شرایط کار پس ار تحصیل در آلمان

شرایط کار پس از تحصیل در آلمان

در این مقاله، شما را به شرایط کار پس از تحصیل در آلمان به عنوان دانشجوی بین المللی آشنا خواهیم کرد و مراحل دریافت اقامت کار پس از فارغ التحصیلی را به شما توضیح خواهیم داد. در همین راستا اگر قصد دارید که اطلاع کافی در مورد شرایط کار پس از تحصیل در آلمان دریافت کنید، این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

فرم مشاوره رایگان

آنچه خواهید خواند:

کار-پس-از-تحصیل-در-آلمان

کار در آلمان پس از فارغ التحصیلی

اگر قصد دارید پس از فارغ التحصیلی در آلمان شغلی پیدا کنید برای یافتن شغل نیاز به دریافت مجوز کار دارید.

پس از پیدا کردن کار شرایط کاری و مالیات شما در وضعیتی مشابه فارغ التحصیلان آلمانی خواهد بود.

شروع پیدا کردن کار در آلمان به این بستگی دارد که آیا در زمان فارغ التحصیلی از یک شرکت آلمانی پیشنهاد کاری داشتید یا خیر.

برای کسب راهنمایی های بیشتر به شما پیشنهاد می کنیم که با کارشناسان ما در موسسه کاریابی بین المللی کاربین در تماس باشید تا آنها شما را در مورد کار در آلمان پس از فارغ التحصیلی به خوبی راهنمایی کنند.

شرایط کار در آلمان پس از فارغ التحصیلی

اگر هنگام فارغ التحصیلی پیشنهاد شغلی ندارید، اما همچنان می خواهید در آلمان بمانید، باید مجوز اقامت آلمان خود را تمدید کنید. شما مجاز به تمدید این مدت حداکثر تا 18 ماه از تاریخ امتحان نهایی خود خواهید بود، که باید زمان زیادی برای یافتن شغل در اختیار شما قرار دهد.

در طول 18 ماه، شما همچنین می توانید هر شغل دیگری را که می خواهید داشته باشید تا زمانی که بتوانید شغل دائمی خود را در زمینه تحصیلی خود پیدا نمایید.

برای درخواست تمدید مجوز اقامت خود، به مدارک زیر نیاز دارید:

 • فرم تمدید ویزا
 • شناسنامه و پاسپورت
 • عکس پاسپورت
 • مدرک فارغ التحصیلی از دانشگاه آلمان
 • مدرک مالی شما
 • گواهی بیمه سلامت
 • قرارداد اسکان
 

زمانی که پیشنهاد کاری در زمینه مرتبط با رشته تحصیلی خود دریافت می کنید که مایل به پذیرش آن هستید، باید برای دریافت مجوز اقامت آلمان یا کارت آبی اتحادیه اروپا (مشابه گرین کارت آمریکا) درخواست خود را ارائه دهید. شما می توانید تا زمانی که درخواست شما در حال بررسی است در آلمان اقامت داشته باشید.

مدت زمان پیدا کردن کار در آلمان

زمان لازم برای یافتن شغل در آلمان به مهارت ها و صلاحیت های شما و همچنین میزان تقاضا برای رشته شما در زمان درخواست بستگی دارد.

به طور معمول مشاغلی مانند تجارت، بازاریابی، پزشکی مراقبت های بهداشتی، مهندسی و تخصص های فناوری اطلاعات، بیشترین تقاضا را در آلمان دارند. بنابراین اگر برای این شغل ها درخواست می دهید، می توانید انتظار داشته باشید که سریعتر شغل مورد نظر خود را پیدا کنید.

حتی اگر برای این شغل ها درخواست نمی دهید، نباید زیاد نگران باشید. زیرا در آلمان، جمعیت سالخورده در حال افزایش است و بنابراین همیشه شرکت هایی وجود خواهند داشت که به دنبال فارغ التحصیلان جدید برای استخدام هستند.

مدت-زمان-یافتن-شغل-در-آلمان

یافتن شغل پس از تحصیل در آلمان

وقتی صحبت از تحصیل و استخدام می‌شود، آلمان به دلیل اقتصاد عالی، دانشگاه‌ها و جایگاه‌های خوب و همچنین شرکت‌های بزرگ بسیار موفق، بهترین کشور برای مهاجرت معرفی می شود.

آلمان همچنین محبوب ترین مقصد اروپایی برای دانشجویان بین المللی است. یکی از دلایل در کنار تحصیلات در آلمان، فرصت های شغلی خوب پس از فارغ التحصیلی در این کشور می باشد. نه تنها نرخ بیکاری برای فارغ التحصیلان تقریباً وجود ندارد، بلکه گرفتن مدرک از دانشگاه های آلمان به معنای دریافت مجوز کار در آلمان نیز می باشد.

 

 اکثر فارغ التحصیلان به دنبال مشاغلی می گردند که به خصوص با رشته تحصیلی آنها مرتبط است، اما مطمئن شوید که سایر زمینه های مرتبط را نیز در نظر می گیرید. به طور مثال داشتن مدرک مدیریت عمومی به شما این امکان را می دهد تا در شغل های مختلفی در موقعیت های مدیریتی در این کشور مشغول به کار شوید.

 

جستجوی کار خود را تنها به شرکت های بزرگ محدود نکنید. شرکت های کوچک و متوسط بسیار زیادی وجود دارند که 60 درصد از کل مشاغل در آلمان را فراهم می کنند. به عنوان مثال، شرکت Ottobock را در نظر بگیرید. آنها یکی از پیشروترین شرکت ها در جهان در زمینه پروتز هستند، اما ممکن است در مورد آنها نشنیده باشید.

 

اگر به مهندسی علاقه دارید، تنها ایرباس یا صنایع هواپیماسازی را دنبال نکنید. همچنین می توانید به شرکت های دیگر مانند فرمول 1، شرکت هایی که در زمینه انرژی های تجدیدپذیر با توربین های بادی، دوچرخه سازی کار می کنند نیم نگاهی نیز داشته باشید.

مقاله پیشنهادی : جاب آفر آلمان

کار در آلمان از طریق کارت آبی اتحادیه اروپا

هنگامی که به شما پیشنهاد کار داده شد، با حداقل قرارداد 1 ساله، می توانید برای کارت آبی اتحادیه اروپا یا مجوز اقامت آلمان درخواست دهید.

 

کارت آبی اتحادیه اروپا مشابه کارت سبز در ایالات متحده است. کارت آبی اتحادیه اروپا یک مجوز کار و اقامت برای دانشجویان و متخصصان بین المللی از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا است.

برای آنکه واجد شرایط دریافت کارت آبی اتحادیه اروپا باشید، به مدارک تحصیلی از یک دانشگاه آلمانی و قرارداد کاری با شرکتی در آلمان که حداقل 56800 یورو در سال به شما پرداخت می کند، نیاز دارید. در برخی از رشته ها که کمبود نیروی ماهر دارند، این ممکن است به 44304 یورو در سال نیز برسد.

 

کارت‌های آبی اتحادیه اروپا معمولاً برای دوره‌های 4 ساله صادر می‌شوند، اما اگر قرارداد کاری شما کوتاه‌تر از این باشد، فقط برای مدت قراردادتان – به اضافه 3 ماه دیگر – کارت برای شما صادر می‌شود.

 

شرایط دریافت کارت آبی اتحادیه اروپا

برای دریافت کارت آبی اتحادیه اروپا، باید در Ausländerbehörde (اداره مهاجرت) در ایالت خود در آلمان وقت بگیرید و مدارک زیر را ارائه دهید:

 • کپی پاسپورت
 • یک عکس جدید در استاندارد های پاسپورت
 • تکمیل فرم درخواست
 • بیانیه روابط کاری (که کارفرمای شما آن را پر می کند)
 • قرارداد کاری یا پیشنهاد شغلی
 • گواهی و مدارک تحصیلی
 • مدارک اقامت در آلمان
 • گواهی ارزیابی (Zeugnisbewertung)، در صورت نیاز
 • مجوز فعالیت شغلی در صورت نیاز
 • گواهی بیمه سلامت
 

هنگامی که درخواست شما ارسال شد، قبل از شروع کار باید منتظر تایید کارت آبی خود باشید. معمولاً این کارت به مدت 1 سال با امکان تمدید در صورت عدم تغییر در وضعیت اعطا می شود.

 

هنگامی که برای مجوز اقامت موقت آلمان درخواست می دهید، باید دلیلی را که می خواهید مجوز دریافت کنید را ذکر کنید. آلمان کشوری قانون مدار است و شما نمی توانید خارج از مجوز خود درگیر هیچ فعالیتی باشید. به این معنی که شما تنها می توانید برای شرکتی که برای آن مجوز کار داده بودید مشغول به کار باشید.

اکثر کسانی که کارت آبی اتحادیه اروپا را دارند این امکان را خواهند داشت که برای مدت طولانی‌تری در آلمان اقامت داشته باشند و نه تنها در آلمان بلکه در یکی دیگر از کشورهای اتحادیه اروپا زندگی و کار کنند.

 

پس از 33 ماه اقامت در آلمان، اقامت دائم آلمان می توانید برای یک مجوز اقامت که به شما امکان اقامت دائم  آلمان را می دهد، درخواست خود را ارائه دهید.

مقاله پیشنهادی : بلوکارت آلمان

کار-در-آلمان

جستجوی کار در آلمان

اگر تصمیم گرفته اید پس از فارغ التحصیلی به ایران بازگردید، اگر تصمیم به بازگشت دارید، همچنان می توانید برای کار در آلمان درخواست خود را ارائه دهید. در این صورت می توانید برای ویزای جستجوی کار نیز اقدام کنید.

 

ویزای جستجوی کار آلمان

ویزای جستجوی کار نوعی ویزای کار آلمان است که به افراد مجوز می دهد تا حداکثر 6 ماه در آلمان بمانند در حالی که در حال یافتن کار مورد نظر خود در این کشور هستند.

 

شرایط ویزای جستجوی کار آلمان

برای واجد شرایط بودن برای ویزای جستجوی کار، باید بالای 18 سال سن داشته باشید، مدرک تحصیلی از یک دانشگاه آلمان را داشته، 5 سال سابقه کار در زمینه تحصیل کسب کرده، اثبات ثبات مالی و بیمه مسافرتی یا پزشکی برای کل خود سفر خود را نیز داشته باشید.

 

مدارک مورد نیاز ویزای جستجوی کار آلمان

مانند ویزای دانشجویی، شما باید درخواستی را با مدارک زیر به سفارت/کنسولگری آلمان در کشور خود ارسال کنید:

 

 • فرم های درخواست چاپ شده و امضا شده
 • کپی پاسپورت معتبر
 • 3 عکس با فرمت گذرنامه
 • گواهی بیمه سلامت
 • مدرک مالی شما (چه به صورت حساب بانکی مسدود شده یا از طرف اسپانسر ساکن آلمان)
 • رزومه شما و یک جلد نامه
 • دیپلم مدرک تحصیلی شما (یا هر مدرک دیگری مبنی بر صلاحیت علمی از یک دانشگاه آلمانی یا غیر آلمانی) و همچنین هر گونه گواهی سابقه کار قبلی
 • مدرک اقامت در آلمان
 • تایید پرداخت هزینه های ویزا (75 یورو)
 

ویزای جستجوی کار آلمان را نمی توان برای مدت 6 ماه تمدید کرد. اگر نتوانید در این مدت کار پیدا کنید، متأسفانه باید به خانه برگردید.

همچنین در حین ویزای جستجوی کار آلمان مجاز به هیچ گونه کاری نیستید. هنگامی که شغلی پیدا کردید، برای به دست آوردن شغل باید برای مجوز اقامت اقدام کنید.

برخی از شرکت ها ممکن است به شما این امکان را بدهند بدون حضور در آلمان درخواست خود را ارائه دهید و مراحل مصاحبه را طی کنید. اگر این مورد است، شما فقط می توانید برای مجوز اقامت یا کارت آبی اتحادیه اروپا پس از داشتن یک پیشنهاد شغلی درخواست دهید.

اگر برای یافتن شغل نیاز به حضور در آلمان دارید، باید برای ویزای جستجوی کار درخواست دهید که به شما امکان می دهد در حین جستجوی کار به مدت 6 ماه در آلمان اقامت داشته باشید.

افزایش شانس پیدا کردن کار در آلمان

اگر می‌خواهید خود را برای کارفرمایان جذاب‌تر کنید و به‌عنوان یک دانشجوی بین‌المللی سریع‌تر شغل مورد نظر خود را پیدا کنید، داشتن مدرک از دانشگاه‌های آلمان به افزایش شانس اشتغال شما کمک می‌کند. اگر هم قصد دارید که در آلمان تحصیل کنید، می توانید نگاهی به طیف گسترده ای از مشاغل مورد نیاز در آلمان بیندازید تا پس از فارغ التحصیلی شانس شما برای پیدا کردن کار در آلمان افزایش پیدا کند.

 

اگر شما بتوانید آلمانی صحبت کنید تاثیر بسیار خوبی برای پیدا کردن شغل مورد نظر شما در آلمان خواهد داشت. با وجود اینکه مشاغل انگلیسی زبان بسیار زیادی در آلمان وجود دارد، داشتن برخی مهارت های زبان آلمانی شما را از سایر متقاضیان متمایز می کند و شانس شما را برای استخدام در آلمان افزایش می دهد.

 

اگر قصد دارید که شانس خود را برای کار در آلمان پس از فارغ التحصیلی افزایش دهید باید در مورد صنایع یا مشاغل مورد تقاضا در آلمان اشراف کاملی را داشته باشید. از این رو برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد ادامه این مطلب را مطالعه بفرمایید.

افزایش-شانس-کار-در-آلمان

مشاغل و شرکت ها در آلمان

بهترین صنایع آلمان برای کار

از مهمترین صنایع آلمان برای کار می توانیم به این موارد اشاره داشته باشیم:

مراقبت های بهداشتی

فناوری اطلاعات و ارتباطات

هوافضا

خودرو

مواد شیمیایی و دارویی

فناوری پزشکی

مکانیک

برق و الکترونیک

فولاد و فلز

اپتیک

انرژی و فناوری زیست محیطی

ساخت و ساز

نانوتکنولوژی

 

مشاغل مورد تقاضا در آلمان

از مهمترین مشاغل مورد تقاضا در آلمان می توانیم به این موارد اشاره داشته باشیم:

مهندسی مکانیک

مهندسی خودرو

مهندسی برق

مهندسی ساختمان

متخصص فناوری اطلاعات

مهندس مخابرات

پزشک

استاد دانشگاه

ریاضیدان

مراقب سالمندان

پرستاری

مدیر بازرگانی

 

پردآمد ترین مشاغل در آلمان

از پردر آمدترین مشاغل در آلمان می توانیم به این مشاغل اشاره داشته باشیم:

کارشناس فروش

پزشکی

پژوهشگر

کارشناس فناوری اطلاعات و ارتباطات

مهندسی

تکنسین

مدیریت

کارشناس مالی / حسابداری

استاد دانشگاه

کارشناس صنعت هتلداری

 

بهترین شرکت ها برای کار در آلمان

از بهترین شرکت های آلمان برای کار می توانیم به این موارد اشاره داشته باشیم:

زالاندو

مک کینزی

Rocket Internet

گوگل

آمازون

KPMG

آدیداس

Merck

SAP

گروه مشاوره بوستون

بی ام و

فولکس واگن

زیمنس

دیلویت

بوش

ProSieben Sat1

Salesforce

بایر

Here Technologies

هوگو باس

PwC Deutschland

لوفت هانزا

آلیانز

Telekom

ایون

مشاغل-و-شرکت-ها-در-آلمان

نکاتی در مورد کار در آلمان

همانطور که قبلا ذکر شد، میانگین ساعات کار در هفته در آلمان حدود 35 ساعت است. کارمندان مجاز به کار بیش از 8 ساعت در روز در آلمان نیستند. شرکت ها در آلمان 20 روز مرخصی با حقوق در سال و 9 روز برای تعطیلات ملی دارند. شما باید برای یک سال تقویمی مالیات بر درآمد بپردازید، اما به طور کلی این یک فرآیند کاملاً ساده است که کارفرما مراحل لازم را انجام می دهد.

نتیجه گیری

اگر دانشجوی فارغ التحصیل در آلمان هستید، می توانید مجوز اقامت خود را تا 18 ماه تمدید کنید تا شغل مناسبی در رشته تحصیلی خود پیدا کنید. شما باید ثابت کنید که تحصیلات خود را به پایان رسانده اید و در طول زمان جستجوی شغل، از امکانات مالی برای حمایت مالی خود برخوردار بودید. در طول این مدت، شما می توانید هر شغلی را برای تامین مالی خود معرفی کنید. اگر در این 18 ماه شغلی مطابق با صلاحیت های خود پیدا کردید (به غیر از پیشخدمتی یا باربری)، می توانید مجوز اقامت آلمان را دریافت کنید و از اقامت در آلمان لذت ببرید. پس از دو سال دیگر شما واجد شرایط برای دریافت اقامت دائم آلمان خواهید بود.


امیدواریم به سوالات شما در زمینه شرایط کار پس از تحصیل در آلمان پاسخ داده باشیم. اگر بعد از فارغ التحصیلی در مورد آینده خود در آلمان سؤالی دارید، لطفاً با کارشناسان ما در موسسه کاریابی بین المللی کاربین به اشتراک بگذارید و یا از یکی از مشاوران ما وقت ملاقات دریافت کنید. ما شما را در جریان تمام قوانین و مقررات مربوط به کار پس از فارغ التحصیلی در آلمان قرار خواهیم داد.

سوالات متداول

شما پس از فارغ التحصیلی می توانید برای 18 ماه کار کنید. اگر در زمان فارغ‌التحصیلی شغل واجد شرایطی وجود نداشته باشد، می‌توانید پس از فارغ‌التحصیلی مجوز اقامت برای جستجوی شغل را دریافت کنید. در همین راستا شما می توانید تا حداکثر 18 ماه در آلمان بمانید و کار مورد نظر خود را پیدا کنید.

پس از اتمام تحصیلات خود می توانید در حالی که به دنبال کار هستید در آلمان بمانید. دانشجویانی از کشورهای غیر اتحادیه اروپا که دارای مجوز اقامت هستند، می توانند برای تمدید آن برای 18 ماه دیگر در حالی که به دنبال کار در آلمان هستند، درخواست خود را ارائه دهند.

دانشجویان می توانند یک مینی جاب پاره وقت داشته باشند و تا 450 یورو در ماه بدون نیاز به پرداخت مالیات درآمد داشته باشند. اگر به طور منظم بیش از 450 یورو درآمد دارید، به شماره مالیاتی نیاز دارید و هر ماه مبلغ مشخصی از دستمزد شما برداشته می شود. دانشجویان می توانند با ارائه اظهارنامه مالیاتی در پایان سال این مبلغ را پس بگیرند.

برای آنکه واجد شرایط برای مجوز اقامت باشید، باید حداقل دو سال پس از فارغ التحصیلی در آلمان کار کرده باشید. علاوه بر این، شغل شما باید مطابق با مدرک تحصیلی شما باشد که در آلمان دریافت کرده اید. پس از فارغ التحصیلی، باید مجوز اقامت برای کار، خوداشتغالی یا کارت آبی اتحادیه اروپا داشته باشید.

پردرآمد ترین رشته های تحصیلی در آلمان پزشکی و دندانپزشکی. وکالت، مهندسی صنایع، مهندسی، ریاضیات و علوم کامپیوتر. علوم طبیعی، تجارت و اقتصاد و معماری می باشند.

پرتقاضاترین مشاغل در آلمان در دسته های شغلی توسعه دهندگان نرم افزار، معماران و برنامه نویسان. مهندسان الکترونیک، برق کاران و پرستاران قرار دارند.

فرم مشاوره زیر رو پُر کنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه 

نظرات کاربران

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی