چگونه در آلمان کار پیدا کنیم

چگونه در آلمان کار پیدا کنیم

چگونه در آلمان کار پیدا کنیم؟

آلمان به عنوان یکی از بزرگترین نیروگاه های اقتصادی اروپا یکی از پنج اقتصاد برتر در کل جهان است. آلمان مدت هاست که به عنوان مقصدی جذاب برای کسانی که به دنبال کار در این کشور هستند تبدیل شده است. شانزده ایالت فدرال آلمان از مهندسی، صنایع و تولید سنتی گرفته تا بخش‌های فن‌آوری مدرن، فرصت‌های فراوانی را برای کسانی که به دنبال کار هستند ارائه می‌کند. با چنین محبوبیتی، رقابت برای یافتن شغل در آلمان شدید است.

 دانستن چگونه در آلمان کار پیدا کنیم به رویکرد شما و درک عملکرد حرفه ای این کشور بستگی دارد. این موارد از دانستن فرهنگ کاری آلمانی‌ها، الزامات مورد نیاز برای اعمال و امنیت شغلی تا دانستن مسیرهایی که باید با آن آشنا شوید می باشد. در سراسر این مقاله، ما تلاش خواهیم کرد به این سوالات و موارد دیگر پاسخ دهیم و شما را در مسیر یافتن شغل در بزرگترین کشور اروپای مرکزی برای شما ساده کنیم.

فرم مشاوره رایگان

آنچه خواهید خواند:

چگونه-در-آلمان-کار-پیدا-کنیم

کار در آلمان

با طیف وسیعی از فرصت‌ها و نقش‌های حرفه‌ای در سراسر آلمان، به دست آوردن شغل به اندازه سایر کشورهای جهان در این کشور دشوار نیست. سهولت یافتن شغل در این کشور به مهارت بالقوه کارمند و اقدامات لازم بستگی دارد. اینها شامل درک از زبان و فرهنگ آلمانی، مهارت در حرفه مورد نیاز، تقویت مهارت های کاری و آمادگی برای مصاحبه است.

اگرچه سؤال ساده «آیا کار در آلمان آسان است» سؤالی است که می توان به سادگی به آن پاسخ داد، اما همه اینها به نوع کار و بخشی که می خواهید در آن کار کنید بستگی دارد. آلمان طیف وسیعی از صنایع دارد. برخی رقابتی تر از بقیه هستند.

 

 

با سطح بیکاری به مراتب کمتر در آلمان که از بسیاری از کشورهای اروپایی بهتر است با اینحال این کشور تحت تأثیر کمبود شدید مهارت قرار نگرفته است. همانطور که گفته شد، تقاضای زیادی برای مجموعه‌های مهارت‌های علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات، همراه با تقاضا برای کارمندان بخش سلامت در بیشتر مناطق جنوبی و شرقی این کشور وجود دارد.

مقاله پیشنهادی : بلوکارت آلمان

فرهنگ کار آلمان

یکی از فرهنگ های اصلی آلمان که بسیاری از جهان از آن به نیکی نام می برند، اخلاق کاری آلمانی ها است. فرهنگ کار در آلمان فرهنگی است که در بسیاری از صنایع اجرا می شود و جای تعجب نیست که این امر به این کشور در زمینه موفقیت تجاری و اقتصادی برتری داده است.

بهره وری یکی از بزرگترین بازوهای فرهنگ کار آلمان است. اگرچه آلمانی ها ساعات کار کمتری نسبت به کشور های دیگر دارند اما در این ساعات کار آنها کار بیشتری انجام می دهند. چگونه در آلمان کار پیدا کنیم؟ کار در آلمان با رویکردهای لیبرال و مدرن مطابقت دارد، این رویکرد با تضمین کارایی و بهره وری، اقتصاد ملی آلمان را به یکی از بزرگترین اقتصادهای جهان تبدیل کرده است.

تعادل رو به رشدی بین این شیوه زندگی سخت کاری مبتنی بر شغل و ایجاد تعادل مدرن‌تر بین کار و زندگی وجود دارد. در محیط کار، در کشور آلمان نکات آداب معاشرت وجود دارد که اگرچه منحصر به فرهنگ کار آلمان نیست، اما قطعاً جزء قوی آن می باشد.

یکی از قوی‌ترین مؤلفه‌های فرهنگ کار آلمان، ساختار سلسله مراتب قوی آن است. تجارت در کشور آلمان بر این سلسله مراتب تعریف شده و تکیه دارد. نقش ها و مسئولیت ها به صورت مشخص و تخصصی وجود دارند تا با هماهنگی اقتصاد آلمان را به جلو ببرند.

سایر عناصر فرهنگ کار آلمان حول آداب و رفتار و تعاملات اجتماعی افراد می چرخد، به خصوص زمانی که برای اولین بار با یکدیگر آشنا می شوند. برای مثال، اگر به زبان آلمانی احوالپرسی می‌کنید، مطمئن شوید که از نسخه رسمی «شما» (Sie) استفاده می‌کنید.

این روابط اجتماعی و آداب معاشرت نیز به نحوه ارتباط کارمندان آلمانی با یکدیگر منتقل شده است. در آلمان، روش گفتار و ارتباط بسیار مستقیم است. این شیوه صحبت مستقیم و بدون حاشیه دلیل دیگری برای کارآمدی نیروی کار در آلمان است.

مقاله پیشنهادی : جاب آفر آلمان

فرهنگ-کار-در-آلمان

حداقل دستمزد در آلمان

از جولای 2022، حداقل دستمزد در آلمان از 9.82 یورو در ساعت به 10.45 یورو در ساعت افزایش یافت. هر قرارداد کاری باید در این آستانه قرار گیرد. به این ترتیب، در سرتاسر آلمان، بسیاری از صنایع و بخش‌ها بر اساس حداقل دستمزد تعیین‌شده خود بر اساس توافق‌نامه جمعی در آن صنعت انجام می گیرد.

 

قانون حداقل دستمزد آلمان به این صورت است که کارمندان می توانند برای تفاوت بین حداقل دستمزد و دستمزدی که به آنها پرداخت می شود ادعای قانونی کنند. طبق همین قانون، شرکت ها ممکن است به دلیل عدم رعایت قوانین تا 500000 یورو جریمه شوند.

 

حداقل دستمزد قانونی برای افراد 18 ساله و بالاتر در کشور آلمان اعمال می شود، اما تحت شرایط خاصی، کارآموزان نیز ممکن است واجد شرایط حداقل دستمزد قرار گیرند. با توجه به قوانین کار آلمانی ها، حداقل دستمزد توسط دولت آلمان دو بار در سال مورد بررسی قرار میگیرد. بنابراین ضروری است که قوانین جدید حداقل دستمزد را برای خود به روز نگه دارید.

ساعات کار در آلمان

مانند سایر نقاط جهان، هفته کاری در آلمان به این بستگی دارد که شما به صورت نیمه وقت، تمام وقت یا به عنوان دانشجو کار می کنید. میانگین هفته کار در آلمان برای یک کارمند تمام وقت بین 36 تا 40 ساعت است. روزهای کاری بین هفت تا هشت ساعت، پنج روز در هفته تقسیم می شوند.

 

قوانین محدودیت این ساعات کاری را هشت ساعت در روز و 48 ساعت در هفته، به طور میانگین در بیش از 6 ماه بیان می کنند. اکثر مشاغل 30 دقیقه استراحت در زمان ناهار را در آلمان به خود اختصاص می دهند که می تواند به دو زمان استراحت تقسیم شود، با این حال باید 45 دقیقه برای آن دسته از کارمندانی که بیش از 9 ساعت در روز کار می کنند زمان استراحت در نظر گرفته شود.

 

بین روزهای کاری باید حداقل ۱۱ ساعت استراحت از پایان یک روز کاری به روز دیگر وجود داشته باشد. برخی از شرکت ها و کارفرمایان هفته کاری طولانی تری دارند. با این حال، این با دستمزدهای بالاتر یا تعطیلات سالانه بسیار بیشتر متعادل می شود.

 

کار در روزهای یکشنبه یا تعطیلات رسمی به طور کلی ممنوع است، اگرچه این یک نتیجه قطعی نیست. برخی از صنایع مانند بخش خدمات ممکن است کارکنان خود را در روزهای یکشنبه و تعطیلات به کار گیرند، اما این به طور کلی با مرخصی در شش یا هشت هفته جبران می شود.

کاریابی در آلمان

مانند بسیاری از کشورهای جهان، جستجوی شغل و مشاغل در آلمان به صورت آنلاین انجام می شود و کل فرآیند آن نیز بسیار ساده است. این روند توسط تعداد زیادی از وب سایت هایی که در این کشور وجود دارد می تواند انجام گیرد. همگی این موارد به آلمانی ها و مهاجران برای یافتن شغل در این کشور کمک می کند.

 

این سایت‌ها به بخش‌های مختلفی تقسیم می‌شوند که همه اینها بسته به نوع کار مورد نظر شما متفاوت خواهد بود. چه به دنبال کار عمومی در آلمان باشید، چه به دنبال کارآموزی، یک شغل برای فارغ التحصیلی یا برای استخدام در یک استارت آپ، انتخاب های شما بی پایان است. 

کاریابی-در-آلمان

یافتن کار غیر آلمانی زبان در آلمان

یافتن شغل در آلمان بدون تکلم به زبان آلمانی امکان پذیر است، اما همه چیز به حرفه ای که در آن مشغول به کار هستید بستگی خواهد داشت. اگر به دنبال یک شرکت فناوری، استارت آپ یا یک شرکت دیجیتال هستید، احتمال موفقیت شما بدون نیاز به یادگیری زبان محلی آلمانی بسیار زیاد خواهد بود. اکثر شرکت های بزرگ آلمانی دارای یک بخش دیجیتال هستند و در این مناطق است که به احتمال زیاد بدون توانایی صحبت کردن به زبان آلمانی می توانید که شغل مورد نظر خود را پیدا کنید.

 

در سوی دیگر طیف، تلاش برای یافتن شغل در مشاغل منابع انسانی، حرفه های پزشکی، حسابداری، یا هر حرفه دیگری که شما را ملزم می کند با بخش دیجیتال در تماس باشید امکان پذیر می کند.

 

اگر چه خواهید دید که بسیاری از آلمانی ها، به خصوص در شهرهای بزرگتر، دو زبانه هستند، اما درک اصول اولیه زبان آلمانی هنگام کار در اکثر حرفه ها بسیار مفید است. حتی داشتن یک درک ساده از زبان آلمانی به شما این امکان را می دهد که در نقش های معمولی تر، به عنوان پیشخدمت، آشپز یا کارکنان بار کار کنید. اگر به دنبال کار در دنیای تجارت آلمانی هستید، باید آلمانی را در سطح زبان B2 صحبت کنید تا بتوانید در چنین محیطی کار پیدا کنید.

چگونه در آلمان کار پیدا کنیم؟ ما به شما پیشنهاد میکنیم که ادامه این مقاله را مطالعه کنید تا اطلاعات کاملی را در این مورد دریافت کنید.

رزومه یافتن کار در آلمان

همانطور که انتظار دارید، اگرچه شما یک کارمند غیر آلمانی و غیر آلمانی زبان هستید، CV یا رزومه شما توسط یک کارفرمای آلمانی زبان خوانده می شود. در این صورت، باید مطمئن شوید که درخواست شما به زبان آلمانی نوشته شده است.

چه با رزومه آلمانی یا انگلیسی درخواست دهید، رعایت ساختار رزومه آلمانی ضروری است. برخلاف بسیاری از کشورهای غربی، به ویژه در ایالات متحده آمریکا، CVs و رزومه دو برگه متفاوت هستند. اما در آلمان، رزومه و CVs در یک نام قرار دارند. سعی کنید که رزومه خود را دو صفحه یا کمتر نگه دارید، در رزومه خود سعی کنید که اطلاعات مختصر در مورد شخصیت خود، تحصیلات، مدارک تحصیلی و تجربه هایی که تا به کنون کسب کرده اید اشاره کنید.

 

کار به عنوان فریلنسر در آلمان

زندگی و کار در آلمان به عنوان یک فریلنسر امکان پذیر است، اما باید اطمینان حاصل کنید که از طریق کانال های صحیح اقدام کرده اید و ویزا و مدارک صحیح را در این رابطه دارید. در ابتدا، اولین کاری که باید انجام دهید این است که در وهله اول ویزای ورود به آلمان را دریافت کنید.

 

ویزای ورود آزاد به عنوان ویزای ملی D نیز شناخته می شود که باید در سفارت آلمان در کشوری که در آن زندگی می کنید درخواست دهید. این ویزا فقط برای چند ماه اعتبار دارد، اما تضمین می کند که می توانید به کشور آلمان مهاجرت کنید. هنگامی که وارد شدید، باید ویزای فریلنسری خود را با مجوز اقامت فریلنسر تعویض کنید.

 

مجوز اقامت فریلنسر مجوزی است که به شما امکان می دهد به عنوان یک فریلنسر به صورت بلند مدت در آلمان بمانید و کار کنید. برای درخواست مجوز اقامت فریلنسر، باید به اداره مهاجرت آلمان، معروف به Ausländerbehörde مراجعه کرده و درخواست خود را نیز ارائه دهید. پس از دریافت مجوز اقامت، دیگر نیازی به ویزای ورود خود نخواهید داشت.

 

دو نوع مختلف مجوز اقامت فریلنسر وجود دارد، ویزای کار آزاد، معروف به Freiberufler و ویزای خوداشتغالی، معروف به Selbständiger. ویزای کار آزاد را کسانی می توانند دریافت کنند که کار آنها فقط برای آلمانی ها یا ارتقای فرهنگ در داخل کشور تأثیر مثبت دارد. برای واجد شرایط بودن برای ویزای خوداشتغالی، باید موسس شرکت، مالک انحصاری یا نماینده قانونی شرکت خود باشید.

 

در کنار شرح شغل، معیارهای خاصی وجود دارد که قبل از دریافت مجوز اقامت فریلنسر به آنها نیاز دارید. برای شروع، باید یک نیاز اقتصادی یا تقاضا برای حرفه شما در منطقه ای که ساکن هستید وجود داشته باشد. شما همچنین باید مدرکی ارائه دهید که نشان دهد مشتریانی وجود دارند که مایل به همکاری با شما و به کار بردن خدمات شما هستند – این نیاز حتما نباید به صورت یک قرارداد الزام آور باشد، بلکه بیشتر نامه ای است که شواهد علاقه مندی شما را در آن ارائه می دهد.

 

همچنین لازم است که شما ثابت کنید که اقامت قانونی در آلمان دارید. این شامل یافتن محل اقامت و ثبت آدرس در اداره محلی شهر که در آلمان به نام Bürgeramt شناخته است، می شود. اگر می خواهید به عنوان یک فریلنسر در آلمان کار کنید و بیش از 45 سال دارید، همچنین باید مدرکی مبنی بر وجود برنامه بازنشستگی خود را نیز ارائه دهید.

 

برای کار کردن به عنوان فریلنسر در اکثر کشورها، قبل از شروع تجارت باید اطلاعات مالیاتی خود را تنظیم و ثبت کنید. برای انجام این کار، باید در اداره مالیات آلمان، معروف به Finanzamt ثبت نام انجام دهید. در اینجا شما فعالیت فریلنسری خود را اعلام می کنید و شماره مالیات فریلنسری یا به آلمانی Steuer Nummer خود را نیز دریافت می کنید.

ویزای-فریلنسری-آلمان

شرایط کار در آلمان

اگر می خواهید بدانید که چگونه در آلمان کار پیدا کنیم باید در مورد شرایط کار در آلمان اطلاعات کاملی را داشته باشید. قبل از شروع یک زندگی کاری جدید در آلمان، باید مطمئن شوید که تمام شرایط لازم برای کار قانونی در این کشور را دارید. این موارد شامل دریافت مجوز کار صحیح، طرح بیمه درمانی و برخورد با اداره خارجی ها می باشد.

 

اولین شرط لازم برای مهاجرت کاری داشتن ویزای آلمان است. دو نوع ویزای کار آلمان وجود دارد، ویزای کار و ویزای جستجوی کار. اینکه برای کدام یک باید درخواست دهید بستگی به این دارد که آیا پیشنهاد شغلی قبلی دارید یا خیر. ویزای کار در صورتی صادر می شود که قبلاً از یک شرکت مستقر در آلمان پیشنهاد شغلی داشته باشید و قصد دریافت مجوز کار و اقامت داشته باشید.

 

اگر پیشنهاد شغلی از یک شرکت آلمانی ندارید و می خواهید برای جستجوی کار به آنجا بروید، باید برای ویزای جستجوی کار درخواست خود را ارائه دهید. ویزای جستجوی کار شش ماه اعتبار دارد. در طول این نیم سال، شما باید فعالانه به دنبال کار بگردید، و هنگامی که شغل مورد نظر خود را پیدا کردید، واجد شرایط درخواست برای مجوز کار و اقامت خواهید بود.

 

کسانی که اتباع خارج از اتحادیه اروپا هستند ممکن است واجد شرایط دریافت کارت آبی یا Blaue Karte در آلمان باشند. کارت آبی را می توان به جای یک مجوز کار دانست. اما فقط تحت شرایط خاصی این ویزا قابل دریافت است، همه اینها با هدف وارد کردن افراد حرفه ای با تحصیلات عالی و افزایش کمک به اقتصاد این کشور است.

 

شرط اول این است که شما باید مدرک تحصیلات عالی از یکی از دانشگاه های آلمان داشته باشید. ثانیاً، شما باید یک پیشنهاد شغلی تایید شده از یک شرکت در آلمان کسب کنید- باید در طول درخواست Blaue Karte یک قرارداد کاری داشته باشید که این پیشنهاد را ثابت کند.

 

ثالثاً حقوقی که از این شغل دریافت می کنید باید یک و نیم برابر میانگین حقوق ملی در آلمان باشد. در این صورت، در سال 2022، حداقل درآمدی که برای واجد شرایط بودن برای کارت آبی باید به دست آورید، 56400 یورو قبل از مالیات است. با این حال، اگر شغل شما در بخشی است که کمبود افراد حرفه ای دارد، مانند علوم، پزشکی، مهندسی یا IT، اگر حداقل 44304 یورو قبل از مالیات درآمد داشته باشید، می توانید واجد شرایط شوید.

 

به عنوان بخشی از کار در آلمان، شما همچنین باید یک طرح بیمه درمانی برای خود تضمین کنید. هنگامی که مجوز کار خود را دریافت کردید، می توانید واجد شرایط بیمه درمانی قانونی آلمان باشید، اما در وهله اول مجوز کار خود را تضمین کنید. به بیمه نیاز خواهید داشت انتخاب یک طرح بیمه درمانی خصوصی در طول درخواست بهترین راه برای برآورده کردن این نیاز است.

ویزای-کاری-آلمان

نتیجه گیری

همانطور که خواندید، آلمان برای یافتن کار یک انتخاب فوق العاده است. آلمان کشوری با اقتصاد پررونق، اخلاق کاری قوی، فرهنگ کار عالی و سیستمی است که برای ایجاد یک اقتصاد قدرتمند مناسب است. اگرچه ممکن است به نظر برسد که شبکه‌ای از بوروکراسی در انتظار شماست، هنگامی که به صورت صحیح حرکت کنید مسیر کاریابی برای شما بسیار آسان خواهد بود. همه اینها یافتن شغل در آلمان را به یک فرآیند جذاب تبدیل می کند و به شما این امکان را می دهد تا یک زندگی کاری کاملاً جدید را در قلب اروپا داشته باشید.

 

برای دریافت اطلاعات تکمیلی در مورد چگونه در آلمان کار پیدا کنیم ما به شما پیشنهاد می کنیم که با کارشناسان ما در تماس باشید تا آنها شما را در جریان اخرین اخبار و جزئیات چگونه در آلمان کار پیدا کنیم قرار دهند.

سوالات متداول

پیدا کردن کار در آلمان ممکن است کار سختی به نظر برسد، اما معمولاً نسبتاً ساده است. کارفرمایان در آلمان به دنبال کارکنان با انگیزه و ماهر هستند و برایشان مهم نیست که از کدام کشور آمده اند. شما می توانید با مراجعه به کارشناسان مهاجرتی کاربین برای دریافت آسان کار در آلمان اقدام کنید. آنها شما را در این زمینه به خوبی راهنمایی خواهند کرد.

اگر به دنبال یک فرصت شغلی در آلمان هستید، آسان ترین مشاغلی که می توانید در آلمان پیدا کنید، مشاغلی هستند که تقاضای بالایی دارند.

بهترین فرصت های شغلی در آلمان عبارتند از:

  • پرستاری
  • مدیریت کسب و کار
  • مدیریت حسابداری
  • دستیاری تولید
  • مدیریت فروش، نمایندگان.
  • مدیریت محصول
  • معماری
  • مهندس عمران

آلمان دارای بزرگترین اقتصاد در اروپا و چهارمین اقتصاد بزرگ در جهان است، بنابراین مشاغل زیادی در آلمان برای خارجی‌هایی با مهارت‌های تخصصی وجود دارد، اگرچه این کار به نظر آسان می آید.

فرم مشاوره زیر رو پُر کنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه 

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی