اضافی مربوط به این اطلاعات را درخواست کند.
 
 • گواهی اقامت متقاضی: گواهی اقامت متقاضی مقیم باید در صورت لزوم ارائه شود. این مدرک هنگام تکمیل فرم درخواست اتحاد مجدد خانواده آلمان نیز مورد نیاز است. سند اقامت توسط متقاضی از دفتر مختار که آدرس محل سکونت ضمیمه شده است اخذ می شود.
 
 • بیمه درمانی: بیمه درمانی که باید هنگام درخواست ویزای اجازه کار آلمان ارائه دهید باید به روز باشد و حداقل 3 ماه اعتبار داشته باشد. اگر با مرکز ویزا تماس بگیرید، در این مورد به شما کمک خواهند کرد.
 
 • رزومه، کارنامه، مدارک تحصیلی، قرارداد کاری و غیره که حرفه شما را توصیف می کند. (با ترجمه آلمانی)
 
 • پیشنهاد کاری مشخص با اطلاعات زیر (به عنوان مثال: قرارداد کار)
  • کارفرما در آلمان (نام، آدرس)
  • محل کار در آلمان (کد پستی)
  • آگهی استخدام و شرح شغل
  • نوع تحصیل: تمام وقت یا پاره وقت
  • حقوق ناخالص سالانه به یورو
  • مدرک تحصیلات عالی (در صورت امکان با خروجی ANABIN فوق الذکر) یا
  • گواهی آموزش حرفه ای و گواهی معادل سازی
  • مدرک تحصیلی حرفه ای که در آلمان اخذ شده است
  • در صورت اجباری بودن این حرفه: صدور مجوز فعالیت یا تأیید نامه برای صدور مجوز (مثلاً: مجوز انجام حرفه پزشکی طبق ماده 10 قانون فدرال پزشکان پزشکی)
  • ثبت تجارت یا سند مشابه صادر شده توسط شرکتی در آلمان

سوالات متداول

بله، دولت آلمان به دانشجویان فارغ التحصیل مجوز اقامت و جستجوی شغل در حین تحصیل را می دهد.

دانشجویان می توانند ظرف 90 روز پس از فارغ التحصیلی در نوردراین-وستفالن کار پیدا کنند و پس از یافتن کار می توانند محل نوع اقامت خود را نیز اقامت کاری تغییر دهند.

اگر تا زمان فارغ التحصیلی در آلمان کار دریافت کنید، این امکان برای شما وجود دارد که مجوز اقامت کاری در آلمان دریافت کنید.

بله، اگر مالیات خود را نیز به موقع پرداخت کنید، می توانید پاسپورت آلمان را دریافت کنید.

هزینه این درخواست چیزی در حدود هزینه درخواست ۷۵ یورو می باشد.

فرم مشاوره زیر رو پُر کنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه 

نظرات کاربران

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی