کار در آلمان بدون مدرک تحصیلی

کار در آلمان بدون مدرک تحصیلی

کار در آلمان بدون مدرک تحصیلی تنها با ارائه مدرک فنی حرفه ای به جای دیپلم امکان پذیر است، اما در واقع در همین راستا قوانین خاصی وجود دارد که لازم است که شما به آن توجه داشته باشید. آلمان کشوری است که به مدارک اعتبار بالایی می دهد. داشتن مدرک نیز برای اکثر مشاغل در آلمان شرط اصلی است. بنابراین یکی از شرایط اصلی اخذ ویزای کار آلمان، ارائه مدارک در همین راستا می باشد.

 

به عنوان یک شهروند خارجی، در نظر داشته باشید که اگر هیچ مدرک حرفه ای یا مدرک فنی ندارید، شانس کمی برای یافتن شغل خواهید داشت. در این مقاله به شرایط کار در آلمان و انواع ویزای کار آلمان خواهیم پرداخت و شما را با آخرین اطلاعات و قوانین اخذ ویزای کار آلمان آشنا خواهیم کرد.

فرم مشاوره رایگان

آنچه خواهید خواند:

کار-در-آلمان-بدون-مدرک-تحصیلی

شرایط کار بدون مدرک تحصیلی در آلمان

با وجود تعداد زیاد متقاضیان و بازار مهارت کاری، شرایط کار در آلمان تا حدودی دشوار است، اما شما فرصت های زیادی برای کار در صنایع خاص خواهید داشت. این به خصوص اگر شما تجربه کاری، دیپلم یا مدرک فنی و کارشناسی ارشد داشته باشید، شانس شما بسیار بیشتر خواهد بود.

آلمان همچنین دارای کمترین نرخ بیکاری در کل اتحادیه اروپا (5٪ در سال 2021) بوده است، که این موجب شده است که این مقصد مهاجرتی بسیار محبوب برای خارجی ها باشد.

 

اگر شهروند یکی از کشورهای اتحادیه اروپا / EEA هستید، می توانید به راحتی به آلمان مهاجرت کنید و بدون داشتن مدرک دانشگاهی، جستجوی شغل خود را آغاز کنید. شما برای درخواست مجوز کار ندارید نیازی به مدرک تحصیلی نخواهید داشت. برای کسانی که خارج از اتحادیه اروپا می خواهند درخواست کار خود را ارائه کنند ممکن است که این نیز کمی سخت باشد. در این راستا به شما پیشنهاد می کنیم که با کارشناسان ما برای کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط باشید.

مقاله پیشنهادی : بلوکارت آلمان

آیا می توانم بدون مدرک در آلمان کار کنم؟

اساسا، شما 3 گزینه ویزا برای کار در آلمان دارید. از جمله ویزای جستجوی کار، ویزای مهارت کاری و کارت آبی اتحادیه اروپا. در عمل بدون ارائه گواهینامه فنی حرفه ای برای مهاجرت از طریق این ها وجود ندارد. از آنجایی که سفارت آلمان چنین ویزاهایی را صادر نمی کند، کارفرمایان نیز تمایلی به استخدام افراد بدون مدرک در آلمان را نخواهند داشت.

 

برای دریافت ویزای کار آلمان به عنوان ویزای skilled worker باید یک پیشنهاد شغلی از طرف دولت یا یک کارفرما در آلمان داشته باشید. بنابراین، فرآیند جستجوی کار برای دریافت ویزای کار آلمان اهمیت ویژه ای دارد. این موضوع در آلمان به قدری مهم است که دولت آلمان به متقاضیان کار ویزای کار شش ماهه تنها برای جستجوی کار می دهد. با مراجعه به وب سایت هایی مانند EURES، داوطلبان می توانند رزومه خود را آپلود کنند و آخرین اطلاعات و فرصت های شغلی را در سراسر اتحادیه اروپا (EU) دریافت کنند.

 

آژانس کار آلمان (Bundesagentur für Arbeit)، بزرگترین ارائه دهنده خدمات بازار کار آلمان، همچنین دارای شبکه ای از بیش از 700 آژانس و دفتر است که می تواند به متقاضیان از سراسر آلمان کمک کنند. بازدید از وب سایت Jobbörsen یک راه رایج برای یافتن کار در آلمان می باشد، از جمله:

 

 • Kununu
 • Monster
 • Jobooh
 • Kimeta
 • Job pilot
 • JobStairs
 • Praktikum
 • MeineStellenboersen

شرایط اخذ ویزای کار در آلمان

طبق قانون مهاجرت آلمان، تمامی شهروندان خارج از اتحادیه اروپا و کشورهای ثالث برای کار در آلمان باید ویزای آلمان و مجوز اقامت این کشور را دریافت کنند. اخذ ویزا و اقامت در آلمان نیز به عواملی مانند مدارک تحصیلی یا حرفه ای، تجربه کاری بستگی خواهد داشت. یکی از شرایط اخذ ویزای کار آلمان، ارائه مدارک مرتبط به مهارت زبان در سطح A2 یا B1 و اثبات مدرک تحصیلی حرفه ای یا فنی داوطلب می باشد.

 

آیا می توان بدون مدرک ویزای کار آلمان را دریافت کرد؟

شرایط ویزای کار آلمان به شغل شما و تحصیلات شما مرتبط خواهد بود. برای دریافت ویزای کار آلمان نیازی به مدرک دانشگاهی ندارید. داشتن سابقه و گذراندن حرفه ای می تواند کافی باشد.

شرایط-مورد-نیاز-ویزای-کار-آلمان

تاییدیه مدرک تحصیلی برای کار در آلمان

برای تایید مدارک تحصیلی یا حرفه ای خود، باید با اداره مرکزی آموزش خارجی (Zentrale Stelle für die Bewertung ausländischer Qualifications، ZAB) تماس بگیرید تا دیپلم شما با مدرک آلمانی تطبیق داده شود و مدرک شما مورد تایید واقع گردد.

با این حال ویزای کار آلمان را می توان به سه دسته تقسیم کرد که هر کدام دارای شرایط و مدارکی هستند که متقاضیان باید پیش از درخواست ویزای خود در نظر داشته باشند.

 

 • Job Seeker(آلمان)
 • highly-qualified worker (ویزای مهارت کاری)
 • کارت آبی اتحادیه اروپایی (EU)

کار در آلمان با ویزای جستجوی کار

همانطور که قبلا ذکر شد، شرط کار در آلمان بدون مدرک، دریافت کار از یک کارفرمای آلمانی است. در نتیجه، دولت آلمان ویزای جستجوی کار را برای متقاضیان خارجی صادر کرده است تا فرآیند جستجوی کار را برای آنها تسهیل کند.

بنابراین فلسفه صدور این ویزا تسهیل فرآیند کاریابی در آلمان برای کارگران با مهارت کاری می باشد. این نوع ویزا برای فارغ التحصیلان کالج های اروپایی و جویندگان کار بسیار ایده آل می باشد.

 

 

ویزای جستجوی کار آلمان نوعی ویزای همراه با اقامت طولانی مدت است که به شما اجازه می دهد تا حداکثر 6 ماه در آلمان زندگی کنید و کار مورد نظر خود را پیدا کنید و پس از پیدا کردن کار با تبدیل ویزای خود در آلمان اقامت داشته باشید.

 

متقاضیان باید درخواست ویزا را تکمیل کنند و مدارک فنی یا حرفه ای، سطح مهارت آلمانی یا انگلیسی B2 و مدرکی مبنی بر توانایی مالی برای اقامت در آلمان را داشته باشید. به شما از طریق این امکان داده می شود که اگر می خواهید در آلمان کار کنید درخواست خود را نیز ارائه کنید.

 

چگونه می توانم ویزای جستجوی کار آلمان خود را به ویزای کار تبدیل کنم؟

پس از ورود به آلمان با ویزای جستجوی کار و پس از یافتن شغل، باید آن را به مجوز اقامت کاری تبدیل کنید. هنگامی که شغلی پیدا کردید، می توانید برای کارت آبی اتحادیه اروپا درخواست دهید یا برای مجوز اقامت کاری آلمان اقدام بفرمایید.

کار در آلمان با ویزای مهارت کاری بدون مدرک

ویزای کار آلمان معروف ترین و محبوب ترین ویزا در اتحادیه اروپا (EU) محسوب می شود. شرط اخذ ویزای کار با مهارت بالا در آلمان نیز پیشنهاد کاری یا شغلی می باشد. کارفرمایان آلمانی ملزم به ارسال آگهی پست شغلی در آلمان به مدت 6 ماه می باشند.

پس از این مدت، روند درخواست ویزای کار آلمان آغاز خواهد شد و باید تایید شود که متقاضی آلمانی یا کارگر اروپایی برای کار در این پست وجود نداشته است.

لطفا توجه داشته باشید که این نوع ویزا تا 2 سال اعتبار دارد، پس از 2 سال متقاضی می تواند ویزا را تمدید کند یا آن را به کارت آبی اتحادیه اروپا تبدیل کند.

دریافت-ویزای-کار-آلمان

مشاغل مورد نیاز آلمان

به عنوان یک فرد متقاضی کار بدون مدرک در آلمان، ابتدا باید به لیست مشاغلی که در آلمان وجود دارد به همراه شرایط استخدام و کار در این مشاغل نگاهی انداخته باشید. به هر حال، هر شغلی در آلمان نیاز به مدرک دانشگاهی دارد. بنابراین سوال این است که لیست مشاغل مورد نیاز در آلمان چیست؟

 

طبق اعلام دولت آلمان در سال 2022، پزشکان، دندانپزشکان، پرستاران، داروسازان، فیزیوتراپیست ها، متخصصان انفورماتیک، مهندسان عمران و سازه، متخصصان فضا، مهندسان برق، مهندسان مکانیک، مهندسان انرژی، ریاضیدانان، دانشمندان کامپیوتر و متخصصان طبیعت در لیست مشاغل مورد نیاز آلمان می باشند.

 

ضمناً افراد غیر اروپایی اجازه کار بدون مدرک در آلمان را ندارند. بدون شک بهترین راه برای مهاجرت به آلمان کار در این کشور است و هر فردی که مدارک کافی در این زمینه را داشته باشد می تواند در اسرع وقت وارد این کشور شود.

 

بیشترین مشاغل مورد نیاز در آلمان چیست؟

به گفته deutschland.de، پرتقاضاترین مشاغل در آلمان در سال 2022 این موارد هستند:

 • توسعه دهندگان نرم افزار،
 • معماران و برنامه نویسان،
 • مهندسین الکترونیک،
 • برق کاران و نصب کنندگان برق.
 • پرستاران
 • مشاوران و تحلیلگران فناوری اطلاعات.
 • اقتصاددانان و کارشناسان مدیریت کسب و کار.
 • مشاوران مشتری و
 • مدیران حسابداری

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کار آلمان

مدارک زیر برای اخذ ویزای کار آلمان مورد نیاز است:

 

 • فرم درخواست تکمیل شده
 • عکس پاسپورت 4×6
 • پاسپورت معتبر داخلی
 • تایید توسط آژانس کار آلمان (Bundesagentur für Arbeit)
 • اسناد مسکن (اجاره یا برق از طرف متقاضی)
 • بیمه سلامت
 • قراردادهای کاری شامل پیشنهادات شغلی، درآمد، شرایط کاری مانند ساعات کار، حقوق و مزایا
 • رزومه حاوی صلاحیت های حرفه ای یا فنی و تجربه کاری
 • مدرک نهایی حرفه ای یا فنی
 • سندی مبنی بر عدم سوء پیشینه کیفری
 • رسید پرداخت هزینه ویزای بلند مدت آلمان 75 یورو

کار در آلمان با کارت آبی اتحادیه اروپا (EU)

کارت آبی اتحادیه اروپا (EU) نوعی ویزا برای کار و زندگی در تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا مانند آلمان است. در واقع کارکرد اصلی این مجوز اروپایی همانند گرین کارت آمریکایی است که به نوعی تسهیل کننده برای کار و زندگی متخصصان خارجی در اروپا است.  

این کارت به مالکان این امکان را می دهد که تنها در صورتی که مالک واجد شرایط باشد، در آلمان زندگی و کار کند. شرایط واجد شرایط بودن برای متقاضی کارت آبی به شرح زیر است:

 • مدرک تحصیلی معتبر
 • داشتن قرارداد کاری با حداقل درآمد سالانه حدود 49600 یورو (یورو)
 • مدارک مهارت آلمانی در سطح B1

لطفاً توجه داشته باشید که متقاضیان می توانند برای معادل سازی صلاحیت و تأیید با دفتر مرکزی آموزش خارجی (ZAB) تماس بگیرند.

کارت آبی تقریباً 33 ماه در همه کشورهای عضو معتبر است و در صورت وجود شرایط می توانید از طریق این کارت اجازه اقامت دائم در آلمان را داشته باشید. متقاضیان باید توجه داشته باشند که استعفا یا تغییر کارفرما به هر دلیلی منجر به لغو امتیازات می شود و باید برای کارت آبی اقدام کنند.

بلوکارت-آلمان

ارزیابی تحصیل بدون مدرک در آلمان

طبق قانون کار آلمان در سال 2022، کار در آلمان بدون مدرک تقریبا غیرممکن است. به عبارت دیگر، متقاضی ویزای کار آلمان فردی است که واجد شرایط دریافت مدرک یا مدرک فنی حرفه ای باشد. تنها راه کار در آلمان بدون مدرک، کسب مدرک فنی و حرفه ای تنها در صورت یافتن کار یا شغل از طرف متقاضی می باشد.

 

ما به شما پیشنهاد می کنیم که برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد با کارشناسان ما در موسسه کاریابی بین المللی کاربین در تماس باشید تا آنها شما را در جریان آخرین اخبار در این مورد قرار دهند.

 

کارشناسان و مشاوران متخصص در موسسه کاربین همراه شما در تمامی مراحل اخذ ویزای کار آلمان خواهند بود. برای بررسی وضعیت پرونده کاری خود و اطلاع از بهترین گزینه های مهاجرت کاری به آلمان حتما با کاریابی ما تماس بگیرید.

 

 

کارآموزی در آلمان بدون مدرک تحصیلی

برای درخواست و تکمیل دوره کارآموزی در آلمان، به سطح کافی در زبان آلمانی نیاز دارید. تمام دوره های کارآموزی شامل شرکت در دوره های آموزشی در مدارس حرفه ای است که به زبان آلمانی تدریس می شود.

خوشبختانه، آلمان تقاضا برای کارگران ماهر را پذیرفته است، بنابراین فرصت هایی برای یافتن کارآموزی در برخی از شرکت ها و سازمان های آلمانی برای شما وجود دارد.

 

 

دوره آموزشی در آلمان 2-3 سال طول می کشد و دوره های شما 50% در موسسه و 50% در محل کار است. به عنوان یک کارآموز شما در این دوره های حقوق دریافت خواهید کرد و میانگین حقوق ماهیانه شما 600-1200 یورو خواهد بود.

 

 

پس از اتمام دوره کارآموزی، می توانید در یک زمینه مرتبط کار کنید و به همراه مجوز کار خود برای مجوز اقامت خود نیز اقدام کنید. در آلمان، هر شغل دارای فهرست جداگانه ای از دوره های کارآموزی است. اما پیش از مهاجرت به آلمان، باید با شرایط این دوره ها آشنا باشید. در این راستا ما به شما پیشنهاد می کنیم که برای دریافت کسب اطلاعات بیشتر در این مورد با کارشناسان ما در ارتباط باشید. 

بازار کار آلمان چگونه است؟

آلمان یکی از پایین ترین نرخ های بیکاری در اتحادیه اروپا را دارد. یافتن شغل در برخی از نقاط آلمان آسان و در برخی دیگر دشوار است. به عنوان مثال، بازار کار در جنوب آلمان در حال رونق است، اما برخی مشکلات مالی در شرق آلمان نیز وجود دارد.

 

کمبود نیروی کار در آلمان هر سال در حال افزایش است. اگر یک خارجی بخواهد بدون مدرک در این کشور کار کند باید در نظر بگیرد که در آلمان چه تخصص لازم است. فهرست کمبود نیروی کار آلمان ایده ای از پتانسیل اشتغال در آلمان می دهد. بسیاری از مشاغل با مهارت پایین به مدرک نیاز ندارند.

 

 

محبوب ترین مشاغل در آلمان

جمعیت سالخورده و کمبود نیروی مهندسان، متخصصان فناوری اطلاعات و متخصصان مراقبت های بهداشتی از مشکلات عمده در کشور آلمان است.

اگر در یکی از این مشاغل کار می کنید، برای نوشتن رزومه برای شرکت ها و انجام مصاحبه خود را آماده کنید.

 

به خاطر داشته باشید که مجوز کار فقط برای شهروندان غیر از اتحادیه اروپا صادر می شود و اروپایی ها می توانند بدون مجوز شروع به کار کنند و در مشاغلی کار کنند که در لیست کمبود نیروی کار آلمان نیستند. شما به عنوان یک ایرانی ممکن است که مسیر همواری را نداشته باشید. داشتن مشاوره با یک موسسه کاریابی می تواند به شما به خوبی در مورد کار مورد نظر شما اطلاعات کافی را ارائه کند.

حداقل و حداکثر سن درخواست ویزای کار آلمان

هیچ قانونی وجود ندارد که محدوده سنی خاصی را برای مهاجرت آلمان مشخص کند.

عوامل موثر بر ویزای کار آلمان، سابقه شخصی، دانش حرفه ای و آشنایی با آلمانی و انگلیسی می باشد.

تجربه نشان داده است که احتمال موفقیت افراد در گروه سنی 25 تا 40 سال برای مهاجرت و کار در آلمان بیشتر است. اما اگر قصد دارید که برای کارآموزی به المان مهاجرت کنید باید شما حداکثر 25 سال سن داشته باشید. البته کسانی که تا 45 سال سن دارند این شانس را خواهند داشت که برای مهاجرت کارآموزی در رشته پرستاری آلمان اقدام کنند.

 

تمکن مالی برای ویزای کار آلمان

سطح تمکن اقتصادی بدون شک برای اخذ ویزای کار آلمان از موارد بسیار مهمی است که شما باید در نظر داشته باشید.

دلار یا یورو که با موجودی واقعی هر فرد مطابقت دارد در اسناد بانکی به نام صورت های مالی را لازم است که نشان دهید که می توانید بدون کمک کسی در آلمان برای پرداخت هزینه های خود زندگی را سپری کنید.

اثبات تمکن مالی و قرارداد رسمی با یک کارفرمای آلمانی تضمین می کند که شما برای پرداخت هزینه های زندگی در آلمان به دولت آلمان یا فردی دیگر متکی نخواهید بود.

شرایط-سنی-کار-در-آلمان

شرایط اخذ ویزای کار آلمان برای همراه متقاضی

شما در زمانی که قصد دارید به آلمان مهاجرتی کنید می توانید که خانواده خود را نیز همراه داشته باشید. شما برای مهاجرت به آلمان با خانواده لازم است که همراه شما به آلمان این شرایط را داشته باشد:

 

 • مدرک A1 آلمانی داشته باشد
 • ترجمه سند ازدواج
 • ترجمه کارت شناسایی
 • ویزای کاری همسرتان را اسکن کنید.
 • ترجمه شناسنامه همسر.
 • بیمه سفر.
 • عکس پاسپورت شما
 • تکمیل فرم درخواست ویزا
 

 

برای دریافت مشاوره و ارزیابی رایگان در مورد مهاجرت از طریق کار به کشور مورد نظر خود با وکیلان و کارشناسان ما در موسسه کاریابی بین المللی کاربین با شماره تلفن  ۲۸۱۱۱۱۰۷  ۰۲۱ در ارتباط باشید.

سوالات متداول

مدارک تحصیلی را می توان توسط اداره مرکزی آموزش خارجی (“Zenteralstelle für auländisches Bildungswesen” یا ZAB) به رسمیت شناخت. ZAB یک پایگاه داده (anabin) دارد که در آن می توانید ببینید آیا مدرک شما در آلمان به رسمیت شناخته شده است یا خیر. شما می توانید مستقیماً برای شناسایی گواهی های خود در ZAB اقدام کنید.

اگر دانشگاه یا مدرک شما در آنابین ذکر نشده است، این بدان معنا نیست که مدارک شما در آلمان به رسمیت شناخته نمی شود. این فقط به این معنی است که ارزیابی ZAB در دسترس نیست.

اداره مرکزی آموزش خارجی (ZAB) مرجع مرکزی برای ارزیابی مدارک خارجی در آلمان است. اینها شامل گواهی پایان تحصیل، صلاحیت های حرفه ای و مدارک تحصیلی است. ZAB خدماتی را برای مؤسسات آموزشی، مقامات دولتی و افراد ارائه می کند.

مهاجرت به آلمان بدون مدرک دانشگاهی به این صورت است که اگر حداقل 5 سال تجربه حرفه ای (مقایسه با مدرک تحصیلات عالی آلمان) دارید، می توانید برای دریافت کارت آبی اتحادیه اروپا اقدام کنید. شما همچنین می توانید از یکی از دانشگاه های معتبر آلمان مدرک بگیرید و بعد از آن برای کارت آبی اتحادیه اروپا اقدام کنید.

ویزای جستجوی کار قابل تمدید نیست زیرا دولت آلمان 6 ماه را برای پیدا کردن کار و استخدام کافی می داند.

یکی از مهمترین مزیت های ویزای جستجوی کار آلمان، امکان یافتن کار در آلمان برای کسانی است که متقاضی کار ۶ ماهه در آلمان هستند اما قرارداد کاری ندارند.

فرم مشاوره زیر رو پُر کنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه 

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی